Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Z kart historii - jak "nowi" protestowali przeciwko "starym"

Z kart historii - jak "nowi" protestowali przeciwko "starym"

WitekT 28 Marca 2011 15:55

1 0

Tomasz Świderek znalazł w swoim archiwum ciekawy druk sprzed ponad 10 lat, który w nowym świetle stawia stanowiska operatorów komórkowych w sprawie MTR, ale i także ich politykę cenową.

W zamierzchłych czasach trwała wojna między dwoma operatorami komórkowymi, a Telekomunikacją Polską. Wojna dotyczyła wprowadzenie wzajemnych rozliczeń hurtowych za kończenie połączeń. Wojna zakończyła się pokojem, którego efekty odczuwamy do dziś. W czasie wojny pojawił się taki oto druk - pisze na swoim blogu Tomasz Świderek.

Z rozmów z osobami pamiętającymi ten druk wynika, że było to ogłoszenie płatne opublikowane w jednym z ogólnopolskich dzienników.

Oto pełna treść ogłoszenia:

TELEKOMUNIKACJA W STARYM STYLU




Wobec zamieszczanych ostatnio w prasie jako płatne ogłoszenia wypowiedzi rzecznika prasowego Telekomunikacji Polskiej S.A. na temat wzajemnych rozliczeń pomiędzy monopolistą TP S.A. a operatorami cyfrowych sieci GSM, nie można pozostać obojętnym. Istota sporu dotyczy bowiem przyszłości telefonii komórkowej i w ogóle telekomunikacji w Polsce. Pytania czy usługi GSM będą powszechne, czy wyłącznie przeznaczone dla świata biznesu i ludzi bardzo dobrze sytuowanych. Z dotychczasowego przebiegu negocjacji wynika, iż TP S.A. ma wrażenie funkcjonowania w historycznych już uwarunkowaniach państwowego monopolu na prawo do jedynie słusznego głosu.

Pojawienie się na polskim rynku dwóch niezależnych operatorów GSM, tworzących nową powszechną usługę o bardzo wysokiej jakości, burzy błogi spokój, jaki był dotychczas udziałem TP S.A. Nie był przecież dla niej konkurentem Centertel, do niedawna również monopolista w swojej dziedzinie, którego udziałowcem większościowym od początku jest właśnie TP S.A. Wszyscy pamiętamy, jakimi cenami za usługi i telefony raczono nas wówczas. TP S.A. blokowała też skutecznie rozwój niezależnych operatorów sieci stacjonarnych robiąc problemy z przyłączeniem ich do swojej sieci (było tak np. w Świdniku).

Oczywistym jest, że zawsze TP S.A. występowała w "obronie" swojego klienta. Także w "obronie klienta" TP S.A. odcięła kiedyś jedną z sieci GSM od połączeń międzynarodowych. efekt tych praktyk dobrze znamy - w Polsce jest jedynie 16 linii telefonicznych na 100 mieszkańców. Gorszy wynik w Europie ma tylko Albania.

GSM jest nową usługą, umożliwiającą połączenie abonenta TP S.A. z abonentem komórkowym. Niezależnie od kierunku połączenia koszt realizacji jest zawsze taki sam. Ze szczegółowych wyliczeń operatorów GSM przeprowadzonych przy współpracy pracowników TP S.A. i co najdziwniejsze, na podstawie danych przez nich dostarczonych wynika, że koszt plus zysk na użycie sieci TP S.A. do połączenia jej abonenta z abonentem sieci komórkowej GSM nie powinien przekraczać kilkunastu groszy za jedną minutę. Telekomunikacja Polska S.A. żąda wielokrotności tej stawki realizując ją poprzez niestosowaną w cywilizowanym świecie metodę Bill&Keep (polega ona na tym, że każdy z operatorów zatrzymuje wpływy z rozmów swoich abonentów). Jest to najłatwiejszy sposób uzyskania ekstra zysków z rozmów pomiędzy sieciami GSM i TP S.A. Nie jest więc prawdą, że TP S.A. będzie finansować rozwój sieci GSM, a chodzi tu raczej o finansowanie TP S.A. poprzez usługi telefonii komórkowej GSM.


Poniżej przedstawiamy skan, który na swoim blogu opublikował Tomasz Świderek:
historia tp gsm

Źródło tekstu: telcopl.wordpress.com, wł     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 1

    11. ~geniu  2011-03-28 18:47:06  host: public-gprs132036.centertel.pl

    @9 Za niektórymi nie da się nadążyć, trudna prawda, ale prawda.

  • -1

    12. ~  2011-03-28 19:14:20  host: nat.pansa.pl

    Who is Świderek?

  • 1

    13.  2011-03-28 19:27:10

    Próbuję wymyśleć kontekst, w jakim mogło to ogłoszenie powstać... Nie potrafię ;-)

  • 0

    14. ~  2011-03-28 19:59:45  host: z31-13.opera-mini.net

    Szanowny wlo... Ja też nie mogę wymyśleć, ale bez problemu mogę wymyślić. A za tym artykułem stoi Twój ukochany Plus.

  • 0

    15.  2011-03-28 20:26:58

    ZAWSZE finansowali to klienci, czy to TP (najpierw), czy to GSM. Czy ktoś jeszcze pamięta, że można było rozmawiać w TP cały dzień płacąc za to 35 gr? Jeszcze do dnia dzisiejszego mam gdzieś rachunki, kiedy TP wprowadziła stawkę 35 gr za trzyminutową rozmowę. Tym posunięciem TP zapewniła sobie kasę ! Po wejściu na rynek telefonii komórkowej, operatorzy też nabijali sobie kasę, każąc płacić powyżej 2,00 zł za minutę ! A jaki w końcu jest koszt połączenia głosowego, kiedy dziś płaci się 19 groszy za minutę i dostaje się do tego Megabajty dostępu do Internetu, kub też 29 groszy za minutę rozmowy i setki minut darmowych nie mówiąc o tysiącach darmowych SMS'ów ???

  • 0

    16. ~  2011-03-28 20:31:44  host: 87-205-184-160.adsl.inetia.pl

    Na długo przed tym gdy powstało to ogłoszenie wlo już był w od lat plusie i miał tanio do wszystkich nie wspominając że miał tylko 3 numery w play :-D

  • 0

    17.  2011-03-28 21:29:15

    9 ej no ale bez takich tekstów, bo się obrażę :-D Dziś jest mój dzień, przyznaje się jestem idiotą :)

  • 0

    18.  2011-03-28 21:36:11

    Idiota ze mnie większy, bo nie domyśliłem, że artykuł miał na celu promocje blogującego młodego narybku. Teraz wiem skąd te ironiczne teksty Witka :-D

  • 0

    19.  2011-03-28 22:16:13

    kwistas: heh, określenie "młody narybek" w stosunku do Tomasza Świderka jest nieco zabawne. Może zainteresowany ucieszy się z członu "młody" ;-) http://www.press.pl/newsy/pokaz.php?id=21521

  • 0

    20.  2011-03-28 23:05:46

    @9 Witek ciekawostka ze tego wlasnie co kwisas dal w linku nie opublikowaliscie... temat drozyzny do play jest wszystkim znany a Gruszka odwoluje sie w nim do artykulu z GW i stanowiska UKE zakladam ze dlatego go nie opublikowaliscie zeby nie dawac znowu argumentow ze jestescie Playowym portalem tylko ze przez to poniekad sie cenzurujecie co imho jest jeszcze gorsze

  • 0

    21.  2011-03-28 23:06:33

    ps wcale nie uwazam ze jestescie playowym portalem to tak zeby uciac spekulacje nt mojej wypowiedzi ;]

  • 0

    22.  2011-03-28 23:15:03

    19 wiem co to za człowiek, Google mnie poinformowało już darmo. Młody narybek pisałem w kontekście tej strony nie jego całej kariery zawodowej.

  • 0

    23.  2011-03-28 23:23:59

    Lol, narybek? Kwistas pojechałeś po całości:)

  • 0

    24.  2011-03-28 23:38:08

    Przynajmniej na siebie uwagę zwróciłem :) Jestem sławny :))

  • 0

    25.  2011-03-28 23:41:09

    Dobra teraz poważnie, nie będę się już kompromitował, kończę dyskusję :-D

  • 0

    26. ~  2011-03-29 01:05:04  host: p20-11.opera-mini.net

    Tyle zarabiają na asymetrii a nikt w o$sa nie postawil btsa do tej pory.

  • 0

    27. ~robert  2011-03-30 10:50:31  host: 213.108.152.83.wlantech.pl

    Pamietam, że w 1997/1998 roku minuta rozmowy w Tak-Taku kosztowała 2,99 zł netto = 3,65 zł brutto, w simplusie ok. 3 zł brutto/min. Dopiero Idea wprowadziła w Popie 1,75 zł bruto/min. W 1998 r. Idea miała zasięg tylko w kilku największych miastach w Polsce). Oczywiście nie istniało coś takiego jak naliczanie sekundowe.

  • 0

    28. ~głest  2011-03-30 14:24:16  host: 195.116.217.4

    @19 (muddy 2011-03-28 22:16:13): dalszy ciąg tej historii pod linkiem http://www.press.pl/newsy/pokaz.php?id=23442

  • 0

    29.  2011-03-30 14:33:49

    kanonierka - 18 lat temu kiedy kupowałem pierwszy komputer 1 MB pamięci RAM kosztował... milion złotych (starych oczywiście). To na nowe 100 zł. Co dzisiaj za 100 zł można kupić? więcej nż pamięć microSD 16 GB do komórki ;-) Za ten 1 MB niejeden płacił połowę ówczesnego wynagrodzenia... Więc nie mów dzisiaj, ze 2 złote 14 lat temu to to samo co dzisiaj, szczególnie w tej "branży" - tu stety na szczęście wszystko idzie w postępie geometrycznym niemal do przodu, więc i koszty radykalnie naleją a co za tym idzie i ceny.

  • 0

    30.  2011-03-30 14:36:11

    16. - 14 lat mam telefon w Plusie... I 25 groszy w nocy to już 10 lat temu nie był kosmos a stawka w cenniku ;-) Wszystko zależy czego oczekujesz i czego potrzebujesz - moje oczekiwania są zależne od porezb a nie od oczekiwań... W przeciwieństwie do większości użytkowników jak widzę.

Dodaj swoją opinię