Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wrocławskie autobusy z gniazdami USB

Wrocławskie autobusy z gniazdami USB

orson_dzi 14 Listopada 2014 19:07

23 4

mpk wroclawNa ulice Wrocławia wyjechały pierwsze autobusy miejskie z gniazdami USB oddanymi do dyspozycji pasażerów.

W nowych autobusach marki Solaris wrocławskiego MPK obok kasowników zostały umieszczone gniazda USB. Pasażerowie mogą dzięki nim naładować swój sprzęt elektroniczny. W krótkich autobusach znajduje się jedno podwójne gniazdo, obok miejsca dla niepełnosprawnych, a w autobusach przegubowych dwa podwójne gniazda. Co prawda nie jest to dużo, bo jednocześnie mogą z nich korzystać dwie lub cztery osoby, ale pomysł jest warty pochwały. Do końca roku na ulicach Wrocławia ma pojawić się 57 autobusów z gniazdami USB.




mpk wroclaw Do końca roku wszystkie 57 Solarisów zostanie wyposażonych w takie ładowarki. Nie wykluczamy doposażenia również innych autobusów, jeśli takie rozwiązanie się sprawdzi. Wszystko zależy od tego, czy pasażerowie będą chętnie z nich korzystać - mówi Agnieszka Korzeniowska z wrocławskiego MPK.

Źródło tekstu: mpk.wroc.pl; wł     
Źródło zdjęć: mpk.wroc.pl

Dodaj do:

Tagi: usb

w sumie: 47
  • 1

    35. ~  2014-11-15 22:10:52  host: aglq144.neoplus.adsl.tpnet.pl

    # 32, mój smartfon ma 2440 mAh i wytrzymuje min. 2 doby. Na wakacjach, za granicą gdzie sporadycznie korzystałem z netu (sieć + wifi) bateria dawała radę 6-7 dni.

  • -1

    36. ~  2014-11-15 22:18:35  host: aglq144.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ... natomiast wiele wpisów pod tym news-em daje mi wile do myślenia! Albo jesteśmy naprawdę durnym narodem, albo nie potrafimy się cieszyć z darmowych usług. Pamiętajcie, że bez względu na ryzyko zawsze będzie bardzo duża grupa "userów" zadowolonych z tego rozwiązania. Seks bez zobowiązań (płatny) niesie za sobą wiele ryzyk, a pomimo to świat dupą stoi! Skrajny przykład, ale prawdziwy. ;)

  • 3

    39. ~mobile4you  2014-11-16 11:46:28  host: bgm222.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @36. Pominąłeś trzecią, najbardziej prawdopodobną opcję: nikt nie wierzy w darmowe usługi. Tak jak pisali poprzednicy, wzrosną ceny. Czy to z powodu kosztów uruchomienia czy z eksploatacji i napraw.

  • 2

    40. ~SIMONIC  2014-11-16 14:24:49  host: 78.155.118.85

    @30 To jest właśnie narzekanie współczesnych młodych ludzi - z jednej strony ukrywać swoją tożsamość, telefon na kartę żeby nikt nie znał właściciela, ogrodzić bloki na osiedlach, dziesiątki monitoringów zainstalować dla bezpieczeństwa, usunąć nazwiska z domofonów, szyfrować bankowość internetową po dwa razy, kody, PINy, hasła a z drugiej jak dostaną szansę na np. darmowe frytki w Kfc to wszyscy grzecznie wpisują wszystkie podstawowe dane żeby tylko zaoszczędzić 5zł :) Zaraz się pewnie pojawi pomysł żeby dopłacał wrocław do takiego ładowania - w końcu skoro ładuję telefon to kupiłem bilet bo jadę w autobusie...

  • 2

    41. ~Marcoo  2014-11-16 14:26:21  host: 89-70-129-70.dynamic.chello.pl

    @34 Nie każdy telefon musi być super płaski.

    @39 Dokładnie i będziemy płacić za działające USB i nie. Do tego już widzę w tych zatłoczonych autobusach gdzie na dalszych trasach i nie tylko nie ma miejsca gdzie stanąć a d tego przecisnąć się przez tłum ludzi bo muszę telefon naładować :D A to będzie 3-4 Gniazda na autobus , gdzie realnie jedna osoba na samym początku podepnie się pod ładowanie i choćby miała 99%baterii nie udostępni innym, bo po co? Taki kraj.
    Nie neguję wszystkiego ale z perspektywy czasu NIGDY nie dawali niczego za free, więc i za to nas policzą a nie każdy ma zamiar płacić dodatkowe złotówki, za coś czego nie potrzebuje.
    Jak spadają ceny benzyny to bilety stoją w cenie a jak wzrosną to nagle wielka draka trzeba podnieść ceny biletów no helo ?

  • 0

    42. ~Nick  2014-11-16 15:13:50  host: user-164-126-166-108.play-internet.pl

    Fajna sprawa ;) I nie peirdzielcie, że wam smartfon wytrzymuje 2-7 Dni :D chyba, że leży i patrzycie tylko na godzine... ja ładuje 2x dziennie 2700 a moja żona ma wiecznie ładowarkę podłaczoną gdzie nie jest . hahaha moja xperia sp wyladowuje się w 3,5h żony LG l9 w 2,5 ;) Gdyby tylko troszkę podzwonić to może od rana do południa by wytrzymały a gdzie aplikacje? jak gg mail pogoda inne duperele używajace wi-fi 3g lte ?

  • 1

    43. ~Nick  2014-11-16 15:17:08  host: user-164-126-166-108.play-internet.pl

    wczoraj o 23:00 odłączyłem ładowarkę jest 15:16 telefon nie używany aktywne tylko wi-fi i pogoda oraz mail stan bateri? 76% :)

  • 1

    44. ~Michu  2014-11-16 16:05:38  host: host-46-186-48-21.dynamic.mm.pl

    Moim zdaniem to nie ma sensu w autobusach miejskich.
    Po pierwsze: za krótko nimi podróżujemy, a czas ładowania baterii jest znacznie dłuższy. Niepełne ładowanie baterii skraca żywotność akumulatora.
    Po drugie: dostęp do prądu powinien być przy każdym fotelu - tak, jak w niektórych autobusach rejsowych.

  • -1

    46.  2014-11-16 16:09:26

    45 - i kabelki w do wyboru w ulubionym kolorze... ;-)

  • 1

    47. ~Antek  2014-11-16 16:45:08  host: ip-94-42-51-87.multimo.pl

    Zaraz będzie połamane i zniszczone. Nie ma co się podniecać.

  • 0

    48. ~Nick  2014-11-16 16:48:25  host: user-164-126-166-108.play-internet.pl

    Lol... Czeste ladowanie bateri nie skraca jej zywotnosci... litowo polimerowe wrecz trzeba ladowac jak njaczesciej. Macie to barany nawet w instrukcji obslugi telefonow, chyba ze kupujecie ruski zlom z naklejka li-pol

  • 1

    49. ~Calm7  2014-11-16 17:12:14  host: n11-04-02.opera-mini.net

    48). Każdy rozumie po swojemu, Ty zrozumiałeś na swój. To nie jest zbiornik paliwa, że można se po jednym litrze z kanistra do samochodu dolewać w nieskończoność :-)

  • -1

    51.  2014-11-16 19:25:28

    50 - a to jednocześnie MPK wrocławskie wprowadziło obowiązek korzystania? Rzeczywiście autobus to inteligencja wyższa... Może nie tylko dane i cały telefon wciągnąć ;-)

  • -1

    52. ~DeLorean  2014-11-16 20:13:17  host: user-188-33-203-150.play-internet.pl

    Pomysł fajny i przydatny ... ale jak zauważył Marcoo w poscie 29. niezagrożony by był jakby Wrocław był Breslau = w rękach prawowitych właścicieli o nie-szkodniczej mentalności jakże obcej polskiej nacji :( ... obawy słuszne znając te destruktywne zapędy polaków (szczególnie nasilone co najmniej od 1918 r.!!!)

  • 0

    53.  2014-11-16 21:40:25

    @51 Jesteś serio taki niekumaty (żeby nie powiedzieć dosadniej) i trzeba ci to narysować, czy tylko trolujesz by zapełnić lukę po Applefanie?
    MPK pochwali się gadżetem, który potem zacznie się / zaczną psuć i stwierdzą, że muszą podnieść cenę biletów bo naprawy kosztują, a lemingi takie jak ty będą i tak się cieszyć bo jest europejsko/postępowo/nowocześnie i w ogóle...
    Oby się nie okazało, że MPK tworzy logi korzystających z darmowego ładowania lub ktoś znalazł sposób na nielegalne wykorzystanie hubu USB.

  • 1

    54.  2014-11-17 09:43:03

    tMati - mnie to akurat ani ziębi ani parzy... Jeśli masz problem z ew. inwigilowaniem użytkowników tych gniazdek - nie używaj ;-) Dla mnie to oczywiste jest. Tutaj komentatorzy są wrażliwi na tym punkcie, rozumiem więc, że najnormalniej w świecie nie będą korzystać, albo - jak już tu pomysł padł) będą przerabiać kable, a jest bardzo możliwe, ze specjalnie dla Polaków jakaś chińska firma zacznie produkować kable tylko z dwoma przewodami? Będą tańsze na pewno ;-)
    Może to trolling - ja się śmieję z nawiedzonych po prostu ;-) Psuć się psuje wszystko. Problem w tym czy kultura przeciętnego Polaczka jest na dosyć wysokim poziomie, żeby nie psuć tego co nie jest dla niego wymyślone? Zapytam - czy jak pies komuś w domu narobi to też to zostawiają żeby ktoś inny sprzątnął? Hipokryzja to podstawowa cecha dzisiejszego Polaka...

  • 0

    55.  2014-11-17 10:59:23

    @54 W takim wypadku cofam swój zarzut trollingu i przepraszam, jednakże problem wykorzystania tych gniazd wciąż istnieje. Jest już na przykład wirus (może robak byłoby właściwsze) na OSX i iOS, który przenosi się dzięki podłączaniu iPhone'ów do różnych komputerów w celu podładowania telefonu (telefon loguje czy korzystasz z certyfikowanych przez Apple ładowarek, a użytkownicy są straszeni samozapłonem wywoływanym przez "chińskie" ładowarki). Jeśli usb w autobusach pozwoli na transfer danych, to może się stać ogniskiem infekcji wirusowej tak samo, jak sam autobus w sezonie grypowym.

  • 0

    56.  2014-11-17 11:06:30

    tMati - żeby Twój scenariusz miał miejsce to gniazdo musiałoby być zasilane z jakiegoś komputera a przynajmniej z jakiegoś programowanego sterownika. Jest? Nie sądzę. To zbyt proste ustrojstwo jest (redukcja napięcia z 24 do 5 V - nawet bez potrzeby stabilizowania, bo to w autobusie jest idealnie ustabilizowane) ;-) Więcej! Podejrzewam, chociaż pewności mieć nie mogę), że do gniazda dochodzą tylko dwa przewody - "masowy" i +5V - bo po co więcej? Żeby koszty dodatkowe robić urządzenia, które będzie trzeba wymieniać co jakiś czas bo oczywiście znajdzie się szubko idiota, który tam napluje albo przynajmniej gumą zalepi?

  • 0

    57. ~  2014-11-17 15:42:59  host: user-94-254-145-228.play-internet.pl

    Mój smartphone Xperia Z1 jeżeli używam go tylko jako telefon wytrzymuje tydzień bez ładowania minimum. Co innego jak zaczynam go traktować jak komputer. Wtedy 1-2 dni.

  • 0

    58. ~bln  2014-11-23 13:25:49  host: user-31-175-35-230.play-internet.pl

    @57 proponuję Ci zaoszczędzić i kupić Nokię 100.

Dodaj swoją opinię