Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Nokii po 4Q2011

Wyniki Nokii po 4Q2011

Q! 26 Stycznia 2012 13:01

0 0

W IV kwartale 2011 roku Nokia sprzedała 113,5 mln telefonów, co dało jej przychód netto w wysokości 10,005 mld euro. Trzeci kwartał z rzędu firma zanotowała stratę, tym razem w wysokości prawie 1 mld euro.

W porównaniu z danymi sprzed roku, Nokia sprzedała o 8% mniej telefonów (123,7 mln), natomiast patrząc w skali kwartału - o 6% więcej (106,6 mln sztuk). Zysk operacyjny wyniósł -954 mln euro, co oznacza spadek z danymi zarówno sprzed roku o ogromne 1,838 mld euro, jak i w stosunku do III kwartału o 883 mln euro. Przychód netto w tych okresach, odpowiednio, spadł o 21% (z 12,621 mld euro) oraz wzrósł o 11% (z 8,98 mld euro).

Region Q4 2011 Q4 2010 zmiana YoY Q3 2011 zmiana QoQ
Europa 25,3 33,5 -24% 20,7 22%
Środkowy Wschód i Afryka 25,9 22,2 17% 26,0 0%
Chiny 14,7 21,9 -33% 15,9 -8%
Azja-Pacyfik 34,7 31,1 11% 32,4 7%
Ameryka Północna 0,5 2,6 81% 0,7 -29%
Ameryka Łacińska 12,4 12,2 2% 10,9 14%
Suma 113,5 123,7 -8% 106,6 6%

17,3% całości sprzedaży - 19,6 mln sztuk - stanowiły smartfony, co oznacza spadek o 38% w porównaniu sprzed rokiem (28,6 mln) i wzrost o 17% w porównaniu z kwartałem poprzednim (16,8 mln sztuk). Średnia cena sprzedaży (ASP) smartfonu wyniosła 140 euro (odpowiednio -9% i +7%), natomiast tradycyjnego telefonu 32 euro (odpowiednio -24% i bez zmian).




Nokia poinformowała również, że w IV kwartale 2011 roku sprzedała sporo ponad 1 mln sztuk telefonu Nokia Lumia 800. Warto mieć jednak na uwadze, że jego premiera miała miejsce dopiero w połowie listopada i to zaledwie na kilku wybranych rynkach.

O wynikach Nokii za 2Q2011 pisaliśmy w tej, natomiast za 1Q2011 - w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Nokia, wł     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 0

    11. ~Mucus  2012-01-26 14:51:00  host: host86-148-160-75.range86-148.btcentralplus.com

    @8 juz mam szyb nie lize bo man alergie...

  • 0

    12. ~asd  2012-01-26 15:07:02  host: 85.219.163.66

    @11 jeżeli masz to sam powinieneś wiedzieć że dużo za dużo za tą zabawkę zapłaciłeś, ja naszczęście dostałęm ją w firmie ale sam nigdybym nie kupił...

  • 0

    13. ~asd  2012-01-26 15:09:44  host: 85.219.163.66

    @11 i rozumiem że jak byłeś mały to lizałeś skoro wiesz że masz alergie na szybe? rotfl

  • 0

    14. ~R  2012-01-26 15:26:32  host: z31-07.opera-mini.net

    Bo Witek drzemie po obiedzie. Ale zaraz wstanie i pousuwa.

  • 2

    15.  2012-01-26 15:32:59

    dlaczego pod kazdym artykulem tocza sie wyzwiska dotyczace iphone/androida? przydalo by sie dodawanie komentarzy tylko przez zarejestrowanych uzytkownikow. bo przez takie bluzgi trzeba sie przebijac by czesto na 30 komentarzy poznac sensowne opinnie paru osob

  • 1

    16.  2012-01-26 15:43:22

    Jestem za dodawaniem komentarzy dla zarejestrowanych albo po wpisaniu captchy składającej się z testów sprawdzających czy ktoś jest agresywny. ;p

  • 0

    17. ~  2012-01-26 15:46:50  host: 87-205-164-253.adsl.inetia.pl

    Rok do roku nokia traci rynek dramatycznie, milion lumii niewiele znaczy, tymbardziej, ze na tym poczatkowym etapie kupowali je nieliczni pozostali fani marki. Racje ma #10, ten rok bedzie kluczowy dla Nokii. Ale slabo to widze, system jest bardzo zle przyjmowany na rynku, mimo stosunkowo dlugiej obecnosci ma udzial w granicach bledu stastycznego (2-3%). A milion lumii to niewiele wiecej, niz liczba DZIENNYCH aktywacji androida. Gdyby w 800ce zainstalowac androida, sprzedaloby sie tego 3-4x wiecej, aczkolwiek tez nie stalaby sie przebojem, bo sprzetowo jest najwyzej przecietna na tle konkurencji.

  • 0

    18. ~  2012-01-26 15:59:59  host: public-gprs166686.centertel.pl

    Być moze Nokia zmondrzeje .Powróci do rozwoju Symbiana S60v3 wystarczyło by dać rozdzielczosc 640x480 by zachować wsteczną zgodność, dwa rdzenie pracujące tylko z czestotliwoscią 1Gh oraz baterią 1500mAh.Telefony dla biznesu i całkiem sporej liczby uzytkowników mających alergie na dotykowe fony. Moźna by na takim sprzecie nagrać film fullhd i normalnie pograć itp.

  • 0

    19.  2012-01-26 16:03:01

    @17 ale zauwaz ze gdzies pisano o tym ze wsrod calosci sprzedazy smartow z WP nokia ma ponad 40% tego rynku. a jest na nim obecna pare miesiecy i to nie ma jej jeszcze na runku usa..

  • 0

    20. ~  2012-01-26 16:39:19  host: 87-205-164-253.adsl.inetia.pl

    @19 tylko ze 40% z prawie niczego, to takze prawie nic. Symptomatyczne jest to, ze wp7 nie odnotowal specjalnego wzrostu udzialu w rynku po wejsciu nokii. Nokia nie przyciagnela do wp7 liczacej sie ilosci nowych uzytkownikow. Poza fanami marki, jej nowe modele kupili juz przekonani zwolennicy wp7, ktorzy docenili dobry design, ale w innym wypadku wybraliby po prostu cos samsunga/lg/htc.

  • 0

    21. ~  2012-01-26 17:17:09  host: ip-78-30-122-40.free.aero2.net.pl

    U mnie w rodzinie każdy używa telefonów Nokia nie potrzebujemy zmian.

  • 0

    22.  2012-01-26 17:22:10

    Zgadzam się że powinni rozwijać Meego i Symbiana( po modernizacjach Anka i Belka jest naprawdę dobrym systemem który jest przyjazny użytkownikowi i nawet ładny). Z kolei WP będzie ogonem w stawce jeszcze kilka lat lub wg przestanie istnieć przez niedopracowania jakich dopuszcza się Microsoft.

  • 0

    23.  2012-01-26 18:36:59

    moze i 40% z niczego to nadal nic. mysle jednak ze udzial WP w rynku smartphone znacznie sie zwiekszy jeszcze przed wejsciem "8" a windows 8 moze sie okazac dla MS strzalem w dziesiatke. sporym udzialem tego sukcesu beda wlasnie produkty noki. i wtedy to juz bedzie 40% znacznej czesci, moze nawet zapowiadane ok 30mln urzadzen rocznie

  • 0

    24. ~ehh  2012-01-26 19:57:23  host: aggs66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    szkoda nokii. w koncu to chyba jedyna europejska marka telefonow liczaca sie jeszcze na swiecie :)

  • 0

    25.  2012-01-26 20:40:49

    Milion lumii - to tak jak przewidywali analitycy. Ci sami analitycy przewidują ponad 30 milionów egzemplarzy na obecny rok. I szczerze? W kolejnych smartfonach Nokii zauważyłem, że jest pewne, że Nokia osiągnie przynajmniej większość z planów. Czemu tak uważam? Nie wszyscy podniecają się rdzeniami w Andku, A WP7 mimo braków to świetny system. Jestem niemal pewny, że jednym z moich kolejnych fonów będzie właśnie NOKIA. To jedyny producent który w skuteczny sposób redukuje największą wadę WP7 - mapy i GPS. Także, Nokia mimo obecnych strat powoli wzniesie się znów na wyżyny myślę i jej tego życzę ! ;). To wszystko mówię jako posiadasz HTC Mozarta (WP7) oraz Xperii X10 (Androida). Oba systemy mają to coś. Lubię zarówno Andka jak i WP. ;)

  • 0

    26. ~jarekt  2012-01-27 15:28:08  host: 77-254-23-193.adsl.inetia.pl

    Podobno lumie sprzedają się rewelacyjnie. Mi się WP7 podoba bardzo (testuje sobie) a zapowiadane na ten rok zmiany w tym systmie operacyjnym bardzo dobrze wróżą tandemowi Microsoft - Nokia. Do tego premiera W8 i rynek może się mocno pozmieniać. I bardzo dobrze bo 2 dużych raczy (google i apple) to trochę za mało... Nigdy nie lubiłem Nokii ale teraz trzymam kciuki.

  • 0

    27. ~ja tez jestem za Nokia  2012-01-27 16:06:15  host: z38-13.opera-mini.net

    I mimo ze zadnej nie malemu kupie lumie tylko czekam na 900 bo szkoda za 800 nie ma pozniej kamery

  • 0

    28. ~szaq  2012-01-27 16:07:11  host: z38-13.opera-mini.net

    ja tez jestem za Nokia I mimo ze zadnej nie malemu kupie lumie tylko czekam na 900 bo szkoda za 800 nie ma pozniej kamery

  • 0

    29. ~Misiek  2012-01-28 21:20:33  host: 89-72-108-255.dynamic.chello.pl

    Używam E72, nie mam zamiaru przesiadać się na WP7, bo ten system dla mnie ma same ograniczenia i zero zalet. Brak kart pamięci, działa krótko na baterii, nie posiada profili dźwięków (porażka!), nie obsługuje wysyłania plików przez BT, z nielicznymi wyjątkami nie obsługuje trybu usb storage. Nie da się zmienić kafelków na coś, co mi bardziej pasuje. Szkoda, że tak trudno dziś o smartfony bez dotykowego ekranu.

  • 0

    30.  2012-01-28 22:08:19

    @29, WP7 to jeden z najbardziej energooszczędnych systemów :-)

Dodaj swoją opinię