Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Z łączami TP jest lepiej niż się wydaje

Z łączami TP jest lepiej niż się wydaje

WitekT 9 Marca 2009 08:37

0 0

To, co mówi Telekomunikacja Polska o stanie swoich łączy, to demagogia. Chcą przekonać klientów, że ich słaba oferta to wina infrastruktury, w którą - jak twierdzą, z winy liberalizującego rynek regulatora - nie opłaca się im inwestować, bo może być wykorzystana przez konkurencję - mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii, w wywiadzie dla Gazety Prawnej.




Prowadzimy własne, szczegółowe testy w interesujących nas węzłach, które chcemy wykorzystać do świadczenia usług LLU. Pod koniec tego roku nasze LLU obejmie do 30% linii TP, w 2011 roku około 50%. Naszym zdaniem 70% z tych linii nadaje się do świadczenia usług w technologii ADSL2+, czyli z przepustowością do 24 Mb/s - powiedział Godlewski w wywiadzie.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 110
  • 0

    91.  2009-03-12 19:03:07

    Znając naszą polską zdolność do kombinowania,trudno mi sobie wyobrazić realną i w miarę sprawiedliwą strategię rozwoju internetowej sieci przewodowej.Marzę o dostępie do bezprzewodowego netu w całej Polsce przy przyzwoitej prędkości np.5Mb/s w rozsądnej cenie i uwaga taktowaniem CO BAJT w standardzie i bez pakietów.Ale pewno to nierealne...

  • 0

    92. ~n  2009-03-12 20:28:15  host: xdsl-11606.wroclaw.dialog.net.pl

    Teraz jest właśnie kombinowanie. Ogólnie wadą jest typowo polska "zazdrość sąsiedzka". Taka Netia nie przezyłaby sytuacji, że tp ma FTTH, a oni nie. Skarżyłaby się wszędzie gdzie się tylko da. Z FTTH to nie jest żart, tylko całkiem realna sprawa. Neostrada i ADSL też były kiedyś nowością, dostępną tylko w dużych miastach, teraz jest niemal wszędzie. Złoty środek jest prosty jak budowa cepa, stworzyć warunki do inwestowania i ochrony tych inwestycji. Wadą jest to, że przez przykładowe 3 lata konkurencja na nowe łącza (np. FTTH) nie byłaby wpuszczana. Zaletą jest to, że w ogóle takie łącza by powstały.

  • 0

    93.  2009-03-12 20:36:01

    Masz całkowitą rację.Ale bezprzewodowy net mógłby się też lepiej rozwijać,prawda??

  • 0

    94. ~n  2009-03-12 21:20:44  host: xdsl-11606.wroclaw.dialog.net.pl

    Tak, szansą był tu np. WiMAX. Ogromne możliwości i ogromne nadzieje. Przygoda z tą technologią skończyła się jednak po wygraniu przetargu w 2006 przez taką jedną firmę - nazwę już pominę (to zagadaka dla czytelników). Po 3 latach zasięg tego jest kiepski, tylko 70 miast i jakieś 12 tyś klientów, a max prędkość to 2 Mb. Ktoś powinien dostać za to karę. Albo firma która wygrała przetarg, albo urzędnik który ją wybrał. Wszystko to ta właśnie narodowa skłonność do kombinowania.

  • 0

    95.  2009-03-12 22:44:54

    Ktoś wreszcie musi się wyłamać i narzucić nowe standardy,bo inaczej operatorom nie będzie zależało na poprawie jakości usług,lecz wyłącznie na kasie.Zaryzykuję też tezę,iż bez odgórnie-czy to przez UKE,czy z Brukseli-narzuconych parametrów jakościowych pod np.groźbą utraty koncesji,lub sporych kar finansowych,niewiele się zmieni,lub postęp będzie bardzo powolny.Myślę,że przykład regulacji roamingu jest jak najbardziej właściwy.Gdy poprawi się wreszcie przepustowość łącz to i właściciele serwerów będą musieli je unowocześnić.Podsumowując-największym problemem nie jest technologia i prawo,lecz chciwość i pazerność operatorów.

  • 0

    96. ~nick  2009-03-12 23:02:06  host: afga50.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To co ustawiłem na screenie to nowa oferta - sam net na własnej lini netii bez konieczności płacenia za telefon - i o to mi chodziło. Jest to konkurencja u mnie bo UPC ma 2M w tej samej cenie i też bezterminowo (jak nie widać na screenie sa opcje cyrografowe 12 i 24m w których jest odpowiednio taniej za miesiąc) tyle że UPC ma wiekszy upload i chyba mniejsze opłaty aktywacyjne. A co do 16skti to też ją miałem na myśli bo w sąsiednim bloku jak chcieli taką opcje ale DSL jako 3cie łacze do osiedlówki to mimo obecności oferty i tak dostali tylko 4M. Więc wydaje mi sie ze dali opcje 2M (bo za 1M za mało by zarobili), 4M (bo tyle max realnie można wyciagnąć) i 16M (bo to realne/marketingowe max dla adsl2(+) dostępne dla nielicznych szczęsciarzy). Więc skoro 4 to realnie max to nie ma po co dawać 6-12 bo i tak nie pójdzie. A to że akurat 6M swiadczą na lini tepsy to się nie dziwie bo skoro neo 6M komus pójdzie to każde alternatywne 6 też powinno.

  • 0

    97. ~n  2009-03-12 23:12:55  host: xdsl-11606.wroclaw.dialog.net.pl

    To jest fakt, nawet artykuł który komentujemy może łatwo zmienić tytuł na: "jak zarobić, a się nie narobić". A na WiMAX Netia już dawno powinna utracić koncesję. Szkoda, że prezes na ten temat się nie wypowiada. Co do kwestii na czym zalezy operatorom, tu się do końca nie zgodzę. Poprawa jakości usług jest ściśle powiązana z kasą - każda firma istnieje po to aby zarabiać. Poprawią jeśli będą mogli na tym zarobić. Tak działa każdy normalny konkurencyjny rynek. Odgórnie narzucone parametry jakościowe mogą się tutaj nie sprawdzić. Jest kilka firm które mogą im sprostać. Ale największa, czyli tp może mieć problem z dodatkowym ciężarem w postaci operatorów z wcześniej wspomnianym już motto i cen hurtowych ustalanych z kapelusza.

  • 0

    98. ~n  2009-03-12 23:25:03  host: xdsl-11606.wroclaw.dialog.net.pl

    96. Chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi na ten fakt. Prezes Netii bardzo lubi wypowiadać się na temat linii tp, a żaden dziennikarz podczas wywiadów nie zapyta się co Netia ma na własnych. Jakość "produkcji" dziennikarzy niestety w naszym kraju spada. Wielki klaps dla uczelni ich kształcących. Jestem zdziwiony, że Netia na własnych kablach ma tylko 4 Mb, myślałem, że jest co najmniej 6. Mogłaby wprowadzić opcje 6,8,10,12 czy jakoś podobnie. 16 odrzucam, bo to marketingowe, nawet tp już specjalnie nie reklamuje iDSL 15000.

  • 0

    99.  2009-03-12 23:40:50

    Zgoda-wszystko musi mieć ekonomiczne podstawy.Tyle,że wprowadzenie wielokrotnie szybszych łącz automatycznie wyprze istniejące standardy prędkości.Co za tym idzie net stanieje,w relacji prędkość/cena,a po co ludzie mają mieć lepiej?Niech płacą i się cieszą z tego co mają.Znowu przykład z komórek:ile czasu trwała batalia o sekundowe naliczanie w Polsce?Do sekundówki w roamingu dopiero trwają przymiarki.Czy problemem w tym przypadku jest infrastruktura,bądź prawo?Jak słusznie zauważyłeś opisane przez Ciebie mechanizmy działają na NORMALNYM rynku.Na pytanie czy nasz polski rynek telekomunikacyjny i nie tylko jest normalny-tzn.taki,w którym działają ZDROWE mechanizmy rozwoju,niech każdy z Szanownych Czytelników odpowie sobie sam.

  • 0

    100. ~n  2009-03-13 00:04:32  host: xdsl-11606.wroclaw.dialog.net.pl

    Jak dla mnie normalniejszy rynek wygląda tak jak pokazała historia. W drugiej połowie lat 90 tp sporo zarabiała na dostępie komutowanym. Pod koniec tych lat pojawiła się konkurencja w postaci numerów wdzwanianych różnych operatorów. Zmusiło to tp do działania (znak normalnego rynku) i w 2001 pojawiła się neostrada. Początkowo była to tylko Warszawa, w 2002 zwiększono zasięg o kilka dużych miast, a w 2005 usługa trafiła już dokładnie pod przysłowiową strzechę. Teraz od 3 lat mamy tak, że neostrada też ma konkurencję a nic się nie dzieje. Kolejny skok technologiczny i ucieczka tp do przodu jak wcześniej nie jest już możliwa. Zgodzę się z Tobą, że nie jest winna infrastruktura lub prawo. Winne jest promowanie operatorów z podejściem "zarobic, a się nie narobić" i ich roszczeniowa postawa. Strach myśleć, co byłoby gdyby takie same regulacje były na początku wieku. Pewnie wtedy nadal w 2009 bawilibyśmy się w "wdzwonkę".

  • 0

    101. ~rookie  2009-03-13 12:09:06  host: 167.202.221.228

    Dziwię się,że najszybsza opcja internetu w TP to 6Mb - taka prędkość to co najwyżej średnia w krajach europy zachodniej. Dwa miesiące temu podpisywałem umowę w telepunkcie i pracownik tp powiedział: Pan wybrał opcję o dużej prędkości (chodziło o neo 1Mb)... Czy łącze 1MB jest łączem o dużej prędkości?? Raczej NIE! TP sztucznie zaniża oferowaną prędkość aby zachować ceny na niezmienionym poziomie...

  • 0

    102. ~ukenamuniu  2009-03-13 13:14:00  host: 212.160.172.70

    rookie: w IDSL kilkaset szkół ma 15Mb

  • 0

    103. ~diego  2009-03-13 16:09:32  host: ip-91.189.222.3.skyware.pl

    Mam pytanie - może ktoś wie dokładnie jak to jest. Chciałem założyć internet w Tele2 ( obecnie już Netia ), na łączach TP. Czy może mi TP odmówić podłączenia ??? Tak twierdzą w Tele2, że TP nie wyraziła zgody na usługę. Dzięki z góry za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • 0

    104. ~ukenamuniu  2009-03-14 00:41:59  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~diego: a masz łącze TP?

  • 0

    105. ~diego  2009-03-14 09:09:51  host: ip-91.189.222.3.skyware.pl

    Tak TP ( telefon w TP miałem na początku ), tylko, że od kilku lat mam abonament w Tele2, a teraz chciałem dorzucić internet i nie ma takiej możliwości - dziwi mnie to, bo tak twierdzi także obsługa Tele2...

  • 0

    106. ~ukenamuniu  2009-03-14 19:07:58  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~diego: BSA na WLR działa od dawna. Może masz za długie/słabe łącze do DSLAM TP?

  • 0

    107. ~xyz  2009-03-16 10:32:00  host: 76.a2c-net112.astra2connect.com

    diego: gdybyś miał abonament w TP i chciał założyć neostradę TP nie było by żadnych problemów. Znam kilka takich przypadków, gdy po zamówieniu internetu z Netii na łączach TP nie było możliwości technicznych natomiast po złożeniu zamówienia na neostradę okazało się, że jenak można założyć internet i to o takich samych parametrach jak w zamówieniu do Netii.

  • 0

    108. ~Chrome_TP  2009-03-16 14:20:58  host: 212.160.172.70

    ad 107 to niech twoi znajomi napiszą skargę do UKE wtedy dopiero dostaną prawdziwą odpowiedz dlaczego nie dało się mu tej usługi świadczyć ;] Bo ani TP ani Netia im tego wprost nie powie ;] bo nie musi - wystarczy że stwierdzą że się nie da bo BMT - a nie mają obowiązku klientowi sprecyzować z czego konkretnie ten BMT wynikał (a mógł leżeć po stornie każdej z firm).

  • 0

    109. ~digo  2009-03-16 18:09:14  host: ip-91.189.222.3.skyware.pl

    xyz:Ja dobrze wiem, że TP robi to celowo, licząc na to, że skorzystam z ich usług.Zastanawiam się jak długo trzeba czekać na rozpatrzenie skargi przez UKE, bo może "dla zasady" trzeba skorzystać z takiej możliwości. Pozdrawiam.

  • 0

    110. ~n  2009-03-16 23:06:39  host: xdsl-11606.wroclaw.dialog.net.pl

    Jak wiesz to złóż skargę, a nie tylko piszesz na forum. Tutaj masz linka: http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id =279&news_id=1834&layout=4&page=text Nie wiem ile się czeka na rozpatrzenie skargi przez UKE, osoby składające reklamacje jakoś za dużo nie chwalą się odpowiedziami, a sam takowej nie składałem. Napisz to sprawdzisz.

Dodaj swoją opinię