Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Nokii po 4Q2008

Wyniki Nokii po 4Q2008

sirmark 22 Stycznia 2009 15:41

0 0

Przychody netto Nokii w czwartym kwartale w stosunku do poprzedniego kwartału wzrosły o 3,5% do 12,665 mld euro, ale rok do roku był to spadek o 19,5%. Przychody samego działu Devices & Services spadły o 5,4% w stosunku do III kw., i aż o 26,9% w stosunku do IV kw. 2007r. Za cały 2008 rok przychody netto firmy spadły o 0,8% do 50,722 mld euro.

Zysk netto w czwartym kwartale wyniósł 576 mln euro i był niższy o 68,1% niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Zysk netto za 2008 r. wyniósł 4 mld euro i był niższy o 44,4% niż w 2007 r.

Udział w rynku w IV kw. spadł do 37%, względem 38% w III kw. tego roku i 40% w IV kw. 2007 r. Udział w rynku w całym 2008 roku wyniósł 39%.

Nokia sprzedała w czwartym kwartale 113,1 mln sztuk urządzeń, o 15,3% mniej licząc rok do roku i jednocześnie o 4% mniej w stosunku do trzeciego kwartału. W całym 2008 roku producent sprzedał 468,4 mln sztuk telefonów, o 7,2% więcej w stosunku do poprzedniego roku. Według analiz, globalna sprzedaż w ostatnim kwartale wyniosła 305,7 mln sztuk telefonów, a za cały 2008r. 1,21 mld sztuk, co stanowi wzrost o 6% w stosunku do poprzedniego roku.




Wielkość sprzedaży telefonów Nokia w poszczególnych regionach w IV kw.
(mln sztuk) 4Q 2008 3Q 2007 zmiana YoY (%) 3Q 2008 zmiana QoQ (%)
Europa 34,7 37,2 -6,7% 27,4 26,6%
Środkowy Wschód i Afryka 18,2 23,6 -22,9% 21,5 -15,3%
Chiny 12,9 20,2 -36,1% 19,8 -34,8%
Azja-Pacyfik 29,9 34,0 -12,1% 33,6 -11,0%
Północna Ameryka 4,1 5,1 -19,6% 4,5 -8,9%
America Łacińska 13,3 13,4 -0,7% 11,0 20,9%
Suma 113,1 133,5 -15,3% 117,8 -4,0%


Wielkość sprzedaży telefonów Nokia w poszczególnych regionach w 2008r.
(mln sztuk) 2008 2007 zmiana YoY (%)
Europa 114,9 117,2 -2,0%
Środkowy Wschód i Afryka 81,0 75,6 7,1%
Chiny 71,3 70,7 0,8%
Azja-Pacyfik 134,0 112,9 18,7%
Północna Ameryka 15,7 19,4 -19,1%
America Łacińska 51,5 41,3 24,7%
Suma 468,4 437,1 7,2%


Średnia cena sprzedaży telefonu (ASP) w czwartym kwartale wyniosła 71 euro, w stosunku do 83 euro w czwartym kwartale 2007 roku i 72 euro w trzecim kwartale tego roku. ASP w całym 2008 r. wyniósł 74 euro, w stosunku do 86 euro w roku poprzednim.

Źródło tekstu: Nokia, wł     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 0

    11.  2009-01-22 18:51:42

    #10: święte słowa. W 100% się zgadzam. U mnie było identycznie :)

  • 0

    12. ~a_lex  2009-01-22 18:53:20  host: 213.158.194.228

    #5 - globalna sprzedaz oznacza łaczna sprzedaz wszystkich producentow. Wczesniej jest napisany wzrost samej Nokii-7,2 %, do 468 mln sztuk. Co nie zmienia faktu ze reszta danych juz nie wyglada rozowo, szczegolnie zysk.

  • 0

    13. ~czapla  2009-01-22 18:54:04  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    czyli noki wzrosl popyt niezle az o 6% a wy tak SE chwalicie:)

  • 0

    14. ~lolo  2009-01-22 18:58:25  host: 213-92-179.serv-net.pl

    samsungi i ich skapcaniałe menu... wole Nokie choć jakość wykonania już nie ta co kiedyś to jednak o wiele bardziej funkcjonalna mam już dość starą n6233 ale przynajmniej jakość wykonania bdb metal i solidny plastik polecam...

  • 0

    15. ~prawda  2009-01-22 19:39:10  host: cnc69.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W ich telefonach placi sie za napis NOKIA nic wiecej. To juz nie te czasy przejechalem sie na noki ostatnio to wiem. Wykonanie tragedia , wieszanie bez powodu itd szkoda sie rozpisywac bo i tak fanow noki nie przekonam oni wiedza swoje zreszta kazdy ma to co chce. Nokia wykorzystuje to ze kiedys miala dobre telefony i jedzie na marce bo nadal sa ludzie ktozy uznaja tylko napis NOKIA na telefonie i przeplacaja ich wybor...

  • 0

    16. ~Bill  2009-01-22 19:50:44  host: 116-119.echostar.pl

    Ale was to boli ze NOKIA jest na 1 miejscu... SE na 5 miejscu HAHAHAHAH wyprzedza go samsung LG nokia i motka hahahah

  • 0

    17. ~Piko  2009-01-22 20:19:06  host: public-gprs78304.centertel.pl

    Bill dziecko opanuj się , bo od razu widać po twoich wypowiedziach że mamy doczynienia z małolatem .

  • 0

    18. ~czapla  2009-01-22 20:56:04  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    prawda ty niestety jestes za mlody zeby zrozumiec ta marke... byles kiedys za granica tak btw?? tam to dopieor byc nokjem OOOO zobaczyl

  • 0

    19. ~  2009-01-22 20:59:32  host: adko42.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mówiąc o Polsce to jest taka paranoja, że Nokia do 200 zł potrafi sprzedawać jak na tą cenę najlepsze telefony, w tej cenie to praktycznie SE nic nie ma, a to co ma, to jest dno w porównaniu z Nokią. Z kolei nokia od 400 do 500 zł nie ma nic szczególnego, te telefony są trochę lepsze niż te po 200 zł, za to SE ma bardzo rozbudowane telefony. Później znów Nokia w przedziale 800 - X i większa cena rządzi.

  • 0

    20. ~  2009-01-22 22:37:03  host: f142-133.opera-mini.net

    Pojawił się oficjalnie temat wymiany puchnących baterii do N73,teraz BP-6M np do 6233 które demolują tylne klapki. Oczywiście puchną po roku,a bateria ma 6 m-cy gwarancji,więc żenia chłam i martw się kliencie. Rozumiem,że bateria może być słabsza po iluś tam cyklach ładowania,ale nie że pozwalają obudowę i rozsadzają telefon. Serwis Nokii oferuje mi kupno nowej baterii i klapki,a czy to moja wina?

  • 0

    21.  2009-01-22 22:44:32

    Każdy producent ma swoje lepsze i gorsze telefony. Nokia nie jest wyjątkiem. Jeśli chodzi o jakość wykonania to generalnie Samsung nie ma sobie równych i to w każdym segmencie, później SE a Nokia daleko w tyle. Finowie nadrabiają jednak funkcjonalnością, bezproblemowym działaniem.

  • 0

    22. ~czapla  2009-01-23 09:04:01  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    a mi sie e250 zlamal w pol dlaczego?? n95 jeszcze sie nie zlamala od 2 lat dlaczego?? w n73 wypadl joy ale za to we wszystkich sony jakie maja joye tez powypadaly tylko ze same z siebie... dlaczego?? dlaczego nokai jest krolem rynku?? dlaczego ludzie nabywaja nokie?? macie tyle prostych pytan szkoda ze nic nie kumacie kiedy nokia zeskoczy na drugie miejsce ludzie beda kupowac to co jest na pierwszym i sie reklamuje teraz jest to nokia i nie mozna pisac ze to chlam bo robi sie z siebie kretyna

  • 0

    23. ~kwistas  2009-01-23 12:06:13  host: w3cache.wignet.pl

    ~czapla złamał się na pół, wypadły joye? Co ty człowieku robisz z telefonami?

  • 0

    24. ~get  2009-01-23 13:42:59  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    i bardzo dobrze, jak nokia poczuje oddech samsunga na plecach, to może weźmie się w końcu do roboty ! bo ostatnio to na prawdę się nie ma czym popisać, wręcz przeciwnie !@kwistas - pierwszy frustracie telepolis.pl - nie każdy jest takim oszołomem żeby modlić się do swojego chińskiego SE, dbać o niego tak jak by się zamierzeło go mieć 2 lata, albo i dłużej :D i wykorzystuje 100% funkcji telefonu - ROTFL :D takich psychopatów jest może 0.001% wśród użytkowników telefonów, normalni ludzie wymieniają telefon co ok. roku, a funkcje wykorzystują te które potrzebują a nie wszystkie - moze to zrozumiesz jak wyrośniesz z wieku 13 lat :D

  • 0

    25. ~get  2009-01-23 13:45:54  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    aaa i jeszcze jedno kwistas - kupiłeś już do kompletu do swojego SE małego fiata w koloże żarówiasty seledyn ? kolekcje płyt bajer full ? zapuściłeś wąsa ? no i przede wszystkich - chodzisz na wiejskie potańcówy ? wiesz - musisz trzymać fason, jak już masz SE - to dopasuj jeszcze resztę :DDD

  • 0

    26.  2009-01-23 15:59:34

    #23: pewnie siada dupą na telefonie a że waży 150kg to jedynym wyjściem jest nokia morph. Sobie chłopak będzie musiał poczekać. Albo kuracja odchudzająca.

  • 0

    27. ~czapla  2009-01-23 16:41:19  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    pewnie nei wiesz ze e250 to slider... nokia morph a wiesz ze to tylko rysunek oO

  • 0

    28. ~tsdn  2009-01-23 18:02:35  host: 83.2.207.23

    Nie wiem jak złamałeś tego e250, ale ja ze swoim jakoś nie mam takich problemów. A po za tym to mechanizm slidera jest metalowy. Telefon na pewno sam się nie połamał.

  • 0

    29. ~czapla  2009-01-23 20:48:03  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    otworz sobie telefon i palnij sie nim w ucho jak bedziesz sie spieszyl.jak dobrze trafisz to za pierwszym razem ci sie rozpadnie taki tam metal jak w pierscionkach za 1zl w kiosku ruchu

  • 0

    30. ~tsdn  2009-01-23 21:09:15  host: 83.2.207.23

    Może i tak, ale mi rozsunięty spadł na beton ekranem w dół i jakoś nic mu nie jest tylko się zsuną wtedy.

Dodaj swoją opinię