Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyniki białoruskiego MTS po 1H2006 - ciekawe informacje o białoruskim rynku

Wyniki białoruskiego MTS po 1H2006 - ciekawe informacje o białoruskim rynku

WitekT 4 Listopada 2006 13:18

0 0

Białoruski MTS opublikował wyniki finansowe za I półrocze tego roku. Choć to pierwsza taka publikacja o tej części białoruskiego rynku telekomunikacyjnego, a na dodatek nie podano standardów rachunkowości, według których ją wykonano, to daje jednak pewien pogląd o użytkownikach telefonii komórkowej w tym kraju.

Przychody operatora w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wyniosły 138,1 mln dolarów. Wydatki na inwestycje w tym czasie wyniosły niecałe 50 mln dolarów.




Operator miał na koniec marca 2,4 mln abonentów. Średni przychód z abonenta (ARPU) wyniósł 9,86 dolara, a średnia ilość minut w miesiącu (MoU) - 407.

Białoruski MTS należy w 51% do białoruskiej firmy Mezhdugorodnaya Svyaz (zajmuje się przewozami między miastami) i największego rosyjskiego operatora komórkowego - MTS (49%). Sieć w standardzie GSM 900/1800 wystartowała w czerwcu 2002 roku, początkowo w Mińsku, a potem w kolejnych regionach kraju.

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 0

    7. ~adam98  2006-11-04 16:19:28  host: 212.106.18.162

    Średnia płaca na Białorusi to 220$ za rok 2005. W Polsce - 640$. Tutaj macie taryfy jednego z operatorów na Białorusi http://www.velcom.by/en/tariffs/ a tu taryfy roamingowe w Polsce: http://www.velcom.by/en/roaming/Poland.html

  • 0

    8. ~miliard  2006-11-04 16:21:47  host: 195.116.35.23

    @1 - nie ma co się dziwić. Pewnie Łukaszenka wprowadził dekret o cenach rozmów w tej sieci. Białorusini mają wszystkie ceny ustalane odgórnie - prąd, gaz itp. Jedno ten ich błazeński prezydent zrobił dobrze - niskie dochody = niskie ceny. Nie tak jak u nas - niskie dochody = wysokie ceny.

  • 0

    9. ~ksad  2006-11-04 18:13:56  host: xdsl-7108.zgora.dialog.net.pl

    adam98: proszę, nie cytuj mi danych oficjalnych!

  • 0

    10. ~sympatyczny  2006-11-04 18:39:20  host: chello081018196007.chello.pl

    a Twoje dane to jakie? nieoficjalne? tajne jakies?

  • 0

    11.  2006-11-04 19:56:54

    getItright: człowieku :) na zachodzie ludzie płacą abonament 30-40euro to maja telefony za darmo, w Polsce płacą ale 30zl wiec naturalnym jest ze Polacy dopłacają do telefonu. Jak my będziemy zarabiać tyle co Niemcy wtedy też będziemy mieć darmowe telefony w promocjach.

  • 0

    12.  2006-11-04 20:02:53

    bzdura balonik - nie wtedy kiedy będziemy zarabiać tak jak Niemcy ale tyle wydawać na telefony jak oni.

  • 0

    13.  2006-11-04 21:04:06

    ale właśnie o to mi chodziło :) jak będziemy zarabiać tyle co oni to będziemy mogli wydawać tyle na abonament co oni :)

  • 0

    14. ~piotr  2006-11-04 21:56:32  host: abrj72.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To odwróćmy to inaczej.Jeśli jest tam tak tanio jak przelicza getITright (7gr./min.) to dlaczego jest tam tak mało abonentów lub użytkowników jak ktoś woli. 20 lat temu mój wujek pracował w RFN i zarabiał 8-9 marek/h.Cały świniak w PRL-u kosztował jakieś 10$.Za jego jedną godzinę pracy w RFN żona+2dzieci mogła przeżyć u nas godziwie cały dzień! I na koniec nadmienię,że jemu w UE się dzisiaj nie opłaca pracować!Zarabia w IV RP lepiej!Witku skomentuj te przeliczniki do $

  • 0

    15. ~dix  2006-11-04 23:56:13  host: edp141.internetdsl.tpnet.pl

    "a tak na marginesie: średnia płaca na Białorusi nie przekracza 20-25 dolarów" haha taka prawda jak w Polsce średnia płaca nie przekracza 60 dolarów. Akurat ceny rozmow tel. nie są na Białorusi aż takie tanie, ale naprzykład czynsz za dobre mieszkanie to 100-150zł. Znajomi mowili mi, że Lukaszenka czesto straszy bialorusinow, iz jak odejdzie to beda mieli taką biede jak w Polsce.

  • 0

    16. ~J  2006-11-05 11:07:49  host: nat-tor.aster.pl

    Taryfy w Polsce są zblizone do taryf w Europie Srodkowej. Na Słowacji, w Czechach ceny są prawie identyczne, jak u nas.

  • 0

    17. ~getITright  2006-11-05 11:47:00  host: chello087206218003.chello.pl

    @ksad - twoja wypowiedź to kompletny nonsens ! Mało tego nie padł w niej nawet jeden argument @rcicho - tak jak mówie, nie jest to może zmowa cenowa w znaczeniu prawnym, ale jeżeli operatorzy postanowili że wojna cenowa do niczego ich nie doprowadzi, to innymi słowy postanowili ze sobą nie konkurować, tylko udawać że konkurują... @balonik - wygadujesz głupoty chłopcze ! bo na zachodzie, fakt telefony za darmo są do abonamentów np. 30-40 euro, TYLKO ŻE W POLSCE TEŻ SĄ ABONAMENTY ZA 30-40 €O I WIĘCEJ, ALE W POLSCE ZA TELEFONY KTÓRE NA ZACHODZIE SĄ ZA DARMO NP. NOKIA N73, TRZEBA DOPŁACAĆ KILKASET ZŁOTYCH NAWET W TAKICH WYSOKICH ABONAMENTACH!!! I TO JEST TA RÓZNICA ! jeżeli tego nie dostrzegasz to albo jesteś idiotą, albo przedstawicielem któregoś z polskich operatorów ! Teraz jeszcze gwoli wyjaśnienia, oczywiście moja wypowiedź nr.1 była pół-żartem, wiadomo że nikt tutaj nie chce autorytaryzmu jaki jest na Białorusi, ani tej biedy, ale fakt jest taki że usługi na zachodzie są TAŃSZE NIŻ W POLSCE, a telefony do abonamentów są ZA DARMO, a u nas do NORMALNYCH telefonów trzeba DOPŁACAĆ i to przy podpisywaniu umowy na 2 lata, a nie tak jak na zachodzie na 12, lub 18 miesięcy, fakt też jest taki że nawet w jakiejś zacofanej, biednej, "komunistycznej" Białorusi usługi są KILKUNASTOKROTNIE TAŃSZE, a pensje tylko kilkukrotnie niższe !!! Innymi słowy mamy chyba najgorsze oferty z całej Europy :/

  • 0

    18.  2006-11-05 13:39:23

    getItright: koleś nie obrażaj mnie to po pierwsze a po do drugie większość klientów bierze abonamenty za 20-30zł i telefony za 1zł wiec operator nie będzie fundował super telefonów za friko garstce która weźmie drogi abonament. To jest biznes. Dodatkowo aby ceny telefonów potaniały musi zadziałać 4 operator a najlepiej dla kraju o takiej wielkości jak Polska byłoby dobrze aby rozpisano koncesje również dla 5tego operatora wtedy można by mówić o liberalizacji rynku

  • 0

    19. ~getITright  2006-11-05 14:18:31  host: chello087206218003.chello.pl

    @balonik - g... mnie bchodzi większość abonentów, w Polsce nawet jak weźmiesz abonament za 300zł (!!!!!!!) to musisz dopłacać do takich starych badziewi jak nokia n70 (!!!) i to nie mało, więc o czym rozmowa ??? a co do obrażania to sam się obrażasz wypisując takie głupoty ! co do 4 i 5 operatora, to się zgadzam, ale narazie ich nie ma, a P4 to netia która od kiedy istnieje jeszcze z nikim nie konkurowała, TP wprowadza jakąś nowość, czy obniżkę, to netia też tylko o 1gr taniej, nigdy nie było tak żeby netia coś zrobiła jako pierwsza, to nie konkurencja, tylko wegetacja, zdziwił bym się gdyby z P4 było inaczej... więc co pozostaje ? POZOSTAJE NAM WYMAGAĆ TEGO CO JEST NA ZACHODZIE, a jak nie - nie podpisywać umowy, zobaczymy jak wtedy będą śpiewać nasi operatorzy...

  • 0

    20. ~ksad  2006-11-05 19:39:54  host: xdsl-7108.zgora.dialog.net.pl

    getITright: spoko. Nie zapominaj, że gdy kupujesz jakikolwiek abonament, nawet ten za 300 zł., to i tak otrzymujesz za niego konkretne usługi. Nie widzę potrzeby, aby operator dawał Ci z tego tytułu jakiś terminal za darmo. Jest dobrze, gdy cena jest po prostu niższa.

  • 0

    21. ~ksad  2006-11-05 19:42:00  host: xdsl-7108.zgora.dialog.net.pl

    sympatyczny: moje rzeczywiście są nieoficjalne, oparte na tym, czego sam doświadczam bywając od czasu do czasu na Białorusi i mając w tamtym kraju sporo bieżących kontaktów.

  • 0

    22. ~getITright  2006-11-05 21:39:26  host: chello087206218003.chello.pl

    @ksad - zaraz, zaraz... rozgraniczmy pewne rzeczy, ja daję 300zł a w zamian dostaje usługi to masz również w pre-paidzie i umowach na czas nieokreślony, czyli wszędzie, także mozesz np. po 2 miesiącach się rozmyślić i przejść do innej firmy, natomiast w zamian za to że podpisujesz umowę na 2 lata, dając operatorowi zapewnienie stałego dochodu przez 2 lata, w przypadku abonamentu 300zł zostawisz na 100% CONAJMNIEJ 7200zł u operatora (chociaż wiadomo że średnio będzie to więcej, bo prawie każdy przekracza abonament) dostajesz w NORMALNYCH firmach, w NORMALNYCH krajach telefon, coś za coś, już rozumiesz ? dostrzegłeś już powód z jakiego operator ma mi dawać telefon za darmo, przy podpisywaniu umowy terminowej ??? tak jak to robią operatorzy na zachodzie...