Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Za 7 lat 60% komórek będzie pracowało pod kontrolą mobilnego Linuksa

Za 7 lat 60% komórek będzie pracowało pod kontrolą mobilnego Linuksa

Q! 14 Października 2009 16:39

0 0

Za 7 lat dominującą platformą na rynku smartfonów ma być Linux. Jego udział ma wynieść ponad 60% - wynika z prognoz przedstawionych przez firmę analityczną Telecom Trends International.



Taki wynik możliwy będzie do osiągnięcia dzięki temu, że w oparciu o środowisko linuksowe pracuje obecnie kilka systemów operacyjnych. Wśród nich znajduje się Android, Symbian, WebOS oraz LiMo. Oznacza to, że zjednoczą one siły w walce o udział na rynku smartfonów.




Największy wzrost wśród tych systemów osiągnie Google Android, który w roku 2016 posiadać będzie udział w rynku na poziomie 25%. Tym samym znajdzie się on na drugim miejscu wśród najbardziej popularnych mobilnych systemów operacyjnych. Przewidywania te są zgodne z prognozami firmy analitycznej Gartner, o których pisaliśmy w tej wiadomości.

W ciągu kolejnych 7 lat systemy działające w oparciu o platformę Linux staną się kluczowymi na rynku. Pozostałe - a więc Windows Mobile, BlackBerry OS oraz iPhone OS - staną się systemami niszowymi. Każdy z nich ma co prawda swoje zalety, jednak ich popularność nie wzrośnie na tyle, aby zagrozić dwóm największym graczom: Symbianowi oraz Androidowi - można przeczytać w raporcie.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10. ~  2009-10-14 18:19:55  host: bbservice46.mmpnet206.tnp.pl

    A ciekawe, jakie są prognozy dla Maemo?

  • 0

    11. ~marcin1488  2009-10-14 18:22:57  host: 212.160.172.70

    @10 wczoraj dowiedziałem sie na forum ze MAEMO taz pod linuxa podchodzi wię chyba takie same prognozy

  • 0

    12. ~iskra  2009-10-14 18:35:27  host: xdsl.029.c74.petrotel.pl

    wystarczy przeczytac o maemo 6 aktualizuje jadro (ktore jest w linuksie) :)

  • 0

    13. ~:)  2009-10-14 18:54:34  host: kwiatkowskiego.res.pl

    a ja mam 2 jadra!

  • 0

    14.  2009-10-14 19:36:23

    A ja bym chciał "normalny" telefon z Linuksem. Da się takowy kupić?

  • 0

    15. ~Edek  2009-10-14 20:06:24  host: btr56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Chyba w zimbabwe :) w 2010 50 % PC mialo miec linuxa. Ile ma ? Moze z 15 %

  • 0

    16. ~laston  2009-10-14 20:23:21  host: 212-102-24-99.adsl.inetia.pl

    @15 Linux i 15% na PC? Marzenia... Linux ma poniżej 1% :P

  • 0

    17. ~  2009-10-14 21:12:17  host: ip-89-174-126-167.multimo.pl

    Za siedem lat? Za siedem lat w 80 proc. komórek może być system, którego jeszcze nie ma.

  • 0

    18.  2009-10-14 21:55:35

    Za 7 lat 60% komórek będzie pracowało pod kontrolą mobilnego Linuksa... Zapal świeczkę i przyłącz się do ogólnej żałoby... Najgorszy system, a tak go wszędzie pachają... :/ WM czy Symbian dużo lepsze a tych linuksowych pierdółek na telefony pełno (Maemo, Android itp...) i niekompatybilne to z niczym.

  • 0

    19. ~  2009-10-15 00:18:20  host: admi120.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @up masz literowke w nicku, powinno byc znaFFca!

  • 0

    20. ~  2009-10-15 01:06:36  host: v02-13.opera-mini.net

    16 nie 1% tylko 5% udziału, z resztą dobrze że jest tak mało, nie mam problemu przez to z wirusami jak to jest w przypadku mikrosftu. Jak widać większość jest za głupia na linuxa. :-D

  • 0

    21. ~skalarek  2009-10-15 02:35:59  host: 89.191.147.125

    #13 a upgrade'a masz ??

  • 0

    22. ~skalarek  2009-10-15 02:41:20  host: 89.191.147.125

    #20 na ranking.pl dają Linuxowi 0.46, używałem Linuxa gdy konfiguracja była drogą przez mękę, dziś na PC lepszy jest XP, ale na mobilne też wybrałbym jajko linuxa ! gdy masz małą moc obliczeniową albo chcesz nią oszczędnie gospodarować: linux rządzi.

  • 0

    23. ~T~ Mobile  2009-10-15 09:09:19  host: 51.v47.interkam.pl

    Znawca poczytaj sobie prognozy dla Androida i ile producenci zamierzają robić telefonów z Androidem, mimo że jest bardzo młodą platformą.

  • 0

    24. ~daniiel  2009-10-15 09:57:27  host: jwp234.internetdsl.tpnet.pl

    z kom. bedzie jak z PC - jak wyjdzie dobry soft M$ to większość ludzi za 7 lat odejdzie od Linuxa -chyba ze się coś zmieni w łatwości i kompatybilności. Sam wole Lina, ale sorry -ile więcej aplikacji jest pod M$ -to zdecydowana przewaga.

  • 0

    25. ~laston  2009-10-15 10:48:15  host: 212-106-26-142.adsl.inetia.pl

    @20 5% to ma może MacOS, linux ma poniżej 1%. Przecież niedawno się wszyscy śmiali z linuxowców bo Windows 7 przed premierą miał 1,5% udziałów w rynku czyli więcej niż linuxy uzbierały przez 18 lat.

  • 0

    26. ~T~ Mobile  2009-10-15 22:14:41  host: 92-55-195-22.net.pbthawe.eu

    WM może odżyć mimo wszystko. HTC Leo i inne telefony z Windowsem mogą spowodować zwiększenie udziału w rynku przez WM. Tak więc WM raczej tak szybko nie padnie.

  • 0

    27.  2009-10-15 23:04:30

    Przed Androidem raczej swietlana przyszlosc, podobnie widze Maemo, jesli Nokia otoczy ja konsekwentna opieka. Jakos nie chce mi sie wierzyc w nagly downfall iPhone OSa, mimo wszystko Apple ma dobre czucie marketingu i nie przespi sytuacji, bo ma kure znoszaca zlote jaja, ktora zreszta sam wyhodowal. Wyjda kolejne wersje hardware'u i pozycja zostanie co najmniej utrzymana. Symbian bedzie powoli topnial... BB utrzyma raczej udzialy (biznes w tym bedzie siedzial, niepredko zatwardziala nisza przejdzie na cos innego, niz produkty RIMa), WebOS to w sumie niewiadoma - zalezy od dalszej polityki Palma, a caly czas na rynku jest miejsce na nowe pomysly, co tylko oznacza, ze stare beda mialy coraz trudniej w utrzymaniu udzialu rynkowego ;)

  • 0

    28.  2009-10-15 23:05:13

    A Windows Mobile moze odzyc, owszem, ale polowicznie od 6.5, a calosciowo od 7 badz wyzszych wersji. Konkurencja zdrowa rzecz ;)

  • 0

    29. ~reset  2009-10-16 15:03:05  host: 213.25.140.138

    jak zrobią darmowy system na moją e63 to bede jednym z pierwszych instalujacych linucha

Dodaj swoją opinię