Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Polkomtela po 2Q2009

Wyniki Polkomtela po 2Q2009

WitekT 13 Sierpnia 2009 13:19

0 0

Po II kwartale Polkomtel pozostaje liderem rynku pod względem liczby klientów - zarówno w segmencie klientów kontraktowych, jak i korzystających z usług przedpłaconych. W porównaniu z wartościami raportowanymi przez pozostałych operatorów, w II kwartale telekom odnotował też najwyższe przychody, które wyniosły 2,036,5 mld zł oraz najwyższy poziom EBITDA, wynoszący 814,2 mln zł.



Po I półroczu Polkomtel nadal pozostawał liderem w segmencie klientów kontraktowych, których baza na koniec czerwca wynosiła 6 702,2 tys. i była większa w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku o blisko 9%, ale w wzrosła zaledwie o 11 tys. w ciągu II kwartału, najmniej spośród wszystkich operatorów. Baza użytkowników korzystających z ofert prepaid liczyła 7,7604 mln, co oznacza wzrost w stosunku do I półrocza ubiegłego roku o 6%, mimo spadku aż o 125 tys.w ciągu samego II kwartału.

Szerzej o obrazie polskiego rynku kart SIM po II kwartale pisaliśmy w tej wiadomości.




Mam olbrzymią satysfakcję, że na bardzo konkurencyjnym rynku i w warunkach mniej korzystnej sytuacji makroekonomicznej wciąż najwięcej Polaków wybiera naszą sieć. Nie jest to bynajmniej PR-owy slogan, lecz prawda potwierdzona w niezależnych analizach renomowanych instytucji zajmujących się badaniem satysfakcji klientów Wynika z nich, że Plus ma reputację operatora, który zachowuje się uczciwie, oferuje swoim klientom najlepsze usługi i jakość sieci oraz najlepiej dostosowaną do potrzeb klientów różnorodność ofert i promocji. Cieszymy się, że nasza dbałość o jakość usług pozwala nam nie tylko utrzymać pozycję lidera rynku, ale przede wszystkim zapewnia lojalność klientów. Potwierdza to starą prawdę, że reputacja nie ma ceny. Dlatego jest ona dla nas podstawą, na której nadal będziemy budować pozycję rynkową firmy - powiedział Jarosław Bauc, prezes Polkomtela.

W II kwartale Polkomtel osiągnął przychody na podobnym poziomie jak kwartał wcześniej. Ich wartość wynosiła 2,036 mld zł, co zapewnia Spółce najwyższy (34,2%) udział w rynku przychodowym trzech operatorów. Łączna wartość przychodów w I półroczu wyniosła 4,057 mld zł, co oznacza spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o 1,5%. Zdaniem telekomu, jest to raczej efekt erozji stawek MTR niż obserwowanego w innych sektorach gospodarki ograniczania wydatków przez klientów.

Również pod względem wskaźnika EBITDA Polkomtel osiągnął najlepszy wynik - odnotował zwiększenie jej wartości w porównaniu z I kwartałem o blisko 20% - w II kwartale wyniosła ona 814,2 mln zł. Poziom marży EBIDTA wyniósł 40% i był najwyższy na rynku. Znaczny wzrost wartości EBITDA w minionym kwartale także w stosunku do konkurencji to m.in. efekt szybszego i bardziej zdecydowanego programu dostosowania spółki do nowych warunków rynkowych, w szczególności do osłabienia złotówki Znalazło to także odzwierciedlenie w zwiększeniu się zysku netto w stosunku do poprzedniego kwartału o blisko 78% - w II kwartale zysk netto osiągnął poziom 378,9 mln zł.

Źródło tekstu: Polkomtel, wł     

Dodaj do:
w sumie: 53
  • 0

    34. ~Gormar  2009-08-13 17:39:34  host: chaos.tpnet.pl

    @32. Sorki wlo, ale ja wszystko z pamięci, więc może mnie zawodzić ;). Faktycznie najpewniej już w 2001 roku Plus był na "plusie" ;). Źródło: http://www.polkomtel.com.pl/dzialalnosc_biznesowa/komunikaty/arc hiwum/komunikaty2002/Default.aspx. Jedynie w 2002 roku w IV kwartale ponieśli minimalną stratę netto. Poza tym być może zainwestowanej gotówki było 2,5 mld zł, ale skoro zyski mieli o 2 lata wcześniej niż pamiętałem więc moja konkluzja się broni.

  • 0

    35. ~Gormar  2009-08-13 17:44:06  host: chaos.tpnet.pl

    @33. wlo ty to masz pamięć ;). Zysk w wysokości 1

  • 0

    36. ~Gormar  2009-08-13 17:50:59  host: chaos.tpnet.pl

    @35 cd. Polkomtel osiągnął zysk netto w 1999 roku w wysokości 129,7 mln zł. Źródło: http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zysk;netto;polkomt ela;w;2000;r;wzrosl;o;ok;60;proc;,198,0,19654.html. I gdyby wtedy ta ostatnia polska spółka telekomunikacyjna inwestowała zyski w rozbudowę infrastruktury to już teraz prawie wszędzie było by 3G z HSDPA. Wtedy bronił bym tej firmy jak Rejtan własną klatą a P4 bym zbeształ ;), ale skoro nie jestem udziałowcem to nie ma czym się gorączkować.

  • 0

    37.  2009-08-13 18:29:40

    wlo - bede wulgarny, uwaga ostrzegam. Wlo, czasami mam wrazenie ze wlaczasz sobie wibre w komorce z logo Plusa i jeczac "aaaa, uuu, ooooo, das is gut" uzywasz jej w sposob bardziej bezposredni. W trakcie ogladasz cenniki Polkomtela.

  • 0

    38. ~pinki  2009-08-13 18:36:24  host: gna.phonk.net

    Mi osobiscie Plus zawsze kojarzyl sie jako najdrozszy operator. Ale mniejsza o to. Wg mnie nie ma sie czym chwalic. Klienci odchodza i pewnie beda odchodzic bo konkurencja oferuje lepsze oferty proste. No i druga sprawa, inni operatorzy zmieniaja swoje strony by byly przyjazne klientowi. A Plus, ehhh szkoda mowic, ta ich strona powinna byc zmieniona juz dawno!

  • 0

    39.  2009-08-13 18:56:47

    ~Gormar - teraz sprawdzę nawet... W 1999 inwestycie były na poziomie 0,92 mld a od początku działalności 2,6 miliarda złotych. Tak - zdecydowanie za szybko zeszli ze strat i zaczęli sobie dzielić wypracowany kapitał ;-) Pamiętam wiele rzeczy. Np. stałe fizyczne czy matematyczne... Pamiętam liczby z prac które realizowałem 10 lat temu np. Tak - mam niezłą pamięć do tych rzeczy. Galnospoke - nie używam wibratora, natomiast bardziej mnie podnieca sama mysl, że piszę o Plusie. Daleko od prawdy więc jesteś ;-)

  • 0

    40.  2009-08-13 21:27:53

    Szkoda tylko, że w Plusie spada jakość usług, obsługi i połączeń. Jednak widać, że kto jest liderem, u tego się psuje :(

  • 0

    41. ~Gormar  2009-08-14 09:39:45  host: chaos.tpnet.pl

    @40. kowcio, a ty te swoje "rewelacje" to skąd czerpiesz? Jesteś klientem Plusa, czy tylko słyszałeś o jakiś problemach z ich siecią lub ewentualnie roamingu krajowego dla PLAY.

  • 0

    42. ~moonligh  2009-08-14 12:47:03  host: apn-77-113-216-250.dynamic.gprs.plus.pl

    kowcio, coś sobie waćpan chyba imaginujesz :) ja tam widzę stałą poprawę w plusie, chyba że myślałeś o play, to na podstawie różnych info przez grzeczność nie będę z Tobą polemizował :)

  • 0

    43. ~  2009-08-14 13:38:42  host: v01-10.opera-mini.net

    Od 2001r. bylem w idei prepaid,w2002 2lata abo era(zasieg na oknie).od marca 08 MK i od pazdziernika minimix(z10pln mies wyciagam do70min do all)tyle o ofercie glosowej..od maja 06 iplus,ale od kad byly pakiety na net stracil on sens:raz 0.5GB zrobie w tydzien a raz 0.1GB w miesiac.wolnosc,nie mus.dlatego z plusa nie zrezygnuje nigdy.mirekb

  • 0

    44. ~czytacz forum  2009-08-14 13:53:32  host: apn-95-40-58-106.dynamic.gprs.plus.pl

    Klienci nie odchodzą i nie odejdą. Nie ma co bić piany na ten temat. Żadne propagandowe gadanie pleja nie zmieni sytuacjji. Sprawa jest bardzo prosta- usługi są tanie i to nie dzięki plejowi. A może kilkukrotny spadek cen telewizorów plazmowych to też zasługa pleja. Ceny spadają bo coraz tańsza jest technologia, bo jest coraz efektywniejsza etc. Kiedyś słuchawka kosztowała 1000 dolków. Dziś można kupić za mniej niż 100. Czy to też zasługa pleja? A teraz powiem wam czemu nie będzie żadnego wielkiego przenoszenia się. Otóż przeciętny klient prepaid wydaje na telefon 30 zł miesięcznie, czyli 1 zł dziennie. Abonamentowiec wydaje 50 zł miesięcznie, czyli 1,6 zł dziennie(jeśli nie liczyć biznesu. Ten akurat na pewno do pleja przechodził nie będzie). Załózmy, że w plej jest taniej (co oczywiście jest nieprawdą) O ile taniej??? o 10 proc???? o 20 proc??? Jeśli o 10 proc taniej to oznacza, że na przeniesieniu się do pleja można zyskać odpowiednio 10 lub 16 groszy dziennie. Już widę te miliony ludzi spędzjaące po pół dnia w upadających salonach pleja żeby dla zqaoszczędzenia 10 lub 16 groszy dziennie przenieść się do tej sieci. Czytałem już na tym forum geniusza, który twierdził, że jak się przeniść do pleja to można cały dzień gadać i jeszcze na koniec dnia oszczędność na browara zostanie. Nie wiem gdzie ten geniusz piwo kupuje, ale w najbardziej optymistycznym wariancie kupuje je po 30 groszy za flaszkę. Może nam zdradzi gdzie. Może w tym ruskim browarze, który właściciel pleja kupił? Nie opowiadajcie więc bzdur. Ludzie nie są durnimi i nie da się bez końca wciskać kitu. I jeszcze na koniec uwaga do kolegi, który twierdzi, że w 1999 roku można było już inwestować w 3 G. Jasne, a Bell był idiotą, bo kombinował z telefonym kablowym, zamiast od razu z komórkowcem. Kolego - podrzuć swe światłe uwagi plejowcom - niech zaczną inwestować w 5 G

  • 0

    45. ~tajfun  2009-08-14 16:11:22  host: inet20909nc-3.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    44. czytacz - pewnie masz rację, bo jak znam życie ci przechodzący to jest jakaś grupa "nomadów" z tel "na kartę" i jak carefour da im 2 gr taniej to rzucą playa. play rżnie chamówę na szybkie zwiększenie liczby swoich klientów, a biorąc pod uwagę ich fatalne wyniki finansowe, które ostatnio gdzieś wyciekły, to chcą jak najszybciej się sprzedać. pytanie tylko kto ich kupi i co zrobi z tymi, którzy są tak zafascynowani fioletem. wcale bym się nie zdziwił gdyby to zrobiła jakaś dziwna spółka Solorza, który już robi wielką kumulację razem z Karkosikiem (aero, sferia, mobyland, centernet, polsat cyfrowy).

  • 0

    46. ~Gormar  2009-08-14 16:47:48  host: gaja.tpnet.pl

    @44. Trochę słabo czytasz te fora. ARPU z prepaid jest w okolicy 20 zł a z postpaid 70 zł (dla użytkowników Orange), ale to szczegół . Co do 3G to wcale nie twierdziłem, że mogli inwestować w 1999 roku. Wtedy to musieli jeszcze zasięg 2G rozbudować. Ja pamiętałem, że sieci GSM miały krociowe zyski w 2003 roku i właśnie od tego momentu mogły zacząć inwestować w UMTS. A tak w dwa i pół roku PLAY prawie ich dogonił z zasięgiem 3G.

  • 0

    47. ~moonlight  2009-08-14 16:56:53  host: apn-95-40-70-247.dynamic.gprs.plus.pl

    46. Gormar, to jeszcze bardziej wsparłeś argumentację czytacza, bo jeśli to 20 zł (dziennie jakoś 0,67 groszy), to oszczędności będą mieli faktycznie super kosmiczne, czyli ok 13 groszy dziennie, to ja się przyłącxam do czytacza i też chcę wiedzieć gdzie jest piwo po 13 groszy!!! a poza tym jesli play jedzie po sieci plusa to jasne, że sam może zając się budowaniem już tylko 3G, tylko z tym dogonieniem, przegonieniem i jaka to zajebista u nich jakość to pojechałeś po bandzie :)

  • 0

    48. ~Gormar  2009-08-14 16:58:11  host: gaja.tpnet.pl

    @45. tajfun, chyba nie twierdzisz, że sieci GSM miały od samego początku zyski? To, że po 3-4 latach działalności osiągnęły bilans dodatni zawdzięczają jedynie szczodrości klientów swoich oraz TPSA (MTR blisko 1 zł a minuta rozmowy w prepaid po 2-3 zł). Tempo budowy sieci P4 nie ma precedensu w Polsce. I oczywiście zgadzam się, że sprzęt komunikacyjny staniał (przynajmniej w $), ale dotyczy to wszystkich "graczy" na tym rynku. Inną sprawą jest wzrost wartości gruntów i związany z tym koszt jej dzierżawy pod stacje bazowe. W3 w większości podpisywał tego typu umowy wiele lat temu a po 2004 ziemia zdrożała 2-3 razy i o tyle samo koszt dzierżawy, ale czy umowy były renegocjowane tego nie wiem.

  • 0

    49. ~Gormar  2009-08-14 16:59:49  host: gaja.tpnet.pl

    @47. moonlight, nie koniecznie :). Jak ktoś wyda jedynie 10 zł miesięcznie na 200 minut rozmowy (taki ala stacjonarny telefon GSM) to zaoszczędzi 10 zł.

  • 0

    50. ~moonilght  2009-08-14 17:20:33  host: apn-95-40-70-247.dynamic.gprs.plus.pl

    @49. Gormar jak rozumiem mówisz, że w związku ze związkiem to Play nie ma co liczyć na zyski :) biedacy :) czyli jednak nadchodzi do nich Solorz lub ktoś inny kto ich kupi

  • 0

    51. ~Gormar  2009-08-14 18:59:40  host: chaos.tpnet.pl

    @50. Nie wiem czy nie ma szans, ale nie jest to moje zmartwienie ;). Gdyby padli mam alternatywy. Sferia NOMADIC na kartę + VoIP.

  • 0

    52. ~idealista  2009-08-15 12:42:47  host: 188.33.13.111

    @44: jesteś jednym z tych, którzy mówią że deszcz pada kiedy ktoś na ciebie pluje...jak nie było PLAY połączenia były po minimum 60 groszy poza sieć, więc nie bredź ze to dzięki PLAY nie ma teraz 29 groszy w W3. Po drugie, klienci nie odchodzą, a skąd PLAY wziął już te 3 mln klientów?...zresztą, szkoda mojego czasu na odpisywanie bo, bo na bank masz coś z głową, na dowód, cytuje twój post "Załóżmy, że w plej jest taniej (co oczywiście jest nieprawdą) O ile taniej??? o 10 proc????" to w końcu prawda, nie prawda, bo zaprzeczasz a za chwile zakładasz że możne jednak jest taniej....

  • 0

    53. ~play  2009-08-18 15:55:32  host: ipq102.internetdsl.tpnet.pl

    jasne ze w pay jest taniej. w abo: minuta : 48 gr(plus), 39 gr(play), smsy: za 5 zł w play 200 sms do wszskich, w plusa: za 5 zł 200 sms ale W SIECI. telefony: tańsze o 200-300 zł. ale jak ktoś jest dojną krową albo frajerem to niech lize dupe plusowi z zachwytu

Dodaj swoją opinię