Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Grupy TP w 1H2009

Wyniki Grupy TP w 1H2009

WitekT 29 Lipca 2009 12:49

0 0

W I półroczu Grupa TP miała 8,497 mld zł przychodów - o 549 mln zł mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Z samego segmentu telefonii stacjonarnej przychody wyniosły 5,087 mld zł (spadek o 134 mln zł).

Marża EBIDTA spadła o 6,3 punkta procentowego do 37,8%, a zysk netto prawie o połowę - o 676 mln zł do 702 mln zł.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, w tym roku sektor telekomunikacyjny jest pod negatywnym wpływem szeregu czynników. Nie mogę też być zadowolony z naszych wyników operacyjnych, nawet jeśli znaczna ich część jest efektem pogorszenia środowiska, w którym działamy. Mimo to, w sytuacji gdy zdecydowanie podtrzymujemy zobowiązanie do realizacji naszego celu dla wolnych przepływów pieniężnych netto dzięki oszczędnościom jakie osiągniemy w drugiej połowie roku w efekcie wdrożonego programu optymalizacji kosztów, moim celem jest skuteczna zmiana sposobu działania firmy do końca przyszłego roku - komentuje wyniki Maciej Witucki, prezes telekomu.

Według wewnętrznych szacunków Grupy TP, na rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce nastąpiło spowolnienie wzrostu wartości sprzedaży do +0,3% (segment stacjonarny +1,6%, segment telefonii komórkowej -0,5%), podczas gdy rok wcześniej wzrost wyniósł +7,5%. W II kwartale rynek skurczył się o -0,6% w porównaniu ze wzrostem o +1,1% w I kwartale. Spadek wartości rynku można w dużym stopniu wyjaśnić pełnym wpływem obniżki stawek MTR oraz nasileniu wojny cenowej w segmencie prepaid. Ponadto, w porównaniu do poprzednich dwóch kwartałów, nastąpiło nasilenie trendu spadkowego w segmencie usług głosowych telefonii stacjonarnej, co można przypisać wpływowi spowolnienia gospodarczego na zachowania konsumentów - zwiększona wrażliwość na cenę przyczyniła się do utrzymania procesu wypierania telefonii stacjonarnej przez telefonię komórkową (pod względem liczby klientów i ruchu) oraz do ponownego nasilenia procesu przechodzenia klientów do innych operatorów oferujących usługi w oparciu o WLR.

Liczba linii głosowych:

(tys.)

POTS

ISDN 2B+D

ISDN 30B+D

WLR

LLU

Razem

1Q08

7.557

822

279

664

0,1

9.323

2Q08

7.322

803

275

769

0,2

9.169

3Q08

7.117

784

279

855

0,5

9.037

4Q08

6.913

766

278

943

1,6

8.900

1Q09

6.691

754

276

1.026

3,8

8.750

2Q09

6.481

734

271

1.119

7,9

8.613






Liczba linii internetowych:

(tys.)

ADSL

SDI

BSA

CDMA

Razem

1Q08

2.076 3 192 - 2.271

2Q08

2.082 2 244 - 2.328

3Q08

2.087 2 296 - 2.385

4Q08

2.095 2 348 1 2.445

1Q09

2.115 1 388 16 2.505

2Q09

2.116 1 412 34 2.564


Udziały rynkowe i ARPU z usług szerokopasmowych:

ARPU (zł)

Udział w rynku pod względem liczby klientów

Udział w rynku pod względem przychodów

1Q08

55,3 40,9% 50,0%

2Q08

54,8 40,4% 49,0%

3Q08

57,5 40,0% 49,8%

4Q08

58,3 39,4% 49,2%

1Q09

59,7 39,2% 49,5%

2Q09

60,0 38,9% 49,6%


Użytkownicy poszczególnych usług dodanych:

IPTV (tys.)

VoIP (tys.)

Livebox (tys.)

1Q08

49 164 405

2Q08

54 176 441

3Q08

57 174 473

4Q08

114 (w tym 44 satelita) 168 510

1Q09

198 (w tym 112 satelita) 162 582

2Q09

239 (w tym 144 satelita) 156 614

Źródło tekstu: Grupa TP, wł     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • 0

    15. ~  2009-07-29 15:19:35  host: f96-065.opera-mini.net

    co to jest 1Q2009?

  • 0

    16. ~get  2009-07-29 15:21:31  host: host-81-190-86-140.gdynia.mm.pl

    @WitekT - po co dyskutujesz z dzieciakami neostrady, przecież średnia wieku tych niedoszłych prof. Miodków ;] to pewnie ze 12 lat, a co taki ma w głowie to właśnie widać... jak nie interesuje was meritum drogie dzieci, czy też tytuł wam nie odpowiada to poco czytacie/wchodzicie/dyskutujecie ? macie coś do powiedzenia w temacie to proszę, a jak chcecie się wypłakać to idźcie do mamy ;] a tak na marginesie to polski język jest bardzo słaby, brzydko brzmi, opiera się na niezrozumiałych i nieuzasadnionych zasadach i kompletnie nie ma zdolności dostosowywania się, ani też tworzenia nowych słów na podstawie istniejących zasad... i mówię to jako patriota, choć może to brzmieć nieco inaczej :] taka jest rzeczywistość i nie widzę nic złego w tym żeby zastępować pewne zwroty anglicyzmami czy innymi "zmami" tam gdzie polski język po prostu sobie nie radzi... @7 - gładzik mówisz, dawno takiej głupoty nie słyszałem, ale oki powiedz mi jak po polsku nazwiesz: e-mail, internet, spam, bluetooth, interconnect, cheeseburger, shake, fitness, survival, snowboard, peeling, lifting itd. itp. a jeszcze dodam że jak ci przeszkadzają obce zapożyczenia to mam nadzieje że nie używasz słów takich jak: mecz, leasing, ranking, bank - bo to wszystko tak jak i masa innych to są zapożyczenia, tylko że starsze, już nie mówiąc o całkiem startych takich jak gmina, ratusz, cegła, fryzjer lub gorset...

  • 0

    17.  2009-07-29 15:21:49

    Q to skrót od quarter, czyli kwartał. Bardzo rozpowszechniony skrót w raportach finansowych.

  • 0

    18. ~get  2009-07-29 15:26:19  host: host-81-190-86-140.gdynia.mm.pl

    @15 - to znaczy że 01.01.2009r. skończył się świat i już nikogo tu nie ma :D tylko ci się wydaje że jesteś :D a co do samego niusa, to TP spada i spadać będzie, coraz mniej ludzi będzie przepłacać, a poza tym polityka TP kiedyś musiała się odbić na nich negatywnie, tak wojowali z UKE (czyli reprezentantem konsumentów) o to żeby nie było konkurencji a ceny były jak najwyższe, że musiało się to kiedyś na nich odbić... i odbija się już od kilku lat, a szans na odwrócenie tego trendu nie widać - i bardzo dobrze

  • 0

    19. ~Chrome_TP  2009-07-29 17:05:29  host: 212.160.172.70

    ugh Get znowu pojechałeś po bandzie - z twoich wypowiedzi możnaby wnioskować że Telepies powinien zdechnąć już jutro albo na dniach i o ile pamięć służy podobne sensowo treści rozgłaszasz już przeszło rok - a my tu dalej jakoś jesteśmy i co rusz to my to UKE wygrwywa sprawy o to i o tamto i jakoś tego wieszczego czarnego końca jakoś dalej nie widać - ale jako że jestem zmordowany po powrocie 10h z urlopu to po tylko żeby wysiąść z pociągu przejść przez jezdnię i wjeść do pracy :P - także chwilowo się do całokształtu wypowiedzi obecnych postów bardziej merytorycznie nie odniosę - po prostu brak sił ;>

  • 0

    20. ~mix  2009-07-29 20:58:46  host: 91.192.78.161

    Przestancie jechać po tej firmie. TP jest duza, nie łatwo wprowadzić w takiej firmie zmiany i nie da sie tego zrobic od zaraz! To nie sklep mięsny! Ale jest coraz lepiej, solidniej! Bedzie dobrze. Wynik jest taki, bo wiadomo krysyz i firmy upadają. Nie wieszczcie wiec czarnego konca TP, bo to sie nie zisci. Na pewno bedzie dobrze!

  • 0

    21.  2009-07-29 21:03:37

    mix: wynik jest taki, bo zaczynają wychodzić zaniedbania z ostatnich lat - w miastach masowo klientów TP podbierają kablówki...

  • 0

    22. ~WitekT  2009-07-29 21:19:40  host: 91.192.78.161

    No i OK, zarząd na pewno wyciągnie z tego naukę na przyszłość. Nic tak nie boli, jak uderzenie po kieszeni. To klientom wyjdzie tylko na dobre. Chodzi mi o to, zeby przestać szmacić tą firmę, bo jak czytam komentarze, to ręce opadają! Ludzie!!! Krytyka krytyką, ale bez przesady. Sa granice! Z drugiej strony, niech kablówki wyjdą poza miasta... niech tam inwestują, gdzie TP wydawała latami mnóstwo kasy. Wtedy zobaczymy!

  • 0

    23. ~mix  2009-07-29 21:21:02  host: 91.192.78.161

    sorki, za ten nick powyżej. Miało być, ze "DO WiteK". Przepraszam

  • 0

    24.  2009-07-29 21:23:17

    22: TP NIE WYDAWAŁA przez lata kupy kasy, a już tym bardziej poza miastami...

  • 0

    25. ~głest  2009-07-29 22:59:40  host: 195.116.217.4

    W jednych miejscach TP traci abonentów, w innych nie chce podłączać... Niby robią przyłącze za 1 zł, ale jak przyjdzie co do czego, to go wcale nie robią (mogli by jeszcze dawać uzasadnienie na piśmie, że w cenniku mają za 1 zł, a to im się nie opłaca). Może wyznają zasadę, że o klienta się walczy tam gdzie jest konkurencja, a tam gdzie jej nie ma, nic się nie robi, bo przecież i tak nie pójdzie do konkurencji.

  • 0

    26. ~głest  2009-07-29 23:06:41  host: 195.116.217.4

    @16: Niezmiernie mnie zaciekawiła Twoja wypowiedź. Czy mógłbyś podać po kilka przykładów języków które: nie są słabe, nie brzmią brzydko, opierają się na zrozumiałych i uzasadnionych zasadach oraz posiadają zdolność dostosowywania się i tworzenia nowych słów na podstawie istniejących zasad. Z góry proszę o wybaczenie "offtopica", czyli odejścia od tematu dyskusji.

  • 0

    27. ~mhm  2009-07-29 23:37:34  host: aauc246.neoplus.adsl.tpnet.pl

    -> WitekT z trackpointem gorzej, jako stary thinkpadowiec nie poznalem sensownej odpowiedzi do tej pory. To samo tyczy sie trackballa, ale takie cudo ostatni raz widzialem w dell'u xpi z '96 ubieglego stulecia :D

  • 0

    28. ~Chrome_TP  2009-07-30 00:46:24  host: ach90.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ad 21 Witek - pewne zaniedbania są ale postawmy sprawę jasno min - od momentu wypowiedzenia "wojny" UKE-TP to zaniedbań (zwłaszcza w infrze centralowej)jest niewiele - jeżeli już to to co wedle postronnej opinii mogłoby być uznane za zaniedbanie (czyli sieć do klienta)jest wynikiem obranej strategii inwestycyjnej przedsiębiorstwa które chcesz czy nie dostosowało się do realiów-od ponad 3 lat ciągle jest pod ostrzałem w/w urzędu oraz prowadzonej przezeń polityki która de fakto nie można stwierdzić aby była proinwestycyjna czy to dla samych OA czy samej TP - TP nie chce się nadwyrężać bo jak pisano nie raz nie ma zamiaru za swoje budować sieci dla OA, a sami OA też nie budują na tyle ile naprawdę mogą bo czekają aż wpierw się może gdzieś ruszy TP i oni wejdą na gotowe - takie są przykre ale realia i to nie od dziś ale już przeszło 3 lat. TP gdyby chciała spokojnie ma potencjał zmiażdzyć wszystkie kablówki razem wzięte bo może sobie pozwolić na wdrożenie NGN na szerszą skalę co zaprezentowano na kilku osiedlach a nie robi tego tylko dlatego bo nie uważa że się jej to przy obecnie obranej polityce wystarczająco szybko zwróci - a domyślam się że jesteś świadomy że min celem UKE jest spowolnienie TP aby inni mogli się nieco rozszerzyć po rynku i obrano min taką strategię po tym jak UKE zobaczyło że z TP nie pójdzie im łatwo tak jak pierwotnie to zakładali bo TP im za bardzo wierzgało i robi to nadal ;] Także z całym szacunkiem ale owszem masz rację TP nie wydawała tyle kasy na te sieci ile de fakto mogła ale z jakichś przyczyn nie zadałeś sobie trudu aby napisać albo zgłębić dlaczego tak jest - co przynajmniej wedle mojej opinii jako dziennikarzowi który tyle już w tym siedzi naprawdę takie płytkie spojrzenie nie przystoi - a co do poza miastami to wydawała i wydaje nadal mogę ci przytoczyć przykłady z okolic łańcuta(pd wchodnia polska) i tamtejszych wiosek które kilka lat temu były prawie białą plamą jeśli chodzi o net - także w skali kraju Witek - no bez kitu

  • 0

    29. ~głest  2009-07-30 10:45:17  host: 195.116.217.4

    @28: Na szczęście u niektórych dziennikarzy przedstawianie jakichś przemyśleń i poglądów (czasem własnych, czasem naczelnego lub wydawcy), czyli tzw. "opiniotwórczość", wciąż jeszcze stoi dużo niżej niż przedstawianie faktów.

  • 0

    30. ~Chrome_TP  2009-07-30 13:32:33  host: agf39.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie zamierzam sugerować że Witek coś robi lub nie robi specjalnie ;] - piszę jedynie iż po prostu chcąc czy nie w oczach ludzi nadal jest dziennikarzem - nawet w prywatnej opinii i po prostu względem niego/jego wypowiedzi oficjalnych czy prywatnych niestety ludzie będą bardziej wymagający - zwykły szarak może zostawić suchą opinię - dziennikarz już średnio - lepiej jest jeżeli takowa nie jest niepotrzebnie zwięzła i bez wniosków poprzedzających jej wydanie bo ludzie pomyślą że albo są zlewani, albo "on coś wie ale nie powie" albo wie coś jeszcze ale nie mówi o tym specjalnie bo ma np ukrytą "agendę" - i coby nie było - nie twierdzę że Witek jakieś ukryte agendy ma bo nie mam jak się tego dowiedzieć czy zweryfikować :P - aczkolwiek mówie jakimi schematami myślą ludzie i czasami do jakich pomylonych paranoi to potrafi doprowadzać :P

  • 0

    31. ~get  2009-07-30 15:30:03  host: host-81-190-86-140.gdynia.mm.pl

    @19 - że hę ??? możesz mi powiedzieć o co ci chodzi ??? moje poglądy na temat TPsy znasz, ale gdzie ja tutaj "głoszę" że "telepies" zaraz padnie ? chyba wypowiedzi ci się pomyliły :D ja po prostu stwierdziłem FAKT - TP SPADA I SPADA - i tak po prostu jest ! spadają im przychody, spada ilość abonentów itp. i spadać będzie - a celem dla mnie nie jest upadek tej firmy, tylko niskie ceny i super-agresywna wojna cenowa i konkurencyjna, pełna realizacja zachcianek konsumentów, przy minimalnym zważaniu na interesy takich betonowych molochów jak TP, a upadek TP (czy też podział) może być jedynie ŚRODKIEM do osiągnięcia tego CELU... więc nie wiem czy chcesz dyskutować z tym że TP spadają przychody i ilość abonentów - bo mój drogi, dżentelmeni z faktami nie dyskutują :D @26 - ależ służę informacją, natomiast nie po kilka, bo tylu języków które spełniały by te kryteria nie znam, otóż język który nie jest słaby, nie brzmi brzydko, opiera się na zrozumiałych i uzasadnionych zasadach oraz posiada zdolność dostosowywania się i tworzenia nowych słów na podstawie istniejących zasad to angielski, każdy kto używa angielskiego jako "drugiego języka" i zna go perfekt - na poziomie zbliżonym do anglika - się ze mną zgodzi, a co za tym idzie (za tym że angielski jest takim właśnie "idealnym" językiem) również niemiecki (ponieważ oba te języki wywodzą się ze starogermańskiego, więc są bardzo, ale to bardzo zbliżone - choć brzmią zupełnie inaczej) mógłbym wymienić jeszcze ze dwa które znam jako tako, a które to spełniają część wymienionych przeze mnie zasad, ale ograniczę się do tych dwóch które spełniają WSZYSTKIE te zasady i które znam biegle - i MIĘDZY INNYMI (podkreślam to bo to bardzo ważne, że "techniczne" zalety języka angielskiego to tylko jeden z powodów) dla tego angielski jest i będzie językiem międzynarodowym...

  • 0

    32. ~głest  2009-07-30 16:23:34  host: 195.116.217.4

    @31: Angielski powiadasz. Ustosunkuję się zatem: nie wiem, czy jest słaby, czy nie, bo nie rozumiem pojęcia słabości języka (nie jestem językoznawcą). Moim zdaniem brzmienie języka czy się podoba, czy nie, to kwestia subiektywna. Co do słowotwórstwa - myślę że obecnie angielski jest źródłem zapożyczeń do innych języków, a dawniej był praktycznie zlepkiem różnych języków, więc z przyjmowaniem obcych wyrazów na pewno nie ma problemów. Muszę jednak stanąć w obronie języka polskiego, że jednak ma reguły słowotwórcze i ładnie się w nim adaptują wyrazy zapożyczone (o czym sam wcześniej wspomniałeś), wymaga to jednak czasu. Za to angielski ma tą wstrętną wadę, że na podstawie pisowni słów czasem nie daje się odgadnąć ich wymowy (np. słowa "two", "bouquet" czy "chinook"). Mimo iż niemiecki jest trudny w opanowaniu poprawnej wymowy, to jednak pisownia wyrazów tego języka dobrze oddaje ich wymowę. Starożytna greka, łacina i nowożytny francuski były językami używanymi przez szerokie środowiska przy wymianie intelektualnej i handlowej domyślam się, że nie dlatego, że są to wyjątkowo piękne, wygodne i mocne języki. Podobnie źródeł współczesnej dominacji angielskiego i rosyjskiego w kontaktach międzynarodowych nie upatrywałbym ich uroczym brzmieniu, a w potędze politycznej i gospodarczej państw z których te języki pochodzą.

  • 0

    33. ~głest  2009-07-30 16:27:53  host: 195.116.217.4

    @32: pisownia i wymowa polskich wyrazów też dobrze do siebie pasują

  • 0

    34. ~Chrome_TP  2009-07-30 17:23:31  host: 212.160.172.70

    ad Get rozwalasz mnie czasami :P - A przeszło ci może kiedyś przez myśl, że pośrednio spadek liczby abonentów TP jest bardzo na rękę ? ;] Kiedyś już o tym pisałem i nie chce robić wykładu raz jeszcze więc w skórcie - mniej abo w TP tym mniejszy nacisk może na TP wywierać UKE(bo KE patrzy i to uważnie :P) - powolutku owszem klienci odpływają ale gdzie ? - min do Orange - o ile pamięć służy nie dawno nawet Netia bardzo szumiała że jak to jest nie fair, że więcej ludzi przeszło z usług TP na orange(net) niż do nich co służy grupie TP - wzmacnia się pozycja orange słabnie TP co jest w tym przypadku argumentem w sporach z UKE (co przy dalszym odpływie w dalszej perspektywie może nawet doprowadzić do wyjścia TP poza zakres regualcji UKE - do tego jeszcze sporo ale ten proces trwa ;]) i przy ew próbie podziału owszem zadziała, ale na korzyść TP nie UKE ;] spadek przychodów jest argumentem używanym min przy zmniejszaniu kwot na inwestycje - co też jest na rękę TP bo nie musi budować dla OA łączy tylko jednak muszą to w mniejszym czy większym stopniu robić sami i jest to min argument przeciw podziałowi- czyli popsuło im to też nieco leniuchowanie bo jednak zamiast wygodnictwa i włażenia tylko na nie swoje muszą się sami nieco bardziej ruszyć ;] (co z obiektywnego punktu widzenia dobrze zrobi nam wszystkim :P) Także Get cieszysz się bo z twojego punktu widzenia to niby wielka porażka TP itd a prawda jest min taka, że spora część tego z czego się cieszysz jest po prostu częścią strategii całej grupy TP mającej osiągnąć pewne założenia - przykład ? niska cena akcji TP będzie sprzyjała nabyciu resztówki od państwa po bardziej korzystnej cenie dla FT niż dla państwa... ;] Także tutaj działają mechanizmy o których wiesz nie wiele lub zgoła nic ale cieszysz się jak przysłowiowy szczerbaty z sucharów ;) i o ile naturalnie szanuję twój punkt widzenia to chcę ci tylko delikatnie wskazać że są w nim dość duże dziury których po prostu nie zauważyłeś :)

Dodaj swoją opinię