Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wkrótce spadnie interkonekt do komórek

Wkrótce spadnie interkonekt do komórek

WitekT 20 Marca 2007 13:49

0 0

14. marca w siedzibie UKE odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska telekomunikacyjnego w sprawie wprowadzenia płaskiej stawki (niezależnej od okresu taryfikacyjnego) w rozliczeniach międzyoperatorskich z tytułu zakańczania połączeń w sieciach mobilnych.

Operatorzy infrastrukturalni (czyli Polkomtel, PTC oraz Centertel) wyrazili gotowość do wprowadzenia płaskiej stawki MTR (ang. Mobile Termination Rate) na poziomie 0,40 zł/min od kwietnia lub maja. Dodatkowo, operatorzy ci przedstawili stanowisko, iż Prezes UKE powinien ustalić trzyletni harmonogram dojścia stawki MTR do poziomu wynikającego z analizy porównawczej (benchmarków) z krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Przedstawiciele izb gospodarczych oraz operatorów sieci stacjonarnych zgodzili się na wprowadzenie płaskiej stawki MTR przy założeniu jednoczesnego przywrócenia właściwych relacji pomiędzy stawkami hurtowymi i detalicznymi (postulat zgłoszony przez Multimedia oraz Mediatel). Ponadto stwierdzono, iż odpowiednim podejściem do regulacji stawek MTR jest ustalenie ich poziomu na podstawie modeli kosztowych operatorów infrastrukturalnych.

P4 stwierdził, iż powinna zostać zachowana asymetria w stawce MTR dla P4 ze względu na niedawne wejście operatora na rynek i niezbędność poniesienia inwestycji na rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej UMTS.




Telekomunikacja Polska przedstawiła stanowisko, wskazujące na potrzebę ustalenia przewidywalnej ścieżki dojścia stawek MTR do odpowiedniego poziomu, ze względu na konieczność planowania biznesu.

Sferia wskazała możliwość stworzenia giełdy ruchu telekomunikacyjnego, na której operatorzy oferowaliby możliwości terminacji ruchu w ich sieciach.

Operator Długie Rozmowy wskazał na możliwość zastosowania rozwiązania bazującego na tzw. modelu belgijskim (obecnie toczy się w tej sprawie postępowanie przez Europejskim Trybunałem Sprawidliwości w przedmiocie bram GSM/FCT).

Aktualne stawki za terminację ruchu do sieci komórkowych obowiązują od listopada zeszłego roku. Zakładają cenę od 0,40 zł do 0,44 zł, w zależności od pory dnia. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 37
  • 0

    18.  2007-03-20 22:47:58

    Aleś ty uparty :D. To ci dam jeszcze jeden przykład: VAT jest podatkiem przezroczystym- ale TYLKO dla firmy. Ostateczną cenę zapłaci kto?? KLIENT końcowy. Analogicznie jest z interkonektem. Jest to sztywna opłata, która obciąża TYLKO I WYŁĄCZNIE klienta końcowego. W końcu by doszło do sytuacji, w której wszyscy operatorzy obniżyliby ceny detaliczne poniżej ceny interkonektu i najwięcej zysku miałaby sieć generująca najmniejszy ruch :). Toż to patologia :/

  • 0

    19.  2007-03-20 22:54:14

    arnie: a zadam Ci pytanie z innej strony - jak chcesz świadczyć usługi poniżej kosztów, będąc na miejscu operatorów i po wykoszeniu w pień interkonektu? Widzisz różnicę między IC przy 1 zł za minutę i 0,6 zł za minutę? Bo ja nie widzę, żeby to musiało w jakikolwiek sposób wpływac na ceny detaliczne...

  • 0

    20.  2007-03-20 22:56:11

    Wychodzący ruch w sieciach mobilnych do innych mobilnych jest podobny co do poziomu przychodzącego od pozostałych dwóch. Więc (hiperbolizując) czy minuta kosztuje 100 mln zł, czy 0,40 gr, to nie ma znaczenia...

  • 0

    21.  2007-03-20 23:45:22

    Czy operator X może się dogadać z Y i interkonektu nie pobierać ?

  • 0

    22. ~daleki  2007-03-20 23:45:37  host: 194.197.153.219

    Witek, 1. Uparłeś się, że jest 3 operatorów mobilnych, stara technologia, a gdzie przyszłość VoIP, P2P SIP... TDMA odchodzi do lamusa proszę Pana. 2. Ruch jak jeszcze nie jest to będzie asymetryczny (twój przykład z TP, jak i z FCT-ami). 3. Jak ktoś chce terminować połącznie w sieci operatora mobilnego, a nie terminować połączeń od niego w swojej sieci (prziecież może mieć taki model biznesowy) to dla niego ma zasadnicze znaczenie czy "minuta kosztuje 100 mln zł, czy 0,40 gr" (zresztą nie wiem co miałeś na myśli czy 40 gr czy 0,40 gr czyli 0,004 zł ?)

  • 0

    23. ~  2007-03-21 09:43:37  host: abrs171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Cena interkonetkt ma znaczenie i to nie zaprzeczalnie-Panie Witku wesmy chodzby pod lupe pakiety minut do wlasnej sieci-wszyscy obecni operatorzy sa w stanie zaoferowac minute na poziomie ok 20gr-gdyby interkonektu nie bylo lub byl na b. niskim poziomie to cena do innych sieci tez wynosilaby 20gr lub nawet nizej-wiecej pojawilaby sie na pewno mozliwosc wybierania darmowego numeru w obcej sieci. Przy obecnej cenie interkonektu nie ma takiej mozliwosci bo kazda minuta do obcej sieci przynosilaby straty, ktore moga byc nadrobione w przypadku np. Play i niesymetrycznego interkomu ale... duzo by pisac

  • 0

    24.  2007-03-21 10:48:07

    daleki: ale czemu wymieniasz tu VoIP, itp, co to ma do rzeczy? Z mobilnych nie połączyszsię do nich, więc to nie ma znaczenia. A jeżeli połączysz to znaczy, że mają numerację stacjonarną więc to zupełnie nie ma znaczenia, bo rozliczenia są znane. 2. ruch teraz JEST symetryczny dlatego twierdzę, że IC NIE JEST czynnikiem cenotwórczym. 3. tego co, napisałeś w tym punkcie, to w ogóle nie rozumiem.

  • 0

    25.  2007-03-21 10:50:31

    23: a teraz nie przynosi strat? Cena w TT po 8 miesiąciach w szczycie JEST poniżej IC. I co? Ponoszą straty? Poza tym stawka nie zmieniła się od OSTATNIEJ zmiany stawek IC w listopadzie. Kto zmienił stawki? Tylko TP i inni stacjonarni, bo oni mają niesymetryczny - względem mobili - IC. Ale tego ludzie już nie zauważają i nie rozumieją. :)

  • 0

    26.  2007-03-21 10:55:16

    rudy: kiedyś były umowy typu "bill and keep" - czyli całą stawkę operator dzwoniący zabierał dla siebie, a docelowy nie dostawał nic. Umowy oczywiście obustronne. Z tego modelu się wycofano, bo było tam wiele patologii i wyłudzeń.

  • 0

    27.  2007-03-21 11:20:35

    a ile wynosi IC z komórek na stacjonarne?

  • 0

    28.  2007-03-21 11:28:29

    doktor: żeby nie zaciemniać sytuacji, to ja bym proponował patrzeć na sprawę inaczej. Jako na opłatę za TERMINOWANIE czy ZAKAŃCZANIE połączeń w danym typie sieci. Zakończenie połączenia w sieci TP kosztuje średnio 3,6 gr. za minutę.

  • 0

    29. ~  2007-03-21 11:42:59  host: abrs171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    25: 28: spróbuj sie zastanowic co by bylo gdyby IC w sieciach kom wynosil tyle co za zakonczenie polaczenia w TP czyli jak piszesz 3,6 gr nie wplyneloby to na ceny bo nie ma to znaczenia?????????? (pakiety tanich minut w sieci dotycza tez zwykle polaczen na stacjonarne)

  • 0

    30.  2007-03-21 11:46:11

    Dalej nie rozumiesz. Na cenę ma wpływ KONKURENCJA, a nie wysokość IC. Konkurencja będzie większa, jeżeli IC będzie niższe. Czemu operatorzy masowo nie obniżali cen połączeń, skoro już w listopadzie była znacząca obniżka?

  • 0

    31.  2007-03-21 12:42:32

    30 WitekT ale jak jest tańszy interconect to jest to szansa dla operatorów stacjonarnych. Gdzie w niektórych opcjach minuta kosztuję 60 groszy a z komórki na komórkę nawet 80 groszy! Paradoks.

  • 0

    32.  2007-03-21 12:48:10

    rudy: dokładnie. Ale to nie będzie wpływ IC, tylko konkurencji. Rozumiesz? :D Bo jakby to miało wpływ, to w listopadzie poleciałyby ceny taryf komórkowych o 20 gr na minucie.

  • 0

    33.  2007-03-21 12:53:16

    WitekT czyli nadal wbrew pozorom tepsa ma najwięcej do powiedzenia :D

  • 0

    34.  2007-03-21 12:56:33

    rudy: no żeby najwięcej to tak nie do końca. Ale ma szansę teraz włączyć się do gry na rynku połączeń na komórki. :)

  • 0

    35.  2007-03-21 13:49:15

    A nie można się tych stawek w ogóle pozbyć?

  • 0

    36. ~Rudy  2007-03-21 15:59:00  host: aclu103.neoplus.adsl.tpnet.pl

    35 th0mas chyba w niektórych krajach nie ma w ogóle interkonectu.

  • 0

    37.  2007-03-21 15:59:58

    Rudy: nie tyle nie ma, co nie ma asymetrii między stacjonarnymi i mobilnymi. Wtedy odbierający na komórce płaci też za połączenie.

Dodaj swoją opinię