Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wstępne wyniki Centertelu w 3Q2012

Wstępne wyniki Centertelu w 3Q2012

WitekT 17 Października 2012 08:47

0 0

W III kwartale 2012 roku Centertel miał przychody na poziomie 1,853 mld zł (spadek o 4,8% w stosunku do III kwartału 2011 roku). 30. września operator miał 14,758 mln aktywnych kart SIM - o zaledwie tysiąc więcej niż na koniec II kwartału. Co ważne, zmniejszyła się baza kart abonamentowych.

W III kwartale Centertel stracił aż 43 tys. kart abonamentowych, a pozyskał 44 tys. prepaid. Marża EBITDA w III kwartale wyniosła 31,8% (spadek względem III kwartału 2011 roku o 2,3 pkt. proc).

W komentarzach do wyników napisano, że spadek przychodów nastąpił ze względu na gwałtowne obniżenie ARPU i cięcie stawek MTR. Zapowiedziano też natychmiastowe wdrożenie planu działań marketingowych i sprzedaży w celu minimalizacji wpływu nielimitowanych planów taryfowych.




W następstwie wprowadzenia w II kwartale ofert na nielimitowane rozmowy komórkowe i SMS-y przez wszystkich operatorów w Polsce, średni przychód na użytkownika w naszym segmencie usług dla biznesu obniżył się znacząco. Środki zapobiegawcze, jakie natychmiast podjęliśmy nie będą wystarczające, aby w pełni zneutralizować negatywny wpływ tej nowej wojny cenowej na wartość całego rynku - skomentował wyniki Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Podział ARPU na poszczególne usługi:
orange arpu 3q2012m

Kluczowe wskaźniki:

Prepaid

Postpaid

Razem

1Q11

7,457

6,963

14,420

2Q11

7,568

6,967

14,535

3Q11

7,641

6,972

14,614

4Q11

7,681

6,977

14,658

1Q12

7,685

6,927

14,612

2Q12

7,820

6,937

14,757

3Q12

7,865

6,894

14,758



Liczba smartfonów i łączy szerokopasmowych:

liczba smartfonów (tys.)

klienci mobilnych usług szerokopasmowych (tys.)

1Q11

1725

499

2Q11

1804

645

3Q11

1881

691

4Q11

2103

741

1Q12

2256

800

2Q12

2574

848

3Q12

2798

907


ARPU w zł (ang. Average Revenue Per User, czyli średni przychód z abonenta)

prepaid

postpaid

zagregowane

1Q11

17,5

62,7

39,4

2Q11

18,0

66,1

41,1

3Q11

18,1

65,3

40,7

4Q11

18,0

64,5

40,1

1Q12

16,8

62,0

38,3

2Q12

17,9

64,8

40,0

3Q12

17,0

61,7

38,0



AUPU (ang. Average Usage Per User, czyli średnia ilość minut wykorzystywana przez użytkownika)

prepaid

postpaid

zagregowane

1Q11

92,6

229,0

158,6

2Q11

96,7

236,3

163,9

3Q11

97,5

236,6

164,0

4Q11

93,7

235,9

161,4

1Q12

92,3

236,5

160,8

2Q12

95,8

239,6

163,7

3Q12

91,3

243,4

162,6



SAC w zł (ang. Subscriber Acquisition Cost, czyli koszt pozyskania klienta) i SRC (ang. Subscriber Retention Cost, czyli koszt utrzymania abonenta)

prepaid

postpaid

zagregowane

SRC

1Q11

8,5

562,1

140,2

563,7

1Q11

8,5

562,1

140,2

563,7

2Q11

9,2

559,3

124,9

542,1

3Q11

8,5

577,2

114,4

555,6

4Q11

10,4

565,4

134,1

591,4

1Q12

9,0

627,2

132,5

628,8

2Q12

7,6

544,0

107,3

651,2

3Q12

8,2

563,4

113,3

599,9



CHURN (wskaźnik odejść)

prepaid

postpaid

1Q11

14,4%

3,8%

2Q11

15,8%

3,4%

3Q11

17,2%

3,5%

4Q11

16,1%

4,0%

1Q12

16,7%

3,9%

2Q12

16,8%

3,4%

3Q12

17,2%

3,5%


Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 71
  • 0

    54. ~  2012-10-17 12:44:38  host: aenw170.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wystarczy popatrzeć na warunki ceny itp. od razu widać ze opi bardziej dbaja o karciarzy a postpaidowcy to nierozgarnięte ,dojne jelenie

  • 0

    55. ~gosc  2012-10-17 12:56:09  host: proxy5.messagelabs.net

    54: dokładnie tak - no powiedzmy 90% abonamentowców to są ludzie, o których wspominasz, przez co są tak cenni dla aoperatorów. Klient nierozgarnięty i nieorientujący się w sytuacji to skarb - zarobi na nim każdy: państwo, operator, pośrednik

  • 0

    56.  2012-10-17 13:01:31

    53. - mam swoją opinię o takich ludziach i ją wyrażam. Ty masz swoją. Zapewne żarcia za 1,35 dziennie kupujesz, bo przecież Cię nie stać... Śmieszny jesteś i tyle. Ja wydaję ile wydaję i jęsli Tobie się wydaje, ze musiałem to ukraść bo normalnego człowieka na to nie powinno być stać. to jesteś dla mnie śmiesznym człowieczkiem, któremu pacować się nie che (bo praca jest - wczioraj w telewizji pokazywali jednego spawacza, który powiedział, zę mu lepiej na swoim niż na etacie). Tylko on się od Ciebie róznie zasdaniczą rzeczą. Ten cżłowiek ma mój szacunek bo jemu się chce pracować ;-) Ty możesz żebrać a i tak nie wzbudzisz u mnie litości ;-) 54. taaak... masz rację. Więc jaśli mówię, ze większość narodu to barany mam rację? Czemu więc wszyscy się obrażają?

  • 0

    57. ~  2012-10-17 13:26:57  host: aenw170.neoplus.adsl.tpnet.pl

    56 wlo wiele razy przyznawałes tu nam do kradzieży i złodziejstwe i fraudóf więc się nie obrażaj że nazywamy rzeczy pi imieniu a po zatym jeżeli ktoś w polsce twierdzi ze żyje w dostatku i nie ma ekonomicznych trosk to albo klamie jest złodzoejem (ale nie w sensie że ukradnie bułke w oszą ale w szerszym np wykonuje pracę za anormalne wynagrodzenie dając w zamian mizerny produkt usługę)

  • 0

    58. ~KKB Orange  2012-10-17 13:27:45  host: wau.torservers.net

    żeby przyciąć koszty w kanale KKB wprowadzają wspaniały program BEST i tam chcą płacić KKB jak murzynom. Za utrzymanie klienta prowizja KKB będzie wynosić 1 PLN - porażka.

  • 0

    59.  2012-10-17 13:51:30

    orange to dno widać statek łapie wode.

  • 0

    60. ~  2012-10-17 13:58:34  host: v02-15.opera-mini.net

    Czekam aż wyniki przedstawi P4. Jeżeli przejmują tak dużo klientów, to pewnie wyniki mają co najmniej lepsze o 50% od PTK

  • 0

    61. ~Słoneczny  2012-10-17 14:07:22  host: 89-77-234-34.dynamic.chello.pl

    Jakie to Orange na dno? Przecież większość playowego ruchu jest obecnie generowane na roamingu Orange? A ten ruch przecież nie idzie za darmo. Virgin mobile, który będzie miał nadal przyrost, również idzie po Orange. Krzywda im się nie stanie. Ot, w jednym miejscu stracą, w drugim zarobią.

  • 0

    62.  2012-10-17 14:41:54

    piszecie że NO-LIMIT to mały odsetek umów. No tak, ale to ten odsetek, te osoby które do niedawna płaciły 200 zł za abonament a teraz płacą 80. Te osoby które miały abo za 45 zł nadal mają za tyle. Więc właśnie dla orange te oferty bezlimitowe są cięzkie do strawienia

  • 0

    63. ~  2012-10-17 15:19:22  host: ip-78-30-106-25.free.aero2.net.pl

    Tak czytam o no limit, mialem brac ale ogarnalem sie bo i tak zostaje mi mies okolo 400 minut z abonamentu 500 min (tylko sim). No generalnie, to najgorsi sa tacy klienci jak ja- kupuja abo z samym simem badz no limit sim i duzo gadaja- operator wlasciwie nie ma zadnych widokow na dodanie do rachunku 20- 30 lub 50 zeta. Musi siedziec cicho i kasowac te marne 80 PLN.

  • 0

    64. ~  2012-10-17 15:20:37  host: ip-78-30-106-25.free.aero2.net.pl

    zostaje mi 100 minut a nie 400 z abonamentu 500 min ;)

  • 0

    65. ~suker killah  2012-10-17 15:32:44  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    @63 - skoro zostaje 400 z 500 minut, to na jaką cholerę Ci taki abonament?! Nie lepiej wziąć a) abonament w tej samej kwocie z o wiele niższą ilością minut i dobrym telefonem, b) pre-paid gdzie nie będziesz płacił 80zł tylko tyle ile zużyjesz, czyli za 100 minut - 20-30zł albo i mniej... taki profil korzystana z abo jaki podałeś to absrd i mylisz się - jesteś złotym klientem dla sieci, po prostu przepłacasz jak mało kto, płacisz 80zł za prawie nic, myślę że sieci mażą żeby mieć jak najwięcej takich klientów, bo mógłbyś im - jak już mówiłem - za to samo zostawiać 20zł miesięcznie...

  • 0

    66. ~suker killah  2012-10-17 15:35:51  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    osz! nie zwróciłem uwagi na komentarz @64 :) ale i tak, w VM za te 400 minut zapłaciłbyś mniej niż 60zł... poza tym jak już wydajesz te 80zł to równie dobrze mógłbyś wziąć NL, tak na wypadek jak byś się rozdzwonił ;) skoro cena ta sama a tu 500 minut, kontra nieskończoność minut...

  • 0

    67. ~suker killah  2012-10-17 15:43:57  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    @58 - murzynom? nie jesteśmy w XVIII wieku, teraz najmniej się płaci Polakom, zarówno w Polsce, gdzie połowa ludzi pracuje jako niewolinicy bez żadnych praw i za pieniądze urągające ludzkiej godności - na umowach śmieciowych, w dodatku nie zbierając na zabezpieczenie na przyszłość, bo i z czego. Jak i za granicą, gdzie Polacy są najtańszymi pracownikami, są nowymi murzynami, chociażby w GB zarabiają mniej niż Hindusi, czy emigranci z Afryki - dlatego ich wszyscy nienawidzą i słusznie zresztą, bo Polacy pracują za takie grosze, że wszyscy inni muszą obniżać swoje wymagania. Więc na przyszłość - jak chcesz powiedzieć, "płacą tak mało jak murzynom", powiedz, "płacą tak mało jak Polakom"

  • 0

    68. ~suker killah  2012-10-17 15:53:05  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    @56 - ja ma taką propozycję, niech Tusk zacznie pracować jako spawacz, będzie lepiej dla niego, skoro tak mu ta praca odpowiada - ale co ważniejsze, będzie lepiej dla nas wszystkich i dla Polski, a Ty możesz do niego dołączyć. Natomiast co do tego że jest praca, dla roboli - owszem, dla kogoś kto ma wyższe abicje niż stać na przysłowiowym zmywaku miejsca w Polsce jest niewiele i coraz mniej, coraz więcej ludzi ucieka z Polski, a z tego co pamiętam to mieli wracać

  • 0

    69.  2012-10-17 20:24:50

    68. ~suker killah - ja Ci bronię się kształcić i mieć wysokie aspiracje? Dla takich też jest praca, nawet sporo. Byle oprócz aspiracji była chęć do roboty i umiejętności a nie tylko papierek ;-)

  • 0

    70. ~Wyjec z Barcy  2012-10-19 10:08:10  host: 213.27.245.162

    Tak tu gadamy, ale gdy powiedziałem przy cervezie hiszpańskiemu kumplowi o abonamencie no limit za 80zł (czyli mniej niż 20 Euro miesięcznie) a full wypas z pakietami netowymi za 30 Euro (za 150zł to pełna opcja u każdego operatora, z bardzo dobrym telefonem), to powiedział, że sobie z niego robię jaja. No to pokazałem info na stronach Play, Plusa. Dopiero wtedy uwierzył. Na tle reszty Europy mamy ceny odpowiadające sile nabywczej polskiego pieniądza - czyli dla Niemca czy Hiszpana w polskich sieciach jest bardzo tanio.

  • 0

    71.  2012-10-19 10:11:01

    70. ~Wyjec z Barcy - no Ty to twierdzisz... Są tacy, którzy mówią, ze to ciągle drogo. Bo to, ze Polak zarabia średnią, to nie znaczy, ze każdy ;-)

  • 0

    72. ~Wyjec z Barcy  2012-10-19 10:26:33  host: 213.27.245.162

    Oglądałem oferty Movistara, poprzednie zwierzęce taryfy Orange (w Hiszpanii były inne zwierzaki niż u nas) - widać, że u nas jest taniej niż w Hiszpanii, nie tylko przeliczając PLN-€, ale tym bardziej porównując zarobki i koszt życia. Gdy 3 lata temu byłem służbowo w Benidormie, myślałem, by kupić miejscowego prepaida do tańszych rozmów do Polski. Okazało się to bez sensu, gdyż roaming Playa był tańszy. Dopiero później odkryłem Lycę i Lebarę. Teraz korzystam z roamingu z eurotaryfą, co mi starczy.

  • 0

    73. ~Wyjec z Barcy  2012-10-19 10:28:19  host: 213.27.245.162