Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wzrost VAT-u nie umożliwi bezkarnego zrywania umów

Wzrost VAT-u nie umożliwi bezkarnego zrywania umów

LuiN 24 Września 2010 10:47

0 0

Rzeczpospolita opublikowała artykuł, w którym wskazuje, że abonenci po podwyżce VAT-u zyskają pretekst, by bez uzasadnienia rozwiązywać umowy z operatorami. Z komentarza UKE wynika, że Rzeczpospolita jedynie niepotrzebnie sieje panikę.

Operatorzy telekomunikacyjni już dziś powinni kupować tony ryz papieru i miliony kopert. Czeka ich nie lada zadanie. Muszą poinformować na piśmie każdego z 35 mln abonentów telefonicznych o zmianie cen usług - czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnia Krzysztof Dyba, prawnik z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, prawo telekomunikacyjne jest jasne i precyzyjne. W razie zmiany cen usług telekomunikacyjnych, np. za usługi telefoniczne, przedsiębiorca musi pisemnie poinformować o tym abonenta.




Rzeczpospolita oszacowała nawet, że na same druki informacyjne poszłoby 350 ton papieru. Do tego dojdą koperty, znaczki pocztowe, ludzka praca. Abonent, który nie zaakceptuje zmiany cen, może rozwiązać umowę z operatorem bez podania uzasadnienia. A operator musi się na to zgodzić - podkreśla Rzeczpospolita.

Rzeczpospolita nie wzięła jednak pod uwagę zeszłorocznych zmian w Prawie Telekomunikacyjnym i wygląda na to, że jedynie niepotrzebnie sieje panikę. Wyższy VAT nie ułatwi zmiany operatora. Art. 61 Pt: Przepisu nie stosuje się, jeżeli cennik zmienia się na skutek zmiany przepisów prawa - przeczytać można w komentarzu UKE na temat artykułu Rzeczpospolitej.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, UKE     

Dodaj do:
w sumie: 87
  • 1

    74. ~  2010-09-26 15:09:10  host: t21-06.opera-mini.net

    nowy rok rozpocznie sie od fali podwyzek, ktora w nagrode daje na rząd. Mysle ze ta w uslugach telekom. bedzie najmniej odczuwalna jesli wogole bedzie.

  • 0

    75. ~  2010-09-26 15:19:37  host: v06-16.opera-mini.net

    Zmianie ulega stawka VAT a nie cena usługi. Cenę ustalają strony w umowie.

  • 0

    76. ~haha  2010-09-26 20:25:15  host: chaos.tpnet.pl

    Polecam do lektury: tiny.pl/hrbhb

  • 0

    77.  2010-09-26 23:04:06

    ~jacenty_goldap - no i widzisz? mylisz się... Jesli z podatkiem 22% dotychczas było 100 zł to z podatkiem 23% będzie więcej niż 100 a nie 100 z większym vatem. A to z tej prostej przyczyny - czego włąśnie nie rozumiesz - że cena netto pozostaje ta sama ;-)

  • 0

    78. ~  2010-09-27 00:13:01  host: dcm201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wlo w swojej taryfce biznesowej nie odczuje podwyżki vat, jak i inne osoby czy firmy z działalnością gospodarczą. Kowalski już ma gorzej, ale z kolei 1% od np. brutto 5o zł/ miesiącto niewiele. Na szczęście.

  • 0

    79.  2010-09-27 08:26:21

    78. - nikt tego nie odczuje tak naprawdę... to tylko 1 procent więcej od ceny netto jest - jeśłi przeciętnie abonamentowiec płaci 70 czy 80 zł, nie zapłaci więcej niż 1 zł z tego powodu ;-) Ja chcę zwrócić uwagę, że o ile w przypadku podwyższenia ceny z powodu wzrostu VAT operatorom nic nie grozi zupełnie, to już w przypadku "wzięcia na klatę" podwyżki VAT i obniżenia cen netto, może to skutkować... paradokasalnie odejściami ;-) A to z tego powodu, ze każda zmiana, której abonent nie akceptuje skutkuje prawem wypowiedzenia umowy ;-) Jedyne pocieszenie dla operatorów, ze wypowiedzieć mogą tylko ci (tzn. nie będzie to dla nich przykre z podowu braku kar), którzy nie są związani kontraktami terminowymi. Jestem naprawdę ciekaw co zrobią... Chociaż wydaje mi się, ze jednak nie ruszą cen brutto (tzn. obniżą cenę netto).

  • 0

    80.  2010-09-27 08:29:04

    TYlko znowu jest problem, ze w przypadku oniżenia VAT za jakiś czas (bo to przejściowo tylko jest podwyżka podobno?), ceny brutto będą musiały uwzględniać tę obniżkę! Czyli powtarza się sytuacja sprzed lat - tyle, ze wtedy obniżka była znacząca. Tak więc operatorzy mają twardy orzech do zgryzienia...

  • 0

    81. ~leon  2010-09-27 08:48:13  host: gw1.pfron.org.pl

    podwyżka vat to już teraz wiadomo na minimum 3 lata, zgadzam się z 65

  • 0

    82. ~aqq  2010-09-27 10:00:43  host: 62.87.237.17

    Dostałam odpowiedź od rzecznika konsumentów: Każda zmiana warunków umowy świadczenia usług telekomunikacyjnych, także w zakresie wysokości opłaty za abonament spowodowanej podwyższeniem podatku uprawnia abonenta do wypowiedzenia zawartej umowy, o czym wcześniej operator powinien abonenta poinformowac na piśmie. Natomiast w takim przypadku zgodnie z art. 61ust. 6 a ustawy z dnia 16.07.2004.r Prawo telekomunikacyjne(Dz U. Nr 171 poz. 1800 z poźn. zm.) przepisu ust. 6 nie stosuje się, jeżeli konieczność wprowadzenia zmiany, o której mowa w ust. 5, następuje na skutek zmiany przepisów prawa. Dodam, że w mysl art. 61 ust. 6 w/w ustawy w przypadku, o którym mowa w ust. 5 i 5a, abonent powinien zostać poinformowany także o tym, że w razie skorzystania z prawa wypowiedzenia umowy w przypadku braku akceptacji podwyższenia cen dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze, a także zwrot ulgi, o której mowa w art. 57 ust. 6. W takim przypadku jeżeli zmiana cen za usługi telekomunikacyjne jest spowodowana zmianą przepisów prawa to dostawca może dochodzić roszczeń odszkodowawczych, a także zwrotu ulgi w przypadku wypowiedzenia umowy przez abonenta. Takie rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę jest prawdopodobnie wynikiem tego, że w przypadku zmiany ceny podyktowanej zmianą przepisów prawa operator nie ponosi odpowiedzialności, gdyż jest to sytuacja od niego niezależna.

  • 0

    83. ~aaaaa  2010-09-27 10:15:15  host: avu178.internetdsl.tpnet.pl

    a gdyby podwyższyli vat do 80% to też nie można by było rozwiązać umowy, tylko biedni abonenci byli by zmuszeni płacić po setki zł abo. proszę was to jest śmieszne.

  • 0

    84. ~krisu  2010-09-27 15:02:19  host: 78.133.159.222

    dziwne, ale przeczytałem całą ustawę, tzn prawo telekomunikacyjne i nie znalazłem zapisu na który powołuje się UKE :( coś tu jest nie tak - wygląda na to że grają nie do tej bramki, do której powinni. Ktoś komuś musi dawać mocno w łapę, nie uważacie?

  • 0

    85. ~Passa  2010-09-27 19:56:00  host: public42233.xdsl.centertel.pl

    Umowę można zerwać,ale trzeba zwrócić OP koszt udzielonych rabatów(karę umowną)...

  • 0

    86. ~romano  2010-09-27 20:39:00  host: a12.net145.okay.pl

    Ludzie opamietajcie sie, wzielisci tel na abo i teraz zwietrzyliscie okazje jak by tu sie z haraczu abonamentowego wykrecić, wstyd, polak to zaraz wykombinuje jak tu oszukać. paliwo podrożeje i co zrobisz, przestaniesz jezdzić? zdrozeje energia, i co zrobisz ? odetniesz sobie prąd? przestańcie kombinowac i bic piane..

  • 0

    87.  2010-09-27 21:21:59

    ~aaaaa - nie można by było ;-) i to wcale nie jest śmieszne. dla mnie jest to jak najbardziej poważne i sensowne. ~krisu - jesteś pewien co czytałeś?

  • 0

    88. ~idzik  2010-10-03 17:58:27  host: host-86-63-145-35.nplay.net.pl

    Ale mnie na śmiech bierze ...dorosli ludzi, dzieci xD podatek rosnie o 1% -to jest praktycznie NIE ODCZUWALNE. no raz sobie odmówie piwa ;) na pol roku. To sa groszowe sprawy. Im czlowiek biedniejsy tym ta kwota bedzie mniejsza...najbiedniejsi wiadomo placacy abonament rzedu=30pln moga zaplacic 30gr wiecej!!! NIE ROBMY Z SIEBIE JAKIS SKNERUSOW I NIEUKÓW. To MOZE JESZCZE NA WIDOK ZAĆMIENIA SLONCA bedzie krzyczeli że koniec świata i ufo. Ludziom placzacym nad podwyzka Vat - zycze powodzenia ;) moze te 2-3grosze zaoszczedzone miesiecznie za 50lat zaprocentuja xD

  • 0

    89. ~ala  2010-10-04 16:24:57  host: 93-181-162-129.as.kn.pl

    czyli RP chciała sprzedać nakład, a sensu brak.. bo minęła się z prawdą i kup pan gazetę....

  • 0

    90. ~reer  2010-10-04 17:30:50  host: aabn133.neoplus.adsl.tpnet.pl

    VAT jest najgorszym, antyludzkim podatkiem. Obciąża wszystkich pracujących tylko dlatego, że umiesz cos zrobić. Przy okazji pobranie 90 mld VATu kosztowało w zeszłym roku 50 mld!!! Czyli te 50 mld zostało przeżarte przez urzędników i bezsensowne maszynki do niszczenia papieru nazywane kasami fiskalnymi. Dlaczego też - skoro żyjemy w państwaie prawa, są grupy - kliki? - które nie płacą VAT (lekarze, prawnicy, księża, kościół)???? Co? Święte krowy???

  • 0

    91. ~ketrab  2010-10-04 19:25:59  host: irad.kul.lublin.pl

    Dziwny ten komentarz mojego poprzednika - reer na tym forum telekomunikacyjnym. Miałem nie odpisywać, ale odpiszę. Kolego reer nie wiem jak jest z lekarzami, prawnikami ale wiem jak jest z księżmi i Kościołem w kwestii płacenia Vatu. Otóż każdy ksiądz i osoby prawne każdego Kościoła płacą Vat korzystając z wszelkich usług i kupując wszelkie artykuły. Co więcej niedouczony, pałający nienawiścią reer żaden ksiądz, ani kościelna osoba prawna jaką jest parafia, diecezja nie ma najmniejszej możlwiości odzyskania zapłaconego vatu, który doliczany jest do towarów i usług. Jak oświecony reer wyobraża sobie, że ksiądz, Kościół będzie płacił podatek Vat? Posługa duszpasterska nie jest żadną usługą. A jeśli reer tak uważa,to do złożonej ofiary nalezy doliczyć VAT jako składnik końcowy netto i go odprowadzić do Skarbu Państwa. koniec kropka. P.S. księża płaca podatek od swoich przychodów. jak ktoś nie wierzy, niech poczyta ustawe o ryczałcie. i o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  • 0

    92. ~wwwwwww  2010-12-27 20:15:21  host: 38.v59.interkam.pl

    era juz doładowała sobie konto wykorzystując 100 ki a może 1000 -ce osób w grze o1000000!!!!!!!!!!!!!!!!!! tak żę teraz moze zejść z ceny netto tylko co znowu wymyślą aby pokryć koszty procesów za ta oszukańcza grę ponieważ wiele osób nie odpuści zawyżonych o 120-200zł faktur strzeżcie się abonenci

  • 0

    93. ~oliwwwia  2011-02-02 18:02:49  host: al88.itcomp.pl

    no ktos pisze ze Polak chce oszukac a moj przypadek jest taki : podpisalam umowe na 2 lata i powiedziano mi ze po roku za 50zl moge przejsc z 200 zl na abonament nizszy tj 100zl .po roku wrocilam do tej samej pani ,ktora oznajmila mi ze moge owszem ale nie jako klient indywidualny tylko bisnesowy haha - przeciez kupowalam tel jako indywidualny - no coz pani zapomniala widocznie mnie o tym poinformowac albo no coz... ja nie uslyszalam i kto tu kogo oszukuje ? no coment prawda?

Dodaj swoją opinię