Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Witek nadaje #17: o początkach Polkomtela z Ryszardem Woronowiczem

Witek nadaje #17: o początkach Polkomtela z Ryszardem Woronowiczem

WitekT 2 Października 2015 15:48

10 6

19 lat temu, 1. października 1996 roku, ruszyła druga sieć GSM w Polsce. Uruchomił ją Polkomtel, korzystając z marki Plus GSM. Z tej okazji dzisiejszy odcinek Witek nadaje ze specjalnym gościem, który opowie o samych początkach. Pracownikiem telkomu od pierwszych dni, późniejszym rzecznikiem prasowym Ryszardem Woronowiczem.






Przypomnijmy, że 1. lutego 1996 roku licencję nr 1 oraz wyróżnik 260-01 otrzymał Polkomtel SA, w którym udziałowcami były takie firmy jak Teledenmark (19,61%), Vodafone (19,61%) Polskie Sieci Energetyczne (16,05%), Petrochemia Płock (19,61%), KGHM Polska Miedź (19,61%), Węglokoks (4%), Tel-Energo (1,01%) oraz TelBank (0,5%). Za pasmo 900 MHz zapłacili po 676 mln dolarów, płatne w ratach przez 5 lat. Po Warszawie (gdzie sieć wystartowała oficjalnie 1. października 1996 roku), 4. listopada Plus GSM podłączył klientów w Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Częstochowie, Wrocławiu, Gdyni, Sosnowcu, Bytomiu, Zabrzu, Gliwicach, Chorzowie i Szczecinie. Do końca roku z 21,4% terytorium Polski, 15 tys. ówczesnych posiadaczy telefonów GSM mogło dzwonić, korzystając z dobrodziejstwa cyfrowej sieci.

Zobacz: inne filmy z kategorii Witek nadaje

Źródło tekstu: wł     

w sumie: 79
  • 1

    60. ~  2015-10-04 21:49:28  host: n07-05-02.opera-mini.net

    wlo nigdy nie pomaga. Tylko lubi sie wymadrzac.

  • -2

    61.  2015-10-04 21:49:46

    57 - ja nie wiem jak "nowoczesne" smartfony działają ;-) Ja mówię tylko o tym jak to się w E52 odbywa... Gość z pewnością dysponuje znacznie nowocześniejszym telefonem, więc moje "porady" mu do niczego nie są potrzebne zapewne ;-)

  • -2

    62.  2015-10-04 21:50:28

    60 - dokładnie tak jest! ;-)

  • 1

    63. ~  2015-10-04 22:36:01  host: n30-03-08.opera-mini.net

    hehe wlo całą niedzielę na Telepolis ,,pomaga"

  • 0

    64. ~  2015-10-04 23:19:18  host: apn-31-1-171-95.dynamic.gprs.plus.pl

    "Podziwiam" Cię wlo :-) Witek jeszcze nie zdążył się wypowiedzieć w tej sprawie ale Ty niczym rzecznik prasowy Telepolis wiesz już co Witek na ten temat powie:-) A może jednak się mylisz? Nie oceniaj wszystkich swoją miarą. To, że Ty masz swój "specyficzny" sposób bycia i poczucia humoru nie znaczy, że wszyscy go mają. I nie oczekuję tu od Witka, że coś za mnie załatwi tylko, że tak po prostu po ludzku zainteresuje się tą sprawą i być może uzyska jakieś szczegóły techniczne w tej sprawie, bo kiedy ja rozmawiałem z Działem Technicznym to pracownik nie umiał mi odpowiedzieć jakie protokoły są wliczane w pakiet a jakie płatne extra. Powiem Ci wlo, że więcej się po Tobie spodziewałem zważywszy na czas odkąd tu jesteś obecny i liczbę komentarzy. Zacząłeś coś o ustawieniach w Real Playerze ale dalej widzę klops... Nie, nie boję się podać imienia i nazwiska tylko zanim uderzę do UOKiKU chciałbym sprawdzić czy sam nie mogę tego opanować od strony technicznej, bo podejrzewam, że wcześniej skończy mi się dopiero co przedłużona umowa niż UOKiK zdoła zadziałać w tej sprawie.

  • 0

    65.  2015-10-05 08:24:09

    64 - popatrz... Sam nie pomyślałem, że się w Jego imieniu, bez pełnomocnictwa i wynagrodzenia wypowiadam ;-)
    Jeszcze raz powiem - nie masz zamiaru przeanalizować co w tej sprawie mówiłem, nie zaczynaj za każdym razem nowego wątku naszej dyskusji. Jakbyś wysilił się i ze zrozumieniem przeczytał, byś wiedział, ze sam zachęcałem reakcję do podjęcia tego tematu. No ale cóż.. Ty wolisz gadać o swoich testach, wydatkach po 20 zł i możliwości wydania przez innych głupich 500 zł albo i całej pensji.
    Teraz dodatkowo sam potwierdzasz, ze interesuje Cię tylko Twój interes - sam sobie coś tam w technice ustawisz... A do UOKiK? No niech inni piszą... Mi może się umowa skończy do czasu kiedy by sprawę rozpatrzyli... Cała mentalność typowego Polaczka z Ciebie wychodzi.

  • 0

    66. ~  2015-10-05 09:51:08  host: apn-95-41-42-178.dynamic.gprs.plus.pl

    #65: To już jest hejt wlo. A jak masz zamiar hejtować to pomyliłeś portale. Już Ci powiedziałem, nie oceniaj innych swoją miarą i nie uprawiaj tu mowy nienawiści. Jeśli uda mi się coś zdziałać w kwestii technicznej to na pewno się tym tutaj z innymi podzielę. Ostatnie kilka Twoich zdań zresztą "najlepiej" o Tobie świadczą. Dla Ciebie 500zł to głupi wydatek. Jako żywo Twoja wypowiedź przypomina mi wypowiedź osoby, która mówi, że za 6tys. pracuje złodziej albo idiota. Tak niebywałej nienawiści i pogardy dla drugiej osoby jeszcze tutaj nie było. Na prawdę współczuję Ci człowieku. Nie dziwią mnie te minusy przy Twoich wypowiedziach. Aż strach pomyśleć, że było ich już tu ponad 20 tys. A na UOKiK przyjdzie czas jak inne możliwości działań zostaną wyczerpane. Reasumując: Nie dam się sprowokować i wciągnąć w Twoją mowę nienawiści dlatego uważam dyskusję z Tobą za zakończoną.

  • 0

    67.  2015-10-05 10:08:57

    66 - nie czytasz kontekstowo nawet, więc o czym mamy gadać? Nie mówię o głupich 500 złotych a o głupich (klientach) płacących te 500 złotych ;-)

  • 0

    68.  2015-10-05 10:14:22

    Nienawiść? Pogarda? Co Ty pieprzysz? Mnie po prostu NIE INTERESUJĄ problemy innych - tak samo jak innych i mają w poważaniu moje problemy!
    Nie jestem od tego, żeby za rączkę prowadzić każdego kto poprosi. Nawet teraz, kiedy na Twoje całkowicie głupie twierdzenia, że w E52 mnie problem nie dotyczy,, kiedy coś powiedziałem , ze jednak dotyczy - oczekujesz czego? Że Cię ca rączkę poprowadzę i powiem jak ustawić aplikację w E52 - z symbianem? To przestarzały telefon, więc co Cię to interesuje - bo widzę, ze masz pretensje, ze dokładniej nie powiedziałem co zrobić? A samemu nie łaska, korzystając ze wskazówki?

  • 0

    69.  2015-10-05 10:18:23

    Ciekawy z Ciebie Typ... Problem dotyczy wszystkich, więc dobrze by było, gdyby ktoś taki jak Witek, dbając o reputację serwisu, podjął się "załatwienia" sprawy... Ale Ty, jeśli tylko znajdziesz techniczne rozwiązanie SWOJEGO (bo to już nie innych jest problem) nie będziesz do organu właściwego przecież pisał... Brawo! Brawo!!

  • 0

    70. ~  2015-10-05 10:25:34  host: apn-95-41-42-178.dynamic.gprs.plus.pl

    Ja tych innych w przecwieństwie do Ciebie nie uznaję za głupich, co w dalszym ciągu jest przykładem pogardy dla drugiego człowieka. Już Ci wcześniej pisałem, że ja kompletnie NICZEGO od Ciebie nie chcę, a tym bardziej ustawień Real Playera w Symbianie, z którym ostatni telefon miałem 10 lat temu. Na prawdę koniec tego hejtu wlo. Znajdź sobie równego sobie i dyskutuj na tym "poziomie".

  • 1

    71.  2015-10-05 10:59:24

    70 - po cholerę wiec zaczepki - np. ws. tego Real Playera, skoro nie jesteś zainteresowany? Zdrowy jesteś? Bo chyba jednak masz jakiś problem... Czy może pisząc anonimowo, łatwiej Ci jest stałego i starego, piszącego pod własnym nickiem użytkownika "punktować"?
    Mam kolegę, który mówi jak Ty - się zrobi... Ty mówisz: A na UOKiK przyjdzie czas jak inne możliwości działań zostaną wyczerpane. Myślałem, że już dawno wyczerpałeś możliwości załatwienia sprawy u operatora? Czemu nie zaczynasz akcji w UOKiK?

  • 1

    72.  2015-10-05 11:07:26

    Ja nie zamierzałem nikomu żadnych wskazówek ani porad udzielać. Tobie chciałem powiedzieć, że wbrew Twojemu pojęciu, ja, na mojej starej E52, także jestem narażony na koszty związane z transmisją wideo - bo klikając na materiale wideo system otwiera odtwarzacz do odtworzenia pliku, a ten domyślnie ma ustawienie "płatne". Ty tego nawet nie skumałeś... Jeśli ktoś zwrócił na to uwagę i sobie sprawdzi - tym lepiej. Ale w żadnym razie nie była to celowo podana rada.

  • -1

    73. ~  2015-10-05 11:22:03  host: apn-95-41-42-178.dynamic.gprs.plus.pl

    I znowu ten hejt wlo. Insynuacje na temat czyjegoś zdrowia. Skończ z tą mową nienawiści człowieku. Miej Ty jakiś dystans do siebie, bo z takim zachowaniem to pozabijasz wszystkich wokół siebie.

  • 1

    74.  2015-10-05 11:24:35

    73 - nie martw się o to ;-) Mam spore grono znajomych i przyjaciół... Nie narzekam na brak żywych ludzi w moim otoczeniu ;-)

  • 0

    75. ~  2015-10-05 11:46:55  host: apn-77-115-105-51.dynamic.gprs.plus.pl

    Cieszę się, że są jeszcze żywi :-)

  • 0

    76. ~  2015-10-06 20:42:55  host: user-94-254-145-152.play-internet.pl

    To bylo tempo. Kupilem telefon w marcu 2007 , jezdzac pociagiem na trasie katowice- Nowy Sacz mialem zasieg z dziurami. Katowice, myslowice byl, nastepnie Jaworzno szczakowa, potem duza dziura do Trzebini, nastepnie Krzeszowice i Krakow. Potem wielka dziura w marcu- do Tarnowa nic. I od Tarnowa do Nowego Sacza calkowita pustka. Potem zapełnili- Brzesko, Bochnia, Grybow, Tuchow ... tak do wakacji bylo juz ok ; ) ach te wspomnienia

  • 0

    77. ~  2015-10-06 20:43:16  host: user-94-254-145-152.play-internet.pl

    w marcu 1997

  • 0

    78.  2015-11-29 18:59:52

    Proszę o więcej takich wywiadów i artykułów o początkach również Ery oraz idei.
    Dla mnie ciekawym byłby temat jak z Centertela, czyli analogowej telefonii komórkowej powstała Idea, która przez spory czas miała tylko GSM 1800.

    Te dwa pierwsze BTSy Polkomtela to GSM900 był?

  • 0

    79. ~technika  2016-10-05 22:08:49  host: user-164-127-250-16.play-internet.pl

    pracowałem w Polkomtel od 1997r, uruchomiłem drugi BTS w Szczecinie, pierwszy w Koszalinie i pierwsze wielu innych miastach. To były ciekawe czasy, rzeczywiście rywalizacja z ERĄ była jak walka na froncie wojennym, "na śmierć i życie". Dzisiaj to się wydaje śmieszne, okazało się że wszystko jest na sprzedaż, a wartością są tylko pieniądze. Szkoda.

Dodaj swoją opinię