Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki operatorów po 1Q2018

Wyniki operatorów po 1Q2018

orson_dzi 16 Maja 2018 11:31

19 3

wyniki operatorzy lego

Wszyscy najwięksi operatorzy opublikowali już dane finansowe za I kwartał 2018 roku. Kto wypadł najlepiej? Kto ma najwięcej klientów? Kto najwięcej zarabia?

Liczba kart SIM

Miarą sukcesu operatora najczęściej jest liczba kart SIM, co jest utożsamiane z wielkością operatora. Im więcej karty, tym więcej usług. A to oznacza - największy operator.

Liderem rynku jest pod tym względem Play, który ma najwięcej kart SIM. Wynika to jednak z posiadania największe bazy klientów na kartę. Najwięcej klientów abonamentowych, którzy nie ukrywajmy - są dla operatorów dużo cenniejsi, bo generują nawet 3 razy większy przychód, cały czas posiada Orange. Pomimo ciągłych spadków. Baza klientów kontraktowych operatora kurczy się od II kwartału 2016 roku, kiedy była najwyższa w historii - 16,696 mln. Najmniejszą bazę kart SIM ma T-Mobile.

Dane w mln
Operator Liczba kart Abonament Prepaid
Orange 14,369 9,747 4,621
Play 15,176 9,589 5,585
Plus 11,520 8,941 2,579
T-Mobile 10,509 6,990 3,519


Finanse

Operator jest firmą, a firma musi na siebie zarabiać. Czy liczba kart SIM przekłada się na dobre wyniki finansowe? Odpowiedź jest prosta - nie.




Największa baza klientów co prawda generuje najwyższe przychody, co widać na przykładzie Orange, ale nie jest to równoznaczne z tym, że firma najwięcej zarabia. Zarówno wskaźnik EBIDTA, jak i zysk netto wypracowała grupa Cyfrowy Polsat, dla uproszczenia ujęty w tabeli jako Plus. Niestety w wynikach T-Mobile zabrakło informacji o zysku netto.

Dane w mln zł
Operator Przychody EBIDTA Zysk netto
Orange 2,766 746 8
Play 1,637 510,2 152,9
Plus 2,346 890 292
T-Mobile 1,567 401 b.d.


Kto ma najtańszą ofertę?

Przychód z jednego klienta może nam teoretycznie pokazać, który operator ma najtańsza ofertę. Przynajmniej jeśli uznamy, że średni przychód jest tutaj miarodajną wartością.

Największy przychód na klienta abonamentowego ma Grupa Cyfrowy Polsat - 81,9 zł. To duża różnica w stosunku do pozostałych operatorów, ale wynika z tego, że Grupa sprzedaje dużo usług łączonych, stąd też pojedynczy klient płaci za nie więcej. Największy przychód z klienta na kartę posiada... również Cyfrowy Polsat - 20,1 zł. Najniższe wartości w obu kategoriach ma Orange. Z tego można wywnioskować, że Pomarańczowi mają średnio najtańszą ofertę.

Dane w złotówkach
Operator Abonament Prepaid
Orange 29,20 11,90
Play 38,20 18,80
Plus 81,90* 20,10
T-Mobile 37,62 12,54
* - obejmuje usługi telewizji satelitarnej

Zobacz: Wyniki finansowe P4 po 1Q2018
Zobacz: Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat po 1Q2018
Zobacz: Wyniki T-Mobile Polska po 1Q2018
Zobacz: Wyniki Orange Polska po 1Q2018

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: plus | 1q2018 | t-mobile | orange | play

w sumie: 48
  • 7

    1.  2018-05-16 11:35:25

    Motyw z lego jak najbardziej sympatyczny :- )

  • 0

    2.  2018-05-16 11:35:42

    Dopisałbym, ze nie tylko o ilość pojedynczych usług ale i rodzaj - Jednak pojedyncza usługa TV może być (i zwykle jest) dużo droższa od usługi telefonicznej ;-)

  • 0

    3.  2018-05-16 11:43:59

    Liczba kart SIM - zgubiliście sporo kart Plusa.
    Abonament + karta = ilość kart SIM i to jest zgodne u wszystkich prócz Plusa.

  • 1

    4.  2018-05-16 11:44:59

    A z tym najtańszym Orange nie jest tak, że spora grupa ludzi dostaje tańszy abonament z usługami stacjonarnymi, których tu nie ma i dlatego tak wyszło?

  • 1

    5.  2018-05-16 11:45:35

    Patryk7588 - drobna różnica dotyczy kart "internetowych" ;-)

  • -1

    6.  2018-05-16 11:48:43

    Ja to wiem, ale czy inni operatorzy nie mają ich wliczone w ilość kart abo?
    Abo głosowe - 6,998 mln + abo data - 1,814 = 8,812 mln kart sim abonamentowych.
    Źródło bo w newsie i tak nikt tego nie poprawi: http://tlp.is/hci

  • 1

    7.  2018-05-16 11:50:35

    @3, Patryk7588 - racja, wskoczyły w inną komórkę, już poprawiamy. Dzięki!

  • 0

    8.  2018-05-16 12:00:00

    Skoro abonament generuje trzykrotnie większy przychód dla operatora, to dlaczego niby ma być bardziej opłacalny ( lepszy ) dla użytkowników?

  • -2

    9. ~klara  2018-05-16 12:05:18  host: public-gprs394713.centertel.pl

    Super Obrazek do posta!!! Żółty szczędzi i tylko reklama, Fioletowy buduje i udostępnienia technologie których żółty i filetowy nie mają bo szczędzą... Zielony lata w reklamach, a jakościowo średniak. I na końcu fioletowy zapatrzony w siebie :-)

  • 1

    10.  2018-05-16 12:13:49

    No i który operator jest najlepszy?

  • -2

    11.  2018-05-16 12:17:46

    Moze i play jest liderem, a tm ma najmniej kart sim. Ale to sytuacja chwilowa. Play powoli zaczyna wypadać coraz gorzej na tle innychh opów, a tmobile za to zbiera coraz to większą liczbę klientów, jeszcze trochę i dogoni resztę, mają progres, oby dobrze do wykorzystali :)

  • 0

    12. ~///  2018-05-16 12:26:53  host: public-gprs382450.centertel.pl

    Wydaje 200 złoty na 10 miesięcy, otrzymuje bez limitu rozmowy i SMS, oraz 500 Gigabjtów, Orange na kartę.

  • -2

    13. ~  2018-05-16 12:29:08  host: 178-37-231-23.adsl.inetia.pl

    Kreatywna ksiegowosc. W zyciu nie "kupie" tych danych. Patrze na gielde i widze dokladna odwrotnosc. I mowie o faktach, a nie danych z kapelsza.

  • 1

    14. ~Triest  2018-05-16 12:46:46  host: public-gprs367671.centertel.pl

    "Miarą sukcesu operatora najczęściej jest liczba kart SIM"??
    No chyba dla tak zwanej gimbazy :-)

  • 0

    15.  2018-05-16 12:48:26

    @13, Tak patrzysz na tę giełdę i nie zauważyłeś, że nie ma tam wyników jednego z operatorów?

  • 0

    16.  2018-05-16 12:57:21

    @11 Tyle, że ta chwilowa sytuacja trwa już bardzo, bardzo długo.

  • -2

    17.  2018-05-16 13:20:12

    @11 ta chwila potrwa jeszcze długo. Poza tym jak niby t-m odrabia straty skoro w 1q byli znowu na minusie a wcześniej wychodzili na 0? Jedynie 4q 2017 mieli dobry bo wygrali przetarg na obsługę numerów państwowych i za to mieli jakieś 20 tysięcy kart, dlatego byli na plus. Play nadal przyjmuje najwiecej, oddają głownie prepaidy, na których im średnio zależy, sami podają, że chcą zwiększać udział abo i to robią, a teraz ta oferta grupowa w karcie pewnie zyska grupę klientów, bo żaden operator nie zrobił możliwości dodawania numerów z poziomu aplikacji. Plus i Orange tracą od dawna mimo dobrych ofert prepaid i ta tendencja też raczej będzie utrzymana.

  • 0

    18.  2018-05-16 13:25:59

    @11, iphoneski - z czym T-Mobile był na minusie w 1Q? Chyba tylko z prepaidami, które wszystkim spadają.

  • 0

    19.  2018-05-16 13:38:36

    @16 @17 chyba nie do końca siedzicie w temacie, oprócz zachwalania playa. Czas pokaże :)

  • -1

    20.  2018-05-16 13:38:38

    @18 z bilansem przenoszenia numerów, podobnie jak Orange i play: http://tlp.is/hck
    To przypadkiem nie wy pisaliście?

  • -1

    21.  2018-05-16 13:44:47

    Play podaje zawyżona ilość kart, bo z ogólnej liczby 15,176 mln kart SIM, 12,387 mln kart generowało przychody.
    http://tlp.is/hbr
    W zawiązku z tym, to Orange ma najwięcej kart.

  • 0

    22.  2018-05-16 13:46:52

    @19 W którym z moich wpisów tutaj zachwalam Playa?
    Jak długo trwa ta chwila?
    Dwa proste pytania, bez kręcenia i ściemniania.

  • 0

    23. ~  2018-05-16 13:51:05  host: 77-254-25-17.adsl.inetia.pl

    Mniej prepaid, to duża zasługa tego że trzeba rejestrować kartę.

  • 0

    24.  2018-05-16 13:54:40

    @21 Dlaczego zawyżoną? Skoro karty mają RWK to są nadal ważne. A to czy generują przychody, to osobna para kaloszy.

  • 0

    25. ~młody_pelikan  2018-05-16 13:56:58  host: a04-03-08.opera-mini.net

    Gdzie można dostać takie figurki, mam dość sporą kolekcje na półce ze star wotsów i kinderków

  • 0

    26.  2018-05-16 13:58:56

    słoneczny - Plus takich kart nie raportuje np. Nie ma znaczenia roczna ważność a wykonane połączenie (itp. aktywność).

  • 0

    27.  2018-05-16 14:00:50

    23 - nie... To raczej następstwo wyłączenia niezarejestrowanych, niepotrzebnych widać użytkownikom kart.

  • 1

    28.  2018-05-16 14:01:16

    @24 Dlatego podają do statystyk, bo karty mają termin ważności, ale niekoniecznie są aktywne a na pewno nie generują przychodów co jest najważniejsze w biznesie. Wiem że inni operatorzy też mają karty RWK, ale ciekawe czy aż taką ilość nie przynoszących przychodów. UKE powinno podać standardy publikowania statystyk, żeby były jednolite dla wszystkich operatorów.

  • 0

    29.  2018-05-16 14:12:18

    obrazek jest po prostu the best :D Dane dają niestety nieco mylne wrażenie bo nie wiemy jak by to wyglądało dla Plusa dla samej części komórkowej.

  • 0

    30. ~pabloki  2018-05-16 14:18:02  host: user-5-173-105-3.play-internet.pl

    przychód z klienta na karte jak oni( wszyscy MNO) ujmują? dosłownie ? czy to jest po uwzglednieniu promocji , rekompensat? liczy metoda raportowania a tej nie znam. ktos wie z pewnością 1000%?

    21 ja tez uwazam tylko 12 mln w play . ciekawe jak raportuje orange i tmobile . bo plus to wiadomo.

  • 0

    31. ~Abonent Polskiej Sieci Plus  2018-05-16 14:25:16  host: apn-37-248-167-142.dynamic.gprs.plus.pl

    Plus ma najlepszego lego ludka, najgorszy t-bombajl z pokraką w różowych stryngach - wszystko sie zgadza, chociaż raz dobrze dobraliscie grafike.

  • 0

    32. ~Tom  2018-05-16 15:10:27  host: public-gprs392562.centertel.pl

    Ten różowy też jest ok, ale to damska wersja :)

  • 0

    33. ~  2018-05-16 15:25:13  host: 77-254-25-17.adsl.inetia.pl

    @27 wlo. To właśnie miałem na myśli, ustawa wymósiła na takich pseudo uzytkownikach likwidację po kitranych kart.

  • 0

    34.  2018-05-16 16:07:56

    33 - nie na użytkownikach tylko na operatroach ;-)

  • 0

    35. ~  2018-05-16 16:40:19  host: 178-37-226-245.adsl.inetia.pl

    @15 Czyli jakiego?

  • -3

    36.  2018-05-16 17:30:09

    Czy Play naganiaczom za pisanie bzdur coś płaci?

  • -3

    37.  2018-05-16 17:34:15

    @24 Taka para kaloszy, że wychodzi im zawyżona wartość na jedną kart SIM. Taka jest u nich wiarygodność. Podają tylko aktywne a nie te które tylko im generują koszty. Po zsumowaniu jednych i drugich średni przychód na kartę wyszedłby im zdecydowanie mniejszy. Ale ludzie kupią cyferki, bo one mają dobrze wyglądać.

  • 1

    38.  2018-05-16 17:50:38

    @37 Podobnie jak w 2015 i 16 TMobile też miał 3 miliony sim, które póżniej wyłączył, a wcześniej też je raportował jako aktywną bazę. Tu by UKE musiał narzucić jedną metodologię dla wszystkich i wtedy byłoby ok.

  • 1

    39.  2018-05-16 17:52:47

    @36 Jeśli rzucasz wyzwiska, to miej odwagę zaadresować je do konkretnego komentarza. Podejmij dyskusję na argumety, zamiast toczyć pianę w powietrze.

  • -2

    40.  2018-05-16 18:36:23

    @38 Jakie Ty masz IQ? O czym Ty teraz piszesz? Co mają gruszki do jabłek?
    @39 A po co? Sam sie odezwałeś, to chyba już jasne. Jeszcze jest kilku którzy dobrze wiedzą, że o nich chodzi. Napisałem do ogółu.

  • 0

    41. ~  2018-05-16 18:53:26  host: 157.185.130.7

    powyżej sami pseudooeksperci, janusze telekomunikacyjni spod remizy

  • 0

    42.  2018-05-16 19:05:42

    @40 Tak też myślałem. Szeroki w necie, doopa w powiecie.

  • 1

    43. ~Czerwona 7.  2018-05-16 19:15:23  host: a19-04-02.opera-mini.net

    Niesamowite, t-mobile ma więcej prepaidowiczów od plusa! i to aż o milion... Nieźle.

  • 0

    44. ~  2018-05-16 20:16:33  host: ip-37-109-33-126.a2mobile.pl

    43@ prawdopodobnie z powodu 90dni lub gwarancji satysfakcji

  • 2

    46. ~333  2018-05-16 21:29:45  host: 79.184.152.235.ipv4.supernova.orange.pl

    z tabelki wynika ze ten play to taki tani nie jest, w abo najdrozszy ze wszytskich, a wiadomo jaka jakosc uslug oferuje..przeciez ludzie to wszytsko widza i nie chce placic za cos do doopy drogo, tmobile ma duzo taniej tak jak i orange a infrastruktura na najwyzszym poziomie, problem z pomaranczowym jest taki ze siedzi im na plecach juz fioletowy kolor i moze przestac byc tak wesolo

  • 0

    47. ~pablok123  2018-05-18 02:34:49  host: 89-64-19-75.dynamic.chello.pl

    play dla przedłuzajacych w abo 35 zł za no limit.

  • 0

    48. ~vpe  2018-05-18 10:26:53  host: 217.97.89.167.ipv4.supernova.orange.pl

    Nie czaję czemu w przypadku Plusa mamy przy średnim przychodzie ujęte usługi domowe (TV CP), a w przypadku Orange domowych usług (ex TP) nie bierze się pod uwagę.

  • 0

    49. ~onwog  2018-05-22 18:48:01  host: 185-62-181-190.static.ip.hexaoperator.pl

    Plus mógłby podać przychód z samej usługi komórkowej, a nie z abonamentu łączonego, bo to tak jakby podawać długość c*** razem z kręgosłupem, ale to nie pierwsze takie cuda w raportach od tej sieci.

Dodaj swoją opinię