Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyhamowała sprzedaż kart SIM

Wyhamowała sprzedaż kart SIM

LuiN 9 Maja 2008 08:10

0 0

Skończył się wyścig na liczbę sprzedanych kart SIM. Wzrost liczby kart SIM w pierwszym kwartale 2008 roku był najmniejszy od początku wieku - pisze Gazeta Prawna.



PTC zmniejszył liczbę klientów o 12 tys., u Polkomtela przybyło ich 75 tys., Centertel stracił 151 tys., a P4 zyskał 326 tys. Ogólnie dało to 258 tys. nowych kart SIM. Niewielki wzrost liczby aktywnych kart SIM w polskich sieciach komórkowych to efekt spadku liczby klientów Polskiej Telefonii Cyfrowej i PTK Centertel oraz spowolnienia wzrostu w Polkomtelu i P4.

Skończył się wyścig o najwyższą liczbę kart SIM - skomentował Klaus Hartman, prezes PTC. -Liczy się długoterminowy wynik finansowy - dodał Adam Glapiński, prezes Polkomtelu.




Trzej najwięksi operatorzy odnotowali w I kwartale 10,6%. wzrost przychodów w stosunku do IQ 2007 roku. W porównaniu z 4Q 2007 roku ich przychody (z powodu tzw. sezonowości) spadły o 1,5% do 5,99 mld zł. Cały rynek wzrósł o 12,8% w porównaniu z 1Q 2007 roku, ale spadł o około 1% w porównaniu z 4Q 2007.

Coraz ważniejszym źródłem przychodów stała się transmisja danych. Największą ilość abonentów pakietowej transmisji danych w marcu posiadał Plus - 410 tys. użytkowników iPlus, tuż za nim była Era z 400 tys. klientów Blueconnect zaś Orange poinformowało o 262 tys. klientów abonamentowych i ponad 100 tys. użytkowników Orange Free na kartę.

Wczesne prognozy zakładające, że w tym roku przybędzie od 3 do 4 mln kart SIM zostały zredukowane. Obecnie analitycy stawiają na 1 - 1,5 mln. Operatorzy liczą na 7% wzrost przychodów, analitycy szacują, że wyniesie on w tym roku mniej - 5%.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 39
  • 0

    20.  2008-05-09 22:09:04

    20- a co ty bys chciał by ktoś kto płaci 10zł na m-c i 500zł na miesiąc mieli takie same stawki?? to by było fer uważasz?? zamiast narzekać gdzie popadnie wez się lepiej do roboty i zapracuj sobie na taką kase bys miał to w dupie czy płacisz 20gr czy 60gr. bo na razie tylko czas tracisz na narzekanie. to jest porabana cecha polaków- nic nie robić tylko narzekać, że jest przerąbane. wszystko nam się należy, a od siebie nic nie dać. to przez takich polska jest teraz w tym miejscu gdzie jest.

  • 0

    21. ~jojo  2008-05-09 22:22:30  host: eed24.neoplus.adsl.tpnet.pl

    S!D - o co Ci chodzi? Jak się odniesiesz do słów Streżyńskiej o tym, że mamy jedne z najdroższych np. stawek za połączenia w sieciach komórkowych w Europie i planach UKE w celu obniżenia stawek MTR do połowy 2010 roku? Dlaczego KE chce obniżyć ceny roamingu, przesyłu danych i SMS-ów. Trudno nie narzekać, gdy brakuje normalności, a operator mydli oczy pakietami, zamiast cennikiem. Ktoś kto płaci 10 zł powinien mieć stawki w cenniku takie same jak ten który płaci 500 zł. Niech ten co płaci 500 zł wykupi sobie odpowiedni, dodatkowy zryczałtowany pakiet skoro chce dużo rozmawiać lub często korzysta z telefonu.

  • 0

    22. ~V  2008-05-09 22:58:27  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    #21 - pracuję i dlatego właśnie zwracam uwagę na to ile i na co wydaję. Jeśli twierdzisz że nie sprawia ci różnicy czy zapłacisz za coś 3x razy więcej, to znaczy że jesteś zwykłym pokemonem trolującym spod mamusinej spódnicy i w życiu nie ruszyłeś palcem żeby na coś w życiu zapracować. Ewentualnie jesteś zwykłym idiotą

  • 0

    23.  2008-05-10 07:29:12

    23. stary- jesteś człowiekiem pokroju: pracuje to mi sie należy. Nie, nie sprawia mi to wielkiej różnicy czy zapłacę 100zł czy 300zł w miesiącu za telefon bo zapierdalam i mam z czego zapłacić. Nie rzucaj epitetami może co? Jeżeli masz problem z zapracowaniem na rachunek to skończ siedzieć tu i narzekać, tylko włącz sobie opcję przedsiembiorczość i zarób coś więcej. Jesteś totalnym minimalistą zapatrzonym w siebie. Między wierszami piszesz, że za mało zarabiasz. To co? operator ma się do ciebie dostosować?? chyba jednak nie tędy droga.

  • 0

    24.  2008-05-10 07:45:02

    ~jojo nie neguje- jest drogo (drożej niż gdzieś indziej). tu masz racje. ale nie może być tak, że każdy ma po równo. system utopijny nie ma racji bytu. to by nie miało logiki. np po co mi abo za 500zł, skoro wezmę za 10 i będę miał te same stawki. to by doprowadziło do stagnacji na rynku GSM. Np. firma transportowa za kurs z punktu A do punktu B życzy sobie Xzł. Jeśli jednak ktoś jej zobowiąże się do tego, że 3x w miesiącu będzie z takich usług korzystał to zapłaci za to 70%X. Tak samo jest stary wszędzie. Biorąc abo za 500zł dajesz gwarancję, że będziesz płacił i masz za to taniej. Doładowując za 50zl dajesz przychód 50zł operatorowi. Ten procentowo się z tobą podzieli odpowiednią ilością tego budżetu. Kup karte za 10zl to też odpowiednia ilością tego budżetu się z tobą podzieli w odpowiednim stosunku zachowując proporcje w tym jaki wygenerowałeś przychód. Każda gałąź handlu, usług i przemysłu działa w ten sposób. Ty wymagasz by jedna działała inaczej bo jest drogo. przyczyna tego, że jest drogo nie leży w pakietach itd, tylko zupełnie gdzieś indziej. Zreszta końcówką postu nr 22 sam sobie przeczysz: "Niech ten co płaci 500 zł wykupi sobie odpowiedni, dodatkowy zryczałtowany pakiet skoro chce dużo rozmawiać lub często korzysta z telefonu." Najpierw twierdzisz, że każdy ma mieć po równo, a potem zaprzeczasz zdaniem, gdzie ten co płaci 500zł powinien mieć prawo do przywileju. To po równo, czy nie po równo?? Sory, nie dajesz argumentu dlaczego ktoś miałby założyć, że twoja wypowiedz jest oparta o logikę, a nie jest zwykłym bełkotem tradycyjnego narzekacza.

  • 0

    25. ~  2008-05-10 12:24:56  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    tylko play-owi rośnie - i się nie dziwie, w końcu oferta reszty leży na dnie i tonie w mule :D kto daje taką cenę minuty i to jeszcze z telefonem np. motorola RAZR2 V9 za 99zł do abonamentu za 50zł, albo samsung U700 za 1zł do tegoż abonamentu ??? na pewno nie klika plus/orange/era

  • 0

    26. ~  2008-05-10 12:26:55  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    S!D nie odnoszę się do reszty wypowiedzi, ale do jednego zdania "To co? operator ma się do ciebie dostosować??" no raczej !!! haaalo ! a może to ty się masz dostosować do operatora ?!? no bez przesady !

  • 0

    27. ~  2008-05-10 12:30:18  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    i jeszcze jedno, jak ktoś płaci 500zł to powinien dostawać CO ROKU telefon klasy N95 do tego abonamentu, ale STAWKI POWINNY BYĆ TAKIE SAME W KAŻDYM ABO, tylko że w abo za np. 20zł nie dostawał byś telefonu N95, tylko np. nokie 1100 :D a jak chcesz ofertę bez telefonu, to nie bierzesz abonamentu bo i poco...

  • 0

    28. ~jojo  2008-05-10 12:38:32  host: eed24.neoplus.adsl.tpnet.pl

    S!D tzn., że tylko dla tego że dzwonię rzadziej / mniej mam płacić więcej za minutę? Nie mieszaj abonamentu do usług na kartę (ja pisze cały czas o pre-paid), gdzie zawsze była jednakowa stawka do wszystkich, bez względu na wielkość doładowania. Dopiero niedawno Orange i Play (który zresztą w NPnK z tego zrezygnował) uzależnił stawkę od wielkości doładowania, ale i tak w większości pre-paidów jest po staremu. Nie zaprzeczam sam sobie. Każdy powinien mieć możliwość wykupienia takiego pakietu, po prostu osoby wydające mało raczej go nie wykupią, bo nie będzie im taki pakiet potrzebny - to ma być opcja dostępna dla każdego. Jednak każdy będzie miał w standardzie dostęp do takich samych niskich stawek cennikowych. Po prostu widzę, że gdzie indziej taki system może funkcjonować, chore są pakiety stosowane przez polskich operatorów. ;-)

  • 0

    29. ~V  2008-05-10 14:03:01  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    S!D bez względu na to czy zarabia się 3.000 czy 30.000 zł - myślący człowiek nie wyrzuca pieniędzy w błoto. Podejrzewam że zrozumiesz to gdy przestaniesz mówić o swoich rodzicach i sam weźmiesz sie do pracy.

  • 0

    30.  2008-05-10 17:06:16

    ~V naprawdę przekonujesz mnie do tego, że jesteś minimalistą i kasy prawdziwej nigdy nie zarobiłeś. Jest gigantyczne grono ludzi, którzy zamiast poświęcać swój czas na szukanie przysłowiowych kliku groszy oszczędności wolą poświęcić tan czas na zarabianie kasy. Twój problem polega na zupełnie czymś innym nie jest to już branża telekomunikacyjna, więc nie będziemy tu o tym dyskutować. O co ci chodzi stary?? Nie stać cię na swobodne użytkowanie telefonu to będziesz winą za to obarczał operatora?? chyba coś ci się w głowie poprzewracało człowieku. Jak mnie na coś nie stać to sobie odpuszczam. Mnie stać to mam to gdzieś ile zapłacę. Dojrzyj do tego, że widocznie telefonia nie jest dobrem na które cię stać. ciekawe czy na forach z temtyki nieruchomości, energii elektrycznej i choćby branży spożywczej też tak się udzielasz? Nie wyskocz mi proszę z tekstem typu: bo w krajach A , B i C maja taniej. Może to jest kwestia zupełnie inna- w innym kraju z 50zł wydanych przez klienta operator zarabia 30zl a polski operator 20zł- może tu jest pies pogrzebany?? Nie pozjadałeś wszystkich rozumów. Nie przedstawiasz argumentu, tylko domagasz się by było taniej. Może zdobądź wiedzę z tej tematyki i dowiedz się dlaczego jest tak drogo, a nie taniej i podyskutuj kulturalnie na forum na temat co można zrobić by operatora zmusić do polepszenia oferty. I nie pisz więcej o moich rodzicach, których nie stać na telefon bo im się w życiu nie poszczęściło i skaczą po telepolisie i nie marudzą na operatora. Ja im płacę za telefon.

  • 0

    31.  2008-05-10 17:21:17

    jojo- to tak jak z np artykułami spoż. Kupisz mały napój 0,5l i zapłacisz 2zł, ale jak kupisz w wersji 1l to zapłacisz mniej niz 4zł. i gwarantuję ci, że nie chodzi o koszt buteli/kartonika. Kupisz auto za 30000 dostaniesz radio gratis, kupisz auto za 100000 dostaniesz radio, dolby i dvd gratis. OK, może i masz rację, że ze względów czysto humanitarnych tak powinno być. Ale ze względu na zasady prowadzenia biznesu nie opłaca się to po prostu i tyle. Każdy walczy o zwiększenie zysków. Jeśli masz umowe o prace to chcesz większą stawkę za godzinę, jeśli masz biznes to tak właśnie działasz. to jest w 100%normalne. Może twój punkt widzenia jest strasznie zboczony w kierunku punktu widzenia tylko i wyłącznie usera gsm, a mój przedsiębiorcy (telekomunikacyjnego zresztą). Racja leży gdzieś po obu stronach.

  • 0

    32.  2008-05-10 17:27:43

    28. cytuje "powinien dostawać" ja pierniczę stary, już zbieramy centka, p4, polkomtela i PTC i lecimy do ciebie z n95- mam nadzieję, że nie będziesz się gniewał za kolor? i najmocniej przepraszam w imieniu wszystkich operatorów, że wcześniej do nie dostrzegliśmy pępka świata i byliśmy zapatrzeni w prowadzenie swojego biznesu. przyjmij nasze przeprosiny!!

  • 0

    33. ~jojo  2008-05-10 17:45:38  host: eer105.neoplus.adsl.tpnet.pl

    S1D tak jak napisałem wcześniej - muszę cieszyć się z tego co mam i cieszę się. Mogłoby być taniej ale teraz też nie jest źle - w porównaniu z tym co było jeszcze parę lat temu. Jednak tak jak większości świadomych użytkowników nie podoba się np. podział na rozmowy w w sieci i poza, tak samo mnie nie podobają się przede wszystkim chore pakiety w pre-paidach zamiast normalnych stawek w cenniku. Na szczęście potrafię skorzystać z tych pakietów i jakoś się dalej męczę. Twierdzę, że pakiety to oszukiwanie użytkownika w białych rękawiczkach. Niby cena spada, a wiadomo ile tak naprawdę osób z nich skorzysta. Gdyby wszystkie te ceny były w cenniku naprawdę korzystanie z telefonu stałoby sie dużo przyjemniejsze.

  • 0

    34. ~jojo  2008-05-10 17:57:31  host: eer105.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I jeszcze jedno S!D na prawdę nie chcę żebyś odniósł wrażenie, że oczekuje czegoś "za darmo" - ja chcę płacić. Chcę tylko aby opłaty za usługi były zorganizowane w sposób rozsądny. Bo moim zdaniem lepiej było by gdyby cena za minutę czy np. MMS-a była wliczona w cennik - i żadnej Hameryki tym nie odkrywam. Skoro ja i tak doładowuje konto, to już nic innego nie mogę zrobić z pieniędzmi które wydałem na doładowanie. Więc dla czego żeby rozmawiać np po 20 gr w sieci mam jeszcze wykupywać kolejny pakiet, którego ilość i ważność trzeba kontrolować, a po za tym nie można przeznaczyć go na nic innego niż rozmowy w sieci... To jest moim zdaniem działanie na niekorzyść użytkownika. Bo nawet jeżeli wie on o danym pakiecie, to związane z jego obsługą czynności przyprawiają o białą gorączkę. Jeżeli operatorzy podeszli by uczciwie do swoich użytkowników, to zaoferowali by po prostu te stawki w cenniku - i przede wszystkim o to mi chodzi. Pozdrawiam. ;-)

  • 0

    35. ~V  2008-05-10 18:12:54  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    S!D chłopie, ale o czym ty bredzisz? Otóż nie napisałem że wszystko jest drogo, tylko że trzeba umieć poruszać się w życiu tak, żeby niepotrzebnie nie przepłacać. Za wszystko inne też pewnie płacisz 3 razy więcej tylko dlatego że nie chce ci się rozejrzeć i jeszcze się z tego cieszysz. Cóż, jesteś tym czym jesteś, współczujemy rodzicom.

  • 0

    36.  2008-05-10 18:52:21

    ~jojo, ale problem nie leży po stronie operatora tylko userów. Operator działa dostosowuję ofertę do ludzi (jak się da najdelikatniej naciągnąć by naj jak więcej zarobić- dewiza prepaida). czemu operator miał by coś zmieniać. Ludzie nadal płacą wysokie stawki w prepaidach, a operator oczywiście jest czysty bo w razie czego daje możliwość rozmów "za free" itd. Wiec wina leży po stronie userów bo się na to godzą, a porównując do innych krajów zmiany nie będą u nas szybsze niż za 2-3 lata. Między innymi dlatego wchodzą nowi na rynek. Wietrzą tu szanse dla siebie. Ale popatrz na rynek biznesowy. Mam w ramach abonamentu prawie realna stawkę 10 groszy za minutę do wszystkich we własnej sieci i sieci stacjonarnej, a 33gr do innych. w ramach abo. potem 15gr i 50gr poza abo. Chyba o coś takiego ci chodzi prawda?? półtory roku temu było by to nie do pomyślenia, a już jest. Po prostu klient biznesowy jest bardziej świadomy, a operator bardziej dba o jego dobro bo jest bardziej dochodowy. Wiec do póki będzie popyt na nowe aktywacje to operator nie zmieni podejścia również do prepaidów. Zaczyna się robić nagonka na przechodzenie na abo z prepaida. potrwa to do 2 lat max, a potem stagnacja na rynku voiceowym. będzie walka na transmisje, telewizje i inne usługi.

  • 0

    37.  2008-05-10 19:06:17

    ~V special 4 U wziąłem rachunki. Po prostu rozpiernicza mnie takie podejście jakie ty masz. Jesteś nadętym minimalistą. oszczędzam tak- mój telefon 350zł, reszta firmowych 990zł. Odejmę to od swojego dochodu i nawet nie poczuje, że płaciłem. Stary po co firmy stawiają gigantyczne, drogie szklanne wieżowce w centrach miast na swoje siedziby? dla ciebie mogą pod namiotem w polu pracować bo tak było by taniej, zgadza się? stary jednych po prostu na to stać. I nie pisz mi, że myślący człowiek nie wyrzuca pieniędzy w błoto, bo ci którzy je mają i wyrzucają w błoto AKURAT SĄ MYŚLĄCYMU LUDZMI (skoro się ich dorobili), a ci którzy ich nie wyrzucają bo nie maja są na ogół niemyślącymi ludźmi ( bo się kasy nie dorobili). I tu jest twój problem. To już nie ma nic wspólnego z telekomunikacją. Nie życzę sobie z twojej strony komentarzy z udziałem moich rodziców i dlatego właśnie kończymy dyskusję bo takich pionków jak ty pożeram na śniadanie. Gratuluje podkreślanego oderwania się od rodziców i życia na własna rękę- też jestem dumny! Żegnam Pana!

  • 0

    38. ~V  2008-05-10 20:02:45  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    dobrze że przynajmniej wiesz ile płacisz. Firmy stawiają wyniosłe budynki w centrach miast i czynią z nich swoje siedziby w konkretnym celu - powierzchnia dla pracowników, lokalizacja czyli lokalny rynek pracy, sieć dróg itd., tych czynników jest bardzo wiele. Firmy NIE robią tego TYLKO dlatego że je na to stać. Jakim trzeba być kretynem żeby tak pomyśleć? Szczerze mówiąc to nic przeciwko takim jak ty nie mam - w mojej firmie też zdarzają się klienci którzy słono przepłacają za usługę lub towar. Najlepsze jest to że najczęściej taki kretyn wraca z uśmiechem na ustach po więcej. Powszechnym określeniem jest wtedy zwykłe "frajer". I tym właśnie dla mnie jesteś. Do twoich rodziców też nic nie mam, poza współczuciem. Smacznego.

  • 0

    39. ~marian G  2008-05-15 21:53:05  host: 77-253-158-78.adsl.inetia.pl

    @20 S!D "zapracuj sobie na taką kase bys miał to w dupie czy płacisz 20gr czy 60gr" - ja pracuję, wcale źle nie zarabiam. Ale nie mam w dupie czy płacę za coś 3 razy więcej. Miałbym to w dupie, gdyby to były łatwo zarobione pieniądze. Uważam, że ten kto tak mówi, to albo ma easy money z jakiegoś przekrętu albo z jakiegoś cwaniactwa, albo właśnie ma firmę jak Ty i może sobie "odliczyć". Nie każdy jednak ma firmę i nie każdy chce - i co, dlatego jest się frajerem, ze się "nie dorobiło" ? Ktoś musi pracować żeby właściciel firmy sie dorobił. A ciężką harówą zarobione pieniądze się tak łatwo nie wydaje i ja np. sie liczę z tym czy wydam za tą samą usługę 3 razy wiecej czy nie.