Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości WSA oddalił skargę PTK Centertel

WSA oddalił skargę PTK Centertel

sirmark 12 Września 2008 19:37

0 0

12. września odbyła się rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym ze skargi PTK Centertel na decyzję UKE z dnia 31 stycznia uchylającą w części decyzję UKE z dnia 5 grudnia 2007 r. w zakresie terminu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, a w pozostałym zakresie utrzymującą ją w mocy.

Decyzja z dnia 5 grudnia 2007 r. nakazywała PTK Centertel:
wprowadzenie do treści zawieranych umów o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych postanowień wymaganych przez art. 56 ust. 3 pkt 7 Prawa telekomunikacyjnego, tzn. trybu postępowania reklamacyjnego zgodnego z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 1 października 2004 r. w sprawie trybu postępowania reklamacyjnego i warunków, jakim powinna odpowiadać reklamacja usługi telekomunikacyjnej;
wprowadzenie do treści umów zawieranych na odległość postanowień wymaganych przez art. 56 ust. 3 pkt 3, 5 i 6 Prawa telekomunikacyjnego (tzn. zakres obsługi serwisowej, czas trwania umowy oraz warunki przedłużenia i rozwiązania umowy oraz wysokość kar umownych w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy);
wprowadzenie do stosowanych przez Spółkę regulaminów świadczenia usług telekomunikacyjnych warunków jakim, zgodnie z powołanym rozporządzeniem, powinna odpowiadać reklamacja usługi telekomunikacyjnej.

Wyrokiem z 12 września. WSA oddalił skargę PTK Centertel. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że Prezes UKE dokonał prawidłowej interpretacji art. 56 ust. 3 i art. 60 Prawa telekomunikacyjnego, nakładając na spółkę obowiązek dostosowania treści umów i regulaminów świadczenia usług telekomunikacyjnych do treści tych przepisów. Sąd wskazał, że przepisy Prawa telekomunikacyjnego nakazują uregulowanie określonych zagadnień zarówno w treści umów jak i w regulaminach, zatem nie można uznać za prawidłowe odesłania pomiędzy dokumentami, które stosowała spółka. Zdaniem Sądu Prezes UKE zasadnie wskazał na nieścisłości i nieprecyzyjne zapisy zarówno w umowach, jak i regulaminach stosowanych przez Spółkę, uznając, iż niedopuszczalnym jest swobodne interpretowanie przepisów bezwzględnie obowiązujących.




Ponadto Sąd stwierdził, że ewentualna nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego nie może być brana pod uwagę w ustaleniu stanu prawnego, który należy zastosować do oceny treści wzorców umownych stosowanych przez Spółkę.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 0

    7. ~  2008-09-12 20:14:27  host: 77-254-147-154.adsl.inetia.pl

    ukenamuniu wiemy wiemy, uderzy to po kieszeni Twojego pracodawce, ale prawo jest prawem;)

  • 0

    8.  2008-09-12 20:15:22

    A konkretnie to kiedy tak do miesiąca czasu czy raczej trzeba bedzie dłużej czekać?? Odpisz jak mozesz

  • 0

    9.  2008-09-12 20:16:19

    Swobodna interpretacja to nasza specjalnośc przecież. Dajcie ludziom spokój... ;-)

  • 0

    10. ~  2008-09-12 20:17:08  host: 77-254-147-154.adsl.inetia.pl

    musicie dostac info z orange ze zmieniaja regulamin i ze jesli sie wam nie podoba to mozecie rozwiazac umowe bez zadnych szkod

  • 0

    11. ~empireus  2008-09-12 21:02:53  host: jura24.pl

    "Orzeczenie nie jest prawomocne"... wiec nie cieszylbym sie az nadto ;)

  • 0

    12. ~stachpetro  2008-09-12 21:05:57  host: nat-sr-200-28.globalconnect.pl

    Systarczy że dostaniecie nowy regulamin, wtedy powołując się na ustawę jak w treści artykułu, można pisać wypowiedzenie. należy pamiętać co zrobiła Era ze swoimi abonentami, ryzykując kolejną karę, nie poinformowała o możliwości odstąpienia od umowy.Sprawdzajcie pocztę i czytajcie zawartość korespondencji od operatora.

  • 0

    13. ~  2008-09-12 21:21:20  host: nat-mo4.aster.pl

    Dobra passa UKE i Pani Prezes trwa. Czas na uprawomocnianie się wyroków ;-)

  • 0

    14. ~  2008-09-12 21:29:31  host: doa38.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie rozumiem o co ta rozpacz. Prawo Telekomunikacyjne nie nakazuje sprzedaży wiązanej terminali oraz usług. Sugeruję mały "unbundling" albo "degroupe" (czy jak to się tam pisze) i po herbacie.

  • 0

    15. ~waldek  2008-09-12 22:16:02  host: adle174.neoplus.adsl.tpnet.pl

    heheh , no to juz widze kolejki po nowe aktywacje :) www sprawdznumer pl

  • 0

    16. ~dj1910  2008-09-12 22:57:23  host: wdz-nic-n162.rainbownet.pl

    ale kolego, czy to jest sprzedaż wiązana? Nie za bardzo, podpisujesz umowe, a osobno zakupujesz telefon. a że cena tego telefonu zalezy od warunków umowy, to tylko i wylącznie widzi mi się producenta. Jesli ja w moim sklepie mam sprzedać 1kg winogrona, to cene ustale np 7 zł za kg. a jesli ktos chce tego winogrona 10 kg, to zrobie mu 4,5 zł za kilogram. I w przypadku komórek jest identycznie. Tak więc czekamy na prawomocny wyrok, a z checią ja i wielu uciekną od Orange jak najszybciej sie da :)

  • 0

    17.  2008-09-12 23:03:15

    po co się tak emocjonowac. bedzie odwolanie i zabawa zacznie sie (prawie) od poczatku ;) a z "uzupełnieniami" ery to juz jest definitywnie wyjasnione?

  • 0

    18. ~ukenamuniu  2008-09-13 00:01:26  host: 86-59-n1.aster.pl

    #13: dla Pani Prezes, której passa trwa: http://muzyka.onet.pl/wideostacja/0,0,90696,tv.html

  • 0

    19. ~Krzysiek  2008-09-13 00:08:15  host: ejq154.internetdsl.tpnet.pl

    Ciekaw jestem, czy nowe umowy są już podpisywane z uaktualnionym regulaminem ? Jak tak to wystarczy, ze Orange będzie sprawę wystarczająco długo przeciągał i nie będzie mieć problemów. Moim zdaniem pani prezes nie jest na fali, bo ciągle wyrok nie prawomocny, a era jak miała ją w dupie tak ciągle ma i jak widać dobrze na tym póki co wyszła.

  • 0

    20. ~  2008-09-13 00:13:57  host: 77-254-147-154.adsl.inetia.pl

    I dlatego odchodze z ery wlasnie za pamietne "uzupelnienie" regulaminu. Nie bedzie niemiec plul nam w twarz!

  • 0

    21. ~  2008-09-13 09:11:20  host: 082139047013.ski.vectranet.pl

    juz oni sposób znajdą zeby nie stacić:)

  • 0

    22. ~get  2008-09-13 12:03:16  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    jak ja uwielbiam UKE :D kolejny złodziej i to największy TP&Orange ma pokazane swoje miejsce w szeregu ! :D *Krzysiek - czyli jeśli dobrze rozumiem sugerujesz następujące postępowanie - orange łamie POLSKIE PRAWO, mało tego łamie je nie na KORZYŚĆ konsumentów, co byłoby do zaakceptowania, tylko NA NIEKORZYŚĆ swoich klientów ! wcześniej UKE nakazał orange ZAPRZESTANIE ŁAMANIA POLSKIEGO PRAWA, ale orange po chamsku dalej je łamie - i kieruje sprawę do sądu, sąd NAKAZUJE ORANGE ZAPRZESTANIE ŁAMANIA POLSKIEGO PRAWA - oczywiste jest że orange po prostu powinno się podporządkować wyrokowi sądu (tak na marginesie to jak czują się klienci tej sieci, NA KTÓRYCH NIEKORZYŚĆ orange łamie prawo i nie daje im możliwości działania tak jak Polskie prawo im pozwala!) ale Ty sugerujesz że orange powinno NADAL ŁAMAĆ PRAWO i PRZECIĄGAĆ SPRAWĘ ŻEBY KONSUMENCI NIE MOGLI REALIZOWAĆ SWOICH UPRAWNIEŃ ! tylko że te umowy kiedyś się skończą i powiedz mi co za KRETYN zostanie w firmie która jawnie pluje mu w twarz i uniemożliwia egzekucję polskiego prawa ?!?

  • 0

    23. ~get  2008-09-13 12:05:08  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    jeśli orange dalej będzie przeciągać tą sprawę to UKE powinno nałożyć karę 500 milionów złotych i do widzenia, niech płacą ci klienci którzy chcą nadal, po czymś takim, sponsorować firmę która jawnie łamie polskie prawo !

  • 0

    24. ~z  2008-09-13 13:51:31  host: ablo165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zaraz przenoszę numer do ery albo plusa !!!

  • 0

    25. ~empireus  2008-09-13 19:26:36  host: ebo102.neoplus.adsl.tpnet.pl

    get*** jak jestes niewinny, to rzuc pierwszy kamieniem... bla bla bla... Pewnie Ty swiety jestes i nigdy w szkole nie sciagales, Twoi rodzice pewnie wiernie i z ochota placa podatki, nigdy zapewne nie popelnili wykroczenia drogowego itd... Typowo polska mentalnosc-nie znac sie i ukazywac wszem i wobec swoja glupote i zacietrzewienie

  • 0

    26.  2008-09-15 09:16:20

    Pieprzenie... Już widzę coraz więcej głosów tych co albo mówią, że są głupi, albo którzy sobie uświadomili, że są głupi podpisując umowę z operatorem ;-) A jeśli temu zaprzeczają, to są najzwyklejszymi cwaniakami, z którymi nawet nie warto rozmawiać ;-)

Dodaj swoją opinię