Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyrok SOKiK ws. udostępniania danych do spisu i biura numerów

Wyrok SOKiK ws. udostępniania danych do spisu i biura numerów

sirmark 23 Października 2008 22:42

0 0

23. października odbyła się publikacja wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie z odwołania Telekomunikacji Polskiej od decyzji UKE z dnia 28 sierpnia 2007 r., określającej warunki współpracy w zakresie udostępniania TP przez spółkę Multimedia Polska niezbędnych danych abonentów Multimedia Polska do świadczenia przez TP usługi Ogólnokrajowego Spisu Abonentów (OSA) i usługi ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych (OBN).

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił zaskarżoną decyzję.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd stwierdził, iż w toku postępowania ustalił, że dołączony do wniosku TP o wydanie decyzji administracyjnej określającej warunki współpracy w zakresie udostępniania TP przez Multimedia Polska niezbędnych danych do świadczenia usługi OSA i usługi OBN projekt umowy nie był przedmiotem negocjacji pomiędzy TP i Multimedia Polska. Pomimo tego, UKE wszczął postępowanie administracyjne, ustalił kwestie sporne i w drodze decyzji określił warunki współpracy TP i Multimedia Polska w zakresie OSA i OBN.
Sąd ocenił, iż wszczęcie przez Prezesa UKE postępowania administracyjnego bez uprzedniego przeprowadzenia negocjacji pomiędzy TP i Multimedia Polska, było niezgodne z prawem.telekomunikacyjnym. W ocenie Sądu czyni to wyżej wymienioną decyzję Prezesa UKE, wydaną na wniosek TP, nieważną.

Niezależnie od powyższego, Sąd podniósł, że z wyraźnego brzmienia art. 27 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego wynika, że postępowanie w sprawie określenia warunków współpracy przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie OSA i OBN może być wszczęte tylko na wniosek, a nie z urzędu. Przepis ten reguluje bowiem wyraźnie inicjatywę w zakresie wszczęcia postępowania w tym przedmiocie. Stąd też Prezes UKE w zaskarżonej decyzji nie mógł określić warunków współpracy TP i Multimedia Polska w zakresie udostępniania niezbędnych danych abonentów celem świadczenia przez TP wszystkim użytkownikom publicznych sieci telefonicznych usługi OBN, której to kwestii nie obejmował wniosek TP. Z tego względu - w ocenie Sądu - w tym zakresie zaskarżona decyzja Prezesa UKE została wydana z naruszeniem z art. 61 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 27 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego, co zgodnie z art. 156 § 1 pkt 2) Kodeksu postępowania administracyjnego czyni ją nieważną.

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~ukenamuniu  2008-10-31 00:15:27  host: 86-59-n1.aster.pl

    Jak zwykle bywa w takich informacjach- nie ma najważniejszego: o co tak naprawdę poszło? Może o dostarczanie Multimediom za darmo książek telefonicznych nazywanych teraz OSA (fantazjuję, bo jak napisałem- nie ma najciekawszej info)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Karta, MIX czy abonament? Z jakiej oferty korzystasz w swoim głównym telefonie?

T-Mobile: 20 GB na 20 urodziny oferty na kartę

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet