Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Witek nadaje #25: o pomiarach sieci z Łukaszem Zbiciakiem

Witek nadaje #25: o pomiarach sieci z Łukaszem Zbiciakiem

WitekT 11 Kwietnia 2016 15:35

18 1

Jak wyglądają profesjonalne pomiary sieci? Czy jadą dwa samochody, a kierowcy dzwonią między sobą i "na ucho" oceniają jakość połączenia, a prędkość sprawdzają za pomocą serwisu speedtest.net? Rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana, a pokazujemy ją w najnowszym odcinku Witek nadaje.

Niedawno profesjonalne, ogólnopolskie testy jakości sieci komórkowych zamówił UKE. Zamówienie na 400 godzin pomiarowych za ponad 200 tys. zł wygrała firma Systemics PAB.

Zobacz: [Aktualizacja] Pierwsze informacje z badania jakości sieci przez UKE.




W dzisiejszym odcinku pokazujemy jak wygląda samochód pomiarowy. To jednak tylko jeden z elementów całej układanki. Po zgraniu danych z sesji pomiarowej, surowe dane ładowane są na serwery, a tam przetwarzane. W ten sposób uzyskuje się obszerną dokumentację zawierającą m.in. dokładne mapy z jakością pokrycia terenu.

Zobacz: inne filmy z kategorii Witek nadaje

Źródło tekstu: wł     

w sumie: 26
  • 1

    7.  2016-04-11 16:34:20

    Też mi się wydaje że te karty mają lepszy priorytet w sieci i osiągają lepsze wyniki :).
    Ogólnie w smartfonie 10Mbitów praktycznie do wszystkiego wystarczy, nawet streamingu.

  • 1

    8. ~Dario  2016-04-11 17:02:56  host: 91.227.63.92

    Czyli kazdy musi kupic sobie antenke...Hahahahaha

  • -2

    9. ~;P  2016-04-11 17:05:08  host: user-94-254-225-211.play-internet.pl

    testowalem dzisiaj LTE z plusa, antene widzialem z okna. Patrze na wyniku a tam 146 pobierania i 40 wysylania :D a to nadal nie lte-a

  • 2

    10. ~www  2016-04-11 17:07:43  host: public-gprs367410.centertel.pl

    10 Mb/s to w play jest w pewnej wsi zabitej dechami w lubelskim tam gdzie plus wygral tzw darmowy internet. i tak dali komputer modem i router lte i... w plusie w tych miejscowosciach brak lte. brak hdspa i brak 3G. podobnie jest z orange (przetestowane osobiscie przeze mnie). A o dziwo play ma 2 kreski lte i predkosc stabilna 10Mb/s na 2-3Mb/s. Szkoda tylko ze tego przetargu nie wygral play ktory ma zasiieg tylko plus ktory takiego zasiegu nie ma :(

  • 0

    11. ~darek  2016-04-11 18:30:02  host: user-94-254-241-100.play-internet.pl

    no ale żeby Witek bluzgał, tego się niespodziewałem

  • 3

    12.  2016-04-11 18:45:04

    Tylko jak się ma taki test sieci do rzeczywistych warunków w jakich przeciętny użytkownik korzysta. Kowalski nie będzie miał dodatkowej anteny, choćby w plecaku, żeby uzyskać zbliżone wyniki do testowych. Trzeba chyba sporo "odjąć" przy korzystaniu ze zwykłego telefonu od wyników profesjonalnych testów ?

    Zastanawiam się czy nie ma opcji podłączenia się do serwerów operatora i analiza wszystkich połączeń pod kątem jakości ?

  • 1

    13. ~~~~  2016-04-11 19:27:17  host: eem202.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawe jaką sieć testował Witek na końcu filmiku.

  • -2

    14.  2016-04-11 21:08:29

    @13 Pewnie nie Play, hehe.

  • 4

    15.  2016-04-11 21:42:29

    TomekO: ten test ma dać porównanie POMIĘDZY SIECIAMI. On nie daje odpowiedzi na pytanie ile średnio wyciąga user w danej sieci na codzień w miejscach, gdzie przebywa.

  • 1

    16.  2016-04-11 22:23:21

    Nigdy w sieci mobilnej nie miałem więcej jak 8,5 Mbit. A przeważnie było 6,5-7 Mbit. Co ciekawe, wszystko się otwierało szybko. Filmy w hd chodziły bez buforowania. Nie rozumiem po co komu dwucyfrowy megabit na smartfonie czy tablecie. Chyba tylko po to żeby się chwalić speedtestami w sieci.

  • 1

    17.  2016-04-11 22:34:42

    WitekT: fajny : ciekawy materiał. Czekam na więcej takich. :)
    słoneczny: no na smarcie, tablecie, czy pojedyńczym komputerze jak najbardziej ok. Sprawa wygląda inaczej, jeżeli ktoś używa mobilnego dostępu jako łącza domowego/firmowego i dzieli na kilka urzádzeń.

  • 0

    18. ~Niki  2016-04-11 23:58:52  host: 195.26.22.169

    To ktora lepsza jako zastępca łączą stałego do przeglądania internetu?

  • 0

    19.  2016-04-12 06:49:22

    Witek, Ty trolu... !!
    ;)

  • 0

    20.  2016-04-12 13:38:33

    Odnośnie anten, który smartfony posiadają najlepsze anteny wifi? W internecie brak testów w tym kierunku. W pracy mam słaby zasięg wifi a obecnie używam Samsunga galaxy A5, anteny ma bardzo słabe. Wcześniej na S4 czy nawet S3mini było lepiej.

  • 0

    21.  2016-04-12 14:54:25

    @15 Cytat "Prezes Magdalena Gaj jasno określa ostateczne cele badań: - Badania mają pomagać ludziom w podejmowaniu świadomych decyzji podczas wyboru usługi dlatego już teraz rozpoczynamy pracę nad aplikacją dla konsumentów. Chcę aby sami mogli wyszukiwać i sprawdzać konkretne lokalizacje."

    "Z uwagi, iż testy wykonywane przez Prezesa UKE nie obejmą każdego punktu w Polsce, w bieżącym roku planowane jest udostępnienie aplikacji na smartfony, za pomocą której konsumenci sami będą mogli wykonywać testy jakości sieci w miejscach, które ich interesują. Aplikacja ta będzie przekazywała, za zgodą konsumenta, dane anonimowe do systemu UKE, w którym każdy przez przeglądarkę internetową będzie mógł na mapie Polski zobaczyć interesujące go wyniki. Dzięki takiej współpracy UKE z konsumentami powstanie na bieżąco aktualizowana mapa jakości sieci komórkowych."

    Kłóciłbym się z tezą że testy kanapowe to trollowanie ;) Dla mnie wygląda to tak jakby UKE badała sieci żeby wiedzieli jak im działa. Może jeszcze dla tych co mają sprzęt za milion i jeżdżą samochodem. Ja bym szukał danych rzeczywistych do analizy. Sami operatorzy pewnie analizują ruch w swojej sieci. Nie można "podłączyć" się do żywego systemu i analizować ? Urządzenie klienta można lokalizować. Wtedy będzie wiadomo co, gdzie, kto i jak korzysta.

  • 0

    22.  2016-04-12 14:59:56

    TomekO: a wyobrażasz sobie ile by kosztowało (i ile trwało!) wdrożenie takiego systemu u wszystkich opratorów? Bo IMHO żaden operator tego nie ma.

  • 0

    23.  2016-04-12 15:47:36

    WitekT pojęcia nie mam. Myślałem że zarządzają zasobami na podstawie szczegółowych danych. Taniej może będzie jak użytkownicy zainstalują odpowiednią aplikację do testów. Byle miało to ręce i nogi.

  • 0

    24. ~  2016-04-12 21:35:57  host: gaja.tpnet.pl

    WH56188 - warty ponad 1 mln zł. Trzeba zapamiętać!

    No i "plecak przenośny" - no, no!

  • 1

    25. ~blad  2016-04-13 13:07:30  host: 212.160.172.85

    W artykule jest błąd. Na pomiary UKE wydało 288 tysięcy zł, a nie 200 tysięcy. To prawie o połowę więcej, niż piszecie. Dane te dostępne są na stronie UKE, ponieważ to zamówienie publiczne. Nie zaokrąglajcie kwot w ten sposób...

  • 0

    26. ~heyah banana wsadza mi banana  2016-04-21 14:07:17  host: user-94-254-227-137.play-internet.pl

    witek! jesteś wulgarny! xdxdxd

Dodaj swoją opinię