Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Nokii po 1Q2013

Wyniki Nokii po 1Q2013

LuiN 18 Kwietnia 2013 14:25

0 3

W I kwartale 2013 roku Nokia odnotowała 150 mln euro straty. Na rynek trafiło 5,6 mln Nokii Lumia, ale sprzedaż netto wyraźnie spadła.

W I kwartale Nokia uzyskała sprzedaż netto na poziomie 5852 mln euro, o 20% mniejszą niż przed rokiem (7354 mln euro) i o 27% niższą niż w IV kwartale 2012 roku (8410 mln euro). Po IV kwartale na plusie (zysk netto 427 mln euro), Nokia znów odnotowała stratę. 150 mln euro straty nie robi już jednak tak wielkiego, negatywnego wrażenia, jak 1338 mln na minusie w I kwartale 2012 roku.

Nokia sprzedała łącznie 61,9 mln sztuk telefonów i smartfonów, co jest spadkiem o 25% względem wyników sprzed roku (82,7 mln sztuk) i o 28% względem IV kwartału 2012 roku (86,3 mln sztuk). O blisko połowę spadła sprzedaż smartfonów, do 6,1 mln sztuk, względem wyniku z I kwartału 2012 roku (11,9 mln sztuk).




Pozytywnym trendem jest zwiększenie sprzedaży smartfonów Nokia Lumia - o 27% względem poprzedniego kwartału, do 5,6 mln sztuk.

Źródło tekstu: Nokia, wł     

Dodaj do:

Tagi: nokia

w sumie: 50
  • 0

    31. ~QaZ3R  2013-04-18 20:40:40  host: adnu166.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak tu ktoś napisał, nokia źle zrobiła , że wpakowała się z fabrykami do Chin . Miałem nokie n73 ( teraz ma ją obecnie tata ) nokia ma 5 lat i ani razu w serwisie nie była i nadal nieźle działa . Co innego moja Nokia C6-00 , to jakaś kompletna porażka , sam system się zacina , pod względem wydajności jest do bani . Dlaczego nokia nie spróbuje androida ? Sprzedaż gwałtownie by wzrosła . Nokia myśli , że jak ma WP to się wyróżnia i wszyscy na to polecą . Jeśli nie zdecyduje się na inny system , to zaraz firma upadnie .

  • 0

    32.  2013-04-18 21:29:48

    @31 cała elektronika pochodzi z Chin, bo przyzwycziliśmy się płacić za nią tanio. Ludzie teraz wolą kupić tańszy telefon i często go zmieniać niż inwestować w sprzęt na lata.

  • 1

    33. ~hopla  2013-04-18 21:39:16  host: host-119-160.mt.pl

    @Angemona pod warunkiem, że ten tańszy sprzęt nie będzie psuł się co miesiąc i więcej czasu spędzał w serwisie niż u użytkownika a taka jest teraz jakość tego badziewia z Chin.

  • 0

    34.  2013-04-18 23:05:21

    @hopla sprawdź pudełka innych producentów i w większości znajdziesz to samo miejsce produkcji, zwróć też uwagę, że najbardziej awaryjne sprzęty Nokii (E52, C3-01, 6220, 6700, 5530XM, X3-02, C6) produkowane były głównie w Rumunii, a dopiero linia Asha, która nie psuje się aż tak często, jest produkowana w Chinach. Lumie chyba nadal produkowane są w Finlandii, hmm sprawdzę jutro na pudełkach.

  • 0

    35.  2013-04-19 00:00:18

    @34 moja Lumia 710 jest z Korei

  • 0

    36. ~zzzz  2013-04-19 07:35:23  host: host-109-107-7-219.ip.jarsat.pl

    Lumia 920 Made in China

  • -1

    37.  2013-04-19 08:38:10

    @11 i @30 Apple ma kwartalnie 13 mld USD zysku a nie jakieś straty jak Nokia. Kurs akcji związany jest z dywidendą oraz niezadowoleniem akcjonariuszy z zarządzania gotówką na poziomie 150 mld USD, a nie kondycją firmy. W sumie Apple mógłby tą całą Nokię za 1/2 kwartalnych zysków kupić dla patentów. Dla wielbicieli E52/E72 i innych badziewii to nie liczcie, że jeszcze takie powstaną. Przez te modele Nokia się przekręca właśnie. Lumia i WP to tylko dobicie leżącego. Miałem kiedyś modele 9300 i 9500 - porażki. Nie działały. Serwis nic nie mógł poradzić. Wykonanie - porażka, soft - porażka, awaryjność potężna. Potem się każdy dziwi jak to Apple ze swoim super ograniczonym iPhonem ma 60 mld czystego zysku rocznie a Nokia z takimi niby tradycjami bankrutuje. Właśnie dlatego, że ta firma nie nadąża za światem. Pierwszy prawdziwy, szybki, wszechstronny globalny smartfon to był właśnie iPhone, a nie badziewny rozlatujący się i trzeszczący w rękach Communicator. Wielbicieli wytrzymałych i prostych telefonów zapraszam na serwisy aukcyjne. Kupcie zapas 100 szt 6310i i nie zabierajcie czasu w tym serwisie, bo nie rozumiecie postępu i nie chcecie z niego korzystać.

  • 0

    38. ~Who ho ho  2013-04-19 08:46:20  host: inz234.internetdsl.tpnet.pl

    37 - co ty pleciesz?! Jaki pierwszy iPhone?! Ok - przyznaje zapomniałem. Jesteś telepolisowym trolem, więc nie wdaje się w dyskusje :) Co do Nokii - Lumie to dobrze wykonane telefony. Nokia dba o nie dając swoje własne programy. Jestem bardzo zadowolony z 920.

  • 2

    39. ~koluś  2013-04-19 08:57:04  host: user-94-254-208-214.play-internet.pl

    nokia n8 made in finland 2009 rok symbian belle - nie ma ch*ja na ten telefon - nie do zajechania

  • 0

    40. ~Misiek  2013-04-19 09:54:54  host: 89-72-108-81.dynamic.chello.pl

    Pierwszy gejfon padł po dwóch tygodniach, naprawa (zgadnijcie czy uznali gwarancję?), postanowiłem dać mu szansę. Gdy poużytkowałem dłużej to beznadziejnie ograniczone badziewie, wróciłem bez żalu do świetnej 9300i. Jest sprawna do dziś. Po wymianie baterii służy mojej mamie, która bardzo sobie chwali klawiaturę i wygodę przy pisaniu SMS oraz świetne działanie trybu głośnomówiącego (wystarczy otworzyć telefon). Moja mama, emerytka, korzysta z poczty BlackBerry (jest klient programowy), komunikatora Gadu-Gadu (inspiro) i bardzo jest zadowolona z tego telefonu. Na rynku jest kilka telefonów, które są równie wszechstronne, wszystkie produkuje Samsung. Nokia nie ma już żadnego naprawdę innowacyjnego telefonu, nie ma go również ani Apple ani BlackBerry, chociaż tylko ta ostatnia firma produkuje telefony przystosowane do potrzeb biznesu. Jedyne, co się pojawia nowego na rynku, przynoszą firmy azjatyckie.

  • 0

    41.  2013-04-19 10:15:03

    @40 skoro jest tak dobrze i Nokia produkowała tak super sprzęty i była pionierem na rynku smartfonów to dlaczego jest tak źle?

  • 1

    42. ~klimass  2013-04-19 11:17:44  host: subs-83.142.197.89.metrointernet.pl

    Jakby Nokia nie weszła w Windows8 tylko w Android4, dziś miałaby dużo lepsze wyniki. Można się androida czepiać, że wolno chodzi, że się przytnie, że zajmuje dużo miejsca, że ma pewne ograniczenia... ale i tak ze wsparciem Google i nowinkami, jakie do tego systemu cały czas dokłada, wydaje mi się to najlepszym obecnie systemem na rynku (dla zwolenników iOS - nie lubię systemu zamkniętego, przez który mi ktoś może wyłączyć telefon kiedy zapragnie i nie wiadomo jakie informacje z niego czyta na bieżąco)

  • 0

    44.  2013-04-19 13:45:27

    applefan nie jestem na bieżąco. Kto teraz będzie dostarczał podzespoły do iPhone ? Apple pożarło się z Samsungiem czyli pewnie LG ? Po co przepłacać za wizje Apple jak można lepszego Samsunga kupić bez pośredników. Aplikacji jest sporo nawet na umarłego Symbiana. Nokia popełniła sporo błędów. Moim zdaniem jednym z najważniejszych jest Skype w Windows Phone. Operatorzy telekomunikacyjni takie zagrożenie będą likwidować wszelkimi dostępnymi środkami. Apple daje zarobić a to kluczowe dla operatorów. Kwestia tego że klient za wszystko płaci to niech płaci jak jest wyznawcą i nie ma rozsądku.

  • -1

    45.  2013-04-19 16:59:10

    Ja uważam, że WP jest lepszym systemem niż android i cieszę się, że Nokia nie weszła w androidy. Dla mnie android jest zbyt zasoborzerny i do płynnego działania wymaga minimum 1GB RAM i dwurdzeniowy procesora, a to już przesada jak na urządzenie mobilne. Każdy ma swoje preferencje. @applefanie rynek telefonów i smartonów jest szeroki jak zapotrzebowanie ludzi na różne funkcjonalności. To, że ktoś lubi klasykę nie oznacza, że jest zacofany. Ja mam na tą chwilę służbową Xperie J i prywatnego Solida 2710, wcześniej miałam Wave 8600, a następny smartphone na pewno będzie na Windowsie. Gdybym nie miała służbowego telefonu pewnie zdecydowałabym się na 7-calowy tablet+ klasyczny telefon. Świat telekomunikacyjny jest na szczęście pełen możliwości i nie zamierzam ograniczać się tylko do jednej marki i rozwiązania.

  • 0

    46.  2013-04-19 19:50:20

    @Angemona Odpowiedz dlaczego Nokia nie mogła mieć telefonów z WP i Andkiem albo WP i Symbianem, WP i MeeGo ? Nikt nie kazał im iść w Androida, ale nie zmuszał do pchania się w jeden system z marginalnym udziałem i bardzo powolnym wzrostem, wręcz marginalnym. Kto kazał ? Elop i MS...

  • 0

    47. ~dociekliwy  2013-04-19 20:24:41  host: 87-205-39-8.adsl.inetia.pl

    Jak jest Regenersis to nie może być wyniku dodatniego...

  • 0

    48. ~N8 long term user  2013-04-20 08:05:43  host: v41-10.opera-mini.net

    Od dwóch lat, bardo dokładnie obserwuję rynek gsm i mam ochotę na zmianę mej n8, ale cóż z tego skoro na rynku nie ma nic godnego uwagi :( Nastąpiła bardzo monotonna era w gsm. Najbliżej ideału telefonu odziwo wychodzi mi n808 :-o , lecz nie jest warta swej ceny, bo to ulepszona n8 za 3x większa cenę. Rozważałem Galaxy Note, ale zyskując duży ekran,baze app smiecioida tracę wszystko co czyni z n8/808 najbardziej kompletne telefony za rozsądne pieniądze....No i ta N9 którą tak M$ bezczelnie zniszczył :/ Meego mogło być Androidem bez wad i śmieci, płatnym, ale dopieszczonym i szybkim...

  • 0

    49. ~N8 long term user  2013-04-20 08:43:30  host: V34-07.opera-mini.net

    Czy nikt nie widzi, że mieliśmy naprawdę dopracowane telefony: solidne, z dobrymi głośnikami, dobrą czułością anten, dopracowanymi aparatami foto itd. Przyszedł projekt googla i zmienił wszystko na tandetę. Ekrany 5,6 cali- kruche i nieporęczne, tandetne obudowy w słuchawkach za 3k lol, skrzeczace głośniki zew.-nie nadające się nawet do rozmowy a co dopiero do muzyki, ogromne baterie i brak optymalizacji systemów- robią z aktualnych telefonów laptopy-max 6h użytkowania. Porównajcie ile zasobów do płynnego działania potrzebuje meego w N9,a ile $miecioid 4.x- kilku krotna różnica! No ale dostajecie setki tysięcy apek, z których z 200 jest użytecznych i nie zdublowanych- tyle to jest na Symbiana Belle! Sumując to wszystko dostaliście wielki śmietnik za trochę za ciasny apartament nad adriatykiem.

  • 0

    50. ~N8 long term user  2013-04-20 08:54:30  host: V34-07.opera-mini.net

    O WP8 nawet nie będę zbytnio pisał, bo nie ma zbytnio o czym.Po wielkim beta tescie firmy M$ na stadzie baranów gotowych to strzyżenia przez 24h/dobę, firma z JuEsEj wprowadziła z wielkim hukiem coś co powinno mieć tak naprawdę numerek 7.9 Macie Windowsa na pctach i nie znacie polityki M$-czyli od czasow Win95 czyli przez 20 lat poprawiają szczegóły, zmieniają wygląd i opychaja wam to z uśmiechem na twarzy zarabiając mld $, a wy od 20 lat mówicie "amazing" jak Dzoanna Krupa w Tusk Vission News

  • 0