Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki drugiego przetargu na pasmo 3,6-3,8 GHz

Wyniki drugiego przetargu na pasmo 3,6-3,8 GHz

WitekT 25 Lipca 2005 14:27

0 0

Prezes URTiP ogłosił zwycięzców przetargu na trzy rezerwacje częstotliwości dla ogólnopolskich sieci łączności bezprzewodowej.

Celem przetargu było wyłonienie podmiotów, na rzecz których zostanie dokonana rezerwacja częstotliwości przeznaczonych do budowy ogólnopolskich sieci stacjonarnych działających w systemie bezprzewodowego dostępu abonenckiego (np. dla usług telefonicznych oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu). Każda rezerwacja jest do wykorzystania w okresie do 31. grudnia 2020 r.

W ogłoszonym 27. kwietnia postępowaniu przetargowym do Urzędu wpłynęło łącznie 7 ofert od 5 podmiotów: NASK (1 oferta), Clearwire Poland (2 oferty), PTK Centertel (2 oferty), Netia Globe (1 oferta) i Netia Świat (1 oferta).

Po sprawdzeniu w I etapie wymogów formalnych do II etapu (ocena punktowa ofert) zostały zakwalifikowane 3 oferty: NASK, Netia Globe i Netia Świat. Przyczyną nie zakwalifikowania ofert spółek Clearwire Poland i PTK Centertel była ich niezgodność z wymogami dokumentacji przetargowej, określonymi przez Prezesa URTiP na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

W trakcie oceny punktowej oferty Netia Świat i Netia Globe uzyskały większą liczbę punktów niż NASK, gdyż obie spółki nie posiadały dotychczas częstotliwości w zakresie 3,6 – 3,8 GHz (a NASK już posiada jedną parę kanałów) oraz zaproponowały wyższe kwoty jednorazowej opłaty przetargowej.

Oferenci zadeklarowali następujące kwoty jednorazowej opłaty za dokonanie rezerwacji częstotliwości w drodze przetargu (łączna opłata za parę kanałów):
Netia Globe S.A. – 13,1 mln zł,
Netia Świat S.A. – 7,1 mln zł,
NASK – 4,7 mln zł.
Swoje stanowisko przekazał także Prezes UOKiK. Uznał, iż wszystkie trzy oferty mają taki sam korzystny wpływ na zachowanie warunków konkurencji.

W efekcie końcowej oceny dokonanej przez Komisję przetargową poszczególne oferty uzyskały następującą łączną liczbę punktów:
Netia Globe – 628,357 pkt,
Netia Świat – 463,151 pkt,
NASK – 371,758 pkt.

Wszystkie trzy oferty osiągnęły minimum kwalifikacyjne wynoszące 350 punktów. Tym samym Netia Globe, Netia Świat oraz NASK są podmiotami wyłonionymi w postępowaniu przetargowym, ponieważ każdy z nich ubiegał się o jedną parę kanałów dupleksowych w zakresie 3,6 – 3,8 GHz.

Po ogłoszeniu wyników przetargu, na wnioski złożone przez zwycięskie firmy, Prezes URTiP wyda decyzje o dokonaniu rezerwacji częstotliwości. Z chwilą otrzymania tej decyzji każdy z podmiotów będzie mógł uruchomić własną sieć i rozpocząć świadczenie usług.

Był to już drugi zorganizowany przez Prezesa URTiP przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 3,6 – 3,8 GHz dla sieci ogólnopolskich. W pierwszym przetargu rozstrzygniętym w dniu 28. grudnia 2004 r. spółki E-internets i Polska Telefonia Cyfrowa otrzymały po 4 kanały o szerokości 3,5 MHz każdy w zakresie 3,6 – 3,8 GHz, natomiast NASK – dwa kanały.

We wrześniu br. Prezes URTiP planuje rozpoczęcie III etapu zagospodarowywania pasma 3,6 – 3,8 GHz, tj. ogłoszenie i przeprowadzenie 317 przetargów powiatowych na rezerwację częstotliwości dla lokalnych stacjonarnych sieci bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Źródło tekstu: URTiP     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~marco8  2005-07-26 11:08:00  host: host-87-58.tele2.pl

    Czy wiadomo co Era robi w tym temacie? Wygrali przetarg juz w grudniu zeszlego roku i co? Blueconnect im wystarcza? Moze zaoferowali by cos tanszego?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet