Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki PTC po 4Q2012

Wyniki PTC po 4Q2012

LuiN 28 Lutego 2013 07:31

10 6

Polska Telefonia Cyfrowa na koniec 2012 roku obsługiwała 16,04 miliona klientów, co czyni ją największym operatorem komórkowym w kraju z udziałem w rynku na poziomie 29,5%.

Wzrost bazy klientów w całym roku wyniósł 1,879 miliona i był realizowany we wszystkich kwartałach. W 2012 roku spółka zwiększyła bazę klientów postpaid o 231 tysięcy (z 6,765 mln do 6,996 mln). Jest to ponad 9-krotnym wzrostem w porównaniu z poprzednim rokiem, w którym PTC zyskała 25 tysięcy klientów kontraktowych. 218 tys. nowych aktywacji zyskały w 2012 roku oferty mobilnego dostępu do Internetu(wzrost o 28,9% rok do roku). Na koniec roku spółka świadczyła usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu 973 tysiącom klientów.

Największy skok bazy to jednak oferty prepaid, które z 7,396 mln aktywnych kart SIM podskoczyły o 1,648 mln do 9,044 mln kart. Tak duży wzrost bazy to efekt przede wszystkim wprowadzenia rocznej ważności konta w ofertach prepaid (październik 2011). Wprowadzenie opłaty za usługę od marca 2013 roku może tę dynamikę osłabić.

Zobacz: [Aktualizacja] T-Mobile: Roczna ważność konta od marca będzie płatna.




W czwartym kwartale PTC wypracowała przychody na poziomie 1,751 miliarda złotych. Natomiast w całym 2012 roku przychody PTC wyniosły 7,023 miliarda złotych i były niższe o 1,9% w porównaniu do 2011 roku. W 2012 roku EBITDA PTC wyniosła 2,454 miliarda złotych, w samych czwartym kwartale EBIDTA osiągnęła wartość 661 milionów złotych i była to wartość zbliżona do poprzedniego kwartału. W całym 2012 roku PTC wypracowała marżę EBIDTA na poziomie 34,9%.

Spółka prowadzi jeden z największych projektów dotyczących modernizacji sieci w Europie. Inwestycje w budowę najnowocześniejszej sieci odzwierciedla wzrost wydatków inwestycyjnych (Cash Capex) do 939 milionów złotych w 2012 roku. Na koniec zeszłego roku PTC rozbudowało sieć w 108 rejonach, które obejmują swoim zasięgiem ponad 40% powierzchni kraju. Średnia liczba danych transmitowanych na tych obszarach wzrosłą o 43% w 2012 roku.

Karty SIM

Abonament

Prepaid

Łącznie

1Q11

6,717 mln

6,458 mln

13,175 mln

2Q11

6,698 mln

6,504 mln

13,203 mln

3Q11

6,736 mln

6,670 mln

13,406 mln

4Q11

6,765 mln

7,396 mln

14,161 mln

1Q12

6,808 mln

7,704 mln

14,512 mln

2Q12

6,884 mln

8,165 mln

15,048 mln

3Q12

6,950 mln

8,625 mln

15,575 mln

4Q12

6,996 mln

9,044 mln

16,040 mln



Przychody i EBIDTA:

Przychód

EBIDTA

Marża EBIDTA

1Q11

1,736 mld zł

568 mln zł

32,7%

2Q11

1,794 mld zł

697 mln zł

38,9%

3Q11

1,819 mld zł

648 mln zł

35,6%

4Q11

1,808 mld zł

676 mln zł

37,4%

1Q12

1,747 mld zł

538 mln zł

30,8%

2Q12

1,779 mld zł

592 mln zł

33,3%

3Q12

1,746 mld zł

662 mln zł

37,9%

4Q12

1,751 mld zł

661 mln zł

37,6%


Koszt pozyskania klienta

Abonament

Prepaid

Łączny

Koszt utrzymania klienta (przedłużenie)

1Q11

501 zł

8 zł

95 zł

339 zł

2Q11

432 zł

4 zł

79 zł

293 zł

3Q11

386 zł

8 zł

79 zł

278 zł

4Q11

362 zł

4 zł

75 zł

186 zł

1Q12

539 zł

8 zł

127 zł

238 zł

2Q12

502 zł

9 zł

110 zł

204 zł

3Q12

389 zł

8 zł

87 zł

219 zł

4Q12

366 zł

4 zł

82 zł

132 zł


Minuty na klienta

Abonament

Łączny

1Q11

211

135

2Q11

219

140

3Q11

222

142

4Q11

222

135

1Q12

221

130

2Q12

226

129

3Q12

227

126

4Q12

232

124


Przychód na klienta

Abonament

Prepaid

Łączny

Procent przychodu z usług niegłosowych

1Q11

67 zł

16 zł

39 zł

27%

2Q11

67 zł

16 zł

43 zł

27%

3Q11

66 zł

16 zł

41 zł

26%

4Q11

66 zł

13 zł

39 zł

29%

1Q12

63 zł

11 zł

35 zł

29%

2Q12

63 zł

11 zł

34 zł

31%

3Q12

61 zł

8 zł

33 zł

30%

4Q12

58 zł

8 zł

29 zł

32%


Źródło tekstu: PTC     

Dodaj do:

Tagi: ptc | t-mobile

w sumie: 192
  • 0

    174. ~  2013-03-01 21:13:25  host: v31-07.opera-mini.net

    171,chcesz korzystać z łaski sieci że da podwójne doładowanie to korzystaj i licz ile masz osób w której sieci,jak mam wybrać ofertę na kartę to virgin gdzie bez żadnej łaski jest minuta po 13 gr do każdej sieci bez liczenia ile osób jest i w której sieci.

  • 0

    175. ~  2013-03-01 21:19:43  host: v31-07.opera-mini.net

    171,PLAY nie urywa rozmów,to O urywa rozmowy albo T na swoich "cudownych" zasięgach,gdyby w PLAY było tak źle jak piszesz to nie przedłużałbym umowy i to jeszcze w ofercie z telefonem tylko bym wypowiedział i przeszedł do innej sieci ale,że PLAY działa bez zarzutu i ma najlepszą ofertę to zostaję,jak inna sieć Plus albo T przebije ofertę PLAY to może się zastanowie nad przejściem,póki co PLAY wygrywa.

  • 0

    176. ~  2013-03-01 21:42:50  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    @172 Dzisiaj minuty przechodzą np w Orange na następny miesiąc. Jak nie wykorzystam minut to mam się cieszyć?:D Tak zapłacić za usługę a jej nie wykorzystać ! Chłopie brakuje Ci argumentów więc wymyślasz niestworzone historie. Weż sobie przykład - TM 71 zł (750min) + 1.99 + 1.99 2GB netu. W Play to masz za 49 zł + 20 zł 2GB neta (800min) =69 + 7 zł. Gdzie jest taniej? Do tego dostajesz aktywacje za zybla i 6 miesiecy za darmo. Więc? Albo Orange - kusi mnie 69, rabat na cała umowę do 59.90 1 GB netu 700min no limit w Orange na całą umowę i no limit smsy na cała umowę - i jeszcze potrafią obniżyć ceny telefonów. I za 12,50 dodatkowe 2 GB gdybym chciał ? A W Play co ? Maksymalny pakiet 2,5GB , nawet dokupic nie mozna. Po tym spada predkosc do 8kb/s ! czyli że prawie 0kb/s Abo bez telefonu jest w Orange na 12 miesięcy i w Tmobile oraz Plusie na 18 miesięcy. Zorientuj się dobrze w ofertach W3, nauczy się je czytać a potem pisz.

  • 0

    177. ~  2013-03-01 21:52:48  host: v31-07.opera-mini.net

    176,ty nic nie rozumiesz czy udajesz ? jak nie wykorzystujesz minut to bierzesz niższy abonament,a cieszysz się bo dziś płacisz mniej niż wtedy kiedy było mniej minut w abonamencie i kiedy usługa przechodnia minut była bardziej powszechna. Dobrze wiem co jest i gdzie i dlatego najkorzystniej wypada mi PLAY,a to co piszesz o zniżkach O to są kody konsultantów którzy mogą je odstąpić albo nie,normalne ceny nie są już tak korzystne

  • 1

    178. ~  2013-03-01 22:05:06  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    Ty mnie nie rozumiesz. Może się zdarzyć że w danym miesiącu wygadasz mniej! I co ? Minuty w plecy! Nie da się co do sekundy obliczyć ile wydzwonisz co miesiąc tylko średnie. Play takiej usługi nie ma i jest na minus. Ja Ci podaje oferty, gdzie można dostać więcej. A Ty ciągle jak beton, że w Playu lepiej. I jeszcze zdanie, że mi lepiej T-mobile miałem to na piśmie tylko kuriera odesłałem bo chce wywalczyć niższą cenę na telefon który mi odpowiada. Niestety trzeba grać aby ugrać. Orange mam na piśmie zagwarantowaną tylko czekam na telefon. jak go dostanę wystarczy mój podpis i po wszystkim. A jeszcze Twoje zdanie "nie bierzesz pod uwagę choćby ludzi takich jak ja" A co mnie to obchodzi!!! Wszystkich mierzysz swoją miarą. Podaje Ci przykłady, że można mieć w innych sieciach lepiej!!! LEPIEJ!!! A dwa nie piernicz mi o zasięgu że Play ma lepszy niż O czy T, bo się pogrążasz i graniczysz już z absurdem albo chorobą psychiczną! A co smsów - jak pisze no limit to no limit do wszystkich a nie w sieci. Idź się uczyć! I mnie nie denerwuj "ciekawy" bo zadzwonie do Twoich rodziców i Ci neta odetną!

  • -1

    179. ~  2013-03-01 22:24:30  host: v31-07.opera-mini.net

    178,nie rozumiesz,przechodzenie minut to nie jest dla mnie tak ważne,żeby się tym sugerować wybierając sieć

  • 0

    180. ~  2013-03-01 22:30:46  host: v31-07.opera-mini.net

    przechodzenie minut było ważne kiedy minut było mniej i były droższe po abonamencie,teraz kiedy minut jest o wiele więcej i są tańsze można sobie darować przechodzenie minut i muszę cię zmartwić - swoje rachunki płace sam,a raczej płacą mi się same.

  • 0

    181. ~  2013-03-02 10:25:09  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    Bardziej zakutej glacy jak Ty mody to nie znam. Kto to taki beton wyprodukował??? Napisałem co obchodzą mnie Twoje potrzeby bo Ty patrzysz przez pryzmat siebie. Jestes tak ślepy że nawet liczyc nie umiesz a jak policzysz to zawsze sie machniesz w wyniku aby Play wyszedl lepiej. W temacie Plusa tez jeden Ci tłumaczył, ze Plus wychodzi lepiej a Ty dalej swoje. Ludzie maja rózne potrzeby i Ci napisalem kilka opcji, gdzie inne sieci sa lepsze od Play i to widac golym okiem. Najpierw naucz sie czytac ze zrozumieniem, potem pisac prawidlowo a wtedy moze i przyjdzie myslenie. A potem dopiero udzielaj sie na internecie. God damn it - co za przypadek.

  • 1

    182. ~  2013-03-02 11:04:40  host: staticline22441.toya.net.pl

    @181 idealne podsumowanie ciężkiego przypadku v31-07.opera-mini.net, co by nie był za temat on musi zaśmiecać go swoimi opiniami o play, nie ważne że sprawa tego nie dotyczy on i tak wszędzie musi pisać że play jest lepszy tańszy itd, mimo że wielokrotnie zagina rzeczywistość i pisze bzdury, wszystko byle oczernić innych opów, podając ich ceny sprzed 15 lat, a ceny play obecne, albo jak z tym przechodzeniem minut. coraz mniej zaglądam na tą stronę przez takich fanboyów, sprzedawców, trolli, etc.

  • 0

    183. ~blueconnect  2013-03-02 15:43:06  host: 87-207-216-162.dynamic.chello.pl

    niezły dowcip z tym blueconnect. Doszło im ponad 200 tys klientów tylko zę 90%z nich to prepaid.

  • 0

    184. ~  2013-03-02 16:07:05  host: user-164-127-114-146.play-internet.pl

    175- ja mialem/mam testowa karte sim VM( ktore dziala na zasiegu Play). Korzystalem z niej przez 2 tygodnie i musialem zrezygnowac, mimo wielkich checi przejscia do tej sieci. Co z tego, ze mialem tanio, jak podczas rozmowy nie rozumialem co mowi moj rozmowca i odwrotnie. Myslalem, ze pomoze ustawienie roamingu Orange, ale niestety nie. Wyrzucalo z sieci. Nawet nie wiem ile moglo to trwac(utrata zasiegu). Wiec gdyby ktos chcial w tym momencie sie do mnie dodzwonic to raczej by mu sie nie udalo. Oczywiscie, mozna oddzwonic potem, ale w virgin nie ma takiej uslugi jak informacja o probie polaczenia.

  • 0

    185. ~  2013-03-02 21:56:58  host: CMPC-089-239-088-092.CNet.Gawex.PL

    @ 184 , a ja do nich przeniosłem już 2 numer, o dziwo działa też na BTS Plusa, nic nie zrywa, jakość ok, gratis 2013 sms i pakiecik 25 MB za 2 zł wrzuciłem sobie na dobry początek, ogólnie nie narzekam, myle już nad przenosinami z TAK TAK ojca i matki do VM.

  • 0

    186. ~  2013-03-02 23:21:53  host: v23-10.opera-mini.net

    183,skoro jest jak piszesz,że 90% klientów netu mobilnego w T to net na kartę to te wyniki pokazują "obiektywizm" sieci T. nawet zasięg 3G mają tak dobry,że aż trudno w to uwierzyć kiedy inne sieci jak Plus,Play,Orange mają dużo lepszy.

  • 0

    187. ~  2013-03-02 23:26:31  host: v23-10.opera-mini.net

    184,ja miałem testowo T net mobilny na kartę i musiałem zrezygnować jak okazało się,że na 3G nie potrafi osiągnąć nawet 512 kb/s,a często było mniej i rozaczało połączenia,jakoś Plus czy PLAY czy Orange działają normalnie czyli o wiele lepiej od tego T.

  • 0

    188. ~  2013-03-02 23:30:20  host: v23-10.opera-mini.net

    185,numery przeniesione działają w Virgin dodatkowo na zasięgu Plusa,tak jest od początku,tylko nowo kupione karty Virgin nie mają zasięgu Plusa,mam Virgin bez zasięgu Plusa i na zasięgach PLAY i Orange dział mi bardzo dobrze.

  • 0

    189. ~heh  2013-03-04 07:42:48  host: 89-70-122-75.dynamic.chello.pl

    Ze złodziejami nie gadam. Orange jest pierwszy na tej liście jak prezesik szyderczo o tym powiedział.

  • 0

    190. ~  2013-03-04 16:07:44  host: 37.30.117.137.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Kazali swoim konsultantom oddać wypłaconą już wcześniej prowizję tłumacząc to błędem a teraz chwalą się cyferkami? Żenada!

  • 0

    191. ~Pokazuje T srodkowy paluch!  2013-03-04 22:16:46  host: ip-78-30-111-237.free.aero2.net.pl

    ja juz ani grosza nie przeznacze na ich dobre wyniki, na szczescie przenioslem dzisiaj jeden numer do Playa a drugi do Plusu. Hurrra !

  • 0

    192. ~?  2013-03-08 15:57:40  host: ip-94.124.7.132.s.net.pl

    191 będziesz za to przeznaczał na dobre wyniki plusa i playa,

  • 0

    193. ~antoni  2013-03-12 14:23:35  host: adee162.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Play Play Play. Uwaga to nie di końca może być mocny operator.

Dodaj swoją opinię