Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Witucki: Ponad połowa zmodernizowanych linii jest wykorzystywana

Witucki: Ponad połowa zmodernizowanych linii jest wykorzystywana

WitekT 11 Kwietnia 2013 23:51

0 8

Modernizacja i rozbudowa sieci Telekomunikacji Polskiej, wynikająca z porozumienia z UKE z 2009 roku, kosztowała mniej niż pierwotnie zakładane 3 mld zł. Dzięki porozumieniu zasięg sieci VDSL obejmuje teraz połowę wszystkich linii abonenckich, a przed nim było to kilkanaście procent - powiedział w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Maciej Witucki, prezes telekomu.

Jeśli w najbliższym przetargu uda nam się pozyskać częstotliwości radiowe 800 MHz i dzięki nim budować szybki dostęp do Internetu na terenach słabo zaludnionych, wtedy nowoczesne technologie stacjonarne VDSL, czy FTTH pozostaną w miejscach średnio i gęsto zaludnionych. Budowa VDSL nie wymaga już wielkich nakładów, natomiast budowa FTTH owszem. I nie da się na większą skalę podłączać światłowodów bezpośrednio do domów Polaków bez publicznych dotacji - powiedział Witucki.




Obecnie tzw. średnia zajętość na wybudowanej infrastrukturze w ramach porozumienia, wynosi około 60%. Jak dodaje prezes, trzeba pamiętać, że dzięki modernizacji sieci nie tylko TP ma szansę zdobyć nowych klientów, ale przede wszystkim utrzymać dotychczasowych, którzy otrzymali lepszą ofertę. Poza tym, dzięki porozumieniu uzgodniono z UKE korzystniejszą niż wcześniej zasadę naliczania hurtowych cen regulowanych za usługi, dzięki czemu TP jest bardziej konkurencyjna na rynku detalicznym.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

w sumie: 28
  • 0

    9. ~  2013-04-12 09:57:33  host: static-62-233-216-82.devs.futuro.pl

    Do mnie nawet kabla nie chcą pociągnąć, bo podobno się nie da. Znaczy technicznie niby. To taka wymówka, bo im się nie opłaca. Jestem skazana na internet mobilny.

  • 0

    10. ~W4Ready  2013-04-12 10:08:29  host: master.zse.wroc.pl

    I jeszcze jedno: mogliby skończyć z bezsensowną opłatą "za drut". Skoro na łączu jest świadczona usługa, to linia się "utrzymuje" i zarabiają. Chyba, że wolą mieć mniej abonentów...

  • 1

    11. ~Worek  2013-04-12 10:49:24  host: rtr.metalchem.pl

    Pytanie czy połowa linii abonenckich w zasięgu VDSL to osiągnięcie zważywszy, że 11 mln Polaków mieszka na wielkich blokowiskach i ma zazwyczaj krótką pętlę abonencką. Pewnie procentowy udział tych linii w ogólnej liczbie jest większy niż linii wybudowanych na wsi. Problem w tym, że abonenci Ci mają często do wyboru innych dostawców Internetu niż Orange.

  • 0

    12. ~JSKN  2013-04-12 13:12:24  host: 87-205-27-22.ip.netia.com.pl

    ... a ja znam przypadek gdy na ścianie domku mieszkanki Puszczy Nadnoteckiej wisi już skrzyneczka z podłączonym kabelkiem tylko gdzieś dalej brakuje, podobno 7 km kabelka i dlatego musi ona korzystać z radiowej "ostatniej mili". Na dodatek w moim bilingu mam informacje że jest to połączenie VOIP, chociaż użytkowniczka nic o tym oficjalnie nie wie! Sam aby uzyskać hasełko do Neofonu musiałem zapłacić za trzy połączenia z infolinią aż zamiast potwierdzeń i "reklamowych" agitek otrzymałem to o co prosiłem! Pan Prezes łaskaw był zauważyć w innej wypowiedzi że brak miejsca w naszym kraju dla czterech operatorów, ale nie zauważył że to Orange jest najbardziej nieudolnym operatorem! Wciska użytkownikom niedorobione dekodery IPTV przerobione do odbioru TVSAT, bo brakuje możliwości podniesienia prędkości transmisji dla telewizyjnego sygnału internetowego! Dodatkowo dekodery nie pozwalają na rejestrację a nawet zwyczajne przeglądanie grafiki z podłączanych urządzeń USB! Czym zatem przechwala się Orange ustami Prezesa?

  • 1

    13. ~Kolejna ściema Łorange  2013-04-12 13:28:48  host: dia172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Modernizacja? Gdzie? Zamiast 2Mb/s mam 1,3Mb/s i bark możliwości technicznych na wyższe prędkości. Ściemnianie to znak firmowy Łorange.

  • 0

    14. ~  2013-04-12 13:34:48  host: dia172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czekam aż lokalna kablówka podciągnie kable światłowodowe i wtedy Łorange powiem Goodbye. Bez żalu z mojej strony. Lepiej dać zarobić rodzimemu operatorowi niż pomarańczowemu, który kasę wysyła do Francji, a Polaków zwalnia.

  • 1

    15. ~  2013-04-12 13:39:38  host: dia172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    4 Kolego nie masz racji. Lokalni światełka ciągną i jakoś dziwnie się im to opłaca. Małymi kroczkami wykończą zdziercę-monopolistę, jakim w wielu rejonach jest jeszcze Łorange bazujące na STAREJ NIE MODERNIZOWANEJ strukturze TPSA w my śl zasady "Im gorzej tym drożej". To nie Francja gdie żyją swoi. To Polska gdzie tubylcze plemię należy ... wydoić bez dużych inwestycji. NC+ jest tego dobitnym przykładem.

  • 0

    16.  2013-04-12 14:58:54

    jakby to delikatnie napisać, albo to, co Pan Witucki pisze jest trzecią prawdą, albo modernizują infrastrukturę nie tam, gdzie trzeba, bo inaczej nie da się w inny logiczny sposób wytłumaczyć problemów klientów z utrzymaniem rozsądnych parametrów transmisji w ramach oferty neo "do 10 mega", gdzie regułą jest przedział 4-6, gdy źle idzie 1-2...

  • 1

    17. ~andrzej  2013-04-12 16:31:18  host: public101404.cdma.centertel.pl

    Co z tego, że technika wchodzi na coraz wyższe poziomy, kiedy dalej nie do pokonania jest problem ostatniej mili. W moim przypadku przeszkodą nie do pokonania było rozwieszenie drugiego, lub bardziej pojemnego kabla na istniejących słupach, z których ostatni stoi 5 m od mojego domu. I nie była to nawet mila lecz tylko kilometr.

  • -1

    18. ~Adam  2013-04-12 17:26:12  host: v16-01.opera-mini.net

    wczoraj zlikwidowałem 2 stacjonarne. Po co komu stacjonarny.

  • -1

    19. ~666  2013-04-12 17:48:55  host: host-81-190-255-201.elk.mm.pl

    latwo sie wypowiadac jezeli nie jest sie w temacie ;) nigdy nie bedzie tak ze wszyscy beda zadowoleni. niektorzy mysla ze tepsa podlaczy kazdy dom w polsce. tak nie jeste i nie bedzie. jezeli tak marudzicie to nie bierzcie neta z tepsy ;) przeciez zawsze jest jakies inne wyjscie.

  • 0

    20. ~  2013-04-12 19:15:11  host: 31-41-144-41.net.kth.pl

    @16. Przecież to normalne, że zmodernizowali sieć w obszarach gdzie im się to najbardziej opłacało, a nie tam gdzie były największe problemy. Do tego z liczby 1 miliona zmodernizowanych przyłączy na około 60% świadczona jest usługa dostępu do Internetu co oznacza, że "tylko" 600 tys. klientów tej usługi uzyskało poprawę parametrów transmisji. W TPSA od blisko dwóch lat jest nieco ponad 2,2 mln aktywnych łączy ADSL, czyli modernizacje "odczuł" jedynie co trzeci klient.

  • 1

    21. ~yoga56  2013-04-12 21:38:00  host: 37.31.143.137.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Miłego bankructwa życzę dla TP , Centertela i Orange Polska

  • 0

    22.  2013-04-12 23:13:27

    @20: zakładając że masz rację, to w ten sposób, jest to błędne koło, nie zyskują klientów (nie mają dużych zysków) w rejonach gdzie mają problemy, bo nikt poza desperatem nie mającym wyboru, z usług TPSA nie skorzysta z powodu tychże problemów, zaś "poprawiają" parametry tam, gdzie (przypuszczalnie) ma to mały sens...

  • 0

    23.  2013-04-12 23:48:04

    Orange jest zbyt dużym molochem, żeby dostrzec możliwość trafnych inwestycji. Paradoksalnie oni poprawiają infrastrukturę tam gdzie jest największa konkurencja kablówek, czyli z góry są już skazani na niepowodzenie, bo przegrywają ceną. A w małych miasteczkach, gdzie nie ma dużej konkurencji, im się nie opłaca inwestować. :-) Tymczasem mali dostawcy internetu wchodzą na małe miasta i wioski z lepszą, tańszą ofertą i mają z tego zysk.

  • 0

    24. ~jamci  2013-04-13 09:50:46  host: bzv252.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zanioosłem juz do Orange rezygnację ze wszystkich usług

  • 0

    25. ~  2013-04-13 21:32:46  host: bck78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak ktoś nie mieszka w bloku to nie ma wyboru strasznie mnie to wnerwia ze ludzi 100m dalej maja UPC 100 megabitow a ja place więcej za 10 razy wolniej

  • 0

    26. ~  2013-04-14 23:32:11  host: public739690.centertel.pl

    Centrum olsztyna - vdsl 80 m smiga aż miło. synchro linii dostępne na 130 M ( DGT ).

  • 0

    27. ~Yeste  2013-04-15 10:20:44  host: v17-02.opera-mini.net

    26@centrale masz w ktorym pokoju? Ja w maju rezygnuje z neo,dziala dobrze 18Mb/s ale nie jestem niestety w zasiegu vdsl,wiec biore kablowke w TOYA,30Mb/s za 47zl...

  • 0

    28. ~Czytelnik  2013-05-16 07:08:22  host: aaik140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moim zdaniem oplaciloby im sie inwestowac na tych terenach, gdzie Orange sa jedyna mozliwoscia dostania sie do internetu - ludzie braliby z radoscia wiecej uslug i placiliby za szybszy internet. W duzych miastach i tak nie wygraja z konkurencja w postaci sieci kablowych, ktore oferuja tansze uslugi i szybszy internet. Po co inwestuja, skoro nikt z tego nie korzysta, a karty vDSL sa nieuzywane. NIech Orange skroci petle na liniach na wsi i zaoferuje klientom internet i inne uslugi stabilne i szybkie - zyski wzrosna - gwarantuje.

Dodaj swoją opinię