Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wymusić konkurencję telekomów

Wymusić konkurencję telekomów

sirmark 10 Lipca 2008 08:44

0 0

Ustawodawcy postanowili, że organy regulacyjne mogą zmusić wielkie europejskie grupy telekomunikacyjne, takie jak Deutsche Telekom, do szerszego udostępniania swoich sieci rywalom - pisze Gazeta Prawna.

Jeden z komitetów Parlamentu Europejskiego poparł plany nadania krajowym organom nadzoru telekomunikacyjnego w UE uprawnienia do podziału sieci i działalności usługowej dominujących operatorów na odrębne podmioty.

Projektodawczyni, komisarz UE Viviane Reding, odpowiedzialna za telekomunikację, chce, aby wszystkie organy nadzoru telekomunikacji w UE mogły dokonywać podziału wielkich grup (dziś większość z nich nie ma takich uprawnień), z tym że spółki nadal pozostałyby właścicielami swych sieci. Na mocy obecnie obowiązujących przepisów wymuszono na niektórych głównych operatorach udostępnienie rywalom zaledwie niewielkiej części posiadanej infrastruktury.
Jednak ustawodawcy zastosowali wobec planu mechanizmy kontroli i równowagi, a podczas głosowania w Strasburgu komitet ds. telekomunikacji zdecydował, że stosowanie przewidzianych w planie rozwiązań ma mieć charakter wyjątkowego środka.

Etno, organizacja lobbystyczna reprezentująca m.in. France Telecom, twierdzi, że funkcjonalne rozdzielenie odstrasza od inwestycji i nie stanowi właściwego podejścia do rozwijania konkurencji na bazie infrastruktury. Z kolei Ecta, występując w imieniu między innymi Tiscali, uznała proponowany środek za pozytywny, ale wyraziła obawę, że dodatkowe bariery mogą opóźnić wprowadzenie go w życie.

Porażką Viviene Reding jest ograniczenie przez parlamentarzystów innych propozycji - zwłaszcza odrzucenie planu stworzenia wielkiego, scentralizowanego ogólnoeuropejskiego organu ds. telekomunikacji na rzecz znacznie słabszego organu reprezentującego krajowe organy nadzoru.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~malik  2008-07-10 09:11:36  host: aahd129.neoplus.adsl.tpnet.pl

  oczywisćie popieram to że unia chce żeby jej mieszkańcom zyło się lepiej i taniej, ale z drugiej strony wydaje mi się że takie działania są nielegalne względem operatorów, bo na dobra sprawe, jak mam kase, pomysł i logistykę to zakładam dobrą firmę, więc czemu później ktoś ma mi mówić że mam zrobić to czy tamto żeby mojej konkurencji żyło się lepiej? chyba troche nie rozumiem kapitalizmu ;-)

 • 0

  2. ~m  2008-07-10 09:57:54  host: abeb65.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Problem tak naprawdę dotyczy tylko wielkich byłych narodowych operatorów telekomunikacyjnych. Uściślając, teraz naprawiane są błędy popełnione przy ich prywatyzacjach, to jest sprzedanie całości jednemu właścicielowi. A powinno być od samego początku, najpierw podział a dopiero potem prywatyzacja. :(

 • 0

  3.  2008-07-10 09:58:22

  malik - bo to nie jest kapitalizm i wolny rynek tylko pozory. Rynek jest albo wolny albo regulowany.

 • 0

  4.  2008-07-10 10:01:19

  m - dokladnie tak jak napisałes. Winni są politycy ktorzy sprzedali te firmy bez wczesniejszej demonpolizacji rynku. Gdyby np. 10 lat temu podzielono TPsa na 4 konkurujace z sobą firmy dziś nie było w Polsce problemów np. z netem. itp.

 • 0

  5. ~sprawdznumer pl  2008-07-10 10:04:43  host: static-81-219-212-82.devs.futuro.pl

  przyszłosc jest jasna , przyszłosc to VOIP !!!www sprawdznumer pl

 • 0

  6. ~j  2008-07-10 10:18:23  host: yk170.internetdsl.tpnet.pl

  malik: Jesteś jeszcze chyba młody i niedoświadczony. Nielegalna, to jest zmowa korporacji, karteli etc. - Co to znaczy 50 gr z wielką łaską za minutę? Nie mówię, że ma być za darmo, jednak uważam, że przy dochodach Polaków połączenia między sieciami powinny kosztować max 8-10 gr/min.

 • 0

  7. ~mirekb  2008-07-10 11:03:45  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

  Niemcy,Francja,Wielka Brytania (dt,FT,vodafone)najsilniejsze państwa UE,jądro unii.naprwde ktoś wierzy ze im zagroża regulatorzy??ja nie bardzo

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-105-205.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet