Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wkrótce pakiety roamingowe dla transmisji i "agresywna polityka cenowa" w Erze

Wkrótce pakiety roamingowe dla transmisji i "agresywna polityka cenowa" w Erze

WitekT 15 Lutego 2011 12:28

0 0

NFC w IV kwartale i tanie pakiety roamingowe na transmisję danych, inwestycje w szkielet i szerokie portfolio smartfonów - to kluczowe informacje z konferencji T-Mobile na Mobile World Congress w Barcelonie, które dotyczą PTC.



Tegoroczna konferencja T-Mobile podczas odbywającego się właśnie Mobile World Congress w Barcelonie jest ważniejsza niż te, które odbywały się w poprzednich latach. A to ze względu na to, że po wyjaśnieniu spraw właścicielskich związanych z PTC, Polska pojawia się na wielu slajdach. Trudno się dziwić, skoro jesteśmy drugim największym rynkiem dla Deutsche Telekom w Europie.

Pierwszą, wspólną ofertą, która powinna wkrótce znaleźć się w ofercie PTC, będzie płaska stawka na transmisję danych w roamingu w każdej sieci w Unii Europejskiej. Ceny w każdej sieci T-Mobile (w tym w Erze) mają być porównywalne, dla niemieckich abonentów będzie wynosiło 1,95 euro za 10 MB na dzień, 4,95 euro za 50 MB na dzień oraz 14,95 euro za nielimitowany dostęp na tydzień (choć z możliwością ograniczenia prędkości).

W sieciach komórkowych T-Mobile należy się spodziewać dużego nacisku na kwestie szybkiej transmisji danych - od LTE, poprzez HSPA+, a także mającą dynamicznie powiększać się sieć hotspotów WiFi. Milan Zika, członek zarządu PTC odpowiedzialny za technikę, powiedział jednak, że w Polsce decyzja w sprawie rozbudowy WiFi nie została jeszcze podjęta. W tym roku na pewno główne inwestycje mają pójść w rozbudowę sieci szkieletowej. Zika dodał, że PTC liczy na szybkie zawiązanie spółki z Centertelem - od tego momentu powinna ta rozbudowa (a właściwie, jak powiedział, poważna modernizacja) powinna się rozpocząć. Szerzej o tej współpracy pomiędzy dwoma operatorami pisaliśmy w tej wiadomości oraz felietonie pt. Czy Centertel i PTC odskoczą konkurencji?.




Do tego dojdą płatności w technologii NFC (ang. Near Field Communication), którą PTC w Polsce testowała razem z Inteligo, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Telefony (w tym bardzo tanie) z NFC powinny zacząć pojawiać się już w III kwartale, a w IV kwartale należy oczekiwać pierwszych komercyjnych usług.

Jedna trzecia sprzedawanych telefonów w ofercie abonamentowej Ery to smartfony - mówi TELEPOLIS.PL Grzegorz Bors, członek zarządu PTC odpowiedzialny za marketing. Dodaje, że w tym roku kluczową kwestią będzie agresywna polityka cenowa w tym segmencie telefonów.

PTC nie ma w tej chwili planów dotyczących zmian technologicznych na posiadanych przez siebie pasmach. Ze słów Milana Zika wynika, że spółka ma jakiś pomysł na wykorzystanie pasma 3,6 GHz, na którym używa teraz WiMaxa, ale praktycznie nie ma klientów. PTC nie zamierza też pójść śladem P4 i nazywać swojej sieci 4G.

Uważamy, że taka komunikacja wprowadza w błąd. Tylko wąska grupa ludzi rozumie czym to dokładnie jest. Jestem przeciwnikiem nazywania sieci HSPA+ nazwą 4G. Chcemy być uczciwi - mówi TELEPOLIS.PL Grzegorz Bors.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 177
  • 0

    160.  2011-02-21 20:22:53

    Wg mnie porównywanie T-Mobile do Orange jest dość błędne. Ci dwaj operatorzy mało mają w sumie ze sobą wspólnego. W dodatku T-Mobile jest 2x większe od Orange. Czy wprowadzą nowe taryfy się okaże niemniej takie pakiety to już coś nowego.

  • 0

    161. ~bastek00  2011-02-21 20:27:10  host: user-46-113-7-232.play-internet.pl

    @140 a wiesz co to jest interconnect (rozliczenia między-operatorskie)?? Najwidoczniej nie... Wiesz dlaczego W3 ma drożej do P4?? Skoro nie znasz odpowiedzi na pierwsze pytanie to na drugie tym bardziej. Więc zadzwoń na swoją wspaniałą infolinię w P4 i zapytaj, albo daruj sobie... oni i tak się nie przyznają (bo pewnie wielu konsultantów nie wie), że to P4 mając wybór sposobu rozliczania jako po obniżonej taryfie zażądało standardowych stawek. Ale co tam, lepiej pisać bzdury...

  • 0

    162. ~  2011-02-21 20:42:54  host: 89-78-10-20.dynamic.chello.pl

    @161; skoro Ty wiesz co to jest interconnect, to zapewne wiesz jaki on obecnie jest? Jeżeli to wiesz, to nie przedstaw stawki dla w3 i ceny a teraz stawkę dla P4 i cenę do nich. Stosując takie same proporcje obecnie stwka do P4 powinna być na poziomie 49gr/min.

  • 0

    163. ~  2011-02-21 20:50:39  host: 89-78-10-20.dynamic.chello.pl

    @161; MTR do w3 0,1677zl/min - minuta połączenia około 29gr. MTR do P4 0,3253zł a cena od 72gr-80gr/min. Przelicz i porównaj

  • 0

    164. ~szef  2011-02-21 22:01:41  host: 088156251212.koscierzyna.vectranet.pl

    słabo dopłacają do promocyjnych telefonów,nic ciekawego nie można wyrwać nawet w biznesie

  • 0

    165. ~  2011-02-21 23:29:25  host: 213.25.50.41.net.kth.pl

    @162-163. Brawo. Bardzo dokładna odpowiedź. Dzięki niej kolega bastek00 dowiedział się jaki ma związek interconect oraz cena detaliczna. Jak operator nie zechce obniżyć stawki to żaden ;(.

  • 0

    166. ~  2011-02-21 23:57:50  host: t13-12.opera-mini.net

    A mnie dziwi opieszałość play, przecież to co robi w3 do sądu się nadaje. Czyżby play też było to na rękę, że mogą straszyc że u konkurencji jest prawie złotówka do play, a u nich za nadzianie się jest 0gr?

  • 0

    167.  2011-02-22 13:55:54

    @166 A co ma Play do tego ? jest wolny rynek każdy oferuje to co oferuje. Nie wolno jedynie oferować czegoś poniżej kosztów. Powyżej można. Nie ma u nas prawa że cena może być od - do. Każdy oferuje to na co ma ochotę. Komu odpowiada to przystaje komu nie idzie gdzie indziej. Mi osobiście rybka jaka jest stawka do Play i tak nie dzwonię po Play, a jeśli już to dopłacę te kilka groszy za tą minutę czy dwie. Chociaż jak na razie mam abo w Erze gdzie mam wliczone minuty także do Play. A że prawie w ogólnie nie dzwonie po Play to już inna sprawa. Ale tak poza tym to @164,165,166 to temat o roamingu i nowych pakietach a nie o cenach i MTR połączeń:)

  • -1

    168. ~gosciu  2011-02-22 17:35:45  host: 62-121-97-56.home.aster.pl

    PLAY to największy złodziej w Polsce. Podpisałem umowę na 2 lata na "promocyjnych" warunkach. Po 3 miesiącach promocja się zakończyła. Teraz płacę najwięcej w Polsce za minutę rozmowy i smsy. I liczę dni do zakończenia umowy. NIGDY więcej PLAY!

  • 0

    169. ~  2011-02-22 17:48:44  host: z15-06.opera-mini.net

    168, co to za umowe podpisałes? Nie ma takich umow, o jakich piszesz

  • 0

    170. ~do bastek00  2011-02-22 18:12:16  host: dcz36.neoplus.adsl.tpnet.pl

    161. Mam nadzieję, że douczyłeś się już bastek00 i nie będziesz już pisał bzdur. #162 i 163 sprowadziły Twój post do parteru. uż przeliczyłeś ile zarabia W3 przyrozmowach do W3 i do P4. Ponad 4x więcej skubie swoich klientów na rozmowach do P4. Dlaczego?

  • 0

    171. ~  2011-02-22 22:24:19  host: z10-01.opera-mini.net

    170, troche teraz przesadziles. Nie 4razy więcej bo tak tego liczyc nie mozna. Do w3 stosowana jest marża na poziomie 28procent a do p4 50procent i nie spada wraz ze spadkiem asymetrii.

  • 0

    172. ~  2011-02-22 22:47:12  host: t19-11.opera-mini.net

    Przecież dobrze koleś policzył. 8,5gr mają normalnie a do play 32-40gr. Vat wliczyłem już. 171 twoja ezoteryka numerologiczna z procentami nikogo nie interesuje bo w3 okrada klientów.

  • 0

    173. ~  2011-02-22 23:04:57  host: p10-04.opera-mini.net

    171 łżesz z tymi wyliczeniami. Mnie naprawdę guzik interesuje co i po ile jest u w3 ale nie potrafe sie przyglądać biernie jak jest nieuczciwa konkurencja. Jeśli w3 zrobi podwyżke z 29 do 55 to nie będę protestował bo wtedy będą równe dysproporcje. Jest spisek. I nie piszcie głupot jak kiedyś o marży na proszek do prania że droższy wolniej schodzi bo mało kto wie że mam numer w play i sugerując że dzwoniący do mnie krocej gadają obrażacie tych ludzi.

  • 0

    174. ~  2011-02-22 23:14:35  host: p10-04.opera-mini.net

    Zresztą ci co wiedzą że mam play nie przejmują się tym ale nie mam pojecia ile płacą, jakie mają plany taryfowe itd. Może wy macie znajomych co bawią sie w piaskownicy a do play dzwonią maks pół minuty i w ten sposób usprawiedliwiacie złodziejskie marże.

  • 0

    175. ~do 171.  2011-02-22 23:26:26  host: dcs192.neoplus.adsl.tpnet.pl

    171. Weź kolego kalkulator. Policz zysk na rozmowach do P4. Następnie policz zysk na rozmowach do W3. Potem podziel jedną wartość przez drugą. jeżeli wyjdzie Tobie inna wartość niż ok. 4x wtedy porozmawiamy.

  • 0

    176. ~  2011-02-22 23:29:12  host: dcs192.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Fakt jest taki, że MTRy spadły a stawki do P4 są za wysokie i płacą je okłamywani klienci W3, że do Play musi być tak drogo.

  • 0

    177. ~  2011-02-22 23:35:00  host: dcs192.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Gdyby nie wejście Play i UKE rozmowy w Polsce dalej byłby makrabrzycznie wysokie, a oligopol twierdziłby, że taniej być nie może bo to niemożliwe. Dlatego jestem w Play, bo nowy musi się rozwijać, a do tego ma się dobre ceny i nie ma problemu z dzwonieniem do Play. teraz wszyscy zainteresowani mają simki z P4, więc na dodatek jest w miarę tanio i rachunki są wreszcie w normie dla polskiego użytkownika.

  • 0

    178. ~mekintosz  2011-02-25 14:06:41  host: dtj91.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja powiem tak, nie interesuje mnie Play, bo tu gdzie mieszkam nie ma zasięgu Playa ani Plusa, ale to dobrze, że jest na rynku Play, bo dają mi w Orange różne rabaty z tego powodu

  • 0

    179. ~wkrótce powiem NIE do ERY  2011-02-25 21:17:48  host: acxa79.neoplus.adsl.tpnet.pl

    dotychas w Erze miałem połączenia na komórki z 3 krajami po 98gr/min brutto, wkrótce kończy mi się umowa i proponują mi blisko 2 zł brutto za te połączenia - pora się rozstać z Erą po 6 latach płacenia abo. Kto wie, gdzie najtaniej zaoferują połączenia na komórki na Ukrainę i do UE? z pakietem minut ok. 300-400 do wszystkich sieci? proszę o propozycję znawców...

Dodaj swoją opinię