Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Multimedia Polska w 2015 roku

Wyniki Multimedia Polska w 2015 roku

sirmark 3 Marca 2016 01:55

4 4

Przychody Grupy Multimedia Polska w 2015 roku wyniosły 709,47 mln zł, co oznacza wzrost o 0,5% w porównaniu do 2014 roku. Zysk netto w tym okresie wzrósł o 70% do 86,2 mln zł. W 2015 roku skorygowana EBITDA wyniosła 356,1 mln zł i była niższa o 5% w stosunku do roku wcześniejszego.



Przychody z segmentu telewizji stanowiły 49,43%, z Internetu 31,5%, z telefonii 14,58%, pozostałe źródła stanowiły 4,48%. Operator podał, że większość przychodów pochodzi od klientów indywidualnych, a tylko 7% od klientów instytucjonalnych.

Na koniec 2015 r. Multimedia Polska świadczyła usługi dla 824 tys. abonentów (wzrost o ok. 4 tys.), z których ok. 310,5 tys. osób korzystało z pakietów dwóch wybranych usług, a ok. 130,3 tys. zamówiło usługę multi play (pakiet trzech lub więcej usług).

Wszyscy łącznie korzystali z 1,674 mln usług (RGU):
  • wideo - 816 tys. (wzrost o 36,5 tys. rok-do-roku).
  • internetowych - 535,7 tys. (wzrost o 8,9 tys. rok-do-roku).
  • usług telefonii - 280,1 tys. (spadek o 11,1 tys. rok-do-roku.).
  • pozostałe usługi - 42,3 tys (wzrost o 39,5 tys. rok-do-roku).

Jak podano w raporcie, wzrost RGU związany był z przejęciami mniejszych spółek telekomunikacyjnych, wprowadzeniem w 2014 r. nowych usług spoza dotychczasowej podstawowej działalności telekomunikacyjnej, a także ze wzrostem organicznym biznesu.




Przychód na abonenta w ujęciu miesięcznym (ARPU) wyniósł w 2015 r. 67,12 zł. Wskaźnik RGU na abonenta wzrósł z poziomu 1,95 na koniec 2014 r. do poziomu 2,03 na koniec 2015 r. Wskaźnik utraty klientów (CHURN) wyniósł 11,7% (0,97% średniomiesięcznie) zarówno w 2014 r., jak i w 2015 r.

W ostatnich latach poczyniliśmy znaczne inwestycje w sieci. Obecnie nie planujemy inwestycji w modernizację naszych sieci dostępowych i spodziewamy się, że roczne nakłady inwestycyjne (z wyjątkiem tych związanych z przejęciami) w relacji do przychodów w latach kolejnych będą średnio nieznacznie niższe niż w latach ubiegłych, pomimo wzrostu skali naszej działalności. Przewidujemy, że istotny spadek nakładów inwestycyjnych będzie miał miejsce w ciągu najbliższych dwóch lat, tj. po zakończeniu procesu cyfryzacji naszej bazy abonenckiej w 2017 r. Jak zawsze jesteśmy zainteresowani dalszą konsolidacją rynku. W 2015 roku zrealizowaliśmy cztery transakcje akwizycyjne, przejmując sieci w Świnoujściu, Gliwicach, Władysławowie, Blachowni i Jastrzębiej Górze. - poinformował w raporcie Andrzej Rogowski, prezes zarządu.

Zarząd firmy zamierza zysk netto spółki za 2015 rok przeznaczyć na wypłatę dywidendy (z uwzględnieniem ograniczeń prawnych). Wypłacone wynagrodzenie zarządu w 2015 r wyniosło 4,4 mln zł.

Na koniec 2015 r. zatrudnienie w firmie wyniosło 2083 osoby, wliczając współpracowników i przedstawicieli handlowych.

Źródło tekstu: Multimedia Polska, wł     

Dodaj do:

Tagi: 2015 | multimedia polska

w sumie: 29
  • 0

    11. ~  2016-03-03 09:47:30  host: 37-128-88-154.static.ip.netia.com.pl

    @LuiN - używasz Multimedii?

  • 0

    12.  2016-03-03 09:48:25

    @9@10. Takim cudem.

    http://tlp.is/99h

    Testowane po Wifi 150mb/s 6m od routera 2 ściany na skos.

    W umowie jest nie do 10mb/s (tak jak w przypadku download) tylko nie mniej niż 10mb/s. Ile u kogo wyjdzie upload to wyjdzie. Oczywiście, że na 50mb/s upload nie ma co liczyć.

  • 0

    13.  2016-03-03 09:58:19

    Wow, oto wynik na serwerze Orange Wawa z odległości ~100km (płock)od niego.
    http://tlp.is/99i
    Tyle to jeszcze nie widziałem na karcie Wifi 150mb/s (Realtek 81191SE) :)
    No, ale jedzie już do mnie Intel AC-7260HMW, który pokaże pazurki :)

  • 0

    14.  2016-03-03 09:59:51

    12, Pragmatyk - o, to może szykują się do wstawienia wyższego standardu. Podobne "przebłyski" uploadu miałem w momencie, gdy na ukończeniu było wprowadzanie 120-stki w Zamościu. @11, Owszem, od ponad 3 lat.

  • 0

    15. ~  2016-03-03 10:05:48  host: 37-128-88-154.static.ip.netia.com.pl

    @LuiN - jakość oceniasz tak samo krytycznie jak Zjadacz? Masz problemy itp.? Jak chodzi te 120/10?

  • 0

    16.  2016-03-03 10:06:02

    @14 W Płocku przygotowują się do wprowadzenia 250mb/s i 500mb/s, za rok jak skończy mi się ta umowa (promocja) pewnie już będzie. Jeśli będzie znacznie lepszy stosunek upload do download to się zastanowię. Download nie jest mi potrzebny taki wysoki. Upload się przydaje. Mam 1TB na chmurze i wrzucam filmiki rodzinne. Na 3Mb/s czasem pokazywał setki godzin. Ferie z dziećmi przewalałem 2 tygodnie :) Tylko dlatego zdecydowałem się na te 120mb/s.

    Swoja drogą LuiN ile dajesz za te swoje 120mb/s, parę dni temu wynegocjowałem 40zl/miesiąc na 12 miesięcy bez żadnych innych opłat.

  • 0

    17.  2016-03-03 10:14:19

    @15 - Po przesiadce z UPC nagle wszystko zaczęło działać idealnie. Koniec resetowania modemu co dzień-dwa. W sumie to nie pamiętam kiedy ostatnio wyłączałem modem Multimediów... Do tego zero spadków szybkości - stale deklarowany max. Także chwalę sobie. @16, Pragmatyk - przeskakiwałem na 120-stkę pod koniec wakacji jakoś i niestety aż tak dobrej oferty nie było wtedy dla mnie. Ale i te 64 zł brutto uważam za uczciwe (umowa na 12 mies.). Mam tutaj lokalnego dostawcę z 250/20 Mb/s za 80 zł... ale nie mogę sobie pozwolić na ryzyko przerw w dostępie.

  • 0

    18.  2016-03-03 10:19:36

    I wieczorami też masz te 120mb/s ???
    Ja nawet jak miałem 60mb/s, to wieczorami nie mogłem dolecieć często do 50mb/s, a zdarzały się wyniki 35mb/s. Natomiast rano, czyli do czasu, aż uczniowie wrócą ze szkół. Było 57-60mb/s.
    Sądzę, że nie ma co oceniać jakości usług Multimedii jako całości, to zależy od miasta, a pewnie nawet od osiedla.
    Co do restartowania, to też nie muszę wcale tego robić. No, raz 2 tygodnie mieli jakąś awarię na całym osiedlu to wtedy padło, ale to ewenement. Awaria może się zdarzyć każdemu.

  • 0

    19. ~  2016-03-03 10:19:50  host: public-gprs361057.centertel.pl

    Zwykle ludzie lepiej oceniają jakość UPC. Ciekawostka.

  • 0

    20. ~  2016-03-03 10:23:55  host: public-gprs361057.centertel.pl

    &Pragmatyk. Multimedia już ma 250 i 500 ale świadczą je tylko po FTTH. Na promilu swojej sieci.

  • 0

    21.  2016-03-03 10:27:16

    18, Pragmatyk - tak, wieczorami również pełne 120/10. Tylko zaznaczę, że postawiłem na porządny router Asus RT-AC68U. 19, Przy podłączeniu bezpośrednio modemu do komputera UPC śmiga cudnie, gorzej jak chcesz korzystać z własnego routera. Z UPC wyprowadziłem się w czasie wielkiej afery, gdy to działały u nich poprawnie tylko routery na Cisco. TP-Link był fuj, niezależnie jaki by nie był to model. Irytacja rosła z tygodnia na tydzień, a gdy już poszło wypowiedzenie proponowali nawet, że to Cisco dadzą w prezencie - było już jednak za późno. Gwoździem do trumny był fakt, że nie wystawiali faktur na firmę dla korzystniejszych ofert dla klientów indywidualnych. Multimedia nigdy z tym nie robiły problemów.

  • 0

    22.  2016-03-03 10:27:43

    @20 Wiem, że ma, ale nie u mnie w mieście. W lokalnej obsłudze klienta powiedzieli, że wprowadzają. UPC daje u mnie już 250mb/s, na kablu koncentrycznym, który już leży w mieszkaniu od Multimedii, ale drogo. Ale fajnie mieć alternatywę bez wiercenia w ścianach.

  • 0

    23.  2016-03-03 10:37:03

    @21 Router mam stary Dir-655, ale do tego 120mb/s starczy. W dodatku pokrycie ma genialne. Tylko kartę wifi w kompie mam za wolną, ale pewnie dziś lub jutro przybędzie Intel AC, który mój router ustawi na 2,4GHz 300Mb/s Dual Stream.
    Jak MM przejdzie na ipv6 to będę musiał zmienić router, bo ten model nie ma firmware z ipv6. Póki co nie widzę powodu.

    LuiN, a ile na tym twoim routerze wyciągają smartphone-y. Ostatnio zrobiłem test syna LG Nexus 5 i na kompie miałem 57mb/s, a na tym LG 44mb/s. W dodatku LG był w tym samym pokoju co router, a komp nie.

  • 0

    24. ~  2016-03-03 10:44:51  host: public-gprs361057.centertel.pl

    LuiN - w Multimedii też pewnie masz Cisco, a potem do Asusa?

  • 0

    25.  2016-03-03 11:09:35

    23, Pragmatyk - wiele zależy od konkretnego modelu. Note 4 np. łączy mi się wewnętrznie z przepustowością 866,7 Mb/s po 5 GHz, Lumia 550 łapie 72,2, a 950XL - 144,4 Mb/s maksa. Tym sposobem Note 4 z zapasem łapie maksymalne wyniki łącza, a z innymi telefonami jest różnie. 24, Modem modemem (tak, Cisco), z UPC był ten problem, że nie chciał innych routerów dodatkowych niż te na Cisco. Po przejściu do Multimediów stary TP-Link nagle zaczął działać idealnie, więc problem był ewidentnie po stronie UPC.

  • 0

    26.  2016-03-03 12:47:26

    W Multimedii na uploadzie jest burst, że przez chwilę (jakieś 5 s) leci ze 20 Mbit. Paradoksalnie coś takiego zmniejsza im obciążenie zapchanej i niewydolnej sieci (jak ktoś wysyła coś małego to szybciej zwolni pasmo dla innych). Na routerze Mikrotika pięknie było widać to podczas robienia speedtesta, albo jak się rozpoczynało wysyłać plik, że prędkość przez chwilę rosła. I zaznaczam, że u mnie te problemy były po kablu. Wyglądało to tak, jakby ograniczali jednoczesną liczbę połączeń, czy mieli jakiegoś innego QoS-a, bo z torrentów w żaden sposób nie szło wyciągnąć więcej niż 20 Mbit. Na obecnym łączu nie mam tych problemów.

  • 0

    27. ~Mati  2016-03-03 14:02:57  host: apn-5-172-252-0.dynamic.gprs.plus.pl

    Co z tego ze ktos ma 120. Ja moge miec max 30Mbit i niepelna oferte tv poniewaz nie mam okolo 6 kanalow hd i nie zanosi sie zeby w najblizszym czasie cos sie zmienilo. Cinemaxy sa w wersji SD a to przeciez kanal premium. Chociaz czytalem na forach ze inni to canaly + czy hbo maja w wersji SD.

  • 0

    28. ~rrrr  2016-03-03 14:17:23  host: host-89-230-177-101.gdynia-laczpol.mm.pl

    Na samą usługę internet DSL nie mogę narzekać , choć czasem zdarzały się miesiące że 5 razy im coś siadało , awarie usuwane były w miarę szybko (kilka góra kilkanaście godzin) teraz od kilku miesięcy znów wszystko działa bezproblemowo, ale za obsługę klienta, haczyki w umowach powinni im dowalić karę w wysokości zysku za ostatnie 5 lat. Nie dalej jak wczoraj miałem okazję przejeżdżać obok bok-u w Gdyni - w środku około 40 osób pewnie czynne 1 lub 2 stanowiska jak zwykle , a obsługa jednego klienta to 10-30 minut - wyrazy współczucia dla tych ludzi , sam dostaje białej gorączki jak mam cokolwiek tam załatwiać....

  • 0

    29. ~  2016-03-03 20:49:11  host: host-37-190-149-190.dynamic.mm.pl

    Test netu Multimedii 60/6 http://tlp.is/99u

  • 0

    30. ~  2016-03-04 14:41:42  host: host-89-231-217-103.dynamic.mm.pl

    Ją nie narzekam mam 30 Mb/s i mi działa bardzo dobrze

Dodaj swoją opinię