Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wraca temat rejestracji prepaidów

Wraca temat rejestracji prepaidów

WitekT 25 Lipca 2005 11:57

0 0

Policja i ABW chcą zmusić sieci telefonii komórkowej, by rejestrowały użytkowników telefonów na kartę, aby utrudnić posługiwanie się nimi anonimowo przestępccom i terrorystom.

Odpowiedni projekt nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne przygotowały już policja i ABW. Tego projektu z braku czasu raczej nie przegłosuje już obecny Sejm.

W Europie obowiązek rejestracji użytkowników telefonów na kartę wprowadziły m.in.: Szwajcaria, Dania, Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Słowacja i Węgry.

Projekt przewiduje dwa warianty rejestracji osoby kupującej numer w systemie bezabonamentowym:
kupujący będzie się musiał wylegitymować dowodem osobistym lub paszportem i zostanie wpisany do bazy danych,
prepaidy będą sprzedawane tylko poprzez karty płatnicze, co oznacza automatyczną rejestrację. Dane o kupujących, musieliby przechowywać operatorzy sieci komórkowych.




Gdyby wprowadzono obowiązek rejestracji, osoby dotychczas korzystające z telefonów na kartę miałyby trzy do sześciu miesięcy na zgłoszenie. Jeśliby tego nie zrobiły operator odłączy numer.

W Polsce właścicieli telefonów na kartę jest już około 13 mln (60 proc. wszystkich użytkowników komórek). Nacisk policji i ABW na rejestrowanie pre-paidów wzmógł się po zamachach w Madrycie. Jednak latem ubiegłego roku posłowie wykreślili zapisy w tej sprawie z projektu nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego.

Przedstawiciele sieci komórkowych zgodnie twierdzą, że mimo dodatkowych kosztów dostosują się do zmian prawnych, jeżeli zostaną wprowadzone. Tylko kto ma odpowiadać za rejestrację? My czy np. kioski, które sprzedają karty z numerami? - pyta Witold Pasek, rzecznik zarządu PTC.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~ehmm  2005-07-25 13:34:00  host: 212.244.115.33

    do Szalony: ja wiem w czym. A mianowicie ja ostatnimi czasym mam już z 6 nr idei jednej na kartę (za 12.50 a rozmowy za 25) jeśli by konieczna była rejestracja, sprawdzili by mnie i powiedzieli że ja już raz kupiłem taką kartę sim i np więcej mi się nie należy:(((
    I tutaj - mysle, między innymi o to chodzi. A tak - to nie ma kontroli i takich kart można nakupić i dzwonić do woli (puki jakaś tańsza konkurencja nie wejdzie na polski rynek)

  • 0

    6. ~Szalony  2005-07-25 14:05:00  host: gprs6.plusgsm.pl

    @ Ehmm-ty to jestes kombinator ;D i takim tez trzeba utrudniac zycie :] Ja mam 1 nr w sieci ktora mi pasuje i nie kombinuje :]

  • 0

    7. ~zofia  2005-07-25 14:11:00  host: aqg22.internetdsl.tpnet.pl

    Podoba mi się święte oburzenie Operatorów a jak podłączasz linię telefoniczną do domu to robisz to anonimowo i hurtem?

  • 0

    8. ~1894  2005-07-25 17:49:00  host: dqm245.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jak ktoś będzie chciał skorzystac z lewego numeru to i tak to zrobi rejestracja prepaidó nic nei da chyba że by przypisaywać przymusowo każdemu obywatelowi tylko jeden numer na całe życie ale to już śmierdzi Orwellem

  • 0

    9. ~SirM  2005-07-25 17:49:00  host: router.eia.pl

    szalony: czemu piszesz kombinator? kupil legalnie karty za 12,50 .. w czym problem?

    natomiast rejestracja to jest poroniony pomysl. Trzeba byc skonczonym matolem zeby twierdzic ze to cokolwiek pomoze.. jak ktos bedzie chcial uzyc karty to sobie to zalatwi, i nie jest to zaden problem..
    Moze tez bez problmeu uzyc prepaida zagranicznego.

    inna sprawa to jak zmusic te kilkanascie milionow uzytkownikow prepaid aby sie zarejestrowali?


  • 0

    10. ~stz  2005-07-25 20:58:00  host: dsh159.neoplus.adsl.tpnet.pl

    SirM: ja uważam , że to jest bardzo dobry pomysł i dlaczego nie moglibyśmy skorzystać z doświadczeń krajów, gdzie to już obowiązuje. Uczciwy obywatel nie powinien mieć nic przeciwko temu. Ustawa nie przeszła w obecnym sejmie, gdyż nie była na rękę posłom, ale i operatorom. Jeżeli chodzi o rejestrację dotychczasowych użytkowników prepaid, to nikt ich nie będzie zmuszał. To od nich zależy czy się zarejestrują. Będą mieli na to pół roku. Jak tego nie zrobią, to im przepadnie numer. Komu zależy na numerze z pewnością się zarejestruje. Poza tym, prepaidowcy często sami zmieniają sobie numery telefonów. Jestem też za wysyłaniem własnego numeru CLIR swojemu rozmówcy. Uczciwy człowiek powinien się ujawniać. Ja nawet nie odbieram rozmów bez wyświetlanego numeru w swoim telefonie. Moi znajomi o tym wiedzą i już włączyli wysyłanie własnego numeru jak chcą ze mną porozmawiać.

  • 0

    11. ~kacha  2005-07-25 22:40:00  host: dsh159.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja też jestem za.

  • 0

    12. ~  2005-07-26 08:49:00  host: external.ciech.waw.pl

    http://www.telepolis.pl/news.php?id=2512
    Są tam karty niemieckie - podobno wymagają rejestracji - i co - powinni tego zabronić?
    ;-)

  • 0

    13. ~SirM  2005-07-26 10:19:00  host: router.eia.pl

    stz: rejestracja prepaidow to tylko utrudnianie zycia normalnym ludziom. I w zaden sposob nie zapobiegnie uzywania prepaidow przez przestepcow. a juz wylaczanie numerow ktore sie nie zarejestrowalo to bylby skandal i raczej niezgodne z prawem, bo nie moze ono dzialac wstecz. Twoje pomysly z CLIRem sa po prostu smieszne, bo wybacz ale to ode mnie zalezy czy ja chce komus pokazac moj numer czy nie. Jest w koncu prawo do prywatnosci.

    A w ogole to zawsze sie jakos tak sklada ze ci forsujacy rozne przepisy ze sluzb bezpieczenstwa roznych krajow jakos malo sie znaja na pewnych sprawach i chca wprowadzac durne rozwiazania. Ja jako uczciwyt obywatel wcale nie chce aby na wszystkie sposoby mnie kontrolowano.

  • 0

    14. ~1894  2005-07-26 10:20:00  host: dqm245.neoplus.adsl.tpnet.pl

    argument że uczciwy obywatel nie powinien mieć nic przeciwko temu to już manipulacja - ja natomiast pozwolę sobie zadać jedno pytanie jaki będzie stopień zabezpieczania tych danych przecież powstanie kolejna grupa osób której można dać w łapę by te informacje zdobyć podaję przykład wyobraźcie sobie że namierzasz wszystkie rozmowy działu handlowego twojej konkurencji ......

  • 0

    15. ~polon  2005-07-26 10:30:00  host: dqi213.neoplus.adsl.tpnet.pl

    coś nie napisali jak te dane będą przechowywane czy u operatora czy na policji a może abw amoże utwórzmy kolejny urząd do chronienia danych o prepaidach!!

  • 0

    16. ~stz  2005-07-26 11:14:00  host: dro159.neoplus.adsl.tpnet.pl

    sirM: ja ostatnio kupiłem nagrywarkę DVD na Allegro od człowieka , który posługiwał się telefonem na kartę. Pieniądze zapłaciłem a nagrywarki nie otrzymałem. Teraz jest niemożliwe namierzenie tego gościa. Chciałem od niego o podanie telefonu stacjonarnego, ale powiedział , że takiego nie posiada. Jakby miał, to nie byłoby problemu stwierdzić co to za gość. Nie rozumiem jedengo, że wszystkie telefony stacjonarne są rejestrowane i nikomu to nie przeszkadza, ba powiem naiwnie - że i każdy obywatekl w tym kraju też jest rejestrowany, mamy swoje dowody tożsamości.

  • 0

    17. ~pitus  2005-07-26 11:20:00  host: 217.98.71.177

    tak uwazam ze telefony na karte powinny byc rejestrowane i sprzedawane od lat 18 lub jak ktos jest niepelnoletni tak za za zgada rodzicow ktorzy wezmna za to bedom odpowiadac co dziecko bedzie robic z tym telefonem

  • 0

    18. ~stz  2005-07-26 11:22:00  host: dro159.neoplus.adsl.tpnet.pl

    SirM; rejestracja prepaidów to utrudnianie życia normalnym ludziom - to prawda, ale zdarzają się też "nienormalni" ludzie. Podobnych sytuacji mamy w codziennym życiu dużo np. wymiana dowodów osobistych na nowe, wymiana praw jazdy itd. Czy to nie jest utrudnianie życia obywatelom. Myślę, że jest. Dodatkowo takie wymiany dokumentów nie mało kosztują. Rejestracja telefonu jest za darmo.

  • 0

    19. ~stz  2005-07-26 11:41:00  host: dro159.neoplus.adsl.tpnet.pl

    pitus: najgorsze jest to, że dzieci noszą telefony na lekcje i przeszkadzają nauczycielom. Z drugiej strony to nie dziwię się dzieciom, bo dorośli się nieraz zachowują jak dzieci. Ostatnio w kościele u pewnej pani dzwonił telefon w torebce kilka razy. Zamiast go wyłączyć to ona odrzucała przychodzące rozmowy.

  • 0

    20. ~zofia  2005-07-26 15:03:00  host: aqg22.internetdsl.tpnet.pl

    STZ - to pewnie dzwonił kochanek do niej, trzeba było ją pognać do spowiedzi:)

  • 0

    21. ~armando  2005-07-27 15:54:00  host: dox141.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mało ze telefony biorą na lekcach jeden koleś na maturze to wypracowanko pisał za pomocą nadsyłanych mu przez polonistę sms-ów!!

  • 0

    22. ~Hyhy  2005-07-28 01:48:00  host: 83.17.27.250

    E to pikus teraz kazdy egzamin mozna zdac z telefonem z Symbianem.Streszczenia rozdzialow nosze na kazdy egzamin i jest luzik :P

  • 0

    23. ~Regis  2005-08-02 13:09:00  host: aex254.internetdsl.tpnet.pl

    Jak kupujesz rzecz na Aukcji to trzeba troszke pomyœles. Np. zdzwonić do operatora i sprawdzić nr. Powiedzš ci czy to jest na karte czy nie. Koszt niewspółmierny do poniesionych strat. A rejestracja i tak nic nie da. A już wogóle œmieszy mnie temat, ze to głownie po to aby utrudnić życie terrorystom. Najpierw ABW i Policja powinna się zajšc zorganizowaniem jakiegos Centrum operacji Specjalnych, bo myœle że w przypadku ataku to nie wiem czy nie bedš nawzajem d siebie strzelać ludzie z różnych resortów. Ale po co zajmować się takimi sprawami. Lepiej marnować czas na rejestracje prepaidów. Najpierw bedzie tragedia a potem szukanie winnych i sprawdzanie numerów. Czy nie lepiej zapobiegać niż leczyć?

  • 0

    24. ~randall  2005-08-08 16:00:56  host: 81.15.226.3

    i tak nic z tego nie wyjdzie :) nowe aktywacje prepadi mozna kupowac na bazarach itp. tak bylo i tak bedzie.

Dodaj swoją opinię