Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wizja końca komórek

Wizja końca komórek

sirmark 25 Marca 2008 19:15

0 0

Według szefa niemieckiej sieci komórkowej E-Plus, Thorstena Dirksa, operatorzy komórkowi za pięć, sześć lat będą jedynie sprzedawać usługę dostępu do internetu. Jego zdaniem komórki w dotychczasowej postaci odejdą do lamusa.



Zdaniem Dirksa zamiast telefonu będziemy używać przenośnego terminala z dostępem do sieci, na którym użytkownik będzie mógł sobie ewentualnie zainstalować oprogramowanie umożliwiające rozmowy telefoniczne. Operatorowi zaś będzie płacić tylko ryczałt za dostęp do sieci, nie zaś za przesłane dane.




Jak mówi szef E-Plus w wywiadzie dla gazety "Berliner Zeitung", model biznesu operatorów komórkowych upodobni się do tego, co juz obecnie stało się w przypadku właścicieli sieci naziemnych.

W przeciwieństwie do wielu konkurentów Dirks nie widzi w tych zmianach zagrożenia dla własnej firmy.

Nasza branża ma szanse nadal zarabiać niezłe pieniądze. A telefon komórkowy jako przenośne urządzenie z dostępem do internetu nadejdzie tak czy tak - stwierdza szef E-Plus.

Źródło tekstu: TVN24     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1. ~Templariusz  2008-03-25 19:24:34  host: staticline23090.toya.net.pl

    Jestem pewny, że w tym kierunku to napewno nie pójdzie :D

  • 0

    2. ~Gnd  2008-03-25 19:31:51  host: p08-11.opera-mini.net

    A w jaką wg ciebie??

  • 0

    3.  2008-03-25 19:43:30

    W nieco innym. Nadal bedzie mozna rozmawiac "tradycyjnie" operatorzy wprowadza ryczalty na tradycyjne polaczenia bo VoIP bedzie im coraz bardziej deptac po pietach

  • 0

    4. ~:))  2008-03-25 20:00:49  host: chello087206215207.chello.pl

    pójdzie - zależy tylko w jakiej perspektywie czasowej - już teraz przecież nasi operatorzy oferują różne 'dziwne' pakiety, które wiele lat temu nikt nie uznałby za sensowne, bo po co dawać coś za darmo, skoro klienta można skasować.... VOIP zmusi telekomy, do oferowania właśnie takich usług

  • 0

    5. ~Frank  2008-03-25 20:08:07  host: dxa106.internetdsl.tpnet.pl

    Wreszcie ktoś z drugiej strony to zauważył. Wszystkie środki łączności będą służyły tylko do łączności z internetem wcześniej czy później. Taka jest droga ewolucji łączności.

  • 0

    6. ~cezaarr  2008-03-25 20:09:00  host: acxx91.neoplus.adsl.tpnet.pl

    też jestem tego zdania... już można na palmtopach zainstalować skype, prędkość neta dochodzi do 7,2mb/s więc będzie albo voip albo ryczałt na połączenia

  • 0

    7.  2008-03-25 20:22:52

    Popieram. Też sądzę, że tak będzie.. Wszystko ewoluuje, więc i na komórki przyjdzie czas. Wystarczy spojrzeć, jakie zmiany zaszły do tej pory- kto jeszcze kilkakaście lat temu pomyślałby np o funkcji push to talk w telefonie albo o wideokonferencjach w cenie zwykłego połączenia? W Polsce jeszcze nie jest to zbyt popularne, właściwie korzystają z tego tylko abonenci Playa, ale to tylko kwestia czasu.

  • 0

    8. ~Alek  2008-03-25 20:23:33  host: zeus.tvtom.pl

    Choć jestem za rozpowszechnieniem dostępu do internetu w komórkach to myślę ze nie każdy będzie potrzebował dostępu do internetu np. żeby porozmawiać kilka minut tanim kosztem tak jak obecnie telefony na kartę za 50zł na 3miesiace a dostęp do internetu w komórkach będzie droższy ale będzie oferował większe możliwości dla osób które chcą dużo rozmawiać. Zresztą starsi ludzie wolą proste rozwiązania. Sama obsługa obecnych telefonów to już dla nich problem.

  • 0

    9.  2008-03-25 21:05:44

    Może za 5 lat to nie, ale za 10 lat najprawdopodobniej jeśli usługi 3G będą się rozwijać w dobrym tempie to rzeczywiście operatorzy będą sprzedawać usługi internetowe, a rozmowami zaopiekują się dostawcy telefonii VoIP. Sam korzystam z takich rozwiązań jak tylko jestem w domu, a nawet gdy jestem w firmie też korzystam, mogę dzwonić do całego świata za grosze.

  • 0

    10.  2008-03-25 21:29:26

    Ja liczę że nie za 5,6 lat tylko niebawem. Zobaczymy jak działa WiFi mobilne. W niektórych miastach ma być darmowe pokrycie. Potestujemy zobaczymy jak to będzie działać.

  • 0

    11.  2008-03-25 21:36:47

    Nigdy w ten sposób o tym nie myślałem, ale kto wie... Od strony użytkownika nie ma to większego znaczenia ale opowie będą musieli szukać nowych źródeł utrzymania się na fali :)

  • 0

    12.  2008-03-25 23:02:00

    @9 moim zdaniem 10 lat to i tak za mało..przynajmniej w Polsce będziemy musieli poczekać z drugie tyle.. @8 a skąd wiesz, ze nie byłoby to tańsze? Być może dla tych którzy używają sporadycznie,zamiast ryczałtu, można będzie wykupić określoną ilość danych tak jak teraz, a nawet dla tych którzy teraz używają podstawowych funkcji telefonu mogą zostać zaprojektowane właśnie tel które będą funkcjonalnością przypominać bieżące komy, tyle, że zmieni się tylko sposób rozliczania z opem..no..ale na taką wizję to my jeszcze sobie poczekamy..

  • 0

    13.  2008-03-25 23:24:12

    juz daaawno temu czytalem o ym i jak na razie nadal nie zanosi sie na rychle zmiany. Wrozono, ze operatorzy stacjonarni zlikwiduja calkowicie taryfikacje minutowa i rozmowy beda ryczaltowe... Jak na razie mamy tylko namiastke tego, co wyzej opisuje ten pan i co juz od dawna jest zapowiadane. Zeby zmiany sie przyjely, nie potrzeba samego rewolucyjnego pomyslu, ale takze zainteresowania rynku, a ten jak na razie jest jeszcze przyzwyczajony do starych metod rozliczania... ale pomysl jak najbardziej dobry i tez uwazam, ze za jakas dekade tak bedzie po woli dzialac rynek telekomunikacyjny

  • 0

    14. ~V  2008-03-25 23:50:00  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    Ja się zastanawiam jak to jest. Obecnie za 60 zł dostać można 0,5 - 1 GB. Limity te, jak twierdzą operatorzy, są niezbędne ponieważ ich brak spowodowałby przeciążenie sieci. Usługi te wykupuje kilka procent klientów - więc jeśli oni, ta garstka, są w stanie zapchać nadajniki, to co by się stało gdyby nie było limitów i korzystaliby wszyscy? Nasuwa sie kilka pytań: 1. Jak bardzo zacofana jest infrastruktura operatorów komórkowych w Polsce? 2. W jakim czasie nasi operatorzy są w stanie dokonać tak masowej rozbudowy żeby spełniło to co w czytamy w treści newsa? 3. Czy może jest to po prostu kłamstwo i operatorzy doją "frajerów" tak samo jak robili to do 2004 roku licząc za rozmowę średnio po 2 zł/min z rozliczaniem minutowym? 4. Jeśli to nie jest kłamstwo to co oni robili przez te lata, szczególnie biorąc pod uwagę 2 zl/min. do 2004/2005 roku (z rozliczaniem minutowym)? Taki Play zamierza zbudować siec startując ze stawka 0,49 zł (w rzeczywistości o wiele niższą - bonusy itd.), a przypominam że 10 lat temu wartość pieniądza była inna, 2 zł to kosztował litr benzyny. Więc spytam jeszcze raz - co jest nie tak z polskimi operatorami?

  • 0

    15.  2008-03-26 14:18:59

    ~V: odpowiem ci na to pytanie. Sp. z o.o. i S.A.- takie spółki mają spełniać jedną zasadniczą rolę- zarabiać pieniądze. Odpowiedz na pytanie co one robiły brzmi: zarabiały pieniądze. EASY

  • 0

    16. ~V  2008-03-26 19:31:31  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    S!D - to jest oczywiste, tylko że jak każda firma tak i te powinny chyba myśleć o przyszłości i w nią inwestować, a nie wszystko przejadać.

  • 0

    17. ~Marlod  2008-03-26 20:53:50  host: apn-77-114-150-34.gprs.plus.pl

    Tak jest! jestem za tanim internetem z komórek:) Korzystam tej chwili z internetu w pakietach Simplusa,siedząc na urlopie pod Pilskiem w górach.Taki internet a nawet tańszy mógłby się pojawić również w Orange POP i GO,a także w TakTak i Heyah, nie mowiąc o Play:)Ale Orange dała ciała i wprowadziła po Simplsie pakiety w GO i POP średnio 2-3 razy droższe z taktowaniem co 50kB a nie jak Simplus co 1bajt!!!

Dodaj swoją opinię