Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wracają smartfony Nokii

Wracają smartfony Nokii

LuiN 18 Maja 2016 13:10 Aktualizacja: 18 Maja 2016 13:11

18 4

Planowane przejęcie działu prostych telefonów Nokii od Microsoftu przez FIH Mobile Limited to nie przypadek. Na rynek wracają smartfony Nokii.

 

Zobacz: Micorosft sprzedaje dział prostych telefonów

FIH Mobile, który przejmie od Microsoftu dział prostych telefonów za 350 mln dolarów, należy do Hon Hai / Foxconn Technology Group oraz do HMD Global Oy. O ile pierwszy udziałowiec to doskonale znana firma produkująca smartfony dla wielu kluczowych marek, w tym dla Apple'a, o tyle HMD Global Oy to nowa spółka, która prawdopodobnie jeszcze wiele zmieni na rynku.




HMD Global Oy jest świeżym, fińskim tworem, który poprowadzi Arto Nummela - dawny dyrektor wykonawczy Nokii, obecnie opiekujący się działem telefonów w Microsofcie. Pracownicy Nokii zasiądą w radzie nadzorczej HMD i zapewnią dawny, wysoki standard produkcji urządzeń.

HMD w ciągu 3 lat zainwestuje 500 mln dolarów w globalny marketing, by przywrócić dawną świetność marki Nokia, a zależny od HMD i Foxconnu FIH Mobile zajmie się ich produkcją.

Co tak właściwie będzie produkowane? Nie, Symbian nie wraca. Nowe smartfony i tablety Nokii będą pracowały pod kontrolą Androida. Na pierwsze efekty przyjdzie nam chwilę poczekać, bo HMD czeka jeszcze mnóstwo pracy - przekazała Nokia w komunikacie.

Źródło tekstu: Nokia, Microsoft, wł     

Dodaj do:

Tagi: arto nummela | nokia | android | fih mobile | hmd global

w sumie: 39
  • 0

    23.  2016-05-18 15:39:45

    Z jednej strony dobrze, że Android, bo przynajmniej sprawdzona marka, a z drugiej strony... co ludziom po takiej Nokii? To będzie to samo co Sony, HTC, Samsung, LG, Huawei i cała zgraja pozostałych. Czym się wyróżnią? Może nas zaskoczą, ale jakoś nie widzę tego. Na budowanie nowego ekosystemu jest już raczej za późno.

  • 0

    24.  2016-05-18 15:55:09

    A ja bym jednak chciał, aby nie zapomnieli o użytkownika, którzy potrzebują dobrze wyposażonego, ale głównie TELEFONU. Powinni o tym pomyśleć, nawet gdyby zyski zapewniał im jedynie segment smartfonów. Taki "dodatek" w postaci paru dobrze wyposażonych teflonów, mógłby z czasem zapulsować, odbudowując pozytywny wizerunek firmy.

  • 0

    25. ~mm  2016-05-18 16:01:04  host: user-94-254-177-212.play-internet.pl

    @13
    Nie będzie pracowników Nokii przy produkcji czy projektowaniu tych telefonów. Po prostu Nokia udzieli licencji na nazwę chińskiej firmie i tyle. Może jakiś minimalny nadzór żeby totalnego g nie mogli tak nazwać i tyle. Nokia bierze kasę za markę ale nie odpowiedzialność za produkt. Coś jak telefony czy telewizory Philips. Obecnie nie mają nic wspólnego z firmą philips poza nazwą.

  • 0

    26. ~sueshack  2016-05-18 16:35:37  host: 91.199.127.162

    Trochę żal, że będą pakować to szpiegowskie badziewie, ale w sumie co mieli zrobić. Jestem kibolem mobilnego Windowsa od czasów, gdy nazywał się jeszcze Windows Phone 7 Series i widzę jak ta platforma schodzi na psy. Wziąłem do ręki ostatnio jakąś zabytkową Lumię 610 z WP 7.5. Ta płynność działania, prostota, elegancja - Lumia 640 z WP10 wygląda przy tym jak śmietnik.

  • 0

    27. ~Calm7  2016-05-18 18:22:40  host: dkf140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wreszcie Nokia powraca, coś dla mnie, czas na zmianę telefonu, moja 720 jest już wysłużona. Do tej pory nie miałem wyboru na rynku telefonów.

  • 0

    28.  2016-05-18 19:56:25

    @16
    LuiN - nawet gorzej
    " 2012 Damian Dinning. Dinning started working at Nokia in April 2004 and took the role as the company's lead program manager for Imaging Experience and worked closely on devices like the Nokia 808 PureView and Lumia 920. Reportedly, the news of his leaving came as a shock to Nokia's execs. More importantly, he has announced that he will now be joining the Jaguar Land Rover group, where he will "take a role driving future innovations in the exciting new field of Connected Car" gsmarena

    Było parę znanych nazwisk, które odeszły po tym jak przyszedł Elop czy jak stało się jasne, że wszystko co robiła Nokia idzie do kosza i nagle zaczynamy pracować na rzecz Microsoftu.
    Tak jak napisano WP czy WM to była krecia robota, Elop przecież był zapowiadany jako odmiana, a pociągnął ich ostatecznie w dół. Wg wielu wcale nie chciał zmian, a przejęcia firmy, z tym, że trudno uwierzyć, że zarząd i reszta ludzi nie widziała co robi. Więc wychodzi na to, że pozwolili sami zniszczyć firmę. Bo, trudno uwierzyć, że ktoś im wmówił, że system, które wygląda jak beta, nie ma żadnych funkcji, nie ma sklepu jest...szansą. Prosty, fajny ? Super, ale to feature phone jak Asha, a nie do smartfonów!
    Fajnie, że komuś podobają się kafle i prosty system, ale...setki milionów wolą iOS i Androida gdzie są tysiące gier, programów, usług. A przecież dzisiaj każdy, nawet fan WP przyzna, że Microsoft wydaje swoje programy, usługi najpierw na...Androida ;)
    MS chciał od początku zabić Nokię żeby ją tanio przejąć, nikt nie widział co robi Elop, kto mógł zgodzić się na umowę na wyłączność zabijając Symbiana, MeeGo, nawet nie próbując Androida wcześniej ? Tak był telefon...już pod Elop, późno i tak słaby jak jakiś myPhone xD
    Microsoft w ogóle nie wykorzystał Nokia Mail, Muzyka, Ovi itd. jednego dnia praktycznie ubili system i to był błąd. Przejście od Symbiana do WP było

  • 0

    29.  2016-05-18 19:59:28

    Przejście od Symbiana do WP było wykonane tragicznie. Zabili MeeGo, a mogliby go wykorzystać, ale nie...woleli ograniczyć celowo sprzedaż...to pokazuje podejście tej firmy.
    Potem co..porzucenie ludzi przy WP 7.5, potem niby super wsparcie bo aktualizacje były...ale co z tego skoro to nic nie wnosiły...inni mieli wcześniej, czasami lata wcześniej to samo na iOSie czy Andku ?
    Od WP8 do WP/M10 ludzie czekali bardzo, bardzo długo, a finalnie mieli dostać wszyscy, a MS jak zwykle porzucił część swoich użytkowników. Do tego wcale nie przybywa gier, aplikacji, usług. System traci z kwartału na kwarł udziały, dzisiaj wielki niezależny system, nie od jednego producenta telefonów, ale od wielkiego Microsoftu, który miał swój stary Windows Mobile, przejął Nokię z Symbianem i MeeGo i stworzył coś tak beznadziejnego jak Windows Phone/Mobile ?! Serio ?!
    A Nokia z Andkiem dzisiaj ? Wcześniej zabraniała umowa, ale czy to ma sens ? Nokia nie ma działu telefonów, zleci to innej firmie. Telefony mogą być całkiem udane, ale to może być za mało żeby rywalizować z Samsungiem, LG, Sony, Huawei, Xiaomi. To będzie doklejony znaczek do czyjegoś produktu. trudno powiedzieć czy by się udało lata temu, teraz ocena nie jest taka łatwa.

  • 0

    30. ~  2016-05-18 20:17:18  host: user-94-254-129-135.play-internet.pl

    Może zrobią jakąś kontynuację linii E72 lub 6303 classic, dobrze by było. Symbian nie był taki zły, mam do dziś wielki sentyment do tego systemu.

  • 0

    31. ~Matt223  2016-05-18 21:33:49  host: user-94-254-178-220.play-internet.pl

    Trochę się pogubiłem... To wychodzi na to, że będą 2 Nokie? Ta od map Here i tabletu N1 oraz ta sprzedana przez Microsoft? Jak wyjdzie coś równie świetnego jak niedoceniana N900 to biorę. Symbian to było jedno wielkie szmelstwo, wystarczyło kilka dni z Nokią 500 żeby się o tym przekonać jak skopane to było.

  • 0

    32. ~  2016-05-18 22:04:27  host: ip-5-172-247-203.free.aero2.net.pl

    Najważniejsza sprawa: te telefony powinny mieć wymienne baterie! Każdy nowy model może być przecież tym ostatnim.

  • 0

    33. ~Pol  2016-05-19 11:16:03  host: host-91-227-3-4.radionet.info.pl

    Powinni dogadać się z ludźmi od Sailfisha/MeeGo i stworzyć na tej podstawie prawdziwą alternatywę dla Androida.

  • 0

    34. ~karluum  2016-05-19 15:57:13  host: 91-241-35-3.internet.jettel.pl

    Android... Na Samsungu J3 po pół roku użytkowania zaczął mulić tak jak Symbian na starej prywatnej N8... Szkoda, bo Symbian cierpiał przede wszystkim na dość wolne bebechy smartfonów Nokii. W wersji Belle był bardzo fajnym systemem.
    Zobaczymy jak silna będzie marka Nokia wśród klientów bo chyba tylko na to liczą właściciele/producenci.

  • 0

    35. ~123876  2016-05-19 16:06:59  host: 194.126.221.7

    Sony jest trupem, z trupami się nie rywalizuje ;]

  • 0

    36. ~sudione  2016-05-19 18:18:36  host: charon4.media-saturn.com

    Popieram #33! Wypuścić coś na Androidzie, a w tle zrobić tak samo jak z Nokią N9, czyli komórka na Sailfish'u. Przy pełnej obsłudze multitaskingu oraz wsparciu sceny można powalczyć o silną pozycje nr 3 na świecie w mobilnych systemach. Mimo hegemonii Google i Apple uważam, że dalej jest miejsce do zagospodarowania tylko trzeba ludziom dać coś na początku. Najlepiej darmochę połączoną z prostotą pisania (migracja) aplikacji z innych systemów. Brak pazerności przyniesie owoce. Szczerze w to wierzę.:)

  • 1

    37. ~Dusigrosz  2016-05-19 22:10:47  host: apn-31-1-196-102.dynamic.gprs.plus.pl

    Miałem N8 przez ponad 5 lat. Miałbym do dzisiaj gdybym w Wielkanoc nie zabrał się za mycie auta. Pokarał mnie pan buk za ten występek i utopił Nokię we wiadrze pełnym wody. Żal mi było 5 zł na myjkę bezdotykową 300m od domu.

  • 0

    38. ~motov3  2016-05-19 23:09:30  host: 91.232.140.203.ip.rudna-net.pl

    Nareszcie comeback :) Trzymam kciuki za NOKIE !! A juz sie balem - ze trzeba bedzie jako kontynuatora tej wspanialej marki - wybrac Microsoft :) A tak to bedzie mozliwe przejscie z Nokii na Nokie :) Cudnie :)

  • 0

    39. ~tom  2016-05-20 23:42:06  host: 89-78-251-93.dynamic.chello.pl

    @14: niezłe bajki opowiadasz - podróżnik w czasie? Sprawdź sobie datę premiery Nokii E52 a dopiero później wypowiadaj się.

  • 0

    40.  2016-05-21 00:50:33

    Ja bym najbardziej liczył mimo wszystko na tradycyjne, klawiszowe modele ze świetnymi aparatami, ekranami, wysoką ergonomią i baterią. Taki idealny telefon dla osoby, która nie musi wisieć na fejsie czy innych portalach, a z tych funkcji internetowych korzysta okazyjnie i głównie do sprawdzania poczty czy jakiś konkretnych informacji. Ale absolutnie nie na Symbianie - to tak jakby wróciły laptopy IBM z Windowsem XP albo jeszcze starszym. Niech one pracują na własnym systemie - albo najlepiej na Androidzie, to spowoduje że będą nieograniczone możliwości prostych telefonów. Patrząc na LG Wine Smart nie pomyslalem, ze ten telefon sie sprzeda... a jednak sporo osob widuje na miescie z tym modelem. To świadczy, że nie każdy potrzebuje w pełni dotykowego telefonu. A co do smartfonów, one i tak muszą być, i muszą pracoewać w oparciu o Androida - bo niby w oparciu o co innego miałyby pracować? Android to jedyny system, który jest, był i będzie - cała reszta wyginie. A iOS jest zarezerwowany tylko dla iPhone, wiec w ogole sie nie bierze tego systemu pod uwagę myśląc o marce Nokia.

  • 0

    41. ~  2016-05-25 00:46:21  host: n29-01-11.opera-mini.net

    symbian s60 chociaż nie zamula telefonu jak Androidy czy te iOSy

  • 0

    42.  2016-05-25 00:51:10

    @41, Od kiedy? Widziałem tyle zamulonych symbianowych Nokii, że dawno już takie teksty wrzuciłem do pudełka "mity".

Dodaj swoją opinię