Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki Cyfrowego Polsatu po 1Q2016

Wyniki Cyfrowego Polsatu po 1Q2016

LuiN 12 Maja 2016 08:35

6 4

W I kwartale 2016 roku Grupa Cyfrowy Polsat uzyskała przychód na poziomie 2,364 mld zł (roczny wzrost o 2%) oraz zysk netto w wysokości 179 mln zł (wzrost roczny o 4%). EBITDA całej Grupy wyniosła 846 mln zł, a marża EBITDA 35,8%.



Na koniec marca 2016 roku Grupa posiadała 5,893 mln klientów kontraktowych (spadek o 2,9% w porównaniu do 1Q2015), a spółki należącego Grupy świadczyły łącznie blisko 16,532 mln aktywnych usług kontraktowych i przedpłaconych (RGU) (wzrost o 0,6% w porównaniu do 1Q2015). Usługi kontraktowe stanowiły 77,1% łącznej liczby aktywnych usług (względem 75,4% przed rokiem).

Liczba aktywnych kart SIM postpaid wyniosła 6 536 366 (spadek roczny o 0,2%) oraz 1 647 533 kart abonamentowych z ofertą mobilnego Internetu (wzrost roczny o 14,7%). W ofercie prepaid liczba kart SIM spadła w skali roku o 7,4% do 3 495 733, a w przypadku mobilnego Internetu na kartę nastąpił wzrost o 33%, do 256 180. Daje to łącznie 11 935 812 aktywnych kart SIM, o 1408 więcej niż przed kwartałem.




Na jednego klienta w I kwartale przypadało średnio 2,16 aktywnych usług kontraktowych. Dawało to (licząc razem z telewizją) średni miesięczny przychód na klienta w wysokości 87,0 zł (o 1,4% wyższy niż przed rokiem). Wynik ten to m.in. zasługa rosnącej popularności oferty łączonej smartDOM, z której korzysta blisko 1,09 mln klientów, posiadających 3,22 mln aktywnych usług. Wskaźnik churn dla klientów kontraktowych (odejść klientów) wyniósł 9,8% (9,5% przed rokiem).

Oferty na kartę przynosiły Grupie średni miesięczny przychód na klienta w wysokości 17,7 zł (wyliczenie uwzględnia 35 754 aktywacji telewizji na kartę), co stanowiło wzrost o 1,6% w stosunku rocznym, ale też spory spadek w stosunku do 18,5 zł w poprzednim kwartale.

Zasięgiem Internetu LTE i HSPA/HSPA+ objętych było, odpowiednio, ponad 96,8% i prawie 100% populacji Polski, co według danych publikowanych przez operatorów jest aktualnie najszerszym zasięgiem oferowanym w kraju (pomimo braku poprawy zasięgu względem końca 2015 roku).

Sprzedaż smartfonów w I kwartale stanowiła 91% wszystkich sprzedanych telefonów w ofercie. Jednocześnie sieć szacuje, że na koniec marca 2016 roku 57% spośród wszystkich telefonów klientów stanowiły smartfony (47% przed rokiem).

Źródło tekstu: Cyfrowy Polsat     

Dodaj do:

Tagi: wyniki | polkomtel | cyfrowy polsat | 1q2016

w sumie: 24
  • 2

    5.  2016-05-12 10:16:06

    @4, ola - Sieciom często nie opłaca się głośno mówić o aktualizacjach zasięgu, by potem uderzyć z mocniejszym efektem marketingowym. Wielokrotnie już łapałem zasięg tam, gdzie według deklaracji go nie było. Ostatnio właśnie w Plusie, który według mapek w promieniu 30 km miał tylko GPRS/EDGE, tymczasem na mobilnym routerze pełny zasięg LTE - i to, kolokwialnie pisząc, na jakimś totalnym "zadupiu".

  • 1

    6. ~ola  2016-05-12 10:27:21  host: ip-5-172-238-34.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    @5 czyli miasta 40-60tys. to dziury gdzie wiatr zawiewa? 2% prędkości z reklamy to norma... masz lydera

  • 1

    7.  2016-05-12 10:37:05

    @5: Tak. Tylko, że w Plusie w takim przypadku HSPA+ nie uświadczysz, bo "logika" budowy sieci przez nich ma niewiele wspólnego z prawdziwą logiką. Jedna stacja poza miastem HSPA+ 900, następna LTE 800. Jak nie masz nowego terminala ze wszystkimi technologiami, to nie masz zasięgu, masz szczątkowy z odległej stacji, albo łapiesz EDGE. I to stojąc pod masztem, który zwyczajnie nie wspiera technologii jaką obsługuje Twój telefon.

  • 0

    8. ~kris  2016-05-12 10:37:51  host: 65d84cbf88.rev.snt.net.pl

    @LuiN - nie dało się po polsku zapisać kwoty 2364 mln zł?

  • 2

    9.  2016-05-12 11:19:29

    Nie mam zamiaru analizować ile zarobili, ilu maja klientów - mało mnie to obchodzi bo udziałowcem nie jestem...
    W sprawie programu SmartDOM mogę powiedzieć, że rzeczywiście to działa i to całkiem sprawnie. Ostatnio siostrzeńcowi na konto siostry aktywowałem internetowy numer w tej niedawnej promocji 100 GB zamiast 50 GB. Trwało to chwilę, bo przed długim weekendem zamawiałem w sklepie internetowym, ale od 2 maja numer jest aktywny, faktura z okresem rozliczeniowym 9/8 od razu uwzględnia 50-procentowy rabat. Tak więc za 30 zł 100 GB z modemem/routerem mobilnym za 3 złote... Bardzo fajna rzecz ;-)

  • 0

    10.  2016-05-12 11:22:09

    No właśnie - "2,364 dln zł" - ki diabeł?

  • -1

    11.  2016-05-12 11:23:25

    Czas na ekspansje zagraniczna.

  • 0

    12.  2016-05-12 11:26:32

    LuiN - nie słuchaj głupot... kropki nie powinno się stosować w "polskim" zapisie liczb. Co najwyżej spację.

  • 0

    13.  2016-05-12 11:27:23

    A jeśli przecinek to miliardy ;-)

  • 0

    14.  2016-05-12 11:32:04

    Nie chodzi o kropkę czy przecinek, tylko o "dln"!!!

  • 0

    15.  2016-05-12 11:33:13

    piechucki - bo było dobrze, ale komuś przeszkadzało... 2364 mln zł ;)

  • 0

    16.  2016-05-12 11:35:37

    Ale teraz jest zupełnie bez sensu.

  • 0

    17.  2016-05-12 11:41:40

    No :)

  • 2

    18.  2016-05-12 12:43:26

    Czyli Plus nic nie robi, bo ilość kart się nie zwiększa: http://tlp.is/7cj

  • 0

    19. ~  2016-05-12 14:54:59  host: 188.146.138.81.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Niedługo można spodziewać się JA+GAZ.
    Taryfa gazu Polkomtel: http://tlp.is/9vk
    Są to ceny maksymalne, sprzedawca może w swoim cenniku ustalić niższe stawki opłat.

  • -2

    20. ~Alek  2016-05-12 23:39:42  host: 078088028111.dynamic-ra-5.vectranet.pl

    No jak nic nie robi, jak im w ciągu roku przybyło 15% prawie użytkowników netu mobilnego? To przecież rewelacyjny wynik! No ale przy takim zasięgu jak mają, to nie ma się co za bardzo dziwić.

  • -1

    21. ~bulak  2016-05-14 13:33:52  host: 78-11-155-70.static.ip.netia.com.pl

    To my wzięliśmy po karcie 30 gb w Areo 2 i z nikim nie musieliśmy podpisywac lojalki i to jest w tym najlepsze.

  • 0

    22. ~  2016-05-14 19:58:56  host: 185-23-12-9.net.wi-lan.net.pl

    @21
    zależy kto co potrzebuje.
    30 GB za 30zł, a oferta o której pisał wlo to w pełno płatnym wariancie 59,99 za promocyjne 100 GB + router za 3zł np. E5186 (6 cat. LTE) + aktywacja 49zł. Sam router jest wart dobre kilkaset złotych, więc jeśli ktoś potrzebował netu mobilnego z takim limitem danych na dłuższą perspektywę to oferta warta uwagi. Ewentualny lejek włączą dopiero powyżej 100 GB, więc można hasać ;)
    Warto też sprawdzić jak dany net działa u Nas w domu, bo Redbull choć oferuje "za friko" 100 GB to jednak sprawdzając jednego VoIPa okazało się, że nie działa w pełni prawidłowo. Po włożeniu karty PLUS-a usługa działa jak ręką odjął. Jakby Play miał jakąś blokadę portów itp., choć oficjalnie twierdzą, że takowe nie stosują dlatego może to istotne dla kogoś kto LTE traktuje jako substytut stałego łącza.

  • 0

    23. ~  2016-05-15 14:29:55  host: user-94-254-129-206.play-internet.pl

    Nie wiem po co komu takie np 200 czy 300 kanałów TV. I tak przecież tego wszystkiego nie będą oglądać. Ja mam DVB-T za darmo i jestem zadowolony. Ciągle reklamy usiłują nam udowodnić że potrzebujemy tego czy tamtego do szczęścia. A tak naprawdę to jest człowiekowi najczęściej niepotrzebne.

  • -2

    24. ~Viarus  2016-05-22 11:00:08  host: 195.117.154.135

    Wyniki grupy polsat wypadają świetnie i to dobra informacja dla inwestorów giełdowych. Polsat dzięki Plusowi nie tylko nie stracił, ale zyskał świetnego partnera strategicznego. Dzisiaj grupa to chyba jedna z największych w tej części Europy grup multimedialnych. Brawo - bo to nasze spółki z polskim kapitałem.

Dodaj swoją opinię