Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Nokii po 2Q2012

Wyniki Nokii po 2Q2012

LuiN 19 Lipca 2012 14:20

0 0

W II kwartale 2012 roku Nokia sprzedała 83,7 mln telefonów, co dało jej przychód netto w wysokości 7,542 mld euro. Piąty kwartał z rzędu firma zanotowała stratę, tym razem w wysokości 826 mln euro.

W porównaniu z danymi sprzed roku, Nokia sprzedała o 5% mniej telefonów (88,5 mln sztuk w II kwartale 2011 roku), natomiast patrząc w skali kwartału - o 1% więcej urządzeń (82,7 mln sztuk w I kwartale 2012 roku). Strata operacyjna wyniosła 826 mln euro, była więc mniejsza niż w I kwartale (1340 mln euro) i jednocześnie wyższa niż w analogicznym okresie 2011 roku (487 mln euro).

Przychody firmy wzrosły o 3% względem I kwartału, osiągając poziom 7,542 mld euro, były jednak o 19% mniejsze niż te sprzed roku (9,275 mld euro). 38% przychodu ze sprzedaży urządzeń mobilnych przyniosły firmie smartfony, których w II kwartale Nokia sprzedała 10,2 mln sztuk, w średniej cenie 151 euro.

Sprzedaż smartfonów spadła o 39% w stosunku do I kwartału (16,7 mln sztuk) i o 14% w stosunku do analogicznego okresu 2011 roku (11,9 mln sztuk). Wzrosła natomiast średnia cena tych urządzeń, co sugeruje większe zainteresowanie modelami z wyższej półki - przed rokiem średnia cena smartfonu Nokii wynosiła 143 euro, a w I kwartale tego roku 141 euro.




I rzeczywiście, Nokia informuje w komunikacie, że sprzedaż smartfonów z linii Lumia wzrosła w II kwartale do 4 mln sztuk (ponad 2 mln sztuk w I kwartale). Średnia cena klasycznych telefonów wyniosła 31 euro, spadając z 36 euro w I kwartale i 33 euro przed rokiem.

Fiński producent liczy na dobry III kwartał w związku z wprowadzeniem na rynek pierwszych urządzeń z Windows Phone 8.

Region Q2 2012 Q2 2011 zmiana YoY 1Q 2012 zmiana QoQ
Europa 15,3 18,4 -17% 15,8 -3%
Środkowy Wschód i Afryka 19,4 20,5 -5% 21,4 -9%
Chiny 7,9 11,3 -30% 9,2 -14%
Azja-Pacyfik 28,6 24,5 17% 26,1 10%
Ameryka Północna 0,6 1,5 -60% 0,6 0%
Ameryka Łacińska 11,9 12,3 -3% 9,6 24%
Suma 83,7 88,5 -5% 82,7 1%

O wynikach Nokii w I kwartale 2012 roku pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Nokia, wł     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 3

    9.  2012-07-19 15:56:07

    Dlatego obecnie najmocniej kibicuje Jolla Mobile.

  • -1

    10. ~  2012-07-19 16:19:28  host: z58-06.opera-mini.net

    Nie ma co lamentować. Wszystko na tym świecie ma swój początek i koniec.

  • 0

    11. ~Misiek  2012-07-19 16:22:14  host: 89-72-109-17.dynamic.chello.pl

    A pomyśleć, że jednego modelu N9 z Meego sprzedali więcej niż wszystkich Nokii z niechcianym Windows Phone przez bardzo długi czas...

  • 1

    12. ~Fobs  2012-07-19 16:37:41  host: 212.2.126.234

    Już nie mogę się doczekać Nokii na WP8. Kupię jeden.

  • 1

    13. ~Razr i Xoom  2012-07-19 17:06:54  host: 89-69-208-112.dynamic.chello.pl

    Myślicie że upadnie? Nie sądzę...stanie się takim LG, albo Motorolą - motka parę lat temu też była na dnie- ale wypuści parę dobrych telefonów i wróci do gry :D

  • 1

    14. ~raptoos  2012-07-19 17:30:33  host: qj100.internetdsl.tpnet.pl

    Hurr durr, Android zły, mamy swojego Symbiana! Hurr durr, Android zły, już lepiej wziąć Windowsa!

  • -1

    15. ~hopla  2012-07-19 17:40:50  host: mt.pl

    LG to produkuje przynajmniej inne sprzęty. Nokii bliżej do Motoroli,którą przejął Google. Ciekawe czy M$ pokusi się o Nokię...

  • 1

    16.  2012-07-19 17:46:19

    mówi się oj tam oj tam. teoretycznie powinno się ich liczyć od zera, bo prawie całkowicie przenieśli uwagę na lumie, a to w zasadzie nowa marka(a nie seria)... ale wątpię by nokia padła całkowicie, najwyraźniej tacy ludzie jak applefan nie wiedzą, że nokia nie tylko telefonami żyje, fakt to nie była by ta sama firma, bardziej by była jak ericsson. zajeli by się całkowicie technologiami telekomunikacyjnymi, a może w przyszłości jakaś spółka z bardziej rozgarniętą firmą? może powrót mojego ukochanego siemensa? :D PS. applefan kompleksy sobie leczysz nokią? :P ale bez żartów, Nokia całkowicie nie padnie bo nie ma prawa, temu nawet applefan nie zaprzeczy swoimi bredniami :]

  • 2

    17. ~  2012-07-19 17:58:25  host: z11-10.opera-mini.net

    Applefan nie oburzaj sie tak jak kolega Maniiiek napisal o upadku twojej ulubionej firmy. Jeszcze kilka lat temu gdyby ktos napisal o mozliwym upadku Nokii zostal by wyslany do wariatkowa. Sorry ale ja innowacyjnosci w Apple nie widze. Ot odgrzewany kotlet. Jeszcze z kilka lub kilkanascie lat i Apple musi ze swoja polityka upasc. Wspomnisz jeszcze moje slowa.

  • 0

    18. ~Jo  2012-07-19 18:14:11  host: jelonki.robbo.pl

    Nokia, kiedyś klasa sama w sobie. Wytrzymała, innowacyjna, niezawodna - kiedyś. "Kiedyś"- to słowo klucz. Szkoda, swego czasu miałem nokie - dobre wspomnienia, niestety jak się chce rozbudowywać firmę na tym co było kiedyś, a nie na tym co króluje obecnie na rynku, i jakie są potrzeby klientów, wynik może być tylko jeden. Duża firma to i długo będzie upadać, jest co przejadać w firmie.

  • 2

    19.  2012-07-19 18:15:33

    To oczywiste, że Nokia ma upaść bo ktoś tego chce ;) Normalna firma trzyma swój system (bada dla Nokii Symbian), chociaż próbuje najpopularniejszego rozwiązania (Andek) i ma coś w razie czego (WP7 / MeeGo).] Czy Samsung miał telefony z Windows Mobile ? Tak. Czy Samsung miał telefony z WP ? Tak. Czy Samsung miał telefony z Andkiem ? Tak. Czy Samsung miał telefony z Bada (:P) ? Tak. Czy Samsung miał telefony z Palm ? Tak. http://www.palminfocenter.com/news/6636/samsung-demos-palm-power ed-sghi500-at-cebit/ Czy Samsung miał telefony z Symbianem ? Tak. Czy prezesi, dyrektorzy, menadżerowie Nokii są stuknięci/sprzedajni ? Chyba tak... Dziwi mnie jedno czemu pracownicy niższego i średniego szczebla oraz rząd Finlandii nic z tym nie zrobią. Rząd ma się nie mieszać ? To proszę popatrzeć na protekcjonizm UE, Polski (Azoty) czy USA, który jest chyba najmocniejszy na świecie (poza Chinami, ale to trochę inna gospodarka).

  • 0

    20. ~a_lex  2012-07-19 23:14:25  host: user-46-112-118-143.play-internet.pl

    Literówka w ostatnich słowach wiadomości: "z Widnows Phone 8"

  • -4

    21.  2012-07-19 23:14:44

    @17 ja sie nie oburzam. Nokia nigdy w swojej historii nie miala nawet 50 mld USD na koncie. Trwoni energie na tanie modele ktore przynosza jej straty. Nie zauwaza trendow na rynku i nie jest kojarzona z marka premium. Vertu taka byla ale tez nie zarabiala. Mozna powiedziec ze Nokia sprzedaje az 80 mln szt tanich modeli kwartalnie. OK, ale na tym traci, a jak jeszcze robi to w finlandii to blagam, jak to ma byc efektywne kosztowo? 1mld USD strat mowi samo za siebie. Spirala smierci identycznie jak w RIM z tym, ze RIM jest ok. 12x Mniejszy pod wzgledem liczby sprzedanych telefonow, a ma niewiele mniej pracownikow. Do tego ma 2xmniej gotowki. Jest bardzo malo prawdopodobne ze te firmy sie wykaraskaja. Smartfone to komputer. A zawsze jedne z najlepszych komputerow produkowalo Apple (do tego masa bardzo dobrego dopracowanego software) wiec logicznym jest ze ich Smartfone bedzie super. Nokia skonczyla sie wraz z prostymi telefonami z prostym systemem, niedopracowanym i niezoptymalizowanym (symbian) - niby kto mial sie nim zajmowac jak wszystkie rece na pokladzie zajmowaly sie setkami modeli wypuszczanymi calymi lawicami na rynek. Klienci tracili co chwile orientacje wiec bez przerwy zmieniano numeracje, klasy, oznaczenia. To jest banalnie smieszne i tak oczywiste ze dziecko domysliloby sie, ze to musi zakonczyc sie wielkim buuuum. Co mnie oczywiscie nie cieszy, bo kazda konkurencja jest dobra, a ta od Nokii jest przestroga i dobrym odstraszaczem klientow.

  • 0

    22.  2012-07-19 23:19:21

    @a_lex - thx, poprawione. :-)

  • 1

    23. ~  2012-07-19 23:27:23  host: z29-15.opera-mini.net

    Oh plizzz... obecnie Maki to zwykle blaszaki, tylko zamiast Biosu maja DFI czy jak sie to nazywa. Te same procesory, te same karty graficzne, te same dyski... tylko cena x2

  • 0

    24. ~Fobs  2012-07-20 00:52:09  host: 89-76-129-217.dynamic.chello.pl

    @21 No to teraz nie robią mętliku i mają jasny plan czyli wyjdą na swoje? Zawsze robili najlepsze telefony i dalej są w czołówce jeśli chodzi o hardware. Pytam Cię jako zorientowanego phonefana

  • 0

    25. ~Misiek  2012-07-20 09:53:12  host: 89-72-109-17.dynamic.chello.pl

    Tak to jest, jak się wciska na siłę coś, czego nikt nie chce.

  • 2

    26.  2012-07-20 10:05:52

    @21 Taa... już sobie ideologię dorobił. Odnieś się do tego co napisałem a nie produkujesz się jak głupi.

  • 0

    27. ~max  2012-08-04 16:36:07  host: 213-238-71-226.adsl.inetia.pl

    Appll padnie za 3 lata samsung zdominuje cały świat htc może okazać się czarnym koniem co radzicie mi wybrać htc sensatin xe czy arc s a może galaxy adventer

  • 0

    28.  2012-08-04 16:50:03

    @24 juz natworzyli modeli. Oni maja to w genach. Moze za malo interesuje sie marka, tak jak statystyczny klient, ktory wchodzi do salonu czy sklepu. Narabane tych Asha i innych Lumii i nie wiadomo co wybrac. iPhona masz jednego bez kompromisow ze jeden model cos ma a inny nie ma. Koszty marketingowe mniejsze i komunikat do rynku jasny.

Dodaj swoją opinię