Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Sony Ericssona po 1Q2009

Wyniki Sony Ericssona po 1Q2009

LuiN 17 Kwietnia 2009 10:59

0 0

Sony Ericsson odnotował w pierwszym kwartale 2009 roku 293 mln straty netto. Producent sprzedał tylko 14,5 mln telefonów komórkowych - czyli o ponad 40% mniej niż w czwartym kwartale 2008 roku. Producent zapowiada kolejne oszczędności.

Według szacunków Nokii w 1Q2009 producenci sprzedali 255 mln telefonów, czyli o 14% mniej niż w pierwszym kwartale zeszłego roku. Spadek produkcji Sony Ericssona ma w tym odsetku duży udział. O ile jednak Nokia w dobie kryzysu obniża ceny telefonów (średnia cena spada w 1Q2009 o 6 euro do 65 euro), o tyle Sony Ericsson wbrew zapowiedziom zmiany portfolio trzyma się średniej ceny na poziomie 120 euro (to tylko o 1 euro mniej niż w 4Q2008 i 1Q2008).

Producent stara się za wszelką cenę zmniejszać koszty. W styczniu rozpoczął kolejny plan cięć mający na celu redukcję kosztów o 190 mln euro w skali 2009 roku. Niezależnie od niego Sony Ericsson liczy na 300 mln euro oszczędności w pierwszym półroczu 2009 roku.




Trudno powiedzieć, czy spółka joint venture jaką jest Sony Ericsson przetrwa kryzys w obecnej formie, spekuluje się na temat wyjścia Ericssona z rynku telefonów komórkowych. Reputacji marki nie pomagają też głośne dymisje.

1Q08

4Q08

1Q09

Ilość sprzedanych telefonów (mln szt.)

22,3

24,2

14,5

Sprzedaż (mld euro)

2,702

2,914

1,736

Zysk netto (mln euro)

133

-187

-293

Średnia cena telefonu (euro)

121

121

120



Źródło tekstu: Sony Ericsson, wł     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12. ~ko  2009-04-17 15:25:30  host: gw-netia.pl.hurra.com

    W sumie nie można się dziwić jak zabawka C905 kosztuje więcej niż Omnia...

  • 0

    13. ~bob  2009-04-17 15:27:57  host: srv.westside.kielce.pl

    Dokladnie tak jak mowi "m" Jak by ktos bawil sie z gsm od poczatku istnienia to wiedzial by ze Ericsson mial mega wypasione telefony jak T28s w 1999 roku czy pozniejszy T39m. To byl wowczas HiTec! glowna czesc obudowy z jednolitego bloku aluminium swietnej jakosci plastik, ponadczasowy design i baterie LiPolymer... I technologia info dzieki ktorej dokladnie wiemy ile minut pozostalo nam do wyczerpania ogniwa. Zdradzilem SE dla E90 ktora jest kombajnem... ale kreski baterii spadaja jak chca ;]

  • 0

    14. ~get  2009-04-17 15:33:34  host: host-81-190-123-135.gdynia.mm.pl

    heheh going down, going down... BOOOOOM i tyle będzie po SE :D

  • 0

    15. ~get  2009-04-17 15:34:39  host: host-81-190-123-135.gdynia.mm.pl

    @5 - proste nikt już tego badziewia nie chce kupować !

  • 0

    16. ~  2009-04-17 15:47:41  host: f96-041.opera-mini.net

    Jak dla mnie to jest zaskoczenie bo Polacy lubią se. U nas zyskał sławę dzięki famie o tym że mają najlepsze aparaty w telefonie...

  • 0

    17. ~iskra  2009-04-17 15:51:40  host: xdsl.002.c65.petrotel.pl

    ahh se upada jeee :D!! szajs skrzypiacy...

  • 0

    18.  2009-04-17 15:53:16

    i tak nie zmienią wtyczki do ładowarki choćby mieli pogrążyć się na amen

  • 0

    19. ~  2009-04-17 16:12:47  host: 77-254-73-132.adsl.inetia.pl

    18 mi własnie ostatnio gniazdo poszło:P ale ogolnie nie narzekam na te telefony:) dla mnie jedne z lepszych na rynku. mi system nie jest potrzebny w telefonie. a z reszta nowe propozycje SE wprowadzaja systemy wiec wiecie, wszystko moze sie jeszcze obrócic:) wierze w to:) SE 4ever:)

  • 0

    20. ~  2009-04-17 16:18:29  host: blj39.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja tam wierzę w tą firmę!! Dadzą radę!!

  • 0

    21. ~irek  2009-04-17 17:43:41  host: chello089076100140.chello.pl

    po prostu robią za dobre telefony, ja używam od 4 lat t630 i nie zamierzam zmieniać bo to ciągle dobry fon jest :)

  • 0

    22. ~  2009-04-17 18:09:05  host: f96-025.opera-mini.net

    14 get gadzie do piaskownicy!

  • 0

    23. ~  2009-04-17 18:35:05  host: public-gprs49916.centertel.pl

    @15 spojrz na dwie pierwsze kolumny, uwaznie, i zinterpretuj. Slogany mozemy sobie darowac

  • 0

    24. ~znafca  2009-04-17 18:35:26  host: 80.51.91.252

    nie wróżę dalekiej przyszłości marce SE - plastikowe, tandetne obudowy, pierdzące głośniczki, maleńkie ekraniki i do tego karty memory stick micro = nieopłacalne badziewie

  • 0

    25.  2009-04-18 08:54:37

    obafiam siem znafco, rze na niczym siem nie znash :D poza tym pierdisz to ty, a nie głośnik :D

  • 0

    26.  2009-04-18 16:31:17

    Ostatni poczciwy SE to był K800, chociaż miał sporo wad to również parę zalet, od tamtej pory nie znajduje w ofercie tej firmy niczego dla siebie.

  • 0

    27. ~  2009-04-19 18:25:50  host: f96-048.opera-mini.net

    a_lex znefca ma racje, to wszystko jest tez w moim se (k550i). Ale to szczegoly bo jekie znaczenie ma dle mnie glosniczek czy nienajpiekniejsza obudowa? Licza sie mozliwosci i szybkosc obslugi a to jest w SE na wysokim poziomie. Troche gorzej jest z tym nieszczesnym gniazdem, to dla mnie jest najwieksza wada SE - sluchawki potrafia nie kontaktowac.

  • 0

    28. ~  2009-04-19 18:37:13  host: f96-048.opera-mini.net

    a_lex Maja naprawde przemyslane oprogramownie, widze to np. W porownaniu do LG (KS360) ktory ma duzo denerwujacych niedorobek.

  • 0

    29.  2009-04-19 22:24:29

    15 get masz rację :) popieram w 100%

  • 0

    30.  2009-04-19 22:26:04

    SE to badziewne Plastikowe zabawki dla małolatów i nic więcej!! TA firma musi w końcu upaść!!

  • 0

    31. ~Soul;]  2009-04-20 00:55:58  host: pogodanet.silesiamultimedia.com.pl

    Wszyscy nawijacie bezsensu i żałośnie... kto mówi że SE to badziew to idiota, który widzi w tym tylko nazwę marki a nie tego co pod tym się kryje. SE to dobra firma, w pierwszej trójce wraz z Nokią i Samsungiem. SE ma całkiem dobre aparaty, lampa ksenonowa prezentuje się świetnie, głośniki?? na dobrym poziomie. Problemem SE jest ciągłe te same menu, wszędzie się powtarza, albo jest bardzo podobne, przez długi czas, aż do k800 SE nie miało EDGE, paleta kolorów zazwyczaj 262 tys. kolorów no i karty pamięci M2 :P to są wady marki, ile kroć kumple się denerwowali że nie mogli sobie przerzucić karty, bo ja miałem z innymi microSD a oni wejścia na M2:P ściąganie z internetu mp3 też było koszmarem, gdy nie było długi czas EDGE. SE potrzebuje konkretnej zmiany co zaciekawi ludzi, a nie wypuszczają kolejne telefony bardzo podobne do poprzednich, które różnią się tylko cyferką w modelu i ceną, bo to nowość:P Tylko niech nie próbują tel. dotykowych robić, bo do tego pewnie mają za małe doświadczenie;]

Dodaj swoją opinię