Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Nokii w 2Q2011

Wyniki Nokii w 2Q2011

Q! 21 Lipca 2011 14:16

0 0

W II kwartale 2011 roku Nokia sprzedała 88,5 mln telefonów, co dało jej przychód netto w wysokości 9,275 mld euro. Mimo to firma zanotowała stratę w wysokości 487 mln euro.

Wyniki te były gorsze w porównaniu z danymi zarówno sprzed roku, jak i kwartału. W II kwartale sprzedaż telefonów wyniosła 88,5 mln sztuk była o 20% niższa niż przed rokiem (111 mln sztuk) i o 18% niższa niż przed kwartałem (108,5 mln sztuk). Dla poszczególnych regionów przedstawiała się ona następująco (w mln sztuk).

Region Q2 2011 Q2 2010 zmiana YoY Q1 2011 zmiana QoQ
Europa 18,4 26,1 -30% 23,4 -21%
Środkowy Wschód i Afryka 20,5 21,0 -2% 22,2 -8%
Chiny 11,3 19,3 -41% 23,9 -53%
Azja-Pacyfik 24,5 30,8 -20% 27,3 -10%
Ameryka Północna 1,5 2,6 -42% 1,2 +25%
Ameryka Łacińska 12,3 11,2 +10% 10,5 +17%
Suma 88.5 111,0 -20% 108,5 -18%

18,9% całości sprzedaży - 16,7 mln sztuk - stanowiły smartfony, co oznacza spadek o 3,83 pkt proc. w porównaniu sprzed rokiem (22,7%) i o 3,43 pkt proc. w porównaniu z kwartałem poprzednim (22,3%). Średnia cena sprzedaży (ASP) smartfonu wyniosła 142 euro (odpowiednio +2,2% i -2,3%), natomiast tradycyjnego telefonu 36 euro (odpowiednio +2,7% i -10%). O marżach na telefonach Nokii pisaliśmy w tej wiadomości.




Również wynikami finansowymi Nokia nie może się pochwalić. W II kwartale zysk netto wyniósł -487 mln euro i był o 782 mln euro mniejszy niż przed rokiem (+295 mln) i o 926 mln euro mniejszy niż kwartał wcześniej (+439 mln).

Takie wyniki finansowe prezes Nokii, Stephen Elop, tłumaczy reorganizacją, która ma miejsce wewnątrz firmy. Jednak jego zdaniem wpływ tego na wyniki finansowe spółki jest mniejszy niż wcześniej sądzono. Pochwalił się on również lepszymi niż wcześniej sądzono wynikami jeśli chodzi o cele strategiczne.

Źródło tekstu: Nokia, wł     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1.  2011-07-21 14:35:13

    Nokia to dobra marka zasięg i jakość rozmów u niej to podstawa.

  • -1

    2. ~aaa.  2011-07-21 14:35:26  host: ivb92.internetdsl.tpnet.pl

    nie chce się czepiać składanych zdań ale "zysk netto wyniósł -487 mln euro" zysk to zysk czyli na + a tu jest wynik ujemny wiec to chyba strata :D

  • 0

    3. ~johnny  2011-07-21 14:52:04  host: fh86.internetdsl.tpnet.pl

    To skoro już się czepiamy "w porównaniu sprzed rokiem" proponuję zamienić na "w porównaniu z rokiem ubiegłym". Polska język trudna ... ^_^"

  • 0

    4. ~Hehe  2011-07-21 15:33:04  host: idstelecom.k.omnitec.pl

    Prawie MILIARD euro roznicy na minus w porównaniu do ubiegłego kwartału mówi samo za siebie. W tym pół miliarda straty. Koniec Nokii jest bliższy niż mi się wydawało.

  • 0

    5.  2011-07-21 15:40:31

    Nie wróżmy końca marki tylko niech firma się obudzi i zacznie robić telefony innowacyjne które wyznaczają standardy tak jak to było dawniej. Nie jest z nimi jeszcze tak źle, problem w tym, że nie oferują nic dobrego w rozsądnej cenie, za bardzo cenią sobie wyrobioną markę, które nie idzie w parze z jakością i wyposażeniem. A Elop moim zdaniem do dymisji, wyjątkowo nie trawię tego człowieka po tym co robi, a raczej czego nie robie dla tej marki... ;/

  • 1

    6.  2011-07-21 15:46:23

    Sam korzystam z nokii moja rodzina zresztą też.Aż żal mi czytać takie wiadomości.Panowie jak myślicie nokia się "dźwignie" jeszcze?.Ja mam nadzieję że tak.Szkoda by było kawałka telekomunikacyjnej historii.Z drugiej strony nie wiem czy nokia nie podzieli losu siemensa.

  • 0

    7.  2011-07-21 16:04:39

    BKX:nokia przespała kilka ładnych lat.Kiedy konkurencja LG Samsung robili fony 1.3 mega karta pamięci mp3 i były to średniaki to nokia dalej tłukła telefony z vga radiem o karcie zapomniała.Te telefony były z reguły droższe od "azjatów".Smartfony nokii były i są drogie.Każdy umie liczyć.Wg mnie jeżeli nokia nie obniży cen w stosunku do cen konkurencji a w niższych segmentach nie wprowadzi innowacji to nic z tego nie bedzie.Chińczycy chętnie ich wykupią.

  • 0

    8. ~Zakrza  2011-07-21 17:49:54  host: eqg63.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No zysk ujemny to strata...

  • 0

    9. ~  2011-07-21 18:40:14  host: public84612.cdma.centertel.pl

    @2 To się nie czepiaj, bo nie masz racji, a zdanie jest poprawne i logiczne.

  • -1

    10. ~art  2011-07-21 18:51:22  host: user-31-175-167-96.play-internet.pl

    Ile tej straty ? To są jeszcze grosze ! (Czas w którym na jakimś stołku dyrektorskim zasiadł jakiś pociotek - rolnik (czyli coś w stylu Biznes-Polska) Proszę nie zapominać o tym że marka Nokia będzie się bardzo dobrze kojarzyć z czasem świetności. Tak już zostanie. Na pohybel wszystkim Guglowatym-Adroidofcom. A Nokia... jak Feniks z popiołów... tylko niech rolnicy zajmą się wykopami buraków a nie międzyludzką komunikacją. Nacisk technologi USA już przełamany i tego się trzymajmy. Sprzedajmy sprzedawczyków i będzie GIT. Nokia była jest była i będzie jak PIRAMIDY w Egipcie czy się to komuś podoba czy nie ! ;)))

  • 0

    11. ~PZ  2011-07-22 07:24:16  host: public-gprs106553.centertel.pl

    Nokia chyba jednak się zwija. Wzrost tylko na rynkach 3 świata. W Stanach, Europie i Azji leci na łeb na szyję. A szkoda takiej firmy. Aj-fony zdecydowanie mi nie odpowiadają.

  • 1

    12.  2011-07-22 11:40:04

    Nokia ma kłopot. Microsoft w zarządzie jest niczym śmierdząca szmata. Gdyby zarząd miał jaja to zrobiłby kampanie wokół N9 i moim zdaniem sukces miałby w kieszeni.

  • 0

    13.  2011-07-22 20:15:21

    Nokia powinna wykupić dawno temu HTC :D

  • 0

    14.  2011-07-22 21:10:39

    Pacman dlaczego nokia powinna przejąć htc?.Htc dla nokii to żadna konkurencja.Nokia nie upadnie prędzej lg alcatel my phone i inne wynalazki znikną z rynku.Motorola przez kilka ostatnich lat też miała problemy a jednak wyszła na plus.Nawet mówiło się o sprzedaży koncernu.Czołówka wg mnie jeszcze długo będzie wyglądać tak:nokia samsung sony-ericsson motorola htc.Lg w tym zestawieniu nie widzę.Produkuje taki złom że żygać mi się chce.Miałem ze 3 modele tego producenta.

Dodaj swoją opinię