Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Nokii po 1Q2012

Wyniki Nokii po 1Q2012

Q! 19 Kwietnia 2012 16:06

0 0

W I kwartale 2012 roku Nokia sprzedała 82,7 mln telefonów, co dało jej przychód netto w wysokości 7,354 mld euro. Czwarty kwartał z rzędu firma zanotowała stratę, tym razem w wysokości ponad 1,3 mld euro.

W porównaniu z danymi sprzed roku, Nokia sprzedała o 24% mniej telefonów (108,5 mln), natomiast patrząc w skali kwartału - o 27% mniej (113,5 mln sztuk). Zysk operacyjny wyniósł -1.340 mln euro, co oznacza spadek z danymi zarówno sprzed roku o ogromne 1.119 mln euro, jak i w stosunku do IV kwartału o dalsze 386 mln euro. Przychód netto w tych okresach, odpowiednio, spadł o 29% (z 10.339 mln euro) oraz o 26% (z 2.651 mln euro).




Region Q1 2012 Q1 2011 zmiana YoY Q4 2011 zmiana QoQ
Europa 15,8 23,4 -32% 25,3 -38%
Środkowy Wschód i Afryka 21,4 22,2 -4% 25,9 -17%
Chiny 9,2 23,9 -62% 14,7 -37%
Azja-Pacyfik 26,1 27,3 -4% 34,7 -25%
Ameryka Północna 0,6 1,2 -50% 0,5 20%
Ameryka Łacińska 9,6 10,5 -9% 12,4 -23%
Suma 82,7 108,5 -24% 113,5 -27%

14,4% całości sprzedaży - 11,9 mln sztuk - stanowiły smartfony, co oznacza spadek o 51% w porównaniu sprzed rokiem (24,2 mln) oraz o 39% w porównaniu z kwartałem poprzednim (19,6 mln sztuk). Średnia cena sprzedaży (ASP) smartfonu wyniosła 143 euro (odpowiednio -2% i +2%), natomiast tradycyjnego telefonu 33 euro (odpowiednio -18% i +3%).

Nokia poinformowała również, że w I kwartale 2012 roku sprzedała ponad 2 mln sztuk telefonu Nokia Lumia 800. Mimo to firma zapowiada, że w kolejnym kwartale jej wyniki w najlepszym wypadku będą porónywalne z tymi z I kwartału. O wynikach Nokii za 4Q2011 pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Nokia, wł     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 0

    11. ~me  2012-04-19 16:53:55  host: 213.156.124.110

    wystarczy zrobić następce E52 - klawiatura tradycyjna + ekran dotykowy superamoled. a oni z jednej skrajności w drugą - najpierw zero smartfonów, teraz zero porządnych "tradycyjnych" telefonów.

  • 0

    12. ~Chłopak z wioski  2012-04-19 17:02:18  host: ip-78-30-106-24.free.aero2.net.pl

    11, a Nokia 103 to nie łaska? ;-) Mam 101 i osobiście nudny ten interfejs S30.

  • 2

    13. ~hopla  2012-04-19 17:21:35  host: mt.pl

    Następca E52 byłby dobry pod warunkiem , gdyby nie spiepszyli pewnej partii produktu przez co też stracili dużo nabywców . Sam chciałem kupić ten model ale było za dużo na rynku sztuk nagminnie psujących się . Może to tylko moje odczucie ale teraz Nokia jest jakoś hotycznie zarządzana bo robią nadal mnóstwo modeli często niepotrzebnie , a nie potrafią się skupić na kilku a dobrych jak dawniej ( nie mówię tylko o smartfonach ). Zrobiliby nawet 2 dobre , niezawodne modele zwykłe do tego 2-3 modele smartfonów z każdej półki ale dopracowane i rynek jest ich .

  • 0

    14. ~applefan  2012-04-19 18:19:02  host: aafm72.neoplus.adsl.tpnet.pl

    rynek oczekuje nie tego co ma do zaoferowania Nokia. Kiedys byli bezkonkurencyjni, a teraz tlumacza zenujace wyniki wzrostem konkurencji. Sony next...

  • 0

    15.  2012-04-19 18:36:51

    @3, od czasów modelu v66, czyli od bardzo dawna, liderem jakości wykonania jest Motorola.

  • 1

    16. ~hopla  2012-04-19 19:22:53  host: mt.pl

    @14 Akurat Sony teraz pokazał bardzo ciekawe modele . Szkoda tylko , że zrezygnowali z produkcji zwykłych telefonów komórkowych .

  • 0

    17.  2012-04-19 19:42:41

    W punkcie, w którym pracuję 70% telefonów idących na serwis to Nokie. Ta tendencja spadkowa od 4 lat się utrzymuje. Smutne to trochę, bo to europejska marka, która przez własne zaślepienie doszła do takiego stanu. Choć uważam,że wciąż maja najładniejsze wzornictwo.

  • 1

    18. ~Mera  2012-04-19 19:48:22  host: adqm230.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @15 Mam inne doświadczenia z Motorolami ( szczególnie z V3 kilka lat temu oraz z Defy którą posiadam a którą można nazwać Miss Serwisu). Bardzo przykre. Kij z taką jakością. Za to nie mam żadnych przykrych niespodzianek z Nokiami oraz SE. Tak więc nie generalizuj.

  • 1

    19. ~  2012-04-19 21:24:47  host: 83.238.240.251

    @17 - chłopie, aleś strzelił. Dostajesz 70% telefonów Nokii, bo to najpopularniejsza marka w Polsce. Ze spadającą sprzedażą, alezdecydowana większość już posiadanych telefonów to Nokie.

  • 0

    20. ~Rybak  2012-04-19 22:13:22  host: 89-73-65-46.dynamic.chello.pl

    @19: Może Nokia jest najpopularniejsza w Polsce, ale daleko jej do 70% rynku.

  • 0

    21. ~  2012-04-20 07:12:51  host: 37.31.19.254.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Uczepiliście się Nokii jak rzep psiego ogona.Pomimo spadku i tak jest pierwsza.Sony LG Motorola i cała reszta ma dużo niższe dane ws sprzedaży i jakoś o tym nie mówicie.16#szkoda że mówisz że jeden z pierwszych Sony ma walnięty wyświetlacz.Trochę obiektywizmu.Do pracowników różnych APS-ów krytykowanie Nokii to dzięki profitom od Samsunga czyż nie?.

  • 0

    22. ~  2012-04-20 07:14:20  host: 37.31.19.254.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Błąd:szkoda że nie mówisz już się poprawiam.

  • 0

    23. ~  2012-04-20 07:23:51  host: 37.31.19.254.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Porównajcie sobie ile sprzedaje Nokia a ile reszta producentów.Wielu z Was sądzi że Nokia upadnie przejmie ją jakaś firma z Chin i będzie to samo co z Philipsem czy z Alkatelem-zmartwię Was tak się nie stanie.

  • 0

    24.  2012-04-20 09:52:34

    @19 No już od dłuższego czasu nie najpopularniejsza. Teraz najlepiej schodzą Samsungi. Samsung od czasów U700 nie miał żadnego nadzwyczaj awaryjnego modelu. Nokia zaś w ostatnich dwóch latach zasłynęła asami serwisowymi typu E52, 6700, C6, C3-01, 5530, 5230. W tym samym czasie wypuściła tez kilka udanych modeli 6303, C3, E72, C5. Niestety jeśli raz ktoś kupi telefon, który zepsuje się 10 razy w ciągu 2 lat to już raczej ciężko go będzie przekonać do tej marki.Nie jestem kimś kto źle życzy temu producentowi. Wręcz przeciwnie, mam nadzieję, że wrócą do dawnej świetności i znów będą flagową europejską marką.

  • 0

    25. ~zulugula  2012-04-20 11:17:08  host: ip-78-30-120-115.free.aero2.net.pl

    @3 jakość? Dobre sobie. Może kilka lat temu.

  • 0

    26. ~applefan  2012-04-20 11:45:01  host: aafm72.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nokia E72 (mialem ja) sprzedawana wtedy co iPhone 4 (kupilem go sprzedajac Nokie E72) to jakies nieporozumienie vs IP4. Dzialanie maili w Nokii - PORAZKA przez wielkie P, korzystanie u netu tak samo - w tym telefonie nie da sie korzystac z netu. Brak jakichkolwiek szybko dzialajacych aplikacji. ZERO aplikacji do obslugi bankow. A najgorsze w tym wszystkim jest to, ze nie wiadomo bylo czy tel sie wylaczy w najmniej oczekiwanej chwili, czy rano nie bedzie zwisu i czy budzik sie wlaczy :) - To ma byc telefon Biznesowy???. Ktos kto po takich doswiadczeniach wzial do reki iPhona (jak ja) - istna perfekcja! nigdy przenigdy nie dotknie tego badziewia Nokii - rezygnuje w ciemno z mozliwosci przesylania plikow przez Bluetooth i psudo konfiguralnosci pulpitu. Za to mam tel ktory resetuje raz na pol roku jak jest aktualizacja softu przez Apple oraz tel dzialajacy jak blyskawica w kazdej chwili bez wzgledu na to czy mam zainstalowanych 10 aplikacji czy 1000. I tyle w temacie Nokii. Dajmy jej zbankrutowac to moze powstanie cos lepszego co bedzie w stanie chociaz udawac ze konkuruje z Apple - ktory jak do tej pory jest najlepszym telefonem biznesowym jaki mialem.

  • 0

    27.  2012-04-20 12:34:29

    No cóż E72 i iPhone 4 to jednak dwie różne półki cenowe i zupełnie inna budowa. Myślę, że jakość E72 trzeba by było porównywać raczej z BB 9300 np. Myślę, że iPhone 4 trzeba by było zestawić z Nokią N8. Osobiście E52, E72, C5, 2710 tym podobnych klasyków z Symbianem nie uważam, wbrew definicji Nokii, za smartfony.

  • 0

    28.  2012-04-20 12:54:44

    @27 2710 raczej nie jest bo ma s40. reszta jak najbardziej jest.

  • 0

    29.  2012-04-20 13:00:06

    @26 caly czas uzywam e71 juz 4 lata i nie narzekam - jezeli twierdzisz, ze e72 vs iphone 4 to porownanie wlasciwe to gratuluje dobrego samopoczucia. jak chcesz juz cos porownywac do iphone'a to albo n8 albo n9, a nie leciwa juz e72 ktora nawet konstrukcyjnie nie jest do iphone'a podobna... ja z e71 korzystam, bo mimo swype w telefonie i tak na e71 dluzsze maile pisze mi sie na niej lepiej niz mazac palcem po ekranie. jezeli dla Ciebie iphone to telefon biznesowy - ok. sa gusta i gusciki.

  • 0

    30.  2012-04-21 09:14:54

    29: ale applefan ma dużo racji, miałem E71 (niebrandowaną) i był dramat, sama się wyłączała, a najgorsza była zwiecha w trakcie nadchodzącego połączenia, kiedy to dzwoniący już mnie słyszał, a ja nie mogłem nic zrobić tylko baterię wyciągnąć, nie pomogły aktualizacje ani serwis. Dałem Nokii drugą szansę, więc po jakimś czasie wróciłem do E72 i co? I efekt taki sam, problemy z budzikiem, tel. sam się wyłącza, nie działa wiele funkcji i trzeba go resetować, do tego drogi jak cholera w swoim czasie, a oferował tyle co i nic, dobrze, ze chociaż jakość rozmów jest dobra, bo szybkość softu pozostawia wiele do życzenia, najlepsze jest pisanie sms, kiedy to tekst wyświetla się na ekranie z sekundowym opóźnieniem :/

Dodaj swoją opinię