Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości WSA oddalił skargę Netii na zmianę decyzji o wykorzystaniu częstotliwości 450 MHz

WSA oddalił skargę Netii na zmianę decyzji o wykorzystaniu częstotliwości 450 MHz

WitekT 29 Października 2008 15:35

0 0

28. października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Netii na decyzję Prezesa UKE z 31. marca.

Zaskarżonym aktem Prezes UKE umorzył postępowanie o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Prezesa UKE z 27. września 2007 roku, która zmieniła decyzję Ministra Łączności z 16. grudnia 1991 roku w sprawie przydziału i sposobu wykorzystania częstotliwości dla realizacji sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej typu komórkowego w zakresie częstotliwości 450 MHz wydaną na rzecz Centertela.

W niniejszej sprawie stan faktyczny przedstawiał się następująco.

W 1991 roku Minister Łączności wydał na rzecz Centertela decyzję w sprawie przydziału i wykorzystania częstotliwości dla realizacji sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej typu komórkowego w zakresie częstotliwości 450 MHz.

4. listopada 2005 roku Prezes URTiP (poprzednik Prezesa UKE) zmienił powyższą decyzję, nadając jej w punkcie 3 następujące brzmienie:
3. Zarezerwowane częstotliwości strona może wykorzystać na całym obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, do świadczenia usług telekomunikacyjnych w:
a) służbie stałej z wykorzystaniem technologii CDMA oraz NMT450i,
b) służbie ruchomej z wykorzystaniem technologii NMT450i.


Decyzją z 27. września 2007 roku Prezes UKE, po przeprowadzeniu wszczętego z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie zmiany lub cofnięcia rezerwacji częstotliwości dokonanej na rzecz Centertela, zmienił decyzję Ministra Łączności z 1991 roku, zmienioną już uprzednio decyzją Prezesa URTiP z 4. listopada 2005 roku. Punkt 3 decyzji otrzymał następujące brzmienie:
3. Zarezerwowane częstotliwości strona może wykorzystać na całym obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, do świadczenia usług telekomunikacyjnych w:
a) służbie stałej z wykorzystaniem technologii CDMA oraz NMT450i,
b) służbie ruchomej z wykorzystaniem technologii NMT450i.
Strona jest zobowiązana do wykorzystania technologii CDMA, zgodnie z harmonogramem wykorzystania przez PTK Centertel Sp. z o.o. technologii CDMA na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, określonym w załączniku, stanowiącym integralną część decyzji.


Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją z 27. września 2007 roku złożyła Netia, jednocześnie wnioskując o rezerwację tych częstotliwości.

Decyzją z 31. marca 2008 roku Prezes UKE umorzył postępowanie o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Prezesa UKE z 27. września 2007 roku na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 w związku z art. 105 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego - z uwagi na fakt, iż Netia nie była stroną postępowania zakończonego decyzją z 27. września 2007 roku.

Na powyższą decyzję Netia złożyła skargę do sądu podnosząc, iż Prezes UKE niesłusznie uznał, że Netia nie jest stroną postępowania. Netia argumentowała, że rozstrzygnięcie z 27. września 2007 roku dotyczyło jej interesu prawnego w rozumieniu art. 28 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Po rozpoznaniu sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Netii. W ustnych motywach wyroku Sąd podzielił stanowisko Prezesa UKE, zgadzając się, iż interes prawny musi wynikać z normy prawa materialnego. Skoro przedmiotowa częstotliwość została przydzielona Centertelowi do 2016 roku, to wszelkie decyzje dotyczące cofnięcia lub ograniczenia przydziału częstotliwości dotyczą tylko interesu prawnego Centertela. Natomiast fakt, iż Netia złożyła wniosek o przydział danej częstotliwości przesądza tylko o istnieniu po jej stronie interesu faktycznego, a nie interesu prawnego.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~bartosz  2008-10-31 15:11:40  host: nat-tar.aster.pl

    A tak btw czy ktos moze mi napisac jak długo sie teraz czeka na podłaczenie neta i telefonu w netii ?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-76-247.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 500 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet