Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Władza i opozycja boją się podsłuchów

Władza i opozycja boją się podsłuchów

WitekT 7 Kwietnia 2007 12:59

0 0

Premier na konwencji PiS 18. marca (a więc jeszcze przed ujawnieniem słynnych taśm Oleksego) powiedział, że od wielu lat nie ma możliwości poufnego porozumiewania się w strukturach państwowych. Okazało się, że szef rządu w ekspresowym tempie nakazał stworzyć system bezpiecznej łączności dla władz państwa - pisze Dziennik.

Jak pisze Dziennik, niedawno ruszył program pilotażowy o nazwie Cygnus. Do administracji rządowej trafiło na razie 10 bezpiecznych telefonów stacjonarnych. Premier chce, by w ciągu kilku miesięcy każde ministerstwo dostało takie aparaty. Na wyposażeniu władz są też specjalne telefony komórkowe.

Władza obawia się, że mogą ją podsłuchiwać prywatne firmy i obce wywiady. Boi się też, że informacje o podsłuchach zakładanych legalnie przez sądy, są przedmiotem pokątnego handlu. Politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy, są przekonani, że osoby podsłuchiwane mogą dostawać przecieki i ostrzeżenia.
Opozycja też żyje w "lekkiej psychozie". Tak określa ten stan Janusz Zemke z SLD, przewodniczący komisji ds. służb specjalnych. Przy rozmowach zaczęli odkręcać krany, włączać głośno radio i czy spuszczać wodę w toalecie.

Mania podsłuchów nie dotyczy tylko polityków. Od czasu opublikowania rozmowy Gudzowatego z Oleksym, sklepy ze sprzętem szpiegowskim przeżywają oblężenie. To już druga fala - pierwszy raz szturm klientów nastąpił po tym, jak Adam Michnik nagrał Lwa Rywina.

Źródło tekstu: Dziennik     

Dodaj do:
w sumie: 32
 • 0

  13. ~issa  2007-04-08 11:29:24  host: aaji144.neoplus.adsl.tpnet.pl

  I Ty ***Witek te materiały tu ujawnaisz? Które to newsy oparte o tajemnice firmy/materiały "tajemnica firmy"? Bo jeśli dostajesz coś co nie publikujesz i co jest tajemnicą godzącą w interesy firmy , to inna sprawa , o tym bynajmniej nic nie wiem. Chciałem tylko napisać , że rozróżniam informatorów działających w złej wierze , dla chęci zysku , chęci wyrządzenia komuś krzywdy , od tych informatorów , których informacje raczej szkody nikomu nie przynoszą. Bo ***8 się nieco zagalopował - w jego interpretacji wyszłoby , że "Głębokie Gardło" z afery Water Gate , który z pewnością bał się namierzenia , to osoba godna potępienia (krętacz , mający coś na sumieniu) . To przecież absurd.

 • 0

  14.  2007-04-08 11:32:41

  issa: oczywiście, że opublikuję. Wiele takich newsów jest, np. z tego, co się ostatnio dzieje w TP za Wituckiego. Ostatnio wyręczyłem też UKE w podawaniu szczegółów nowych tarf biznesowych złożobych do konsultacji. A takie informacje przynoszą szkodę, bo nie są często oficjalną linią PR-u firmy.

 • 0

  15. ~issa  2007-04-08 11:35:19  host: aaji144.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Swoją droga ***witek , do czegoś takiego publicznie nie powinieneś się przyznawać , moim zdaniem to bardzo nierozsądne. Wiem , że wcześniejsze promocje z nieba Ci nie spadają , ale naprawdę jeśli dysponujesz o wiele bardziej poufnymi informacjami i na dodatek o tym mówisz , to grasz na ostrzu noża. Za to na pewno grozi odpowiedzialnośc karna , przynajmniej Twoim źródłom , na dodatek zapewne takie firmy jak telekomu mają aż nadto mozliwości "monitorowania" swoich pracowników.

 • 0

  16. ~issa  2007-04-08 11:37:18  host: aaji144.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No chyba , że Ty i Twoje źródło nie korzysta z telefonów i nie masz żadnego billingu;-)

 • 0

  17.  2007-04-08 11:39:19

  issa: to nie jest żadna tajemnica dla tych firm, przecież wiedzą, że sobie tego nie wymyśliłem, tylko skądś mam. ;) Bilingi już mi trzepali w jednej przynamniej firmie, ale ma się swoje sposoby na kontakt i nie trzeba wtedy spuszczać wody. ;)

 • 0

  18. ~issa  2007-04-08 11:41:41  host: aaji144.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Hmmm , pewnie masz rację , jakbyś im bardziej nadepnął na odcisk działali by z pewnością bardziej stanowczo. W każdym razie najważniejsze , że Blueconnect jest bezprzewodowy i chyba kraty na Rakowieckiej nie będą ewentualnie zakłócały sygnału. Najważniejsze są świeże newsy;-)

 • 0

  19. ~issa  2007-04-08 11:42:12  host: aaji144.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tylko żartowałem!:)

 • 0

  20.  2007-04-08 11:44:59

  issa: tajemnica przesiębiorstwa obejmuje dwie strony - firmę i tych pracowników, którzy tą informacją prawnie dysponują. Mnie nie obowiązuje, więc Rakowiecka mi nie grozi. :)

 • 0

  21. ~  2007-04-08 15:25:00  host: ip-89-174-120-253.multimo.gtsenergis.pl

  @11 Jak Ci juz wyjasnil WitekT, @8 ma racje. A co do osb godnych potepienia i kretaczy to wlasnio Ty to w swoim pierwszym posice napisales. Powtorze cytat z @8: Kanciarze mający coś na sumieniu zawsze się boją. Ale , żeby politycy puszczali wodę w kiblu , ciekawe o czym oni w takim razie moga rozmawiać... Jakie to żałosne. Dorośli , a zachowują się jak skończone dupki. Pomysl, ze wlasnie tak mogl zchowywac sie informator Washington Post w aferze Watergate ;-P na przyszlosc pomysl nim cos napiszesz

 • 0

  22. ~issa  2007-04-08 16:34:03  host: abpu241.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ***22 - przyznaję , że może rzeczywiście niewłaściwie uogólniłem. To wyjątek potwierdzający regułę , że najbardziej boją się ci którzy mają coś na sumieniu. Zgadza się? Tylko nie pisz mi , że politycy opozycji boją się generalnie rozmawiać , bo ujawniają przekręty rządzących , zagłuszając rozmowy gulgotem wódki w gardle , na nieformalnych spotkaniach. Jeśli informator ***witka robi to dla pieniędzy , czyli z niewłaściwych jak mi się zdaje pobudek , to tez jest jak dla mnie skończonym , żałosnym dupkiem. Już jasne?

 • 0

  23. ~rollo  2007-04-08 16:57:29  host: apn-99-43.gprspla.plusgsm.pl

  Dlatego właśnie nie lubie dziennikarzy ale uważam ich zawód jako bardzo potrzebny - oni mogą pozwolić sobie na kuszenie innych - oferując pewne walory za ujawnienie informacji - sami natomiast mogą zasłaniać sie tajemnicą dziennikarską. Musimy na pewno rozróżnić 2 kwestie - ujawnianie publiczne pewnych nieprawidłowości i interwencję dziennikarską w tym zakresie lub działanie na niekorzyść firmy sprzedajnego pracownika. Nie podejrzewałbym pracowników ujawniających tajemnicę służbową o wallenrodyzm - ba wprost przeciwnie ! - podkopują oni z premedytacją swoją pozycję a także pozycję swojej firmy - muszą więc ewidentnie działać z powodów czysto zarobkowych. Nie sądzę żeby oligopol 3 operatorów był zadowolony z takiej "konkurencji" - ostatecznie ofiarą wycieku może być każdy z operatorów - co niejako wymusza zasady "uczciwej" konkurencji :)

 • 0

  24. ~rollo  2007-04-08 17:20:05  host: apn-99-43.gprspla.plusgsm.pl

  Nie wiem jak to jest z postępowaniem sprawdzającym pracowników operatorów i klauzulą tajności dokumentów firmowych - ale na pewno podlegają one co najmniej pod klasyfikacje dokumentów zastrzeżonych a więc "w przypadku gdy ich nieuprawnione ujawnienie mogłoby spowodować szkodę dla prawnie chronionych interesów obywateli albo jednostki organizacyjnej". Każda osoba która wejdzie w posiadanie w/w dokumentów w sposób bezprawny zobowiązana jest nadal do ochrony ich tajemnicy albowiem może narazić na szkodę interes jednostki organizacyjnej - co podlega ściganiu takiej osoby co najmniej z powództwa cywilnego wniesionego przez poszkodowaną firmę.

 • 0

  25.  2007-04-08 19:02:39

  Nie robią tego dla pieniędzy, bo nawet nie byłbym ich w stanie odpowiednio wynagrodzić, bo mnie nie stac z telepolis. :) Co do wallenrodyzmu - byś się czasem zdziwił... ;)

 • 0

  26. ~  2007-04-08 19:30:33  host: inet20909na-1.eranet.pl

  @22 i @23 z wypowiedzi obu bije tesknota za pewnym urzedem, ktory przez lata miescil sie na ulicy Mysiej w Warszawie. Coz, jestescie dziecmi PRL, wnuczkami tow Stalina i pewnie bedziecie dobrze sie czuli w panstwie policyjnym. Zaznaczam, ze Was nie potepiam. Wasz wybor. Zyjemy w (na razie) wolnym i demokratycznym kraju.

 • 0

  27. ~issa  2007-04-08 20:32:34  host: abpo127.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ***26 - nie lubię słowa polemika , ale chciałem jednak dodać na zakończenie kilka słów. Dlaczego alternatywą dla genetycznego polskiego warcholstwa i opatrznie rozumianej wolności , pochodzącej z czasów liberum veto ma być tylko państwo policyjne? Krytcznie patrzę na rząd PiS , nie jestem zwolennikiem lustracji która moim zdaniem używana jest do najpodlejszej , brudnej politycznej gry , 18(!) lat po obaleniu komunizmu. Ale jeśli miałbym wybór pomiędzy rozmemłanym ex prokuratorem generalnym i ministrem sprawiedliwości Jaskiernią i resztą tej lewicowej ekipy , bajdurzącymi politykami PO , a gościem z jajami , który nazywa się Zbigniew Ziobro , z pewnością zagłosuję na tego ostatniego. Bardzo mnie cieszy , że skończyły się czasy przymykania oka na jakiś typków w stylu Rutkowski , że na samą myśl o tym jak go "zawiną" nożownik z Gubałówki z podkulonym ogonkiem sam(!) zgłasza się na Policję , że jest w końcu ktoś , kto nie tylko gada , a coś robi. Dosyć bełkotliwych , prawniczych dyskusji i dzielenia włosa na czworo w "debatach" Gazety Wyborczej. Do roboty. O t i wszystko (jest chyba jasne).

 • 0

  28. ~issa  2007-04-08 20:36:33  host: abpo127.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Acha - nie wiem czy dobrze będziemy się czuli w państwie policyjnym , ale pewny jestem , że wszyscy byśmy bardzo źle się czuli w państwie którego nie darzy się żadnym szacunkiem , i gdzie nie ma rozróżnienia między mafią a politykami. Kłania się Ameryka Łacińska. Wolę jednak by ktoś wziął bandytów za przysłowiową "mordę" , niż miałoby być na odwrót.

 • 0

  29. ~  2007-04-08 22:06:18  host: ip-89-174-121-16.multimo.gtsenergis.pl

  @27 i @28 mieszasz dwie rzeczy. Panstwo prawa nie rowna sie panstwo policyjne. Wszechobecne podsluchy sa elementami panstwa policyjnego i totalitarnego. W panstwie prawa na podsluch wymagane jest zezwolenie sadu. W panstwie policyjnym wystarczy chec tego, czy owego, a tresci zdobyte poprzez podsluchy moga byc wykorzystana zawsze i zawsze przeciwko Tobie. Kilkadziesiat lat temu zyl-byl taki energiczny czlowiek, ktory mawial dajcie mi czlowieka, a paragraf zawsze sie znajdzie. I dawana mu czlowieka, a on znajdowal paragraf. A potem byly procesy pokazowe.

 • 0

  30. ~rollo  2007-04-08 23:34:16  host: apn-99-32.gprspla.plusgsm.pl

  ech - ja rozumiem ta nadwrażliwość 29-ki :) - dzisiejsza władza - nie posiadająca już komunistycznego kompleksu inwigilatora - może rozpocząć odpowiednie antyterrorystyczne procedury ochrony państwa bez żadnego zażenowania - ostatnio w mediach wyskoczyła wręcz prawnie i legislacyjne wymuszana konieczność utrzymywania przez operatorów komórkowych tajnych kancelarii dla potrzeb inwigilacyjnych - zaczynają sie czasy "patriot act" w polskim stylu - tutaj jednak rozmawiamy o wykradaniu tajemnic firmowych i nieuczciwej konkurencji - nie przesadzajmy w obydwu kierunkach

 • 0

  31.  2007-04-10 16:48:04

  29 - rzeczywiście nadwrażliwy jesteś... Mi się osobiście nie podoba to co się dzieje, tak jak nie podoba mi się to co się działo (chociaż wolałem podsłuch w latach 70. ale kiedy się płaciło za każdą rozpoczętą rozmowę niezależnie od jej długości mniej więcej równowartość ceny pączka czy 1/3,5 ceny paczki sportów/popularnych, niż dzisiejsze ceny z ew. podsłuchem ;-)). Nie obchodzi mnie czy ktoś mnie podsłuchuje czy nie. Naprawdę. Obchodzi mnie natomiast, czy ten ktoś to np. moja wszelkiego rodzaju konkurencja wykorzystująca zdobyte w ten sposób materiały "przeciwko" mnie (mojej firmie). Niestety nie jestem tego w stanie ustalić, i nie sądzę, że ma to miejsce, więc cała reszta mnie nie obchodzi - niech słucha kto chce. Nie wywęszy żadnej afery, bo po prostu nie jestem aferzystą czy łapówkarzem (nie daje i nie biorę, a jeśli ktoś chce to rezygnuję ze zlecenia a jeśli ktoś chce żeby jak twierdzi załatwić moją sprawę, nie wiem - szybciej, lepiej, to najzwyklej w świecie idę do jego przełożonego ;-)). Jeśl ONI się boją, to znaczy, że mają coś do ukrycia. Tak - tajemnica państwoa, służbowa itd. wymaga specjalnych środków. Ale jak sądze takie środki komunikowania się już mają? Jełśi więc nadal się boją, to albo dzielą się tymi tajemnicami w sposób nieautoryzowany, albo normalnie rozmawiają o rzeczach sprzecznych z prawem. Inna rzecz, ze jeśli państwo nie potrafi zapanować nad przestępcami podsłuchującymi innych... Trzeba zmienić rządzących tym państwem chyba, nie?

 • 0

  32. ~  2007-04-11 20:00:49  host: oo7.ipartners.pl

  Na cale sczescie 29 nie jest sam ;-) http://www.youtube.com/watch?v=jJTLL1UjvfU Niestety wymagana znajomosc language ;-P

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-255-17.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet