Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki PTC za 2005 rok

Wyniki PTC za 2005 rok

WitekT 8 Lutego 2006 17:41

0 0

PTC opublikowała wyniki finansowe za 2005 rok i podała liczbę obsługiwanych abonentów.

Polska Telefonia Cyfrowa zanotowała w roku 2005 rekordowy zysk netto w wysokości 1,154 mld zł (wzrost o 20% w porównaniu z 2004 rokiem), przy utrzymaniu stabilnych przychodów ze sprzedaży – 6,719 mld zł (wzrost o 4% w stosunku do poprzedniego roku).

W 2005 roku Polska Telefonia Cyfrowa osiągnęła 1,154 mld zł zysku netto, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z rokiem 2004, kiedy zysk netto wyniósł 960 mln zł.

Powód do radości stanowi nie tylko rekordowy zysk osiągnięty w skali roku, ale także – a może przede wszystkim – jego dynamika. Po słabszym początku roku zysk netto rósł z kwartału na kwartał: wystarczy podać, że w IV kwartale 2005 roku zysk netto był aż o 58% wyższy, niż w tym samym okresie 2004 roku.

W 2005 roku Spółka utrzymała przychody ze sprzedaży porównywalne z 2004 rokiem – 6,719 miliarda złotych, a nawet nieznacznie je poprawiła (wzrost o 4% w stosunku do roku ubiegłego). Nie zmienił się również znacząco wskaźnik EBITDA (zysk brutto powiększony o amortyzację) – w roku 2005 kształtował się na poziomie 40%.




Podobnie jak u innych polskich operatorów, w PTC nieznacznie obniżył się wskaźnik ARPU, który na koniec 2005 r. wynosił 56 zł.

Co warte podkreślenia i istotne dla uzyskania pełnego obrazu sytuacji finansowej Spółki – w październiku 2005 roku PTC spłaciła wszystkie kredyty inwestycyjne, zaciągnięte w poprzednich latach, które na początku 2005 r. sięgały kwoty 1,46 mld zł. Pozwala to finansować inwestycje, w tym rozbudowę UMTS, w całości z własnych środków.

Wyniki te zostały osiągnięte pomimo szeregu niesprzyjających okoliczności tak dotyczących rynku, jak i samej Spółki. Przy stosunkowo wysokim nasyceniu rynku telefonami komórkowymi, w warunkach ostrej walki konkurencyjnej pomiędzy operatorami i systematycznego obniżania opłat za połączenia, osiągnięcie tak dobrych rezultatów musi stanowić powód do dumy.

Według stanu na 31. grudnia Polska Telefonia Cyfrowa posiadała 10.200.536 klientów, czyli o 18% więcej, niż na koniec 2004 roku, kiedy to obsługiwała 8,629 miliona osób. Poziom 10 milionów klientów Spółka osiągnęła 15. listopada.

PTC zajmuje pierwszą pozycję na polskim rynku telefonii komórkowej z 35,1% udziału pod względem liczby użytkowników.

Źródło tekstu: PTC     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~jokijo  2006-02-08 18:06:20  host: ogorek.akron.net.pl

    Gratulujemy Erze :P

  • 0

    2. ~andkra1  2006-02-08 18:07:34  host: apn-99-83.gprspla.plusgsm.pl

    tak a plus powie że ma 33% a orange 35% więc mamy 100% he he he

  • 0

    3.  2006-02-08 18:08:05

    miło być ich Klientem ;)

  • 0

    4. ~  2006-02-08 18:24:31  host: chello084010042155.chello.pl

    A Idea miała zmienić pozycję lidera. Zamiast tego stała się najgorszą marką na rynku z najgorszymi propozycjami w kązdym Segmencie.
    Polakom gratulujemy Ery

  • 0

    5.  2006-02-08 18:31:32

    "~" a skąd to stwierdzenie, że Orange to najgorsza marka???? i wcale nie ma najgorszych propozycji!! wszyscy oczekują, ze Orange da telefon za 1zł i miliony darmowych minut!!!!

  • 0

    6. ~p  2006-02-08 18:42:38  host: 80.55.135.142

    waldekzawiercie -
    to chyba nie sledzisz,tego co oferuja inni ,era gratulacje!

  • 0

    7. ~2005  2006-02-08 18:49:05  host: eeh254.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dzięki padzie sim+ Era będzie miała na koniec 2006 r. 11 mln. klientów. W tym również i mnie.
    sim+ prawie sieć komórkowa - prawie robi dużą różnicę ! Polakom gratulujemy Ery :)

  • 0

    8. ~zofia  2006-02-08 19:13:00  host: gate.malnet.pl

    Gratulujecie jakbyście coś z tej kasy mieli dostać w nagrodę a naprawdę zostaliście ograbieni z kasy:)

  • 0

    9. ~j  2006-02-08 19:18:57  host: 213.199.216.253

    Nikt nie został ograbiony z kasy.

  • 0

    10. ~z  2006-02-08 19:24:29  host: gate.malnet.pl

    Oooo.... "mecienias" się odezwał?

  • 0

    11. ~  2006-02-08 19:38:00  host: dpn185.neoplus.adsl.tpnet.pl

    40 proc. EBITDA swiadczy o tym, ze powoli przestaja okradac z kasy ;-) Jak sposzczajac dalej ceny i dotujac dalej teleofny zjada do 33-35 proc. bedzie OK. No chyba ze zjada do takiego poziomu bez dotacji, tylko zwiekszajac swoje koszty. A to France niestety potrafi robic

  • 0

    12. ~z  2006-02-08 19:43:58  host: gate.malnet.pl

    a co mówi wskaźnik ARPU? Że telefony z zestawów pre-paid przestały wyjeżdżać na wschód?:)

  • 0

    13.  2006-02-08 20:08:40

    MAJA GLOWE NA KARKU TO ZARABIAJĄ! BYLEM JUZ WE WSZYSTKICH IDEA(ORANGE),PLUS, ALE NAJLEPIEJ JEST MI W ERZE:)OBY TAK DALEJ :))

  • 0

    14. ~kamil  2006-02-08 20:18:13  host: wlan0-4.srem.net

    ja i tak jestem w Orange i nie zmienie sieci ;) ani na plusa (tragedia) ani na ere bo zdzieraja kase w abonamencie..

  • 0

    15.  2006-02-08 20:28:36

    i ja tez jestem w Orange i nie zmienie sieci :)

  • 0

    16. ~krissj10  2006-02-08 21:52:29  host: host-81-190-143-69.olsztyn.mm.pl

    http://nakarte.bajo.pl/news,1221,platne,rozmowy,przychodzace,blad,systemu,czy,nowa,oferta.html

  • 0

    17. ~  2006-02-08 22:27:04  host: chello084010042155.chello.pl

    *waldekzawiercie, dlatego tak sądze bo dostała głuchy telefon

  • 0

    18. ~magik  2006-02-09 19:47:40  host: gprs11.orange.pl

    mówicie ze łoredż taki fajny ... ?? juz do nich lece !!! z wypowiedzeniem kolejnej umowy :) haha

  • 0

    19. ~ERA  2006-02-12 19:56:40  host: aayd8.neoplus.adsl.tpnet.pl

    GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj swoją opinię