Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Nokii po 3Q2012

Wyniki Nokii po 3Q2012

sirmark 19 Października 2012 13:38

0 0

W III kwartale 2012 roku Nokia osiągnęła przychód netto w wysokości 7,239 mld euro. Szósty kwartał z rzędu firma zanotowała stratę, tym razem w wysokości 576 mln euro. Producent sprzedał 82,9 mln telefonów.

Przychody firmy spadły o 4% względem II kwartału, osiągając poziom 7,239 mld euro, były jednak o 19% mniejsze niż te sprzed roku (8,98 mld euro). Strata operacyjna wyniosła 576 mln euro, była więc mniejsza niż w II kwartale (826 mln euro) i I kwartale (1340 mln euro). Przychody z działu "Urządzeń i Usług" spadły o 11% względem II kwartał i o 34% rok do roku, wynosząc 3,563 mld euro.

W porównaniu z danymi sprzed roku, Nokia sprzedała o 22% mniej telefonów (106,6 mln sztuk w III kwartale 2011 roku), natomiast patrząc w skali kwartału - o 1% mniej urządzeń (83,6 mln sztuk w II kwartale 2012 roku). W raportowanym kwartale sprzedano 82,9 mln urządzeń. Smartfonów sprzedano 6,3 mln sztuk, tj. o 38% mniej niż w II kwartale 2012 roku i aż o 63% mniej niż III kwartale 2011 roku. Średnia cena wyniosła 155 euro. Pozostałych telefonów sprzedano 76,6 mln sztuk (średnia cena 31 euro) tj. o 4% więcej niż w poprzednim kwartale, ale o 15% mniej licząc rok do roku.




Nokia informuje w komunikacie, że sprzedaż smartfonów z linii Lumia spadła w III kwartale do 2,9 mln sztuk, za to dobrze sprzedają się modele z linii Asha. Producent liczy, że w kolejnym kwartale nowe modele telefonów z Windows Phone 8, które trafia na wybrane rynki, wzmocnią sprzedaż.

Region Q3 2012 Q3 2011 zmiana YoY 2Q 2012 zmiana QoQ
Europa 16,8 20,7 -19% 15,3 10%
Środkowy Wschód i Afryka 19,1 26,0 -27% 19,4 -2%
Chiny 5,8 15,9 -64% 7,9 -27%
Azja-Pacyfik 30,1 32,4 -7% 28,6 5%
Ameryka Północna 0,3 0,7 -57% 0,6 -50%
Ameryka Łacińska 10,8 10,9 -1% 11,9 -9%
Suma 82,9 106,6 -22% 83,7 -1%

O wynikach Nokii w II kwartale 2012 roku pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Nokia, wł     

Dodaj do:
w sumie: 41
  • -1

    22. ~Foton  2012-10-19 15:23:44  host: 41.158.128.190

    ad 16.: Ale bzdury tu wypisujesz. To właśnie Nokia jako jeden z nielicznych producentów (oprócz Apple i RIM) ma swój ekosystem - chociażby w postaci Symbiana (o Mameo nie wspominając). Takiego ekosystemu nie ma ani Samsung (po skasowaniu bada OS), ani LG, ani Sony, ani HTC, ani chinole. Natomiast przypominam dzieciakom, że ekosystem Androida należy do amerykańskiego Google, a koreańskie Samsung nie jest wsparciem sprzętowym dla tego ekosystemu, ale tylko licencjonobiorcą i jednym z wielu producentów smartfonów bazujących na Android OS.

  • -1

    23. ~Foton  2012-10-19 15:31:30  host: 41.158.128.190

    ad 20. To nie Nokia, ale ty przesadzasz. Nawet w budżetowej Lumii 610 jakość plastików i wykonania dalece przewyższa to co można znaleźć w dużo droższym i do niedawna flagowym Samsungu Galaxy SII.

  • 0

    24.  2012-10-19 15:33:02

    Największa zmiana (na minus) w Chinach. Najs :-) Widać nie tylko na ulicy, ale nawet tu, że Chińczycy biorą iPhone'y.

  • -2

    25. ~Foton  2012-10-19 15:36:09  host: 41.158.128.190

    ad 20.: W jednym się z tobą zgodzę - nigdy nie kupiłbym Samsunga Galaxy SIII z jego odpustowym wyglądem i błyszczącą plastikową tylną klapką - to lipa na maxa!

  • 1

    26. ~nieŁoś  2012-10-19 15:51:39  host: apn-77-112-4-63.dynamic.gprs.plus.pl

    @foton To super że nokia zrobiła lepszy i tańszy o połowę fon tylko że... samsung ma w portfolio wielką ilość telefonów z których mogę wybrać to co mi odpowiada i za co mogę zapłacić a nokia takiego wyboru nie zapewnia. Nawet producenci rtv wydają apki do sterowania ich sprzętem na androida na wp nie. Co prawda nie jest to kluczowe ale o czymś świadczy. Google wymysliło genialny plan aby zagarnąć rynek przenośny OS. Microsoft ma potencjał i dopracowane produkty (brakuje funkcji) lecz jak widać ludzie wybierają mniej dopracowane mniej zoptymalizowane i bardziej narażone na ataki wirusów androidy. Ciekawi mnie jak będzie wyglądał rynek za 2 lub 3 lata.

  • 2

    27.  2012-10-19 16:12:56

    Żal patrzeć jak tak zasłużona firma się stacza. Całkowitym nieporozumieniem było skasowanie E-serii, znam wiele osób które rozgląda się za następcą Nokii e52 czy e72, a nie ma co kupić. Uważam, że na rynku jest nisza na tego typu telefony. Dziwi takie "poświęcenie" się systemowi, który dla wielu jest "nieatrakcyjny". Gdyby Lumie dostały symbiana to podejrzewam że sprzedałoby się ich przynajmniej 10 razy tyle co z WP. Z 2 strony może coś jest w tym uporze Nokii aby nie korzystać z androida? Za rok pewno wszystko będzie wiadomo :)

  • 1

    28.  2012-10-19 16:18:01

    @22 - to zobacz co wart jest ten ekosystem. Jolla to też jego część? Windows Phone to porażka, głównie z tego powodu że Micorsoft, mimo że może i chce - nie rozumie świata mobilnego. Wypuścili na rynek niegotowy produkt i jeszcze wplątali w to Nokię, a sami założyli ręce czekając na rozwój wypadków. W końcu dla małomiękkiego to kolejny projekt który się sprawdzi lub nie. Jeśli nie - wezmą się za inny. Natomiast dla Nokii to śmierć lub życie - postawiła na tę kartę swoją reputację i najlepszych inżynierów. Co z tego że może i się starali - ale bez aktywnej kampanii ze strony Microsoft nikt w to nie wierzy, zwłaszcza że poprzednie próby systemów mobilnych Microsoft to pasmo porażek a i obecne Windows 8 to nic specjalnego.

  • 1

    29. ~Foton  2012-10-19 16:57:18  host: 41.158.128.190

    ad 26.: Widać, że kombinujesz żeby na siłę przykleić Nokii jakąś brzydką łatkę, ale ci się to nie udaje. Nokia podobnie jak Samsung ma rozbudowane portfolio telefonów i podobnie jak samsung oferuje produkty we wszystkich segmentach rynku telefonicznego - od low-endów do high-endów. Na prawdę jest w czym wybierać. Inna sprawa, że ty widać kiepsko się orientujesz w portfolio Nokii oraz masz kapki na oczach i jesteś zapatrzony w Samsunga jak w ołtarzyk. Świat na Samsungu się nie kończy, nawet świat Androida - ponieważ jest wielu producentów smartfonów z Androidem, którzy oferują nawet ciekawsze urządzenia, a na pewno lepiej wykonane i z lepszych materiałów - np. HTC, czy Motorola. Poza tym mieszasz kwestie dotyczące Samsunga z tematyką stricte związaną z OS-em Google i jego zapleczem aplikacji (Google Play). Nie zapominaj o tym, że samsung produkuje również smartfony z Windows Phone i choćby z tego względu samsung nie jest "przedłużeniem sprzętowym" googlowskiego OS-u Android - jak pewnie naiwnie myślisz.

  • 1

    30. ~Foton  2012-10-19 17:48:00  host: 41.158.128.190

    ad 28.: No na pewno jest dużo więcej wart niż twoja jego ocena. Po tym co napisałeś wyraźnie widać, że płyciutko zagłębiłeś się w tematyce telefonii komórkowej oraz mobilnych OS-ów - w zasadzie to można śmiało powiedzieć, że zaledwie tego liznąłeś ;-) Desperacko zatem ratujesz się wyświechtanymi stereotypami, czy też pustymi, a nawet śmiesznymi hasłami - np. to: "...Micorsoft, mimo że może i chce - nie rozumie świata mobilnego" ha ha ha ha ha normalnie dowcip miesiąca. Parafrazując klasyka aż ciśnie się na usta: Co ty k.... wiesz o świecie mobilnym? :-) Sorry, nie mogłem się powstrzymać. Jak już nie trawisz OS-u od Microsoftu w smartfonach to przecież są jeszcze netbooki, notebooki, ultrabooki - gdzie niekwestionowanie króluje Windows Microsoftu - a to przecież są urządzenia, które również należą do świata mobilnego. Piszesz też, że wypuścili na rynek niegotowy produkt (w domyśle chodzi ci zapewne o Microsoft z Windows Phone) - to i tak lepiej niż w przypadku Google z Androidem. Przez wiele pierwszych wersji Android był kulawy (brak transferu plików przez Bluetooth), niedowidzący (brak multitaskingu), bez ręki (brak obsługa wielu kont email), oraz miał wiele innych niedociągnięć, natomiast jego "kiosk" za aplikacjami rozwijał się w tempie dużo wolniejszym niż w przypadku Windows Phone Marketplace. Już nie będę się rozpisywał o fragmentacji i ogromnym zapotrzebowaniu na zasobów sprzętowe Android OS, które to trwa do dziś. Napisałeś też, że: "...bez aktywnej kampanii ze strony Microsoft nikt w to nie wierzy". Ja nie wiem na jakiej ty planecie mieszkasz, ale na ziemi kampania promocyjna Windows Phone należy (bo traw nadal) do jednych z największych w historii branży elektronicznej.

  • 0

    31. ~nieŁoś  2012-10-19 20:22:31  host: apn-46-76-190-52.dynamic.gprs.plus.pl

    @Foton wyjaśniam: Mój punkt widzenia to tylko opinia zwykłego użytkownika usług mobilnych. Nie jestem z branży jedynie napisałem swój luźny pogląd zaobserwowany na polskim podwórku. Pomijam runek globalny mimo iż podane wyniki finansowe nokii są z tego rynku. Nie jestem zwolennikiem jakiejkolwiek marki. Nie jestem przeciwnikiem nokii, zastanawia mnie jednak malutki szczególik: dlaczego nokia od jakiegoś czasu notuje straty na rynku telefonów a samsung zyski? Dlaczego producent z tradycjami na rynku mający mnóstwo modeli w każdym segmencie (wcześniej pisałem o segmencie którym ja jestem zainteresowany a tam nie ma zbyt wiele właśnie w porównaniu z samsungiem)leci w dół a koreańskie zabawki kiedyś bardzo wyśmiewane właśnie za pochodzenie sprzedają się wyśmienicie? Dlaczego iphone, jeden model producenta sprzedaje się niesamowicie na świecie a nokia z podobnym modelem kuleje? Uważam też że sprzęt jest powiązany z os i ja to biorę pod uwagę przy zakupie. Wiem że samsung ma model z wp, bada(na wymarciu), a nokia nie ma żadnego z androidem. Przy wyborze biorę pod uwagę każdego producenta i to co na daną chwilę oferuje. Na rynku jednak dużo się dzieje i może zdarzyć się tak że dzisiaj pasuje mi jakiś model a za trzy miesiące może to być inny. Stąd moje przemyślenie na ten temat w poprzednich postach. I przy dokonywaniu wyboru w tej chwili wychodzi samsung - za pół roku wp8 może być tym czego mi trzeba (uzupełnione braki z wp7).

  • 0

    32. ~Misiek  2012-10-19 20:46:59  host: 89-72-108-81.dynamic.chello.pl

    Czy widzieliście chociaż jedną firmę, która bylaby tak połączona z Microsoftem kapitałowo jak Nokia, a jednocześnie z tego aliansu miała cokolwiek dobrego dla siebie? Jeśli tak, to chciałbym taki przykład zobaczyć. Nie chodzi mi o wessanie firmy (patrz SysInternals), ale o casus podobny do Nokii.

  • 0

    33. ~...  2012-10-20 11:11:15  host: 87.204.174.205

    Bla, bla. Przyczyna jest bardzo prosta: nikt nie chce systemu MS, wystarczy monopol na desktopie.

  • 0

    34. ~ds  2012-10-21 01:04:07  host: 87-206-238-236.dynamic.chello.pl

    @Foton - żyjesz w wyimaginowanym świecie, przestań może zaklinać rzeczywistość? Fakty są takie, że ekosystem nokii wart jest w tym roku -2,5 mld - tyle wynosi póki co jej strata. Wszystkie twoje życzeniowe argumenty tego nie zmienią, jak bardzo byś tej firmy nie lubił. Iphone (którego nie jestem fanem) sprzedał w 3 dni 5 mln swojej piątki, a nokia w całym kwartale niecałe 3 mln flagowej lumii. Możesz pisać ile chcesz o brakach andka czy ios, ale faktów to nie zmieni...

  • 0

    35. ~Foton  2012-10-21 21:33:47  host: 41.86.224.33

    do 34.: Ty żyjesz w zakłamanym świecie, a te twoje "fakty" śmierdzą radzieckimi broszurkami propagandowymi z okresu zimnej wojny. :-) Manipulacja faktami i dane z sufitu to widać twoja specjalność. Jak chcesz pognębić Windows Phone to przypisujesz go tylko Nokii (co samo w sobie jest błędem formalnym) i wartościujesz go jej stratami podniesionymi do potęgi - no, no, stalinowscy oficerzy polityczni byliby z ciebie dumni. Używając twojej marnej i manipulatorskiej argumentacji w rewanżu ja mógłbym znaleźć producenta smartfonów na Androidzie, któremu się teraz gorzej wiedzie (np. HTC) i podsumować całą platformę Android przez pryzmat złych wyników HTC. Podobnie żałosna jest ocena czegokolwiek tylko na podstawie popularności, bowiem okazałoby się, że jakieś azjatyckie PSY są lepsze od twórczości Chopina, Mozarta, Beethovena, czy Bacha, ponieważ ich utwory na YouTube nie ma tylu odsłon co ten koreański kiczowaty gniot :-) Zamiast pisać o smartfonach i OS-ach mobilnych idź lepiej zatańcz sobie z kumplami w rytm Gangnam Style - może z tym ci lepiej pójdzie. :-)

  • 0

    36. ~ds  2012-10-21 22:22:39  host: 87-206-238-236.dynamic.chello.pl

    #35: Wskaż proszę, które fakty zmanipulowałem. "Straty podniesione do potęgi" to wynik nokii od początku roku wzięty z tabelki zamieszczonej w komentowanym artykule. Tak samo ilość sprzedanych lumii. To wynik nokii z jej ekosystemem. I to interesuje akcjonariuszy, a nie to, czy mogą się uznać za Chopina rynku telefonii mobilnej. Porównujesz biznes do sztuki, a to dwa inne światy - w tym pierwszym liczą się po prostu pieniądze. A te biorą się z ilości sprzedanych sztuk i marży na nich i tu nokia w porównaniu do konkurencji sobie obecnie nie radzi. I o tym jest artykuł, a nie o Windows vs Android, jakbyś nie zauważył...

  • 0

    37. ~  2012-10-22 05:45:38  host: z15-13.opera-mini.net

    foton to dziecko Ballmera i Elopa. Nokia stacza sie na dno z powodu Elopa ktory zrobil z Nokii dostawce hardware dla Microsoftu. Koniec Wp8 to koniec Nokii

  • 0

    38. ~Daro  2012-10-22 09:47:19  host: apn-77-114-7-254.dynamic.gprs.plus.pl

    Ale fajnie się czyta te dyskusje :))))

  • 0

    39. ~AndrzejOpolski  2012-10-22 17:44:49  host: avx216.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Myślę, że warto poczekać parę miesięcy z oceną Nokii gdy rynek pozna ich nowe Lumie 820 i 920. Gdy w 2009r. brałem z Orange iPhona 3G (abonament ok. 100 zł brutto a telefon za 279 zł brutto) mało kto wtedy był przychylny tej marce. Teraz Apple bez problemu bije rekordy sprzedaży swojej "5", która jest pełna błędów i niedoróbek. Jeżeli nowe, topowe Lumie będą wykonane z dobrych materiałów (tego mogę być prawie pewny) a WP8 okaże się bardziej przyjazny od WP7 to rynek, zmęczony Androidem i zdegustowany iPhonem, zacznie próbować produkty Nokii i się do nich przekonywać. Jeżeli jeszcze producent da odpowiednią cenę dostawcom usług telefonii komórkowej to sytuacja ekonomiczna Nokii może się diametralnie zmienić na korzyść. Ja osobiście bawiłem się nokią z WP7 i mimo wszystko byłem mile zaskoczony. Jeżeli WP8 będzie posiadał poprawki, które zgłaszali użytkownicy WP7 to pewnie zdecyduję się na zakup Lumii 920. Takie jest moje, subiektywne zdanie :o)

  • 0

    40. ~  2012-10-22 18:34:48  host: aln137.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po co czekac pare miesiecy? Nikt nie czeka. To nie iPhone ze sie czeka. Idzesz do konkurencji, gdzie wszystko jest dopracowane, pewne, ze wsparciem i baza kilkuset tysiecy aplikacji, ktore powstaja bez blagania i proszenia.

  • 0

    41. ~AndrzejOpolski  2012-10-22 18:48:14  host: avx216.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do 40: Po co idziesz do konkurencji? Aby wystawić im ocenę ich wyników finansowych? Czy ty zrozumiałeś o czym ja napisałem?

Dodaj swoją opinię