Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Polkomtelu po 4Q2013

Wyniki Polkomtelu po 4Q2013

LuiN 27 Lutego 2014 10:33

8 6

Przychody Polkomtelu spadły w 2013 roku o 6%, o 2% wzrosła jednak EDITDA. 2013 rok Plus zamknął z bazą 14,129 mln aktywnych kart SIM, na 3,4 mln aktywnie korzystano z transmisji danych.




Zdaniem Polkomtelu spadek przychodów wynika przede wszystkim z obniżek stawek MTR. Gdyby stawki MTR pozostawały na poziomie z 2012 roku, przychody wzrosłyby w stosunku do przychodów za 2012 rok o około 2,5%. Mimo to przychody utrzymane zostały na poziomie pozostałych dużych operatorów.


Zestawienie wyników finansowych w mln zł:

2012

2013

zmiana r/r

Przychody ogółem

7 133

6 682

-6%

EBITDA

2 795

2 861

+2%

EBITDA jako % przychodów

39,2%

42,8%

+3,6 p.p.

Cash Flow

2 069

2 255

+ 9%


W IV kwartale baza aktywnych kart SIM wzrosła nieznacznie - o 8,7 tys., osiągając 14,129 mln. W skali roku jest to przyrost o 290 tys. Polkomtel określił w komunikacie bazę klientów kontraktowych jako stabilną. Dla porównania, w 2013 roku baza kart SIM Orange Polska wzrosła o 430 tys., do 15,325 mln, w tym o 199 tys. w IV kwartale (głównie za sprawą marki nju mobile). Baza Play wzrosła natomiast w 2013 roku o 2,044 mln kart SIM, do poziomu 10,773 mln, w tym o 436 tys. w IV kwartale.


Coraz większy udział w sprzedaży aparatów telefonicznych w Plusie mają smartfony. W czwartym kwartale 2013 roku sięgnął on 74%, czyli o 13 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej (w Play 90%). Pod koniec roku w ofercie Plusa było ok. 40 urządzeń obsługujących technologię LTE.


Zobacz: LTE - nowe taryfy w Plusie


Mobilny internet LTE oferowany przez Plusa, dzięki regularnej rozbudowie sieci, obejmuje zasięgiem ponad 66% Polaków w ponad 10 tys. miejscowości. Maksymalna szybkość pobieranych danych to 150Mb/s. Dzięki rozbudowie sieci zasięgiem HSPA/HSPA + objętych jest 99,6 proc. populacji.


Źródło tekstu: Plus, wł     

Dodaj do:

Tagi: 4q2013 | plus | polkomtel | wyniki

w sumie: 108
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    92.  2014-03-01 11:57:34

    90: ta dyskusja była o tym, że NIE wkleiliśmy komunikatu prasowego, tylko go obrobiliśmy i dodaliśmy ciekawe dane rzucające wyniki Polkomtela na rynek. Pogadaj sobie z kolegą marcinnoga75 i ustalcie wspólną wersję - czy za dużo przerabiamy, czy tylko wklejamy. Ale to już na privie, bo kolejne posty ciągnące ten żenujący wątek zostaną skasowane. Redakcja jest NIEZALEŻNA od wszystkich, także od czytelników, którzy tak naprawdę nie zawsze reprezentują obiektywizm, a czyjeś partykularne interesy - nie wnikam jakie. A nawiązując do kwestii przynależności do SDP/SDRP - jestem w stanie do nich wstąpić w każdym, możliwym momencie bez najmniejszego problemu (dorobek, dwie osoby wprowadzające). Tyle, że organizacje te zrobiły się ostatnio trochę zbyt polityczne, co po prostu mi nie pasuje.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    93.  2014-03-01 12:08:07

    marcinnoga75: trochę Ci się role pomyliły - to Ty despotycznie od nas czegoś wymagałeś. W jednym z innych wątków, gdzie także bardzo mocno promowałeś Polkomtel, napisałeś nawet "mam konto premium, więc wymagam!". Sam przyznałeś tam wtedy, że rzeczywiście przesadziłeś, choć wtedy byłeś o wiele mniej agresywny niż teraz. Ale cieszę się, że zadeklarowałeś "ciszę radiową", dzięki temu będę miał więcej czasu na inne, pożyteczniejsze rzeczy.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    94. ~Kapsel  2014-03-01 14:12:00  host: ip-91.231.19.1.potel.pl

    Dawno tu nie zaglądałem ale po przeczytaniu kilku komentarzy WitkaT już widzę że nie mam czego żałować :(

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    95. ~do klakiera  2014-03-01 15:53:37  host: 213.158.217.39.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    wlo - żenujące to są twoje wtręty rodzinne, o teściu, synach, żonie i szwagrze, jak również koledze od lat używającego TT. Niemalże Moda Na Sukces. Mam wymieniać dalej?

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    96.  2014-03-01 16:21:14

    Ale o co cała ta awantura? Czy porównanie tych samych wskaźników innej sieci, która już ogłosiła wyniki jest jakąś zbrodnią? Witek musi być bardzo zapracowany skoro jest na usługach chcącego wszystko za darmo Playa, będącego w rękach wrogo nastawionego, obcego kapitału Orange czy T, by chwilę później być na usługach tajemniczego pana S. i jego tajemniczych interesów (bo chyba tylko o współpracę z UKE, FBI i Watykanem go tu jeszcze nie posądzono)...Witku czy ty przypadkiem nie pochodzisz z krainy deszczowców? ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    97.  2014-03-01 18:35:28

    do klakiera - co zrobić...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    99. ~AAA  2014-03-02 11:44:10  host: aehn229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak widać walka o klienta między operatorami rozpętała się na dobre i trzeba się z tego cieszyć, gdyż może to będzie skutkowało obniżeniem cen za usługi tel. Oby!:) Wydaje mi się, że Plus odnotował wzrost sprzedaży smartfonów, gdyż zasięg LTE Plusa jest większy od Play. Jednak z drugiej strony, ceny smartfonów w Plusie i tak są wysokie, jednak faktem jest też to, że te same smartfony są jeszcze droższe w Play, dlatego nadal wiele osób kupuje smartfony na rynku zewnętrznym. Poważnym zagrożeniem dla Plusa i Play staje się NJU mobile. Oczekuję, że odp. Plusa i Play na ofertę tej "gałęzi" Orange będzie zdecydowanie ostrzejsza. Łatwo zauważyć że od tych trzech ośrodków zaczyna odstawać in minus T-mobile.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    100.  2014-03-02 12:17:47

    AAA - nie będzie obniżania cen. Nie ma już od pewnego czasu. To co pozornie się niektórym wydaje obniżka, wcale obniżką nie jest 9np. "obniżka" w nju z 29 na 19 za same komórki). Ja teraz przedłużałem kilka umów (mówię o ofercie bez telefonu cały czas) - użytkownicy nie zapłacą wcale mniej. Jedyne co zyskują to tylko (w wielu przypadkach tylko właśnie) większe pakiety albo wręcz nielimitowane - czy rozmowy czy esemesy, zależy co wybierać ;-) To korzyść? Pozorna. Korzyść, kiedy ktoś w starej taryfie się ograniczał - żeby nie zapłacić więcej. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że ludzie są rozsądni, raczej wybierali abonamenty odpowiednie do potrzeb, jeśli nie zaczną w związku z posiadanymi możliwościami więcej dzwonić - nic nie zyskują w związku z nowymi ofertami. O tych smartfonach w ofertach nie będę gadał, bo uważam to za bezcelowe i bezsensowne. Ja np. uważam, ze lepiej kiedy operator - jeśli już oferuje - ma w ofercie zwykłe telefony niż tylko te patelnie dotykowe za niemałe przecież pieniądze. Play wg mnie nie ma czym się chwalić. No - niech się chwalą, w sumie to pokazuje trendy. Jednak pytam - kto potrafi wykorzystać możliwości smartfonów? Niewielki odsetek ich użytkowników. Jedynce co ludzie widza to wielkie ekrany gdzie zdjęcia/filmy widać fajnie i czasem internet ;-) Mówiąc natomiast o podstawowej funkcji telefonu - te przechwałki sensu nie mają, bo ciągle ludzie używają zwykłych telefonów do zwykłych zastosowań - komunikowania się głosowego i esemesowego ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    101.  2014-03-02 12:23:57

    Co do tych - sorry - śmiesznych porównań... Po co Plus ma na siłę coś robić? Po co inni maja na siłę coś robić? Jakby nju było faktycznym "zagrożeniem" nie miałoby tak śmiesznie małej ilości użytkowników/abonentów! Owszem - poprzez fakt, ze jest gałęzią poważnego operatora, jest pewnym "zagrożeniem" dla pozostałych uczestników rynku (bo ileż to było już podobnych ofert, które miały przewrócić rynek do góry nogami a w szczególności doprowadzić do bankructwa wielkich operatorów?) - jednak oferta - o ile świetna - nie jest dla przeciętnego użytkownika przecież. Co potwierdzają statystyki zresztą ;-) Gadanie co to nju jest, co to Plej, co to inni... No co to jest? Jest to jakaś niszowa oferta tylko dla niewielkiej grupy ludzi. 75 tysięcy ludzi na nielimitowane za 19 czy tam 29 zł się skusiło! No ludzie - gdzie jest taniej? Nigdzie! Czemu więc nie padają pozostali, gdzie nielimitowane zaczynają się od 29 zł na komórki i to w dodatku na długie kontrakty - co najmniej roczne a w wielu przypadkach już 2-letnie - jak z zakupem telefonu!?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    102.  2014-03-02 12:31:11

    100: Ja wybrałem no-limit chociaż starego abonamentu nie wykorzystywałem często. Ale tylko dlatego, że płacę za niego 25PLN. Jakkolwiek nie kombinując nie obniżyłbym kosztów abonamentu czy karty poniżej (no może te 3-5PLN). W takim przypadku jedynym plusem tego rozwiązania jest świadomość, że mam stałą opłatę niezależnie od tego ile korzystam. Tak jak już zauważyliście oferty są tak skonstruowane, że trzeba zostawić u operatora określoną ilość pieniędzy, a obniżki są tylko pozorne (no poza szczególnymi przypadkami określonego wykorzystania).

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    103.  2014-03-02 12:33:37

    Plus już "odpalił" z odpowiedzią... Cena taka jak oferta sprzed roku. Co więcej - dla niektórych nawet wyjdzie drożej (bo np. nielimitowane minuty nie wymieniają się na esemesy) ;-) Że nielimitowane? No właśnie - dlaczego mniej miałoby być za nielimitowane niż wcześniej za limitowane? Mój szwagier będzi emiał nielimitowane za cenę, za którą miał wcześniej pakiet 400 minut i nielimitowane w sieci, przy czym te kilka esemesów, które wysyłał nie powiększało mu rachunku. Teraz będą powiększać. No ale sobie podzwoni - bo ma nielimitowane do 50 milionów ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    104.  2014-03-02 12:35:45

    goral2099 - no właśnie! Ja też prawie 2 lata temu wziąłem nielimitowane, mimo, ze rachunek o jakieś 7 zł netto mi wzrósł. Ale wygoda jest warta tych 7 złotych. Pewnie - pasowałoby płacić 9,90 za to samo...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    105. ~AAA  2014-03-02 13:07:05  host: aehn229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wio - zauważyłem to samo co Ty. Jednak co nam pozostaje? Tylko wierzyć w to, że coś się zmieni. Ja np., nie chcę być uwiązany umową z żadnym z operatorów, ponieważ nie rozmawiam, aż tak dużo żeby płacić te kilkadziesiąt zł miesięcznie. Korzystam głownie z darmowych komunikatorów, ale tel. komórkowy jest mi potrzebny, gdyż w dzisiejszych czasach to rzecz niezbędna i to jest jasne. Większą uwagę poświęcam internetowi bezprzewodowemu, a w moim przypadku to LTE Plusa i jakoś szczególnie nie mogę narzekać, chociaż zawsze mogłoby być taniej.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    106. ~Kobitka  2014-03-02 21:08:28  host: apn-31-2-103-20.dynamic.gprs.plus.pl

    W obecnych czasach coraz większa popularnością cieszą się smartfony. Coraz częściej potrzebujemy dostępu do informacji na tzw. "już". To dlatego sprzedaż smartfonów wzrosła w sieci Plus. Ja sama nie wyobrażam sobie zmiany smartfona na inny telefon. W dodatku LTE proponowany przez Plusa obejmuje swym zasięgiem znaczną część Polski, co powoduje, że rośnie liczba zakupionych smartfonów właśnie w tej sieci. Myślę, że w 2014 roku smartfony będą cieszyć się nadal duża popularnością i ich sprzedaż będzie wzrastać.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    107.  2014-03-02 22:31:28

    ^^^ WOW ale nowomowa

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    108.  2014-03-02 23:21:31

    Kobitka - tobie ktoś płaci za pisanie tych peanów?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    109. ~awen6  2014-03-03 08:43:28  host: 213-199-254-34.tktelekom.pl

    co do wypowiedzi z komentarza 31 Darko jestem w plusie już ponad 15 lat i jestem bardzo zadowolona ze swoich taryf.w momencie podpisywania umowy wystarczy zapoznać się z proponowana ofertą,zawsze mozna cos zmodyfikować i zmienic na swoją korzyść.Jeśli interesuja cie taryfy z lte wystarczy zapoznac się dokładnie z oferta a co do lejka myslę,że każdy internet ma jakieś ograniczenia prędkości.Jeśli byłoby tak jak mówisz to dlaczego moi znajomi uciekają z play do plusa,bo ma najzwyczajnie lepsza ofertę i lepsze taryfy. @40 komentarzyk Ster-nick masz racje w plusie większośc osób kupuje smartfony,ceny ich są atrakcyjne,mam galaxy trend zakupiony w plusie i nie żałuje .reklamy pley sa mało przekonujące i dlatego plus ma większą sprzedaz smartfonów a do reklamy plus ma kasię i tomka ,play ma słabego mumio

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    110. ~awen6  2014-03-03 08:48:08  host: 213-199-254-34.tktelekom.pl

    Zresztą artykuł miał na celu prezentację wyników Plusa i nie wiem dlaczego większośc pisze o play i zachwala go.Plus zwiększył sprzedaż smartfonów dlatego,że mają one mozliwośc łączenia LTE,który aktualnie w plusie jest rozudowany .jak to będzie w bieżącym roku zobaczymy na podsumowaniu w styczniu 2015

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    111. ~kaps  2014-03-05 20:23:48  host: bbp68.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Awen6, tak zawsze można zmodyfikować, chyba Ci się sieci pomyliły.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    112. ~Jola  2014-03-06 22:31:38  host: ksm.net.pl

    Dokładnie awen6, artykuł prezentuje nam wyniki finansowe Polkomtela i my jako jego klienci powinnismy się cieszyć ,że sytuacja finansowa firmy jest korzystna, a także że Polkomtelowi drugi rok z rzędu udalo się przedterminowo spłacić część zaciągnietego kredytu. @100 wlo - szczerze mowiąć końcówkę Twojej wypowiedzi nie wiem czy dobrze zrozumiałam, jakbyś chciał powiedzieć, że Nasze społeczeństwo to w wiekszości osoby starsze, które potrafią tylko nacisnąć zieloną słuchawkę w telefonie aby odebrać połaczenie i czerwoną aby je zakończyć, no może od święta wyślą sms. Zauważyłam , że jest coraz większa świadomość ludzi w potencjale wykorzystania danego telefonu. Że właśnie nie służy on tylko do dzwonienia i smsowania, ale mozna sprawdzić w każdej chwili swoją pocztę, być w kontakcie dzięki zainstalowanym aplikacjom z kimś bliskim lub znajomym , który mieszka w innej części Polski lub Świata, że mozna siedząc w parku kupić coś na właśnie kończącej się aukcji na jakiejś platformie sklepowej, bądz zakupić bilet lotniczy w atrakcyjnej cenie jadąc autobusem itd. Skoro "Coraz większy udział w sprzedaży aparatów telefonicznych w Plusie mają smartfony." czyli wniosek jest oczywisty, ludzie mają wybór jaki chcą telefon i widać,ze ich potrzeba ukierunkowana jest na zakup właśnie smartfonu.

Dodaj swoją opinię