Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki T-Mobile Polska po 2Q2013

Wyniki T-Mobile Polska po 2Q2013

LuiN 8 Sierpnia 2013 08:29

8 5

Baza wszystkich klientów T-Mobile na koniec czerwca 2013 roku wyniosła 15,969 mln co oznacza wzrost względem poprzedniego kwartału o 50 tys.

Liczba aktywacji postpaid wzrosła w skali roku o 154 tys., a w stosunku do poprzedniego kwartału o 23 tys., uzyskując poziom 7,038 mln. Baza prepaid wzrosła względem poprzedniego kwartału o 26 tys. do 8,931 mln, w ujęciu rocznym uzyskano natomiast wzrost o 766 tys. aktywnych kart SIM.

Przychody spadły o 4% w stosunku do II kwartału 2012 roku i osiągnęły 1,708 mld zł (względem I kwartału 2012 roku spadek wyniósł 8,5%). Jako winowajcę spadku przychodów PTC wskazuje w głównej mierze obniżenie stawek MTR. Jednocześnie wynik ten był o 6,8% wyższy od uzyskanego w I kwartale tego roku.

EBITDA wyniosła 615 mln zł, co stanowi wzrost o 3,9% w skali roku. Zwiększyła się marża EBITDA, osiągając poziom 36% w porównaniu z 30,8% przed rokiem, jednak w stosunku do I kwartału był to spadek o 0,5 punktu procentowego.




Na koniec pierwszego kwartału PTC miała 1,101 mln klientów mobilnego Internetu - o 275 tys. więcej niż przed rokiem (wzrost o 33,1%) i o 82 tys. więcej niż w I kwartale tego roku.

Inwestycje realizowane przez T-Mobile Polska wyrażone parametrem Cash Capex zwiększyły się w drugim kwartale o 65,3% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosły 238 milionów złotych. Wzrost ten jest wynikiem prowadzonych przez T Mobile Polska działań inwestycyjnych również tych związanych z budową i modernizacją sieci.

Projekt modernizacji sieci przekroczył półmetek i klienci T-Mobile mogą już korzystać z ponad 5 000 nowych stacji bazowych, które zapewniają pokrycie 60% powierzchni kraju oraz 46% populacji. Nowa sieć gwarantuje klientom dużo większy zasięg i lepsze parametry, zwłaszcza w zakresie dostępu do Internetu, którego szybkość jest wyższa nawet kilkukrotnie. Dzięki temu dynamicznie rośnie ilość transmitowanych danych przez użytkowników Internetu w nowej sieci T-Mobile, obecnie jest ona większa średnio o około 60%.

Karty SIM

Abonament

Prepaid

Łącznie

1Q11

6,717 mln

6,458 mln

13,175 mln

2Q11

6,698 mln

6,504 mln

13,203 mln

3Q11

6,736 mln

6,670 mln

13,406 mln

4Q11

6,765 mln

7,396 mln

14,161 mln

1Q12

6,808 mln

7,704 mln

14,512 mln

2Q12

6,884 mln

8,165 mln

15,048 mln

3Q12

6,950 mln

8,625 mln

15,575 mln

4Q12

6,996 mln

9,044 mln

16,040 mln

1Q13

7,014 mln

8,905 mln

15,919 mln

2Q13

7,038 mln

8,931 mln

15,969 mln


Przychody i EBIDTA:

Przychód

EBIDTA

Marża EBIDTA

1Q11

1,736 mld zł

568 mln zł

32,7%

2Q11

1,794 mld zł

697 mln zł

38,9%

3Q11

1,819 mld zł

648 mln zł

35,6%

4Q11

1,808 mld zł

676 mln zł

37,4%

1Q12

1,747 mld zł

538 mln zł

30,8%

2Q12

1,779 mld zł

592 mln zł

33,3%

3Q12

1,746 mld zł

662 mln zł

37,9%

4Q12

1,751 mld zł

661 mln zł

37,6%

1Q13

1,599 mld zł

581 mln zł

36,4%

2Q13

1,708 mld zł

615 mln zł

36,0%


Koszt pozyskania klienta

Abonament

Prepaid

Łączny

Koszt utrzymania klienta (przedłużenie)

1Q11

501 zł

8 zł

95 zł

339 zł

2Q11

432 zł

4 zł

79 zł

293 zł

3Q11

386 zł

8 zł

79 zł

278 zł

4Q11

362 zł

4 zł

75 zł

186 zł

1Q12

539 zł

8 zł

127 zł

238 zł

2Q12

502 zł

9 zł

110 zł

204 zł

3Q12

389 zł

8 zł

87 zł

219 zł

4Q12

366 zł

4 zł

82 zł

132 zł

1Q13

341 zł

8 zł

83 zł

129 zł

2Q13

286 zł

8 zł

80 zł

143 zł


Minuty na klienta

Abonament

Łączny

1Q11

211

135

2Q11

219

140

3Q11

222

142

4Q11

222

135

1Q12

221

130

2Q12

226

129

3Q12

227

126

4Q12

232

124

1Q13

233

122

2Q13

240

126


Przychód na klienta

Abonament

Prepaid

Łączny

Procent przychodu z usług niegłosowych

1Q11

67 zł

16 zł

39 zł

27%

2Q11

67 zł

16 zł

43 zł

27%

3Q11

66 zł

16 zł

41 zł

26%

4Q11

66 zł

13 zł

39 zł

29%

1Q12

63 zł

11 zł

35 zł

29%

2Q12

63 zł

11 zł

34 zł

31%

3Q12

61 zł

8 zł

33 zł

30%

4Q12

58 zł

8 zł

29 zł

32%

1Q13

54 zł

8 zł

29 zł

33%

2Q13

50 zł

8 zł

29 zł

33%


Źródło tekstu: T-Mobile, wł     

Dodaj do:

Tagi: t-mobile

w sumie: 87
  • 0

    73. ~r  2013-08-08 15:41:40  host: public-gprs517515.centertel.pl

    #71: skąd wiesz że będą ładować? Może będą wyrzucać do kosza karty i arpu znów będzie spadać. Potem taki troll wlo będzie się podniecal że on jest lepszy niż prepaidowiec, bo przecież swojej karty z umowa biznesowa, opłacanej 79zl miesięcznie do kosza nie cisnie :-D

  • 1

    74.  2013-08-08 15:48:16

    No wydawać by się mogło że większość ludzi raczej przywiązuje się do długo używanego numeru, a na takim właśnie robi się skarbonka...

  • 0

    75. ~Adi  2013-08-08 15:55:03  host: public-gprs562920.centertel.pl

    Co mnie najbardziej denerwuje u operatorow to ta pazerność. Np taki orange wylaczył przenoszenie PLNow z taryf prepaid na inny numer prepaid mówiąc że decycja jest spowodowana fraudami na alledrogo. NO ok ale jak pewnie z połowa klientów placi stawke 59gr w sieci i poza to juz nie jest Fraud i jest OK. Osobiscie znam sporo osob ktore dzwonia cennikowo. Szczegolnie osoby starsze ktore po wydzwonieniu 80minut nic nia maja juz na koncie złamanej złotowki. Dla operatora to czysty zysk i dlatego trzymaja sie tak tych taryf!! Gdyby dali np 19 gr to zaraz by trzeba bylo szukac oszczednosci. 59gr w Taktaku i smieszne pakiety to istna porażka. Oferte maja najgorsza na rynku a baza prepaid rosnie ?? Albo wciskaja kit albo naprawde działaja te darmowe "rozdawane" startery chodz logicznie myslalc to trudno by bylo rozdac nawet 0,5 miliona a co dopiero 2,5 !!! Chodz widac ze przychod na jedna karte sim maja 8pln a to oznacza ze przyn przynajmniej 1/4 kart to karty WIDMO

  • 1

    77.  2013-08-08 16:46:19

    @70 I o to chodzi. Po prostu Twoja wiedza w zakresie obejmującym zagadnienia poruszane przez portal telepolis.pl jest znikoma... Dlatego zostało Ci wyśmiewanie innych oraz wszczynanie plusowojen. Po prostu troll. Tylko zachodzę w głowę: Dlaczego wybrałeś telepolis? Na onecie miałbyś większe pole do pisania... Chyba, że boisz się konkurencji, która mogłaby Cię pokonać swoim doświadczeniem i zaangażowaniem.

  • -1

    80. ~r  2013-08-08 17:20:40  host: public-gprs514553.centertel.pl

    #78: można powiedzieć, że się dałem złapać :-) Jeden nr to taktak z zaliczonymi dwoma czy trzema podwójnymi doładowaniami. Żal było nie skorzystać. Drugi Orange Free, którego używam do Internetu Fred gdzie jadę z bonusa. W międzyczasie miałem abo, wiec kasa na numerach została. W zasadzie, użytkuje ją na usługi Premium i czasem do dzwonienia jak inne karty mają slaby zasięg, lub jego brak. Jak zejdę do zera to śmietnik puste skarbonki czeka.

  • 1

    81.  2013-08-08 20:48:55

    Może T-Mobile na kartę niezbyt korzystnie wypada, jeśli chodzi o ofertę, jednak sporo ludzi ma tam numer dlatego, że jest to w ogromnej ilości wypadków niezawodny operator, który najczęściej oferuje najlepszą jakość połączeń. Miałem komórkę w Heyah przez 3 lata, potem zdecydowałem się uciec do Plusa, następnie do Virgin (Play/Orange) a teraz wracam z powrotem do Heyah. I powiem szczerze, że mam to gdzieś, że w Heyah jest drożej. Ja po prostu chcę mieć świetną jakość połączeń. I tak, rozważałem T-Mobile na kartę, ale jednak stwierdziłem, że wybiorę Heyah, bo tam internet jest rozliczany na korzystniejszych zasadach (2gr/100KB).

  • 0

    82. ~mirekb  2013-08-08 21:22:00  host: 84.39.164.135

    nowe regulaminy w prepaid od wrzesnia za 3 i 4 q beda dla tego segmentu miazdzace.chca tylko anboentow z umowa na pismie jednak nie sadze by bylo to realne

  • 0

    83.  2013-08-08 21:40:19

    ~r - nigdy nie twierdziłęm, ze jestem lepszy bo płacę abonament... nadużywasz wolności słowa ;-) Wytykałem tym, którzy z prepaidu robili wiodącą u każdego operatora usługę i utrzymującą go usługę i opowiadających o nileimitowanych, gigabajtach codziennie i Bóg wie czym jeszcze... Oczywiście to wszystko za kilka złotych miesięcznie albo i rocznie ;-) slawekt - tutejszym specom od komórek, taryf i doładowań do pięt nie urastam, więc po co się udzielać? Ja mam stary telefon w starej taryfie... stary jestem... więc po co to zmieniać?

  • -1

    84. ~r  2013-08-08 22:05:59  host: public-gprs517349.centertel.pl

    #83, wlo: szydziles z ofert nolimit w prepaidzie bo ci gul chodzi, ze musisz płacić przeszło 2x więcej. Ci co 5zl wydają rocznie nie skorzystają z no limit, więc się nie podniecaj niezdrowo że ten fakt odkryłeś, chyba że chcesz się kreować na niepełnosprawnego umysłowo. jak nie będzie żadnego klienta na nolimit w prepaidzie to ofertę wycofają, niech cię łeb nie boli. Kto robił wiodącą usługę z prepaidu to nie wiem. Może coś tam sobie ubdurales. Ani pre, ani abo nie są wiodącymi usługami. To tylko inna forma platnosci, a jakie usługi są tam dostępne zależy od opa. To że plus ma nedzna ofertę pre zaciemnilo ci obraz całego rynku. Każde zaślepienie jest zle, ale dla ciebie nie ma juz ratunku.

  • 1

    85.  2013-08-08 22:32:28

    @82 Dokładnie tak. Bo w T-Mobile jak sądzę jest największy odsetek "martwych" kart SIM. Od 9.10 najprawdopodobniej wchodzi nowy regulamin ze starymi okresami ważności konta. Wtedy zacznie się przeprowadzka do innych operatorów. Poprzednie przyrosty (nawet po 500 tys. kwartalnie) w prepaid to efekt wcześniejszego masowego rozdawnictwa kart. A skoro wiele jest w zasadzie nieużywanych to i ARPU spada. Bo nie sądzę że T-Mobile pomiędzy 1Q2011 a 1Q2013 zachęciło do swojej pogarszającej się oferty 2,5 miliona użytkowników. Przy wzroście w tym samym okresie klientów abo 300 tys. Wygląda na to, że polityka WIELKICH LICZB prezesa R. odbija się solidną czkawką.

  • 1

    86.  2013-08-08 23:07:43

    ~r - znowu nadużywasz słowa... To co Tobie się wydaje że powiedziałem, nie miało miejsca. Kpiłem z z takich jak zapewne Ty jesteś - prepaidowaca który ma wszystko i za darmo, korzystającego już przed nielimitowanymi z milionów minut za 5 zł rocznie, twierdząc, ze takiemu komuś jak przeciętny prepaidowiec ta taryfa do niczego potrzebna nie jest - bo ciągle jest za droga. Gul mi chodzi? Nie rozumiem dlaczego? Zakaz używania tej taryfy był albo jest? O co chodzi z tymi wiodącymi? Co przez to rozumiesz? Przychody operatora? No to wiodące są abonamenty. "Jakości" użytkownika? No to wiodące są abonamenty. Co masz na myśli? Jakie zaślepienie? Mam więcej prepaidowych numerów (używanych) niż abonamentowych - o czym Ty w ogóle mówisz chłopie? Może Ty zaślepiony jesteś jakiś?

  • 0

    87.  2013-08-08 23:16:20

    Albo prawda w oczy kole - w sumie 36 minut z sekundami to raptem 15% (1/7) tego co przeciętny abonamentowiec wydzwania? A przecież jest durniem ostatnim...

  • -1

    88. ~r  2013-08-09 07:33:33  host: v51-14.opera-mini.net

    #86, wlo: tez ci sie wydaje ze wiele powiedzialem a masz zal do mnie o to, moralnosc kalego? Ile wydajesz na swoich prepaidach? Tak malo? To wyrzuc je do smieci bo tylko zanizasz srednia i sie potem niezdrowo podniecasz tym faktem.

  • 0

    89. ~r  2013-08-09 07:44:32  host: v51-14.opera-mini.net

    #86: kto ci wlo nagadal glupot ze no limity w prepaidzie sa dla przecietnego prepaidowca? Czemu mu uwierzyles? Chwilowe zacmienie, czy permanentne? I kto to jest przecietny prepaidowiec? Ty pewnie nawet przecietnego uzycia nie robisz na swoich prepaidach, wiec dla plusa jestes zerem w tym temacie. Pewnie dlatego plus ci nigdy nolimitu w prepaidzie nie da. Cieniakom nie trzeba nic dawac, hehe. Dlatego ci gul chodzi, musisz przeplacac i podbijac sztucznie arpu w abonamencie. I sie szczycic tym faktem, zal mi cie :-))

  • -1

    90.  2013-08-09 10:17:58

    Panowie. Prepaid duży ponieważ T nawet w swoich punktach/sklepach rozdaje darmowe startery:) Taryfa? = NTT z 0,59gr za minutę * (*-nie do wszystkich ;D ) Więc i przychody spore, jeśli syn/córka podaruje komuś w rodzinie taki starter :)

  • -1

    91. ~r  2013-08-10 09:57:19  host: adhl90.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #90: jaki syn/córka podaruje rodzicom starter z taryfą 59 gr/min? Chyba tylko wyrodny. Bardziej popularna ta taryfa jest w kręgach emeryckich bez dzieci, jak przypuszczam. No chyba, że w kręgach mało świadomych. Ale nie sądzę by takich osób było wiele. Dlatego dziwią mnie te wyniki prepaida T. Chyba ostatnio do jakiejś gazety dawali starterki? Osobiście nie zauważyłem.

  • 1

    92.  2013-08-13 16:31:51

    ~r - jaki sens wyrzucać, skoro są mi potrzebne? VCo innego ile się wydaje a co innego robić z tego kluczowego klienta sieci ;(albo co najśmieszniejsze z grupy klientów prepaid robić kluczowych klientów dla operatorów). Ja wydaję mało - 5, 10, 20 zl - zależnie jak zasilam, czy sam krzystam itd. Z TT korzystam kupując audiobooki w ramach tego prawie podwójnego doładowania. Na to, zeby numer był aktywny 5 zł na rok wystarczy - i jestem z tego bardzo zadowolony. Natomiast nie uważam, zę operator z tego powodu ma mnie całować po stopach- jak większość tutaj ;-) Dlaczego uważasz że musze? Ja mam umowę na czas nioznaczony, więc w każdej chwili mogę zrezygnować albo zmienić taryfę, przenieść numer itd. OPowiedz - dlaczego miałbym mieć z tego powodu problem?

  • 0

    93. ~jestem  2013-08-27 18:48:30  host: public147341.xdsl.centertel.pl

    ja nie wiem jak im ciągle rośnie jak co jakiś czas porównuje oferty w różnych segmentach i oni od jakiegoś czasu są moim zdaniem najdrożsi i najmniej konkurencyjni... no może poza jakością zasięgu ale czy największa ilość klientów to Ustrzyki Górne....

  • 0

    94. ~prepaidowcy  2013-10-17 00:55:21  host: 193.238.66.100

    akurat na was siec ta jak i kazda inna ma najmniejszy zarobek, przeniescie numery do abonamentu to wtedy bedziecie mogli miec wymagania

  • 0