Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki PTC po 1Q2013

Wyniki PTC po 1Q2013

LuiN 8 Maja 2013 07:40

4 2

Baza wszystkich klientów PTC na koniec marca 2013 roku wyniosła 15,919 mln co oznacza spadek względem poprzedniego kwartału o 121 tys.

Liczba aktywacji postpaid wzrosła w skali roku o 206 tys., a w stosunku do poprzedniego kwartału o 18 tys., uzyskując poziom 7,014 mln. Baza prepaid spadła względem poprzedniego kwartału o 139 tys. do 8,905 mln, w ujęciu rocznym uzyskano natomiast wzrost o 1,201 mln aktywnych kart SIM.

Przychody spadły o 8,7% w stosunku do IV kwartału 2012 roku i osiągnęły 1,599 mld zł (względem I kwartału 2012 roku spadek wyniósł 8,5%). Jako winowajcę spadku przychodów PTC wskazuje w głównej mierze obniżenie stawek MTR.

EBITDA wyniosła 563 mln zł, co stanowi wzrost o 8,4% w skali roku i jednocześnie spadek o aż 12% względem IV kwartału. Zwiększyła się marża EBITDA, osiągając poziom 36,5% w porównaniu z 30,8% przed rokiem, jednak w stosunku do IV kwartału to również był spadek - o 1,2 punktu procentowego.




Na koniec pierwszego kwartału PTC miała 1,019 mln klientów mobilnego Internetu - o 242 tys. więcej niż przed rokiem (wzrost o 31,1%).

W pierwszym kwartale 2013 roku w porównaniu z ubiegłym rokiem nakłady inwestycyjne na rozbudowę i modernizację sieci wzrosły ponad dwukrotnie. Dzięki temu sukcesywnie zwiększa się zasięg nowej sieci, która obejmuje już blisko połowę powierzchni Polski. Testy prowadzone na zmodernizowanych obszarach wskazują, że średnie prędkości przesyłania danych wzrosły tam nawet kilkukrotnie, przy jednoczesnym wzroście ilości transmitowanych danych przez użytkowników średnio o 43%.

Karty SIM

Abonament

Prepaid

Łącznie

1Q11

6,717 mln

6,458 mln

13,175 mln

2Q11

6,698 mln

6,504 mln

13,203 mln

3Q11

6,736 mln

6,670 mln

13,406 mln

4Q11

6,765 mln

7,396 mln

14,161 mln

1Q12

6,808 mln

7,704 mln

14,512 mln

2Q12

6,884 mln

8,165 mln

15,048 mln

3Q12

6,950 mln

8,625 mln

15,575 mln

4Q12

6,996 mln

9,044 mln

16,040 mln

1Q13

7,014 mln

8,905 mln

15,919 mln



Przychody i EBIDTA:

Przychód

EBIDTA

Marża EBIDTA

1Q11

1,736 mld zł

568 mln zł

32,7%

2Q11

1,794 mld zł

697 mln zł

38,9%

3Q11

1,819 mld zł

648 mln zł

35,6%

4Q11

1,808 mld zł

676 mln zł

37,4%

1Q12

1,747 mld zł

538 mln zł

30,8%

2Q12

1,779 mld zł

592 mln zł

33,3%

3Q12

1,746 mld zł

662 mln zł

37,9%

4Q12

1,751 mld zł

661 mln zł

37,6%

1Q13

1,599 mld zł

581 mln zł

36,4%


Koszt pozyskania klienta

Abonament

Prepaid

Łączny

Koszt utrzymania klienta (przedłużenie)

1Q11

501 zł

8 zł

95 zł

339 zł

2Q11

432 zł

4 zł

79 zł

293 zł

3Q11

386 zł

8 zł

79 zł

278 zł

4Q11

362 zł

4 zł

75 zł

186 zł

1Q12

539 zł

8 zł

127 zł

238 zł

2Q12

502 zł

9 zł

110 zł

204 zł

3Q12

389 zł

8 zł

87 zł

219 zł

4Q12

366 zł

4 zł

82 zł

132 zł

1Q13

341 zł

8 zł

83 zł

129 zł


Minuty na klienta

Abonament

Łączny

1Q11

211

135

2Q11

219

140

3Q11

222

142

4Q11

222

135

1Q12

221

130

2Q12

226

129

3Q12

227

126

4Q12

232

124

1Q13

233

122


Przychód na klienta

Abonament

Prepaid

Łączny

Procent przychodu z usług niegłosowych

1Q11

67 zł

16 zł

39 zł

27%

2Q11

67 zł

16 zł

43 zł

27%

3Q11

66 zł

16 zł

41 zł

26%

4Q11

66 zł

13 zł

39 zł

29%

1Q12

63 zł

11 zł

35 zł

29%

2Q12

63 zł

11 zł

34 zł

31%

3Q12

61 zł

8 zł

33 zł

30%

4Q12

58 zł

8 zł

29 zł

32%

1Q13

54 zł

8 zł

29 zł

33%


Źródło tekstu: PTC     

Dodaj do:

Tagi: ptc | t-mobile

w sumie: 80
  • 0

    61.  2013-05-08 14:08:54

    ~r - nic nie sugeruję... Przeczytaj dyskusję i złap kontekst... Mówię tylko, ze jeśli ktoś anonimowo twierdzi że prowadzi ze mną dyskusję, to może tylko jemu się tak zdaje. Bo ja nie wiem z kim rozmawiam - traktuję każdrgo kto się nie podpisuje tak samo - jako kolejnego przypadkowego komntującego. Bo nie wiem co móiwł choćby kilkanaście postów wyżej. Więc nie znam kontekstu wzajemnej wymiany zdań. A to bez sensu jest - nie sądzisz?

  • 0

    62.  2013-05-08 14:13:16

    Zapewne sam zauważyłeś, ze łątwo jest wyłapać mój nick i napisać, ze mam nie po kolei w głowie? Skąd wiesz, zę nie loguję się pod kilkoma innymi nickami na tym portalu i sam ze sobą nie prowadze dyskusji? Niektórzy tak chcą być mną, ze już używają mojego nicka do podpisywania swoich komentarzy - fanów mam! ;-)

  • -2

    63. ~  2013-05-08 14:52:32  host: v48-16.opera-mini.net

    60, jeśli jesteś niedaleko nadajnika to możesz mieć takie prędkości,normalnie to w T 512kb-1MB jak jesteś daleko od nadajnika i to w NetWorks,a w rozłaczanie rozmów w Play nie wierzę bo mam Play i nie przerywa,bardziej uwierzę w to,że o tym przerywaniu w Play mogą pisać sprzedawcy z innych sieci żeby interes się kręcił,teraz każda sieć dobrze działa,Play jest w porządku,nie potrzebne mi 100 MB/s,więc jest ok,tylko dalej jakoś sieci mają drogie telefony nie mówię żeby za 1 zł ale o przyzwoitej cenie,a nie od paru setek do tysięcy złotych za jakiś normalny telefon,a nie zabawkę i no limit w sieci powinien być w cenie każdego abonamentu w każdej sieci,ceny też po 19 gr za min do wszystkich żeby przyciągnąć klientów a nie jakieś 80 gr do Play żeby klienci musieli się zastanawiać do jakiej sieci dzwonią i 39 gr za min do starych sieci,to powinno się zmienić, a tak tak po co jeszcze T ma tą ofertę skoro cały czas ją pogarsza ? nie prościej od razu zwinąć interes na kartę i zostawić sam abonament ? jakby tego było mało to płać 19 zł za przedłużenie umowy w T,płac za to,że T na tobie będzie zarabiał przez kolejne 2-3 lata,ludzie bez powodu nie przechodzą do Play

  • -1

    64. ~  2013-05-08 15:09:51  host: v48-16.opera-mini.net

    ja poszedłem do Play na próbny abonament tylko sim dawno temu bo 3 "straszyło",że Play jest zły,jak korzystałem z tego abonamentu tylko sim w Play to byłem zdziwiony że jakość jest normalna jak w innych sieciach i znacząco przestałem wierzyć konsultantom 3 w sprawach innych sieci,3G w Play wtedy miałem częściej niż w 3,moje rachunki spadły o średnio 30 zł,a to już tyle co abonament z telefonem w umowie na 2 lata i pozbyłem się nawyku sprawdzania czy zapłacę drożej poza sieć czy dzwonię do sieci,a ja mam numery znajomych i nie tylko, w każdej sieci,potem wziąłem smartfon w Play w wyższym abonamencie i do dziś jestem w Play,nie ma żadnych gwiazdek i promocji że przez 3 albo 6 miesięcy damy ci więcej minut (*) potem płać normalnie,prosto jasno czytelnie,gdyby 3 mała wcześniej dobre oferty do wszystkich to może zatrzymaliby odpływ świadomych ludzi do Play warunkami,nie "straszeniem" ludzi przed Play-em,no ale jak widać po cennikach Play dalej najkorzystniejszy dla ludzi,którzy dzwonią do każdej sieci,nawet jak są awarie zasięgu to klienci 3 zostają całkiem bez zasięgu,w Play to można się na chwilę przełączyć na roaming innej sieci,stare sieci tracą klientów bo mają mało korzystne warunki i w tych sieciach siedzą ci,którzy albo nie wiedzą gdzie jest lepsza oferta albo nie wiedzą jak się przenieść i tego nie ogarniają,

  • 2

    65. ~Fixel  2013-05-08 15:13:16  host: ip-151-248-45-35.free.aero2.net.pl

    60, miałem to samo z netem w Play. Płaciłem abonament a prędkości i stabiność porównywalna do aero więc wypowiedziałem im umowę. Niech sobie z takim netem szukają jelenii gdzie indziej. Połączenia mam tak samo jak ty zlej jakości, jakby ktos nad morzem był i ciągle szum fal było słychać i wodę. To nie jest tylko w jednym miejscu, bo rodzinę też namówiłem do Play i teraz jest mi zwyczajnie głupio ale już im podesłałem informacje o NJU i będą się przenosić w przyszłym miesiącu. Ja też zamierzam zrezygnować z Play. Jest co prawda tanio ale jakość zdecydowanie gorsza niz w w3. W TM mam rozmowy brzytwa, czysto, wyraźnie i to na 2G. Net od TM i Orange w Networks 6-10Mbps, jak sprawdzałem na innych kartach. Play ze swoją siecia już nie wyrabia. oraz częściej sieć zajeta. Ostatnio znajomi nie mogą się dodzwonic do mnie. Ja otrzymuję tylko komunikaty o nieodebranym połączeniu ale dzwonka nie było. Ta sieć to parodia.

  • -2

    66. ~usmiechniety  2013-05-08 15:32:46  host: cust-64.79.144.10.switchnap.com

    @Fixel - mam to samo co mowisz ale z T-mobile. Nawet gorzej. Znalezienie zasiegu tego badziewia to w ogole zart jakis. Takze pewnie zmienie numer i telefon, zmienie operatora.

  • -2

    67. ~  2013-05-08 15:35:36  host: v48-16.opera-mini.net

    co za bzrury niektórzy wypisują,można się zdziwić,jaka znowu zajetość Play ? dzwonie normlnie,nawiązuje połączenie i jest rozmowa w 3G czysto wszystko słychać,więc o co chodzi,T jest najlepsze na 2G bo na swoim 3G (swoim nie NetWorks) leży,jakość gorsza od Aero2, idzie jak na lejku 1-15kb/s,nie wiem po co T stawiało swoje nadajniki 3G tak złej jakości,jedynie NetWorks ratuje tą sieć bo 3G działa normalnie,za to długo żadna sieć z 3 nie miała 3G poza największymi miastami tylko zaczęły stawiać 3G jakoś 2 lata po Play jak się okazało w statystykach,że najwięcej abonament ma net od Play

  • -2

    68. ~  2013-05-08 15:39:34  host: v48-16.opera-mini.net

    jak nie było Play to sobie mogliście wybrać 75 gr za min w Orange albo 72 gr za min w Erze,taki był wybór 3 gr różnicy,wszystko na 2G

  • -1

    69. ~  2013-05-08 16:00:34  host: v48-16.opera-mini.net

    nie piszę że Play jest najlepszy choć w sensie cenników i jasnych i prostych zasad taki jest,piszę,że 3 sieci,które są na naszym rynku od 1996 i 1998 roku robiły 3G po Play poza największymi miastami,a czasem nawet w dużych miastach poza centrum,wstyd dla tych sieci,że tak późno się tym zajęły,że tak późno bo po Play zaczęły wprowadzać konkurencyjne oferty mobilnego netu i minutowe,np w Play można było dostać o 50% więcej minut niż w sieciach z 3 tak złe były oferty,dziś to się trochę wyrównało ale dalej 3 kombinuje jak tu pobrać nawet 49 gr za minutę połączenia i to w swojej sieci,nie mówiąc już o Play,kiedy Play zasuwał do 1MB/s Plus i Era na swoim 2G do 200 kb/s o 3G wtedy w wielu miejscach w 3 sieciach mogliście pomarzyć,a teraz wieszacie psy na Play-u bo dzięki tej sieci inne zobaczyły,że ludzie potrafią przejść do Play mimo "straszenia" 3 na lepsze warunki,polecałem Play innym osobom,dziś te osoby są szczęśliwe bo rozmawiają w stanie darmowym w Play,minuty z abonamentu idą do innych sieci i mówią że nie wszystkie minuty wykorzystują,a bywa,że nie znają nawet oferty swojej sieci np do dziś nie wszyscy wiedzą że jest opłata 3 zł miesięcznie za roczną ważność konta,a jak wiedzą to nie zawsze wiedzą co to znaczy,ogólnie ja się z Play nie przenoszę bo już się dość użerałem z regulaminami i cennikami 3 żeby zrozumieć oferty żeby wiedzieć co wybrać,wiadomo jedno wykluczało drugie,gwiazdki i moloh w którym jak się zgłosi reklamacje to konsultanci odpowiedzą szablonowo,jak się uda to ockną się i poprawnie rozwiążą reklamacje za 3-4 zgłoszeniem,nawet w Play nie ma tak złej jakości,a 1-4MB/s netu mobilnego to w sam raz,nie każdy jest piratem,że potrzebuje 150 MB/s bo pamiętam czasy kiedy net był w GPRS do 50kb/s,dziś to śmieszne ? wtedy nie było innego wyboru

  • 2

    70. ~r  2013-05-08 16:03:36  host: 89-74-166-205.dynamic.chello.pl

    #61, 62: jeśli ktoś się nie loguje to, gdy masz chęć, odpowiadasz na konkretny post. Nie sądziłem, że wyciągasz wnioski z różnie podpisanych, pojedynczych wypowiedzi. Ale gratuluję, sam bym na to nie wpadł, hehe. I nie bądź taki podniecony, że masz fanów. Wejść tu może każdy, więc akurat może to być psychofan. Chociaż w tej próbie wydrwienia twojej miłości do Plusa wiele nowego nie widzę. A jeśli cię kręci dyskusja z samym sobą... Hmm, osobiście nie widzę przeszkód ;-)

  • 0

    71. ~  2013-05-08 16:08:46  host: v48-16.opera-mini.net

    myślicie,że 3 sieci poprawiłyby ofertę na taką jaka jest dziś gdyby nie konkurencyjny Play który odbiera klientów ? przypuszczam,że dalej byłby wybór między 72 gr i 75 gr,a z 3G korzystałaby Warszawa i inne duże miasta,ludzie mieszkający dalej od takich miast mieliby tylko 2G

  • 1

    72. ~  2013-05-08 16:57:40  host: ip-37-209-129-22.free.aero2.net.pl

    71, a co mnie obchodzi co sieci zrobiłyby gdyby nie bylo Play. Placę i chce miec dobre warunki. Jak ciebie interesują takie gdybania, to napisz książkę, tylko nie wiem, czy ktos bedzie chciał czytac. Na forum założony nowy temat o awarii w Play i o prob;lemach z połączeniami ale pewnie wg ciebie to tez nie prawda i pracownicy w3 tak piszą specjalnie. Chory człowieku idz sie leczyc. Jak tobie pasuje play, to ok ale przestan podwarzac wypowiedzi innych, ktorzy maja odmienne zdanie. U mnie Play jest słaby i nic twoje wypociny nie zmienią. Swoją drogą takie idiotyzmy tylko ciekawy może pisać,. Ile ci Play płaci za ten spam?

  • 2

    73. ~  2013-05-08 17:48:13  host: 77-253-111-164.adsl.inetia.pl

    No i co niech ktoś twierdzi że ten portal nie powinien nazywać się playpolis o play to było na głównej tu gdzie dziś mamy o między innymi tescie xperia v i jak w piaskownicy a o T-Mobile nie ma nic tylko zmienić nazwę na playpolis

  • 2

    74. ~  2013-05-08 18:01:51  host: 77-253-111-164.adsl.inetia.pl

    71. a ile play ma tego swojego 3G leci w całej Polsce na romaingu innych i dzięki nim tylko jeszcze jet gdyby nie W3 już po play nie było byś śladu

  • 2

    75. ~  2013-05-08 18:24:14  host: ip-94-42-1-1.multimo.pl

    Całe szczęście, że już dawno nie jestem u tych spamerów. Nie można się u nich opędzić od esemesów reklamowych. Deklaracja o braku zgody na przetwarzanie danych do celów marketingowych nie ma dla T-Mobile żadnego znaczenia, a GIODO i UOKiK nie widzą problemu.

  • 0

    76. ~T  2013-05-08 22:18:37  host: v49-09.opera-mini.net

    Ciekawa dyskusja - Play(boye) i T(a)M(persy). Powiem to tak - Play zrobił swoje -Play może odejść. Ekonomia jest nieubłagalna - wojnę cenową wytrzymają najmocniejsi (vide Plus,który już się wycofał). Życzę P wszystkiego najlepszego - ale trudno mi uwierzyć, że budowanie bazy klientów to nie podniesienie wyceny przed sprzedażą. Kredyty trzeba spłacać a wojna cenowa temu nie sprzyja...

  • 0

    77.  2013-05-08 22:29:39

    @22 Nie wlewaj tak sobie. Jakby oddzielić abo biznes od abo indywidualnych w większości wyników kwartalnych, też byś nie błysnął wydatkami. :-)

  • 0

    78.  2013-05-08 22:31:03

    P.S. Sam takim orłem chyba po części jesteś - z tego co pamiętam. ;-)

  • 0

    79.  2013-05-09 16:39:37

    77. słoneczny - z pewnością. Marne 2 tysiące minut w drogiej taryfie nielimitowanej z zeszłego roku... Tyle, że nie chodzi o porównanie tych co najwięcej i najmniej dzwonią a o statystyki ;-) W przypadku abonamentów (ogółem) podano średnie zużycie, a w przypadku prepaida nie - dlatego pokusiłem się po prostu o wyliczenie. I tyle. Nic więcej. Jęlsi więc jeden taktakowiec wydzwoni powiedzmy 3 godziny, to, żeby utrzymać tę średnią 35 minut, minimum 5 innych taktakowców po maksymalnie 6 minut miesięcznie musiałoby wydzwonić. Zakładając, ze z tych pięciu dwie są nieużywane, to trzy pozostałe mogą zaszaleć po 10 minut!! No ale ja nie o tym, tylko o śedniej na prepaidowca chciałem...

  • 0

    80.  2013-05-09 16:46:06

    A! I nie o wydatki przecież chodzi! Jeśłi o wydatki to raczej o to, żeby jak najmniej zapłącić za jak najwięcej minut raczej? No i już mówiłęm, że ze względu na zbyt niskie rachunki straciłem indywidualnego opiekuna biznesowego przecież ;-)

Dodaj swoją opinię