Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w 2014 roku

Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w 2014 roku

orson_dzi 4 Marca 2015 11:04

6 3

W IV kwartale 2014 roku Polkomtel miał 11,967 mln aktywnych kart SIM, w tym 6,587 mln w ofertach abonamentowych, 1,368 mln usług abonamentowego Internetu mobilnego i 4,01 mln w systemie prepaid (w tym 218,438 tys. Internetu mobilnego).



Cała grupa odnotowała w 2014 roku 9,7 mld zł przychodu, EBITDA na poziomie 3,8 mld zł i marżę EBITDA w wysokości 39%. Zysk netto wyniósł 292 mln zł. Na koniec kwartału grupa miała 6,1 mln klientów kontraktowych, z których każdy korzystał średnio z 2,01 usługi, a ARPU na klienta wyniosło 87,2 zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem spadła liczba aktywnych umów telefonii komórkowej z 6,778 mln, do 6,587 mln, natomiast liczba klientów prepaid spadła z 4,171 mln, do 3,792 mln. Przypomnijmy, że od II kwartału 2014 roku Polkomtel postanowił prezentować też liczbę aktywnych kart stosując 90-dniową definicję aktywności kart SIM (standard Komisji Europejskiej), obok dotychczasowego, stosowanego powszechnie w Polsce raportowania 12-miesięczniej ważności kart. Według nowego raportowania, za aktywną kartę SIM w systemie prepaid uznaje się taką, z której w ciągu ostatnich 90 dni wykonano lub odebrano połączenie, wysłano/odebrano wiadomość lub uruchomiono na niej transmisję danych (wcześniej w ciągu 12 mies.).
ARPU dla pojedynczego klienta prepaid wyniósł 18,2 zł. W 2013 roku było to 17,5 zł.




Na koniec 2014 roku liczba usług abonamentowych Internetu mobilnego wyniosła 1,368 mln, co w skali roku dało wzrost o 38,5%. Wśród klientów prepaid liczba ta spadła o 0,2%, do 218,438 tys.

W 2014 roku Grupa Cyfrowy Polsat pozostała liderem udziału w rynku płatnej telewizji z udziałem szacowanym na 32%, liderem rynku telefonii komórkowej w segmencie usług świadczonych w modelu kontraktowym (telefonia mobilna plus Internet) z udziałem szacowanym na 28,1%, jak również liderem na rynku telewizyjnym z łączną oglądalnością 24,5% w grupie komercyjnej i udziałem w rynku reklamy telewizyjnej na poziomie 24,8% w IV kwartale 2014 roku.

Z programu smartDOM korzysta już 569 tys. klientów, którzy tylko w IV kwartale 2014 roku dokupili 394 tys. dodatkowych usług.

Źródło tekstu: Cyfrowy Polsat; wł     

Dodaj do:

Tagi: 2014 | cyfrowy polsat | plus | polkomtel

w sumie: 24
  • -1

    5. ~  2015-03-04 12:05:18  host: user-94-254-133-229.play-internet.pl

    @3 ale w smartdom nie trzeba mieć 3 usług, choć brać 2 usługi, gdzie trzecia jest za złotówkę to trochę dziwne. Ale zawsze można brać 2 usługi i na druga jest 50% zniżki na abonament.

  • -1

    6.  2015-03-04 12:16:41

    5 - masz rację tylko za dwie usługi już nie jest tak tanio w porównaniu do innych operatorów, nie kupuje internetu 10mb/s taki mam wszędzie i taniej, usługi głosowe również są tańsze, poszukaj a nie idź na łatwiznę.

  • 0

    7. ~tia  2015-03-04 12:18:01  host: public-gprs517552.centertel.pl

    A skąd wiecie ilu abo mobilnej daty miał Plus?

  • -5

    8. ~  2015-03-04 12:19:36  host: axg254.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @3, dlaczego mało atrakcyjną? Ja mam full pakiet, 2 dekodery, 5 miesięcy free, umowa na 12 miesięcy. Srednia wychodzi 52 zł za wszystkie programy. Dobrałem tel na abonament, 35 zl miesięcznie za no limit sms, voice i 500 mega. Do tego telefon który sprzedałem za 450 zł, więc no limit wychodzi mnie ~16 zł miesięcznie. Jako trzecia usługa internet. 24X1 zł + 29 aktywacja i router który sprzedałem za 390 zł. Internet poszedł do tabletu i Plus w sumie za internet dopłacił mi ~330 zł. :) Oferta delikatnie mówiąc pożera inne. Ale dalej wszelkiej maści bezrozumnie fanboje będą na nią pluli.

  • 2

    9.  2015-03-04 12:58:23

    Czyli Play przegonił Plusa pod względem liczby klientów?

  • 0

    10. ~wi  2015-03-04 12:58:59  host: xdsl.185.c80.petrotel.pl

    Plus chyba miał kiedyś ponad 14mln klientów "sim" więc chyba dużo go porzuciło o czym autor nie wspomina. Plus zawsze kojarzyć mi się będzie z centertelem czyli analogiem czyli zacofaniem, niestety

  • -1

    11.  2015-03-04 13:13:47

    @10 Centertel i Plus , chyba Centertel kojarzy się z Orange

  • 0

    12. ~hmmm  2015-03-04 13:20:14  host: host-89-228-236-120.kalisz.mm.pl

    Tyle że plus to nie Centertel, a Polkomtel...

  • 1

    13. ~bez zasięgu GSM@@@@@@@  2015-03-04 14:09:40  host: adrn44.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zacofanie tego Plus to jest u mnie na Wschodzie Polski XXI wiek i żeby było brak podstawowego zasięgu GSM!!!!!
    I to tylko sieci Plus.......!!!!!! Wszystkie inne sieci włącznie z Play po romaningu , ale mają ten zasięg GSM.
    Podaje lokalizacje większe miejscowości bez tego zasięgu podstawowego GSM Plus: Adamowo, Adamowo-Zastawa, Mętna, Wilanowo,17-307 gmina Mielnik nad Bugiem, powiat Siemiatycze, woj.podlaskie. Może ktoś z Plus lub Cyfrowego Polsat przeczyta ten wpis i w końcu coś zrobią w tej kwestii i ruszą swój dział techniczny jak w ogóle go mają. A jak nie to będzie dalej te zacofanie tej sieci.
    Pozdrawiam

  • 1

    14. ~Calm7  2015-03-04 16:17:34  host: n19-03-03.opera-mini.net

    Haaa! To teraz wiem komu plejak skubnął 2 miliony ;-)

  • 2

    15.  2015-03-04 16:31:09

    Tak teraz wygląda stawka: http://tlp.is/3ij - za kwartał to Orange będzie nr 1, potem T-Mobile, a PLAY będzie miał 12,8 mln klientów, na szarym końcu Plus.

  • 1

    16.  2015-03-04 16:35:06

    Tak Plus siecią o najmniejszej liczbie klientów/sim w kraju.

  • 1

    17. ~Calm7  2015-03-04 16:40:23  host: n19-03-03.opera-mini.net

    Qrcze, Plus taki twardziel, a dostał prztyczka w nos :-) Ciekawe, czy z powyższego wyciągną jakieś wnioski...

  • 1

    18.  2015-03-04 16:54:37

    To jest strzał z liścia a nie pstryczek :-)

    Oczywiście tylko wizerunkowy. Finansowo na tym nie stracili. Jednak konkurencja może teraz się śmiać. Co do Plusa biznes ucieka od nich drastycznie w ciągu roku z 10 numerów w ofercie biznes został w mojej książce jeden. W tym czasie tylko jedna osoba przeszła do nich z Play. W sobotę z ciekawości sprawdzałem przynależność sim-ów na sprawdz numer :-)

  • 0

    19.  2015-03-04 16:56:51

    Plus ostatni pod względem aktywnych kart SIM? Tylko pytanie czy pozostała trójka zastosowała tą samą metodologię liczenia karty jako aktywnej? Orson, może wiesz coś na ten temat?

  • -1

    20.  2015-03-04 16:58:17

    goral2099 - jakby zastosowała, to Era nie miałaby śmiesznych 40 minut AUPU w prepaidzie ;-)

  • -1

    21.  2015-03-04 16:59:29

    Wg mnie, Era gdyby zastosowała, musiałaby spokojnie 4 miliony kart ująć z bazy ;-)

  • -1

    22. ~Partyzant  2015-03-04 17:29:01  host: apn-77-113-148-5.dynamic.gprs.plus.pl

    Taa,najgorzej się wciągnąć w SmartDom.Pózniej przy rozwiązaniu umowy problemów tyle że lepiej zostawić to wszystko i uciekać za granice.Zasięg LTE to chyba tylko/może z 9% ma w polsce....

  • -1

    23. ~Marek  2015-03-04 22:12:57  host: 088156227249.dynamic-ww-3.vectranet.pl

    No to widać, że CP ma się bardzo dobrze. A co do smart domu to mam inne zdanie. Bardzo praktyczna usługa. Nigdzie indziej podstawowych usług na dobrym poziomie nie dostanie się taniej. Co do zasięgu netu to nie wiem, bo nie korzystam, ale gdzieś Ci się chyba 0 zgubiło. Bo nie 9% tylko raczej 80% tego lte jest.

  • -3

    24.  2015-03-05 14:13:52

    Naprawde serce rosnie patrzac jak pieknie rozwija sie jedyna polska siec. Widac, jak korzystna byla zmiana wladz, jak bardzo pomoglo wejscie Pana Solorza, rozbicie bizantyjskiej struktury i wykorzenienie mentalnosci pracownikow panstwowej spolki. Brawo Plus, oby tak dalej!

Dodaj swoją opinię