Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Witek nadaje #36: o przyszłości telekomów z Piotrem Muszyńskim

Witek nadaje #36: o przyszłości telekomów z Piotrem Muszyńskim

WitekT 7 Grudnia 2016 10:27

5 2
Nowe usługi nie będą przychodziły od operatorów, ale ci nie będą "głupią rurą". Będą "mądrą rurą", która będzie musiała inteligentnie reagować na zachowania użytkowników i ich zmieniające się w czasie potrzeby - mówi w Witek nadaje Piotr Muszyński, wiceprezes Orange odpowiedzialny za strategię i transformację.

W dzisiejszym Witek nadaje także o tym, jak telekomy będą wyglądały za 5 lat, jakich nowych usług można się po nich spodziewać i czy da się wykorzystać wirtualną rzeczywistość i asystentów głosowych.

Zobacz: inne filmy z kategorii Witek nadaje



Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: witek nadaje | orange | piotr muszyński

w sumie: 17
  • 1

    1.  2016-12-07 11:09:47

    do domu tylko i wyłącznie światłowód i nic innego.

  • -2

    2. ~  2016-12-07 11:17:44  host: public-gprs361291.centertel.pl

    a ja tam wierze że wymyślą jakąś nowszą lepszą generację LTE i wtedy play rzuci dobrą ofertę w redbulu na darmowe LTE i zniszczy tych super-ceniących się orangutanów xoxoxo

  • -1

    3. ~PKO  2016-12-07 12:32:44  host: 89-65-70-36.dynamic.chello.pl

    kiedys juz to pisalem ale napisze jeszcze raz.Mozliwe ze operatorzy kiedys wcale nie beda potrzebni bo jesli powstanie wimax internet nad cala powierzchnią polski to internet bedzie przez wifi(wimax) a dalej mozna sie komunikowac bez zasiegu sieci macierzystych.Operatorzy to wiedza i maja niepewna przyszłość egzystencji ,wiec co im zostaje??prad??

  • 0

    4.  2016-12-07 12:33:27

    PKO: a kto dostarczy łącza do stacji nadawczych? I kto je będzie utrzymywał?

  • 4

    5. ~piotrmak  2016-12-07 13:19:23  host: static-46-238-249-247.awacom.net

    No jak Witek możesz o to pytać:)
    Same się utrzymają, same się wybudują, a najważniejsze, że PKO ma wizję i będzie miał z darmo

  • 0

    6. ~Przemek  2016-12-07 13:44:56  host: user-94-254-130-238.play-internet.pl

    Mieć taką tuzę na kanapie i pytać o Orange energia albo o VR. Można to było rozegrać inaczej. Technologie przyszłości, rozwój sieci, sprawy hurtowe, 5G itd. Ale nie - śmieci od Cp i VR od Google na tapecie.

  • 0

    7.  2016-12-07 13:47:29

    Przemek: co masz dokładnie na myśli mówiąc o "technologiach przyszłości, rozwoju sieci, sprawach hurtowych itp.)?

  • 0

    8. ~Przemek  2016-12-07 13:56:39  host: user-94-254-130-98.play-internet.pl

    Myślałem właśnie o tym, w kontekście tytułu filmu. Jakim operatorem stanie się taki OPL.maja dużo światła, czy hurtowo beda liderami, jak to ugryźć regulacyjne bo znowu w sumie monopol. Czy ich rozwój sieci to tylko światło a np chmurę dzierżawią. P. Muszynski wspominał też o opłatach od OTT. Czy jest możliwy taki scenariusz, że będziemy płacić za treści a dostawcy treści oddadzą cześć zysków mądrej rurze? Tak na szybko widzę jeszcze zniesienie dodatkowych opłat w roamingu iodele współpracy międzynarodowej, bo OPL sobie poradzi w ramach grupy a pozostali?

  • 0

    9.  2016-12-07 13:57:51

    Strasznie długi ten odcinek. Gość trochę leje wodę i wróży z fusów. Szkoda, że nie było ani słowa o przyszłości Wifi caling, bo to mnie akurat najbardziej interesuje.

  • 0

    10. ~mm  2016-12-07 15:20:51  host: user-94-254-147-221.play-internet.pl

    Operatorzy będą głupią rurą bo użytkownika z nimi łączy coraz mniej. Jeżeli głównie dzwonię i wysyłam sms to operatorzy konkurują tylko między sobą. A nie można tak po prostu wejść na rynek z nową ofertą telefoni komórkowej. Potrzeba dużego kapitału, koncesji, czasu na budowę sieci. Operator wirtualny który ma łatwiej płaci jednak sporo posiadaczowi infrastruktury więc nie jest do końca konkurencją.
    A jeżeli moja aktywność opiera się głównie o Internet to łatwiej mi zmienić operatora. Mogę korzystać z szerszej oferty bo łatwiej dużo zostać dostawcą internetu niż operatorem komórkowym. Zupełnie nie ma dla mnie znaczenia czy jadąc pociągiem korzystam z sieci komórkowej czy z WiFi. Także zamiast ponosić duże koszty roamingu internetu kupuję lokalnego sima i korzystam nadal z tych samych aplikacji jakbym był w Polsce.

  • 0

    11.  2016-12-07 15:35:15

    Przemek: myślę, że moje pytania były dość precyzyjne. Czy chmura będzie ich czy dzierżawiona - to akurat ciekawe mi się nie wydaje. Rozwój sieci to przede wszystkim sieć agregacyjna - to padło w filmie. Płatność za treści - to nie jest kwestia telekomów, tylko regulacji na poziomie UE i neutralności sieci. Nie wydaje mi się, żeby to było w związku z tym możliwe. Roaming to nie jest przyszłość, tylko teraźniejszość. :-)

  • -1

    12. ~007Bond  2016-12-07 16:03:45  host: public-gprs378767.centertel.pl

    @WitekT - mógłbyś napisać coś na temat e-sim ? Czy już działają i kiedy u nas w Polsce .

  • -1

    13.  2016-12-07 16:11:39

    ja tam modle się za Elona Muska jego spacex i internet satelitarny :)

  • -1

    14.  2016-12-07 16:20:54

    http://tlp.is/c0h

  • 0

    15. ~Muszynskas Zarzad bzdurzy  2016-12-08 10:03:22  host: static-91-225-134-170.devs.futuro.pl

    Co za banały . Panie Muszyński = pan rusz dupsko i zobacz jak robicie w konia ludzi na wyłudzeniach SMS lub jak mówi wasza infolinia ( klient do 8MBS = jak ma Pan więcej niż 0,5 MBS to nie ma pan prawa do reklamacji.
    Ale odpowiem za Pana = za 10 lat nie będzie takich firm jak Orange bo jestescie za drodzy i za duzi i nie potraficie byc najlepsi w żadnym swoim produkcie . Np. prąd czy ubezpieczenie = to totalna porażka . Wiec Pana pomysły jako prezesa są z dupy. Pan mentaleni jestes na poziomie TPSA

  • 0

    16.  2016-12-08 17:31:07

    Nie zrozumiałem pierwszego zdania. Sybszczyści.

  • 0

    17. ~m  2016-12-13 19:34:34  host: public-gprs385128.centertel.pl

    Panu Prezesowi podpowiedzieć że może powinni sprzedawać usługi assistance dla domu. Jest jeszcze spory rynek. :) Jakby co to ja zgłaszałem.

Dodaj swoją opinię