Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wniosek w sprawie "złotej akcji" w TP trafił to Trybunału

Wniosek w sprawie "złotej akcji" w TP trafił to Trybunału

sirmark 30 Października 2007 15:06

0 0

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności rozporządzenia rządu w sprawie "złotej akcji" i listy spółek strategicznych, na której znalazła się Telekomunikacja Polska. Podobny wniosek przygotowuje też Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT).

Według autora wniosku, radcy prawnego, prof. Huberta Izdebskiego, brak jest podstaw do umieszczenia TP na liście spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

Korespondowaliśmy z ministerstwem skarbu i otrzymaliśmy dość kuriozalne wytłumaczenie wpisania na listę TP - głównym akcjonariuszem TP jest państwo francuskie i to jest powód dlaczego trzeba się szczególnie przypatrywać temu, co tam się dzieje - powiedział Izdebski.

Izdebski wyjaśnił, że PKPP Lewiatan powołuje się na kryteria spółek kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy z 3 czerwca 2005 r. Kryteria te warunkują przyznanie Skarbowi Państwa szczególnych uprawnień określonych w ustawie, a potocznie nazywanych "złotą akcją", co oznacza głęboką ingerencję w funkcjonowanie spółki. Zdaniem Konfederacji, TP nie odpowiada żadnemu z tych kryteriów.
Izdebski podkreślił, że dotyczy to także jedynego kryterium, które może być rozważane, czyli kryterium bycia "posiadaczem infrastruktury telekomunikacyjnej, umożliwiającej przesyłanie sygnałów publicznej radiofonii i telewizji między nadawcą a siecią nadajników na obszarze obejmującym co najmniej 70 proc. Rzeczypospolitej Polskiej".

Posiadaczem takiej infrastruktury nie jest TP, a TP Emitel, spółka zależna TP, która już jest na liście spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego - powiedział Izdebski.

Dodał, że PKPP Lewiatan powołuje się też na fakt, iż zgodnie z art.8 ust. 2 ustawy wpis na listę powinien nastąpić na podstawie danych UKE, a z decyzji Prezesa UKE z listopada 2006 roku wynika, że podmiotem zajmującym znaczącą pozycję na tym rynku jest TP Emitel, który obejmuje swoim zasięgiem 99,1 proc. kraju. W decyzji UKE, TP nie została wzięta pod uwagę ze względu na nieistotny udział w tym rynku.

Izdebski powiedział, że brak podstawy do umieszczenia TP na liście został też wykazany przez ministra transportu w toku prac nad projektem rozporządzenia rządu. Minister stwierdził, że TP nie spełnia w tym zakresie kryteriów ustawowych.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~mirekb  2007-10-30 15:23:27  host: hii226.internetdsl.tpnet.pl

    fakt ze to troche ptrzeginka z ta zlata akcja tp bo francuski to biznes i trzeba bylo myslec wczesniej,ale nie jak emil wąsacz.john kluczyk,aldona kamela sowinska ;-)cos dla PO :moze ich rozliczyc?

  • 0

    2. ~empireus  2007-10-30 23:55:47  host: ext117.opteris.pl

    1# Kogo niby ma PO rozliczac? Swoich??? BUHAHAHAHA Predzej Lepper zostanie prezydentem RP i uda mu sie wprowadzic nowa konstytucje w USA, niz ktokolwiek tu zostanie rozliczony z czego kolwiek :) PO = (duza czesc)AWS ;) A kto sprywatyzowal TP jak nie AWS? ;)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet