Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Za dużo TP, za mało broadbandu

Za dużo TP, za mało broadbandu

WitekT 29 Marca 2007 12:11

0 0

W raporcie Komisji Eurpejskiej o rynku telekomunikacyjnym UE w minionym roku KE niepokoi się tym, że wciąż w Polsce brakuje prawdziwej konkurencji w telefonii stacjonarnej - Telekomunikacja Polska wciąż zgarnia ponad 70% wpływów, choć - jak wynika z raportu - w 2006 roku straciła około 7% rynku - pisze Gazeta Wyborcza.




Komisja alarmuje też, że Polska (obok Grecji i Słowacji) jest jednym z trzech krajów UE, w których szerokopasmowy Internet jest najmniej popularny. Według raportu tylko 4,5% polskich konsumentów ma dostęp do szybkiego internetu. Unijna średnia wynosi zaś 15,7%, a w niektórych krajach (Dania, Holandia) dostęp do szerokopasmowego internetu ma co trzeci mieszkaniec.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    9. ~Greg  2007-03-29 16:15:14  host: 212.160.172.70

    ptok: nie rozumiesz KE. Im chodzi o to, że UKE zawala robotę i dlatego też konkurencja w Polsce się nie rozwija. Czepia się opłaty za naked DSL'a lub włącza xDSL do rynków 1 i 2, co z punktu merytorycznego jest oczywistym błędem. KE oczywiście nie powie wprost, że UKE jest be tylko komunikuje to dyplomatycznie.

  • 0

    10. ~Greg  2007-03-29 16:17:12  host: 212.160.172.70

    WItekT: W Gazecie Prawnej napisano o wojnie Komisji Europejskiej z UKE, a w Telepolis nie ma nawet o tym wzmianki. Nie chcesz o tym napisać?

  • 0

    11. ~pt  2007-03-29 17:37:35  host: chello089079026230.chello.pl

    @Greg. Ja wszystko rozumiem, nie jestem blondynką. Ale to co dla ciebie jest "be", według mnie jest "cacy". I tu się różnimy. Ale ja patrzę na to z pozycji klienta , a nie pracownika tepsy, tak jak Ty. Mamy rozbieżne interesy po prostu.

  • 0

    12.  2007-03-29 18:40:19

    Greg: przecież napisałem dawno temu...

  • 0

    13. ~  2007-03-29 21:14:35  host: 87-205-46-112.adsl.inetia.pl

    Dziwią się dziwią, a potem przyjedzie taki picolino z Włoch i zablokuje oddzielenie telefonu od internetu lub postawi jakieś dziwne warunki.

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2007-03-29 21:19:33  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT w 6.: Dostęp szerokopasmowy w statystykach unijnych to powyżej 144 kbit/s. Czyli w telefonicznej sieci stacjonarnej nie wchodzi ISDN BRA (2B+D)a w sieciach transmisji danych np. Neostrada opcja 128. Gdy TP i operatorzy przejdą z 128 kbit/s na wyższe, to liczba "dostępów" wg kryteriów unijnych wzrośnie. Te 256k o którym piszesz to szerokopasmowy, jak najbardziej. Pozdrawiam, cierpliwości... Greg 10.: Ile spraw telekomunikacyjnych w KE? patrz 18 wpis w notce z wystąpienia Prezes A.S. na spotkaniu PIS.

  • 0

    15.  2007-03-29 21:21:14

    ukenamuniu: niezrozumiałeś o co mi chodzi. ;) Odpowiedz mi na pytanie - jak w raporcie podtraktowana byłaby neostrada tp 256 kb/s podzielona między dwa gospodarstwa domowe?

  • 0

    16. ~ukenamuniu  2007-03-29 21:36:55  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT 15. Rozumiem, to był żart. Teraz ja: w moim gospodarstwie domowym żona ma Neo a ja Aster. Broadbandy jak diabli. Dwa na gospodarstwo, czy po jednym na konsumenta? Gdybym Aster wykorzystywał do działalności zawodowej/zarobkowej(jak jest w Pt?) to bym nie był konsumentem. Ciekawe, czy rolnik z Neo jest konsumentem...

  • 0

    17.  2007-03-29 21:38:44

    ukenamuniu: ciągle nie rozumiesz. :) Co w momencie, kiedy neo 256 jest dzielona między dwa gospodarstwa? Nie odrwacaj kota ogonem, tylko odpowiedz wprost.

  • 0

    18. ~ukenamuniu  2007-03-29 21:46:00  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT 17. Nic. Ktoś płaci abonament i jest jeden konsument (w statystykach) mający dostęp szerokopasmowy, a nie zero gospodarstw domowych z dostępem powyżej 144kbit/s.

  • 0

    19.  2007-03-29 21:49:46

    ukenamuniu: oj, nie wydaje mi się... Ale żeby to autorytatywnie stwierdzić, trzebaby spojrzeć w metodologię tego badania...

  • 0

    20.  2007-03-29 21:51:32

    Po wynikach można sądzić, że są one w jakiś sposób estymowane, a nie wynikające wprost ze zwykłego dodania liczby linii szerokopasmowych wszystkich operatorów. I ja w pełni rozumiem liczenie w ten sposób - umotywowałem to przykładem o dzielonej neo 256...

  • 0

    21. ~Greg  2007-03-29 22:35:48  host: dkg223.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja mam wrażenie, że tu ciągle ktoś kogoś nie rozumie. Z kometarzami do tego newsa wyszła chyba porażka :)

  • 0

    22. ~Greg  2007-03-30 00:02:05  host: dlf82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: nie pisałeś o wizycie Fabio Colasantiego i rozmowach dotyczących zawetowanych projektów decyzji UKE przez KE. Według Gazety Prawnej to może byc ostatnim krokiem KE przed podaniem Polski do ETS. A więc grożą nam wysokie kary. Napisano również, że "Jak dotąd Komisja Europejska tylko pięciokrotnie wetowała projekty regulacji krajowych dotyczące telekomunikacji, z tego dwa dotyczą Polski." A więc mamy niezły wynik i pięknie się prezentujemy na arenie międzynarodowej, każdy kraj notyfikuje decyzje dotyczące 18 rynków właściwych, a więc weto KE (patrząc na staty) zdarza się niezwykle rzadko.

  • 0

    23. ~Greg  2007-03-30 00:10:18  host: dlf82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ukenamuniu: napisałeś "patrz 18 wpis w notce z wystąpienia Prezes A.S. na spotkaniu PIS." już późno i nie chce mi się szukać tego. Najlepiej podaj link to chętnie przeczytam :)

  • 0

    24.  2007-03-30 00:30:05

    Greg: a to? :) http://telepolis.pl/news.php?id=7925

  • 0

    25.  2007-03-30 08:01:24

    "Po wynikach można sądzić, że są one w jakiś sposób estymowane, a nie wynikające wprost ze zwykłego dodania liczby linii szerokopasmowych wszystkich operatorów. I ja w pełni rozumiem liczenie w ten sposób - umotywowałem to przykładem o dzielonej neo 256... " Witek - skoro gospodarstw domowych jest ok 12 mln, a wg danych TP S.A. łączy szerokopasmowych ok 2,8 mln, oznaczało by to, że 80% z nich ma trsnfer mniejszy, niż 144 kb/s (np po rozbicu syganłu). Czyli, że 80% stanowią łącza 256ks/s rozbite na dwa komputery + łącze 512 kb/s na cztery its. Wierzysz w to? To po prostu błąd, a nie żadna estymacja.

  • 0

    26.  2007-03-30 08:32:37

    Jardo: żeby mieć pewność, że błąd, to trzebaby zajrzeć w metotodologię...

  • 0

    27. ~Greg  2007-03-30 09:55:43  host: 212.160.172.70

    24: Sorki przegapiłem.

  • 0

    28.  2007-03-30 10:21:50

    "Jardo: żeby mieć pewność, że błąd, to trzebaby zajrzeć w metotodologię... " jakkolwiek to nazwać (czy pomylili się w obliczeniach, czy użyli błędnej metodologii) dane te sa niewiarygodne.

Dodaj swoją opinię