Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wysoka cena za francuskie 4G

Wysoka cena za francuskie 4G

Q! 17 Maja 2011 10:39

0 0

Francuski rząd podniósł cenę minimalną, za którą gotowy jest sprzedać licencje na pasmo 4G. Stawia to w trudniejszej sytuacji mniejszych operatorów, jednocześnie faworyzując tych największych.

Francuski rząd podwyższył cenę wywoławczą za licencje 4G do 2,5 mld euro. Za taką sumę operatorzy będą mogli nabyć 18 kanałów. Sprzedaż ma zostać sfinalizowana we wrześniu.

Oprócz wysokiej ceny, przyszłym nabywcom licencji postawione zostaną również wysokie wymagania. Po raz pierwszy rząd zmusi operatorów, aby rozwijali sieć 4G równolegle w miastach i na terenach niezurbanizowanych.




Rząd nad Loarą określił również minimalne pokrycie siecią 4G. W pierwszym etapie ma ona objąć 80% powierzchni kraju oraz 18% populacji. W ciągu kolejnych 12 lat w zasięgu sieci 4G ma się znajdować 90% populacji w każdym z 96 departamentów.

Jak oceniają eksperci, już cena wywoławcza za licencje jest bardzo wysoka, wyższa niż koszt licencji w Niemczech, które poszły pod młotek w ubiegłym roku. Jednak francuski rząd odpowiada na to, że nie może sobie pozwolić na sprzedaż po zbyt niskiej cenie.

Takie postawienie sprawy nie zadowala dwóch mniejszych francuskich sieci - Bouygues oraz Iliad - dla których zakup licencji 4G może być ogromnym wydatkiem. Czas pokaże czy będą oni w stanie pozwolić sobie na licencje 4G, tym samym nie pozostając w tyle stawki.

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:
w sumie: 13
  • 1

    1.  2011-05-17 10:53:19

    Co to jest pasmo 4G. W dzisiejszych czasach takie określenie nic nie znaczy :-). Czyżby chodziło o LTE? Ale "gópi" ci Francuzi, Niech zadzwonią do Play, to im wytłumaczą, że już dawno mają 4G i żadne przetargi nie są potrzebne :-). Jak znajdę czas to poszukam źródłowej informacji, o co konkretnie tutaj chodzi, ale jestem raczej pewien, że LTE.

  • 0

    2. ~Mobile  2011-05-17 11:00:21  host: 188.147.35.105.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Kto wie jak sprawdzić czy mój modem Vodafone K3565 obsługuje pasmo WCDMA900 na Linuxie?

  • 1

    3.  2011-05-17 11:02:14

    chodzi zapewne o pasmo 800 MHz dla LTE bo to ono uzyskało najwyższą kwotę w Niemczech. Jak widać to zabawa dla bardzo bogatych a Państwa robią sobie z częstotliwości poletka zarobkowe łatające dziury budżetowe...

  • 1

    4.  2011-05-17 11:04:04

    Sprawdź w specyfikacji modemu. Jeśli obsługuje to zainstaluj BitPim-a.

  • 0

    5.  2011-05-17 11:09:15

    Bardzo dobrze robią. Polskie Orange i jego liczni klienci chętnie zapłacą za tą licencję. Oj będzie spory przepływ finansowy na linii Warszawa-Paryż. Niech Francuzi też mają 4G skoro Polacy już to mają (Play).

  • 0

    6. ~Mobile  2011-05-17 11:13:44  host: 178.180.87.245.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    4@ Mam to pudełko od Vodafone czerwone i te papiery ale tam nic nie pisze o paśmie tylko 2G i 3G. Nie można jakąś komendą w Terminalu?

  • 1

    7.  2011-05-17 11:45:37

    zanim we Francji bedzie 4 g to u nas Play wprowadzi juz 5 g bez zbędnych przetargów!

  • 1

    8. ~tit  2011-05-17 12:13:06  host: 89.204.153.248

    A tu jest dobrze napisane? "W pierwszym etapie ma ona objąć 80% powierzchni kraju oraz 18% populacji."

  • 0

    10. ~ala  2011-05-17 12:20:48  host: public-gprs133359.centertel.pl

    maja obecne nodeB - dodają antenę na LTE800 i załatwione. ale nie wiem, ostatnio mam 99G z 100KB/s wiec nie wiem

  • 1

    11. ~G.  2011-05-17 13:57:28  host: xdsl-8384.wroclaw.dialog.net.pl

    80% powierzchni kraju oraz 18% populacji?? przy takim założeniu to akurat będą musieli ominąć wszystkie miasta :) tego to by nawet Streżyńska nie wymyśliła.

  • 1

    12. ~  2011-05-17 16:27:38  host: public2420.cdma.centertel.pl

    @8,11 Też mi te procenty nie pasują, może miało być na odwrót, ale nie wiem czy to możliwe, aby na 18% powierzchni znajdowało się 80% populacji?

  • -1

    13.  2011-05-17 17:27:16

    Tutaj chodzi o co najmniej 80% i 18%.

  • 0

    14. ~mirekb  2011-05-17 20:23:51  host: apn-77-114-227-208.dynamic.gprs.plus.pl

    procenty sa ok.idzie o to aby,jak slusznie zauwazono pokrywac rownoczesnie tereny miejscie i pozamiejskie.tak by tak wypadalo z relacji % populacji/% zasiegu na terenach pozamiejskich.to taka francuska wizja pokrywania zasiegiem 4g wsi jak u Nas za nizszy mtr inwestycje w 2g/3g..a do nas sie przypiep szaja z ue

Dodaj swoją opinię