Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Włoskie testy mobilnej tv w standardzie DVB-SH

Włoskie testy mobilnej tv w standardzie DVB-SH

sirmark 17 Lutego 2009 21:05

0 0

Pierwsza próba DVB-SH, przeprowadzona w Turynie przez włoską telewizję RAI, operatora sieci komórkowej 3 Italia, Alcatel-Lucent oraz Eutelsat, przyniosła bardoz dobre rezultaty. Wstępne wyniki wskazują na dobrą jakość odbioru telewizji przy użyciu tej nowej technologii przez komercyjnie dostępne terminale mobilne. Po pełnym wdrożeniu, rozwiązanie umożliwi odbiór telewizji z satelitów i sieci naziemnych.

Próba była nadzorowana przez Centrum Badań i Innowacji Departamentu Strategii Technologicznych RAI oraz przez operatora 3 Italia, który jako pierwszy na świecie oferuje usługi telewizji mobilnej opartej na technologii DVB-H. Alcatel-Lucent dostarczył wyposażenie nadawcze DVB-SH oraz integrację sieci i niezbędną pomoc techniczną. Eutelsat zapewnił satelitarną dystrybucję treści oraz łącza uplink.

Próba w Turynie potwierdziła zalety sieci naziemnych, obejmujących sieć komórkową z nadajnikami niskiej mocy i sieć nadawczą z nadajnikami średniej mocy.

Uzyskano znakomite pokrycie dzięki użyciu lokalizacji nadawczych RAI (zapewniających odbiór na zewnątrz i w pojazdach) oraz nadajników 3 Italia (zapewniających odbiór wewnątrz pomieszczeń w terenie wysoce zurbanizowanym).
Ta pierwsza faza prób potwierdziła możliwość integracji naziemnych sieci nadawczych i sieci komórkowych trzeciej generacji w ramach technologii DVB-SH, co pozwoliło na udostępnienie dużej liczby kanałów telewizyjnych w różnych warunkach użytkowania.

Druga faza prób nastąpi w marcu 2009 r., po umieszczeniu na orbicie satelity Eutelsat W2A, który będzie transmitować w paśmie S zarządzanym przez Solaris Mobile (joint venture firm Eutelsat i SES Astra). W tej drugiej fazie zostanie potwierdzona możliwość dostarczania usług DVB-SH przez sieci satelitarne i naziemne w rzeczywistych sytuacjach biznesowych. W próbie weźmie udział grupa użytkowników wyposażonych w komercyjne terminale DVB-SH, ręczne i zainstalowane w samochodach. Będzie to pierwsza w Europie prezentacja telewizji mobilnej DVB-SH na dużą skalę. Ponadto do sieci zostaną włączone nadajniki naziemne DVB-SH dużej i bardzo dużej mocy.

DVB-SH (ang. Digital Video Broadcasting — Satellite services to Handhelds) to kolejny krok w rozwoju DVB-H. Zapewnia wysoką efektywność wykorzystania częstotliwości oraz umożliwia integrację sieci satelitarnych z naziemnymi. Dzięki zaawansowanym technikom kodowania i odbioru, DVB-SH zapewnia znakomity odbiór wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Standard DVB-SH został opublikowany w marcu 2008 r. przez ETSI (Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych).

Źródło tekstu: Alcatel-Lucent     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~Ja  2009-02-17 21:30:22  host: 87.119.27.247

  ...Italia, Alcatel-Lucent oraz Eutelsat, przyniosła bardoz dobre rezultaty. - bardzo dobre

 • 0

  2. ~Ja  2009-02-17 21:31:46  host: 87.119.27.247

  i jeszcze: co pozwoliło udostępnić dużą liczbę kanałów telewizyjnych w różnych warunkach zastosowania. trochę średnio to brzmi.

 • 0

  3. ~georgij  2009-02-17 22:46:01  host: ip-89-174-125-4.multimo.gtsenergis.pl

  zabrakło: 'Satellite services to _Handhelds_' w ostatnim akapicie

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-229-109.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy używasz wzmacniaczy sygnału w domowej sieci Wi-Fi?

TP-Link RE270K - wzmacniacz Wi-Fi i inteligentne gniazdko w jednym

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet