Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Witucki: światłowód w każdym domu zbyt drogi i niepotrzebny

Witucki: światłowód w każdym domu zbyt drogi i niepotrzebny

Q! 29 Marca 2012 11:44

0 0

Jako zbyt drogi i niepotrzebny określił Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, pomysł, aby każdy polski dom posiadał światłowodowy dostęp do Internetu. Co w zamian za to proponuje?

Chociaż Telekomunikacja Polska systematycznie rozbudowuje sieć światłowodową, to na jej doprowadzenie do każdego polskiego domu nie ma szans - rozwiewa nadzieje Witucki. Wszystko przez względy ekonomiczne.

Jak twierdzi, nawet doprowadzenie światłowodu na ulicę czy do piwnicy nie zagwarantuje szybkiego Internetu. Wszystko zależeć będzie od istniejącej infrastruktury - tam, gdzie będzie miedziana, będzie wykorzystywana. W przeciwnym wypadku istnieje możliwość poprowadzenia światłowodowej.




Według niego, na terenach rzadziej zamieszkanych, np. pod lasem czy w Bieszczadach, w zupełności wystarczyć mają technologie bezprzewodowe.

Odniósł się on również do podpisanego z UKE w 2009 roku porozumienia dotyczącego inwestycji w nowoczesną infrastrukturę - szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości. Do końca grudnia 2011 Telekomunikacja Polska wykonała ponad 70% założeń, czyli 858 tys. linii.

Rozbudowa sieci jest jednym z założeń Agendy Cyfrowej która zakłada, że w 2013 roku każdy mieszkaniec Unii Europejskiej powinien mieć dostęp do Internetu. W 2020 roku jego minimalna przepustowość powinna wynosić 30 Mb/s.

Źródło tekstu: Newseria, wł     

Dodaj do:
w sumie: 35
  • 0

    17. ~bb9810  2012-03-29 12:39:13  host: 84-10-189-36.dynamic.chello.pl

    `10 z banku, dlatego Facet umie liczyć pieniądze

  • 1

    18. ~  2012-03-29 12:46:35  host: adaa222.neoplus.adsl.tpnet.pl

    14. Jak się zarabia to się chyba inwestuje i modernizuje. Poza tym w dawnej TPSA były tzw Społeczne Komitety, które budowały także za własną kasę i to wcale niemałą. To wszystko za free przejęła firma francuska, która nie kwapi się do modernizacji. Byle na sznurkach i ma działać. Ciekawe jak daleko na tym zajadą. Zamiast zyski transferować do Francji to powinni je inwestować w infrastrukturę w Polsce.

  • 0

    19. ~s  2012-03-29 12:49:01  host: user-164-126-91-245.play-internet.pl

    @14, warszawa to dosc duze skupisko,prawda? a 2mb to jest u mnie maks,5lat temu byloby super,ale teraz nawet yt nie moge w lepszej rozdzialce ogladac bo buforuje..

  • 1

    20.  2012-03-29 12:50:50

    Co za prezes egoista, cóż Solorz tylko się cieszy jak Telekomuna takie bzdury opowiada. Koniecznie monopol TP trzeba skończyć, ale przy takiej prezes UKE (wczoraj w TVBiznes oglądałem jej wywiad) nic nowego nie będzie, teraz tylko TP będzie mogło doić z klientów za lacze max 1mega.

  • 2

    21.  2012-03-29 12:51:59

    Żabojady mają w każdej wiosce pociągnięty światłowod, już widać że kasa z PL idzie do FR i tam tylko mogą mieć normalny internet.

  • 2

    22.  2012-03-29 12:59:04

    Światłowód jest tani, jedynie te spawania go jest drogie, ale za to potem w utrzymaniu wątpie by był droższy niż miedź. Może wkońcu można by było w TP mieć sam Internet, bez zbędnego telefonu, który mi do niczego jest nie potrzebny bo mam komórke.

  • 0

    23. ~o2  2012-03-29 13:00:01  host: dtk6.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ,,I w końcu infrastruktura internetowa. Jak dla mnie - największe zaskoczenie. Spójrzcie na wszystkie te liczby powyżej i zgadnijcie: ile może kosztować wybudowanie porządnej szkieletowej sieci światłowodowej i zagęszczenie punktów Wi-Fi? Wybudowanie porządnej szkieletowej sieci światłowodowej i zagęszczenie punktów wi-fi? Tak jak zrobiło to fińskie miasto Turku, uważane pod tym względem za wzorcowe? Zaledwie 880 mln zł. Czyli 125 zł na mieszkańca. A więc g r o s z e.'' źródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,11439702,Cud_nad_Wisla__Jaki e_beda_polskie_miasta_w_2035_r_.html Zatem może zamiast wciskania ludziom kitu (m.in. że nie można w każdej gminie uruchomić sieci UMTS 2100 lub 900), W4 wzięłaby się za Hot Spoty chociaż we wszystkich miastach Polski, bo nawet stolica ma ubogą sieć WiFi i to nie tylko po zaniedbanej ,,praskiej stronie''.

  • 2

    25. ~PLANET  2012-03-29 13:10:36  host: host-193-39-71-13.dag.pl

    ..i tym podobne... || #22 @darkangel: i swiatlowodu raczej nikt nie bedzie kradl, a miedz to juz co innego. || #23 @o2: czekaj tatka latka.

  • 2

    26. ~PP  2012-03-29 13:10:53  host: user-46-113-238-48.play-internet.pl

    A ja myślę, że taki prezes nie jest potrzebny.

  • 2

    27.  2012-03-29 13:14:18

    W dobie video w hd i ogólnopojętych multimediów niech ten pan bzdur nie opowiada. Tepsa to by chciała aby ludzie mieli 2MB i to jeszcze z limitami ściągania danych jak było kiedyś z neostradą. Po co inwestować, trzeba golić baranów. Na szczęście częściowo monopol Tepsy został rozbity więc można wybierać. Niestety nie wszędzie :(

  • 0

    28. ~qwerty  2012-03-29 13:19:57  host: public138471.cdma.centertel.pl

    Nie mieszkam ani pod lasem, ani w Bieszczadach tylko w mazowieckiej dosyć dużej wsi i stacjonarnego internetu nie modę się doprosić.

  • 0

    29. ~b  2012-03-29 13:31:20  host: ip-78-30-107-45.free.aero2.net.pl

    gprs tez byl zbedny przez wiele lat , dla klientow Idea POP ... dalej ta sama gadka ? niczego sie nie nauczyliscie ?

  • -1

    30. ~CDS  2012-03-29 13:35:13  host: gw4.sbmec.pl

    hahaha, Witucki chyba zwariował do reszty! Zresztą czego spodziewać się po bankowcu? Stek kompletnych bzdur!!! Widać teraz wyraźnie po co Orżnąć jest w Polsce. Jest tylko po to, żeby doić frajerów! A gdy liczba Klientów spadnie do 1-2 mln, to Orżnąć wycofa się z PL. To cała ich polityka, nic więcej zresztą nie potrafią.

  • 1

    31. ~  2012-03-29 15:07:49  host: fraud.com.pl

    Co Ty wiesz o telekomunikacji, Maciek....

  • 0

    32.  2012-03-29 19:55:40

    Streżyńska odeszła, to Witucki chojraczy.

  • 0

    33.  2012-03-29 19:56:30

    Ależ oczywiście, jest dobrze jak jest. Niech zostaną przy miedzi, dokończą inwestycje w VDSL2 w miastach a wiochy z pętlami abonenckimi przekraczającymi 7km niech się zatrzymają w rozwoju na 1mb/s. Niby po co na wsi szybszy net? A przecież są jeszcze technologie bezprzewodowe! EDGE, CDMA i LTE ze śmiesznymi limitami! LUDZIE KTO PRACUJE W TYCH FIRMACH?! Jak przeczytałem ten artykuł to aż mi się słabo zrobiło... Bardzo ubolewam, że mają takie podejście do klienta.

  • 0

    34.  2012-03-29 20:07:37

    Przyklad na to, jaki idiotyzm rzadzi TP. Inwestycje to podstawa, ale jak chca oferowac glownie jednocyfrowe lacza, to niech wypi***. Jak jest tylko miedz, to pozostaje max 20 Mbps z zalosnym uploadem. Jak dotad brak innej oferty, bo bezprzewodowy net z limitami i wieloma wadami ciezko traktowac powaznie. Wiec o czym oni pi***? W moim przypadku - centrum Warszawy - centrala jest odlegla o _6_ km, mimo ze fizycznie jest znacznie blizej! Kable ida naokolo i chyba zygzakami jeszcze :) Na dole bloku (miedzywojenny, wiec mozna uzmyslowic sobie strukture mieszkancow) w centralce ledwo co lapie sie 2 Mbps, na gorze z powodu kiepskich, rowniez niewymienionych przez TP pionow jest - uwaga - MNIEJ, niz JEDEN megabit. Innymi slowy max to 512/128 = BUAHAHA. To juz kiedys mialem szybciej, pierwotna Neo jak podwyzszyli predkosci do 640/160 :) Porazka na calej linii oraz ze tak powiem "rzal i bul".. BTW, po drugiej stronie ulicy idzie swiatlowod jak sie dowiedzialem od technikow TP, ale "tylko dla srednich i duzych firm". Wiec mala dzialalnosc gospodarcza nie ogarnie tematu.. CLAP CLAP KU*** z TP. Tymczasem wcale nieduzo mniej skostnialy Aster (do momentu wykupienia przez UPC) wymienil po parunastu latach (? okolo dekady na pewno) piony i kable do bloku i teraz sa ponoc swiatlowody, a w kazdym razie jest bardzo dobrze - tak czy owak mozliwe jest 150/10 (i czas powoli migrowac). Dodam, ze blok miedzywojenny, wiec mozna wyobrazic sobie wzglednie strukture mieszkancow. I co? I mozna. A dla odmiany na dzialce u ojca, we wsi turystycznej parenascie domkow na krzyz jest mozliwe na styk 10/1 z linii TP.. inwestujcie dalej praktycznie tylko poza duze aglomeracje, caly czas tak robicie glupie po***.. a klientom sciemniajcie, ze wchodzi "fajber", pytanie tylko gdzie? Tak trzymac, zycze wam jak najwiekszego odplywu klientow i pozdrawiam wszystkich debili z TP, glownie zagranicznych (choc nie tylko - hi witucki sprzedajna dzi***!), glownie z zarzadu i tym podobnyc

  • 0

    35. ~Słoneczny  2012-03-29 20:47:02  host: 87-207-198-64.dynamic.chello.pl

    Tak sobie obserwuje po moim podwórku i widzę, że wszystko idzie zrobić jak się chcę. Na jednej ulicy mieszkańcy domów jednorodzinnych dogadali się z UPC. Warunkiem było, że cała ulica bierze umowy na 2 lata. Tam gdzie TP się wypina na firmy, bo im się nie opłaca, tam już Netia kopie rowy. Wszystko można, tylko trzeba chcieć. Z takim podejściem to TP prześpi każdy interes. Fakt, że wioski to problem, ale przedmieścia i peryferia spokojnie można podłączyć do kabla.