Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wysokie kary za spam - nawet 100 tys. zł

Wysokie kary za spam - nawet 100 tys. zł

sirmark 20 Maja 2009 09:17

0 0

Użytkownicy sieci przestaną być bezbronni wobec niezamówionych listów, które zapychają skrzynki e-mailowe. Za rozsyłanie spamu będzie można zapłacić nawet 100 tys. złotych - pisze Rzeczpospolita.

Z danych firmy Panda Security wynika, że spam to około 90% emaili, które trafiają do naszych skrzynek. Polska jest na szóstym miejscu wśród "producentów" spamu.

Ministerstwo Infrastruktury zamierza ukrócić ten proceder, wprowadzając zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Projekt przewiduje, że powstanie specjalna komórka, tzw. spam-box, do której będzie można zgłaszać przypadki spamu.




Według nowego prawa spamerzy mają być karani finansowo. Minimalna kara za rozsyłanie niezamówionych emaili lub esemesów wyniesie 100 zł. W drastycznych przypadkach rozsyłający i zarabiający na tym zapłacą nawet 100 tys. zł. Sankcje będą stosowane nie tylko wobec firm - zapłacić mogą także zwykli obywatele, którzy nieświadomie zostali spamerami. Nowe przepisy mogą wejść w życie w przyszłym roku - przewidujeRzeczpospolita.

Operatorzy będą ostrzegać takich klientów, dostarczą też bezpłatne oprogramowanie zabezpieczające. Gdy rozsyłający spam to zignoruje, narazi się na karę - podkreśla Jacek Strzałkowski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowe przepisy będą dotkliwe przede wszystkim dla polskich internautów, bo spamerów z zagranicy skutecznie ścigać nie można.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1.  2009-05-20 09:43:06

    "lub esemesów" - pieknie!

  • 0

    2.  2009-05-20 09:47:03

    Ja jakoś polskiego spamu nie dostaję.

  • 0

    3. ~:))  2009-05-20 10:08:59  host: chello084010144023.chello.pl

    do 2 - a to ciekawe

  • 0

    4. ~Butek  2009-05-20 10:09:45  host: user-89-108-233-161.mobile.playmobile.pl

    Podaj maila... :P

  • 0

    5. ~rubby  2009-05-20 10:19:20  host: chello089077209168.chello.pl

    w końcu jakiś raport zwrócił uwagę na problem....

  • 0

    6.  2009-05-20 10:42:54

    sirmak: ;)

  • 0

    7.  2009-05-20 10:43:28

    miało być < / i > :) wszyskie kom są pochylone ;)

  • 0

    8. ~omega  2009-05-20 11:36:17  host: abdw104.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A co to za kara 100 tysięcy dla takiego Orange, który chyba przoduje w rozsyłaniu spamu? Dla nich to tak jak splunąć, kiedy mają milionowe zyski z naciągania ludzi na złodziejskie i oszukańcze "konkursy" sms-owe.

  • 0

    9.  2009-05-20 12:48:36

    Ta pochyla czcionka bardzo mi sie podoba. Jakos tak przyjemniej sie czyta.

  • 0

    10. ~  2009-05-20 14:04:29  host: duc50.internetdsl.tpnet.pl

    Oby jak najprędzej te zmiany wprowadzono, bo mnie już krew zalewa na ten SMS-owy spam z Orange!

  • 0

    11. ~  2009-05-20 14:10:55  host: xdsl.212.c65.petrotel.pl

    pochyla czcionka prawie jak admin :D hmm a ten spam wcale nie przeszkadza

  • 0

    12.  2009-05-20 14:24:19

    11: fixed, dzięki! :-)

  • 0

    13. ~ziomek13  2009-05-20 15:11:54  host: aafi221.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ja nie narzekam na multiboxa orange-az szkoda mi go bedzie jak przeniose nr do playa;jakos nie widze ani reklam ani innego syfu,przychodzi tylko to co powinno;gdzie mozna miec równie dobrą skrzynke???

  • 0

    14.  2009-05-20 15:53:56

    te kary tez dla tych, co wysylaja zapytanie czy moga przeslac oferte, a w zapytaniu polowe oferty, poza tym brakuje takich kar tez dla tych, co zasmiecaja tradycyjne skrzynki pocztowe i klatki schodowe

  • 0

    15. ~andy  2009-05-20 17:23:57  host: inet20909nh-1.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    A co ze spamem papierowym ? Ci sami internauci i nie tylko zalewani są niechcianymi reklamami papierowymi (spam papierowy), znajdowanymi w swoich skrzynkach pocztowych , na wycieraczkach przed drzwiami, na swoich podwórkach. I tym problemem ustawodawca nie chce się zająć. Co na to konstytucja, zresztą też "papierowa",która mówi o równości wobec prawa ???

  • 0

    16. ~kokosz  2009-05-20 20:21:16  host: dsc210.neoplus.adsl.tpnet.pl

    fajnie, ale te widelki to przesada

Dodaj swoją opinię