Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Witek nadaje #18: o LTE i współpracy operatorów z MZ

Witek nadaje #18: o LTE i współpracy operatorów z MZ

WitekT 6 Listopada 2015 12:01

13 7

Zakończyła się aukcja częstotliwości, na rynku pojawiają się domysły kto kim będzie współpracował. W dyskusjach dominuje globalne podejście biznesowe, a kwestie techniczne pozostają trochę w cieniu. O tych drugich Witek nadaje w tym odcinku z Maciejem Zengelem, dyrektorem strategii współpracy międzyoperatorskiej w Orange.

 

Zobacz: Oficjalne wyniki aukcji LTE.




Orange wygrał w sumie 10 MHz pasma 800 MHz, zaś T-Mobile, P4 i NetNet (kojarzony z Zygmuntem Solorzem-Żakiem) po 5 MHz. Wiele już zostało powiedziane na temat tego, jak te puzzle można połączyć biznesowo. A jak technicznie? Które pasma można agregować z którymi? Jakie warunki są potrzebne do spełnienia warunku budowy dobrej sieci pod względem technicznym, zapewniającej usługę na wysokim poziomie?

Zobacz: inne filmy z kategorii Witek nadaje

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: witek nadaje | orange | maciej zengel

w sumie: 57
  • 5

    38. ~Gutek  2015-11-06 14:41:49  host: ip-5-172-247-247.free.aero2.net.pl

    Generalnie ciekawe, ale za dużo tych eee....... yyyyy......... z obu stron. Pytania też trzeba sobie dokłanie przygotować , a nie tworzyć zdania wielokrotnie złożone, tak jak lis, którego nie da się słuchać - ani co mówi, ani jak to mówi.

  • 0

    39. ~Marcin  2015-11-06 14:48:08  host: apn-5-172-252-150.dynamic.gprs.plus.pl

    Najlepszy odcinek, jakościowo i merytorycznie.

  • -3

    40. ~P  2015-11-06 14:49:22  host: google-proxy-66-249-93-218.google.com

    @38 zapewne osoba wykluczona cyfrowo, bo zakładam ze taką jesteś korzystając z BDI zrobiła by to lepiej

  • 2

    41.  2015-11-06 15:03:56

    Gutek: może tego "eeee yyyy" było trochę za dużo, ale... nie chcemy się przygotowywać do każdego programu i uczyć pytań na pamięć. :-) Chcemy, żeby to wyglądało jak normalna rozmowa znajomych, na luzie.

  • 0

    42.  2015-11-06 15:09:39

    Byłby problem, jak język i zawartość merytoryczna byłaby skalowana do rozmów z warszawskich Sów i Przyjaciół ;)

  • 3

    43. ~pabloki  2015-11-06 15:10:12  host: user-46-112-15-217.play-internet.pl

    panowie coś sie dobrali ubraniami. Zengel chyba sie lansuje tymi new balancami tak mu nóżka podskakuje. i to by było na tyle z merytorycznej wypowiedzi.

  • 2

    44. ~ciekawski  2015-11-06 15:18:51  host: 82-171-94-184.ip.telfort.nl

    Jaki cel ma współpraca operatorow? W obecnym momencie na polskim rynku telekomunikacyjnym mamy same prywatne podmioty gospodarcze. Zależne panstwowo są jedynie pod względem ustaw i UE. Tyle! W każdej chwili operatorzy naciskając mogą zmienić zakresy, limity, bariery... Kto z kim to kwestia wyłącznie interesów a nie lubienia się. 2G bedzie funkcjonować na podobnym poziomie jak dotychczas. Suma klientów przechodzących z 2G na 3G bedzie adekwatna do ubytku pasma na rzecz a_LTE. Dziwi wypowiedz Pana Macieja ; Orange nic nie potrzebuje; do wczoraj nie dzis juz tak; w przyszłym roku wystartujemy; zakładając ze zaagregujemy cos czego obecnie zaagregowac nie mozemy... Wiele obietnic mało konkretów. Dobre wyjasnienia zagadnień aLTE, agregacji, syntez... Dobry wywiad WitoldT. Nie wiem tylko który z mówców zaraża eeeee.... aaaaa... Mm..... Eeee... Drugiego.

  • 3

    45.  2015-11-06 15:26:22

    Do końca nie dotrwałem, było coś o Vo-LTE, a jeśli nie to dlaczego nie?

  • -2

    46. ~jabol  2015-11-06 15:38:15  host: cga143.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Co ciekawe, za każdym razem jak biorę nowy numer od Play'a to muszę pisać specjalne zgłoszenie, żeby włączyli mi zasięg Orange. Pierniczą zasięg 4 sieci a w praktyce mają włączone 3, o roaming w ramach Orange trzeba się prosić.

  • 3

    47.  2015-11-06 16:14:17

    szkoda, że nie padło pytanie o blok A, który jest blisko telewizji naziemnej. Jak widzi to Orange - czy zgodzili się na to od razu i jak rozwiążą tą sytuację na terenach objętych ograniczeniami? Czy na przykład będą ograniczali moc stacji, czy może w przypadku współpracy z T-mobile na tych terenach odpuszczą sobie najniższy blok i będą nadawać z pełną mocą na wspólnych 10MHz?

  • 2

    48. ~darek  2015-11-06 17:40:37  host: user-94-254-211-22.play-internet.pl

    interesujący wywiad

  • 0

    49. ~Poinformowany  2015-11-06 18:28:39  host: chips.ds16.agh.edu.pl

    4:25 Naprawdę??? W tej chwili nie ma opcji inter-eNB CA? Trochę jestem w szoku

  • 0

    50. ~  2015-11-06 20:08:34  host: user-94-254-129-188.play-internet.pl

    Podobno nowe LTE zakłóca telewizję DVB-T. Prawda to?

  • 1

    51.  2015-11-06 20:43:20

    Trochę mi zabrakło informacji o przyszłości i rozwoju wifi calling, i jak to wpłynie na agregowanie częstotliwości w najbliższych latach. Tym bardziej ciekawi mnie to przy obecnej sytuacji P4 i plotkach o ślubie z UPC. Może zrobicie o tym jakiś materiał? Poza tym, bardzo ciekawy odcinek. Chapeau bas.

  • 0

    52. ~luni  2015-11-07 14:47:14  host: 87-205-10-5.static.ip.netia.com.pl

    P4 i UPC już od dłuższego czasu słychać.. coś z tego pewnie będzie.

  • 2

    53. ~Daleki  2015-11-07 15:32:34  host: afqe248.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: zabrakło pytania o pasmo 450Mhz ! Czy LTE 450 czy M2M dla SmartMeterow itp, czy jakiś Mix... I jak to Technicznie wyglada.

  • -3

    54. ~Jacek  2015-11-08 08:47:56  host: public-gprs517041.centertel.pl

    To tutaj w LTE-A http://tlp.is/840 nie będzie 25GB a chyba 200GB! Oferta wymiata!

  • 1

    55.  2015-11-08 16:30:52

    GSM na 450mhz nie ma sensu w Polsce, choć występuje na świecie.

  • 2

    56.  2015-11-08 16:34:07

    Generalnie zabrało wielu pytań, ale jakbym je zadał, to nagranie trwałoby godzinę. :-)

  • -3

    57. ~bigestłan  2015-11-09 09:01:39  host: tb1060.lon.100tb.com

    Co do LTE, to liczę że Sferia da jakąś konkretną zniżkę skoro już tak się rozwijają że chcą być jednymi z tych największych.

Dodaj swoją opinię