Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Nokii po 4Q2013

Wyniki Nokii po 4Q2013

LuiN 23 Stycznia 2014 17:40

10 0

W IV kwartale sprzedaż Nokii wyniosła 3,476 mld euro i była o 21% niższa niż przed rokiem. Jednocześnie odnotowano wzrost sprzedaży o 18% względem III kwartału 2013 roku. W całym 2013 roku sprzedaż Nokii wyniosła 12,709 mld euro (15,4 mld euro w 2012 roku).




Nokia Solutions and Networks (NSN) uzyskała w IV kwartale 3,105 mld euro sprzedaży netto i 243 mln euro zysku operacyjnego. W całym 2013 roku NSN miało 420 mln euro zysku operacyjnego względem 795 mln euro straty przed rokiem. Na dodatki wynik wpływ miały m.in. kontrakty na budowę sieci LTE dla China Mobile, China Telecommunications Corporation, tajwańskiego Chunghwa Telecom i amerykańskiej sieci Sprint.


Dział usług HERE, zajmujący się rozwiązaniami nawigacyjnymi odnotował w IV kwartale sprzedaż netto na poziomie 254 mln euro i 18 mln euro zysku operacyjnego. HERE sprzedał 3,2 mln licencji dla pojazdów, względem 2,4 mln licencji przed rokiem, kiedy to odnotował 56 mln euro straty. W ujęciu rocznym HERE nadal przynosi straty - 154 mln euro w 2013 roku i 301 mln euro straty operacyjnej w 2012 roku.


Advanced Technologies (dział badawczy Nokii) uzyskał w IV kwartale sprzedaż na poziomie 121 mln euro i 65 mln euro zysku operacyjnego. W całym 2013 roku ta dywizja Nokii zebrała 310 mln zysku operacyjnego, o 5% mniej niż w 2012 roku. Umowa licencyjna z Samsungiem została rozszerzona o kolejne 5 lat - płatności ruszyły 1. stycznia.


Dział telefonów Nokii uzyskał w IV kwartale sprzedaż w wysokości 2,633 mld euro, o 29% mniejszą niż przed rokiem oraz stratę operacyjną w wysokości 198 mln euro (w porównaniu do niewielkiego zysku w IV kwartale 2012 roku i mniejszej straty w III kwartale 2013 roku).


Spadła zarówno sprzedaż featurephone'ów, jak i smartfonów. W IV kwartale na rynek trafiło tylko 8,2 mln sztuk Lumii (8,8 mln w III kwartale, 4,4 mln przed rokiem) i to pomimo agresywnych obniżek cen najlepiej sprzedającej się Lumii 520. W raporcie zabrakło informacji na temat ogólnej sprzedaży telefonów w IV kwartale (w III kwartale było to łącznie 64,6 mln urządzeń).

Źródło tekstu: Nokia, wł     

Dodaj do:

Tagi: nokia | wyniki

w sumie: 17
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    2. ~warden  2014-01-23 18:45:58  host: 212.160.172.70

    literówka, o zero za dużo " Lumii 5200"

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    3.  2014-01-23 18:46:39

    Strasznie długo ta agonia trwa...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    4. ~Darkeners  2014-01-23 18:48:19  host: 89-79-54-85.dynamic.chello.pl

    Szczerze mowiac watpie w tego Androida... ze wszystkich wypowiedzi zagranicznych serwisow mozna dojsc do wniosku, ze Nokia planuje niskobudzetowe telefony z andkiem. Po drugie... po cholere wydaja tyle pieniedzy, roboczogodzin i czasu by zrobic nakladke na androida ktora wyglada jak Windows? Nie lepiej byloby zaoszczedzic pieniadze, czas, a przy okazji przyspieszyc updaty OS'a na tych telefonach dajac bardziej czysta wersje androida? Sam wole nakladke Sense od czystego atka, ale jak juz wchodza na rynek to mogliby sobie to darowac. Ciezko to widze, dla przyslzych uzykownikow.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    5.  2014-01-23 18:53:55

    Właśnie dotarła do mnie Lumia 920, na początek powiem że jest dosyć żwawa i co więcej mogę powiedzieć? (za chole..re nie mogę się tu jeszcze połapać) może potestuję parę dni i albo załapie albo allegro.

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    6. ~  2014-01-23 19:00:41  host: user-94-254-208-191.play-internet.pl

    Elop to bardzo wyniszczający wirus był.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    7.  2014-01-23 19:07:33

    @6 Czekamy czy zostanie szefem Microsoftu. Nokia z Androidem bez dostępu do Google Play to będzie ciekawy wynalazek

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    8. ~  2014-01-23 19:29:29  host: cpc10-finc13-2-0-cust830.4-2.cable.virginm.net

    @3-to nie agonia tylko to było celowe psucie w celu wrogiego przejęcia.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    9.  2014-01-23 19:44:27

    Ciekawe, że China Mobile wybrała NSN a nie Huawei? Boją się podwójnej inwigilacji :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    11. ~  2014-01-23 20:19:58  host: n14-02-01.opera-mini.net

    SŁABO SŁABO TO JUŻ NIE TO SAMO CO 10 LAT TEMU NIE TO SAMO

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12. ~  2014-01-23 21:42:12  host: 89-67-138-26.dynamic.chello.pl

    9. Widocznie widzą co sami produkują i nie kupują badziewia. Zresztą nie muszą, bo ich badziew świetnie schodzi w Europie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13. ~  2014-01-24 08:31:53  host: 87-205-134-150.adsl.inetia.pl

    @5 Mam N8 od 2 lat i do tej pory nie widziałem godnego następcy. Trochę "na siłę" zastanawiałem się nad 920 tym bardziej, że cena zeszła do rozsądnego pułapu. Pobawiłem się nią kilka dni ( kolega ma komis gsm) i porównałem do N8 i jestem w szoku co to za feature phone :( Jedyne co można w niej docenić to obudowa i ekran, ale reszta to cofanie się względem n8. Głośnik cichszy i z węższym pasmem, bateria-bez komentarza[ prawie laptop;)], interfejs elastyczny-ale nudny. Office wcale nie jest bardziej funkcjonalny niż teb z Belle. Navi here bardziej wykrojona niż w Symbianie. Aparat zakłamuje balans bieli, a zdjęcia są tak przetworzone jak w mojej służbowej nokii 301. Naprawdę bardzo chciałem ale to idocznie za mało ;] Jak ktoś chce na N8,808,c7,e7 kafelki to niech sobie zainstaluje program wiernie imitujący kafelki o nazwie "eight" to zasmakuje całej innowacyjności WP8 :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14.  2014-01-24 08:49:43

    @4: aha... rozumiem żenokia czeka aż wszyscy kupią tel z Andkiem innego producenta i dopiero wypuści swój... tak?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    15. ~HS  2014-01-24 09:14:32  host: hpk173.internetdsl.tpnet.pl

    NOKIA radziłaby sobie lepiej gdyby jej WP8 był bardziej elastyczny. Brak instalacji programów i gier na karcie SD przy takiej konkurencji????? Brak możliwości regulacji głośności budzika??? To tylko 2 NIEZBĘDNE kwestie, a jest ich sporo. Urządzenie jest tyle warte co jego soft w tych czasach.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16. ~  2014-01-24 14:37:52  host: acsk190.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tak zniszczyć tak dobrą firmę. Jak można było do tego dopuścić.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    17.  2014-01-24 16:00:46

    @16 ja znam winnego: Apple

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    19. ~  2014-01-24 16:59:51  host: acsk190.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Serce się kraje. Jak kiedyś Nokia 1208 była w miarę dobrym niskobudżetowym telefonem, tak teraz nowo produkowane przez Nokię niskobudżetowe telefony klasyczne są gorsze od niej. I przy okazji droższe.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    20.  2014-01-24 18:46:00

    @17 - Dokładnie tak jak piszesz, Apple zabrał Nokii klientów którzy chcieli kupić model 3310 (to właściwie ta sama półka)

Dodaj swoją opinię